Kiedy prawo nakazuje instalację drabin ewakuacyjnych na budynkach?
Drabiny ewakuacyjne to nieodłączny element wyposażenia wszelkiego rodzaju hal, magazynów produkcyjnych czy budynków przemysłowych. Urządzenia te przydają się przede wszystkim wtedy, gdy konieczne jest przeprowadzenie sprawnej i szybkiej ewakuacji na wyższe kondygnacje budynku w związku z wystąpieniem znacznego pożaru. Kiedy praw nakazuje instalację drabin ewakuacyjnych na budynkach? Na to pytanie udzielamy odpowiedzi w poniższym artykule.
Kiedy prawo wymaga montażu drabin ewakuacyjnych?
W jakich przypadkach ustawodawca wymaga montażu drabin ewakuacyjnych? Informacje na tren temat znajdziemy w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, którym muszą odpowiadać budynki i ich usytuowanie.
W powyższym dokumencie znajduje się zapis mówiący o tym, że drabina ewakuacyjna powinna być zamocowana w budynku na stałe, jeżeli budynek posiada minimum dwie kondygnacje naziemne. Montaż drabiny ewakuacyjnej warto jest uwzględnić już na etapie projektu budynku. Wtedy zaoszczędzimy mnóstwo czasu i pieniędzy. Podczas podejmowania decyzji o zakupie konkretnych modeli drabin warto zdać się na wskazówki ekspertów. Jedną z firm oferujących drabiny odpowiadające wszelkim normom jest Cryonline.pl - warto zdać się na wsparcie merytoryczne jej specjalistów.
Kiedy przydaje się drabina ewakuacyjna?
Drabina ewakuacyjna jest bardzo pomocnym urządzeniem, ponieważ pomaga w przeprowadzeniu sprawnej i szybkiej akcji ewakuacyjnej. Ten typ urządzeń sprawdzi się zwłaszcza tam, gdzie inny rodzaj ewakuacji nie jest możliwy z powodu uszkodzenia schodów bądź wind, zaś ogień bardzo szybko rozprzestrzenia się na kolejne kondygnacje. Drabina ewakuacyjna jest także nieocenionym wsparciem w trakcie realizowania prac konserwacyjnych na dachu budynku.
Jakie wymagania musi spełniać drabina ewakuacyjna?
Drabina ewakuacyjna musi także koniecznie odpowiadać określonym wymaganiom. Przede wszystkim należy zaznaczyć, że na szczycie tego urządzenia powinien znajdować się stopień zejścia. Dodatkowo szczeble powinny mieć szerokość wynoszącą nie mniej niż 500 mm.
Maksymalny dopuszczalny rozstaw szczebli wynosi 300 mm, a odstęp między ścianą a szczeble nie powinien być mniejszy aniżeli 15 cm. W drabinach ewakuacyjnych, których długość jest większa niż 10 m, trzeba również instalować specjalne podesty spoczynkowe.
Jak znaleźć dobrą drabinę ewakuacyjną?
Zakup drabiny ewakuacyjnej jest bardzo ważną decyzją, którą trzeba podjąć po uwzględnieniu wielu zróżnicowanych czynników. W przypadku, gdy drabinę będziemy wykorzystywali wyłącznie do celów ewakuacyjnych, można zdecydować się na konstrukcję aluminiową.
Jednak w przypadku, gdy drabina służyć ma nam też do wchodzenia na dach, wówczas lepszym rozwiązaniem jest stal. Drabiny stalowe wyróżniają się znacznie wyższym stopniem odporności na różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne. Warto także nadmienić, że wszystkie drabiny wymagają przeglądu minimum raz na rok.
W różnego rodzaju drabiny ewakuacyjne można zaopatrzyć się w sklepie internetowym https://www.crynoline.pl/. Specjaliści Cryonline udzielą Państwu wszelkich informacji na temat tego, jaki rodzaj drabiny najlepiej będzie odpowiadał uwarunkowaniom konkretnych budynków.
Artykuł sponsorowany
Redakcja Dekoportal.pl