Kiedy stosujemy fundamenty na palach? - dekoportal.pl

Kiedy stosujemy fundamenty na palach?

30 Gru 2022 / Napisał  / Inne wnętrza
fundamenty na palach

Istnieje wiele różnych rodzajów fundamentów, a każdy z nich ma swoje konkretne zastosowanie. Pale CFA to rozwiązanie, które z łatwością przenosi duże obciążenia i jest relatywnie proste w instalacji. Warto więc wiedzieć, kiedy stosujemy fundamenty na palach.


Stosowanie fundamentów na palach przy słabszym gruncie

Jedną z najczęstszych sytuacji, kiedy fundamenty na palach szczególnie się sprawdzą, może być stawianie konstrukcji na słabym gruncie. Pale formowane świdrem ciągłym, czyli CFA, sprawdzą się szczególnie dobrze przy piaskach, glinach, namułach, żwirach lub miękkich skałach. Podłoża tego rodzaju często nie są dość trwałe i stabilne, aby bezpiecznie osadzić na nich większe konstrukcje.

Zastosowanie fundamentów na palach przy słabszym gruncie może zapobiec silnemu osiadaniu konstrukcji lub nawet jej zniszczeniu. Odpowiednie fundamenty na palach CFA wykona Keller, firma, która ma na swoim koncie już wiele tego typu realizacji. Warto dodać, że cena fundamentów na palach w tym przypadku oznacza również koszt bezpieczeństwa na lata. Jest to ważne przy większości budów, a przede wszystkim przy zdecydowanie cięższych konstrukcjach.


Fundamenty na palach przy ciężkich konstrukcjach

Duża masa konstrukcji to kolejny przypadek, kiedy stosujemy fundamenty na palach. Dodatkowo pale CFA mogą być wskazane, kiedy ciężar planowanej konstrukcji okazuje się zbyt duży względem podstawy. W takim przypadku niezbędne jest przeniesienie obciążenia na pale. Dzięki głębokim odwiertom fundament o wiele łatwiej może osiągnąć głębokość warstwy nośnej gruntu.

Wzorując się na różnych rodzajach pali fundamentowych, pale CFA osadzane w gruncie mogą tu działać podobnie do pali drewnianych, które podtrzymują budynki na wodzie. Poza tym umieszczenie odpowiedniego zbrojenia podczas instalacji pozwala na łatwe zagęszczenie podłoża i jego wzmocnienie. Dzięki temu możliwe staje się postawienie konstrukcji, której masa przewyższa standardowe możliwości nośne gruntu. Jest to więc technologia, która może znacznie uprościć i przyspieszyć proces budowy.


Stosowanie fundamentów na palach przy krótkim czasie realizacji

Nie da się ukryć, iż fundamenty domu na palach to rozwiązanie o wiele szybsze w realizacji, niż standardowe wykopy. Jest to również metoda znacznie bezpieczniejsza, ponieważ wyklucza dużą część prac ziemnych. Cały proces może zajmować znacznie mniej czasu, głównie dzięki użyciu świdra ciągłego, który od razu betonuje odwiert. Dla jeszcze lepszego wzmocnienia fundamentu, do świeżo utworzonego pala wprowadza się zbrojenie, najczęściej przy użyciu wibracji. W efekcie tworzenie fundamentów jest więc relatywnie szybkie, wygodne i czystsze.

Fundamenty na palach są więc interesującą alternatywą dla klasycznych metod wzmacniania gruntu. Stosujemy je jednak przede wszystkim, kiedy mamy do czynienia ze szczególnie słabym gruntem, np. piaskiem. Poza tym, fundamenty na falach mogą sprawdzić się, podczas budowy konstrukcji zauważalnie ciężkich, których masa znacząco przekracza nośność podłoża. Nie należy również zapominać, że jest to metoda dość szybka w realizacji, więc przyda się przy większych projektach z krótszym czasem realizacji.

Artykuł sponsorowany


Artykuły powiązane

Oceń ten artykuł
(1 głos)
Ostatnio zmieniany piątek, 30 grudzień 2022 10:08

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.