Nawóz z bananów – do jakich roślin? Możesz się zdziwić! - dekoportal.pl

Nawóz z bananów – do jakich roślin? Możesz się zdziwić!

18 Lip 2023 / Napisał  / Inne wnętrza
nawóz z bananów do jakich roślin
Potas, fosfor, magnez, kwas krzemowy: między innymi takie skarby zawiera skórka z banana.

Rosnące ceny i konieczność szukania oszczędności? A może ekologia i życie w duchu „zero waste”? Nie ważne, czym się kierujesz. Ważne, że szukasz sprytnych rozwiązań. Idealnie, jeśli są one korzystne zarówno dla matki natury, jak i dla domowego budżetu. Jednym z takich pomysłów jest szalenie popularny nawóz z bananów. Do jakich roślin można go stosować, jak często i w jaki sposób dozować? Sprawdziliśmy to!

O czym przeczytasz w artykule?

Do czego może się przydać skórka z banana? Do kwiatów!

Dzięki kreskówkom żółta skórka znana jest jako najczęstsza przyczyna upadków. Czas to zmienić. Rosnąca popularność ideologii „zero waste” sprawia, że szukamy nowych zastosowań dla rzeczy, które do tej pory bez mrugnięcia okiem wyrzucaliśmy. Świetnym przykładem jest uniwersalny nawóz ze skórki banana.

Delikatny aromat, łagodny smak, aksamitna konsystencja, przystępna cena i dostępność przez cały rok: to główne zalety bananów. Dodatkowo posiadają one wiele substancji odżywczych i składników mineralnych. A co ważne – to ogromne bogactwo znajduje się nie tylko w miąższu! Skórka z bananów do kwiatów i roślin to sprawdzony, stary sposób na piękne okazy.

Potas, fosfor, magnez, kwas krzemowy: między innymi takie skarby zawiera skórka z banana. Nawóz zrobiony z tych żółtych obierek będzie więc niezwykle wartościowy dla wielu roślin ogrodowych i doniczkowych. Odżywka do kwiatów z banana to jeden z tych specyfików, które warto mieć w domu. Pytanie tylko, jak zrobić nawóz ze skórek banana? Odpowiedź jest dziecinnie prosta!

Skórka z banana do kwiatów – must have każdego ogrodnika

  • Nawóz z banana jest bogaty w wiele mikroelementów wartościowych dla roślin.
  • Banany są niedrogie i dostępne przez cały rok, więc zawsze będziesz mieć składniki do wykonania nawozu
  • Odżywka do kwiatów z banana pozwoli mądrze wykorzystać odpadki.
nawóz z banana do skrzydłokwiatu
Banany są niedrogie i dostępne przez cały rok, więc zawsze będziesz mieć składniki do wykonania nawozu.

Odżywka do kwiatów z banana – wartościowa i niedroga

Bogactwo składników mineralnych i związków organicznych to nie jedyne właściwości, jakie posiada odżywka do kwiatów z banana. Produkt ma też działanie odstraszające szkodniki, np. mszyce. Ponadto skórka z banana do kwiatów i roślin w ogrodzie zatrzymuje wilgoć w glebie na dłużej, a to oznacza rzadsze podlewanie. Kuszące, prawda? Gnojówka z bananów to więc najlepsze co może być dla Twoich zielonych sadzonek.

Jeszcze bardziej kuszące są względy ekonomiczne. Nie ma co ukrywać: nawóz z banana jest po prostu tani. Jeśli kupujesz i jesz te owoce, masz już w domu połowę niezbędnych składników. Jedyne, czego jeszcze potrzebujesz, to… woda.

Ponadto nawóz ze skórki banana jest w pełni ekologiczny. Zapytasz: „A co z pestycydami i chemicznymi wzmacniaczami?”. Spokojnie. Wymieszaj 2 łyżeczki sody oczyszczonej z litrem wody, wymocz owoce przez 15 minut i opłukaj. Pozbędziesz się chemii, a smak nie ulegnie zmianie. Taki "oczyszczony" nawóz ze skórki banana zadziała niczym balsam!

Skórka z banana – nawóz o wielu właściwościach

  • Bogaty w składniki mineralne i związki odżywcze.
  • Wykazuje działanie owadobójcze.
  • Skórka zatrzymuje wilgoć w glebie.
  • Pozwala wykorzystać odpadki i zaoszczędzić pieniądze.
  • Ekologiczny: składa się wyłącznie ze skórek i wody.
nawóz ze skórki banana
Produkt ma też działanie odstraszające szkodniki, np. mszyce.

Nawóz z bananów: do jakich roślin go używać?

Tani, ekologiczny, odżywczy – taki jest nawóz z bananów. Do jakich roślin sprawdzi się najlepiej? Do wszystkich! Prosty skład, uniwersalne właściwości i łagodne działanie z pewnością nie zaszkodzą żadnej roślinie, a wielu zdecydowanie pomoże. Możesz stosować nawóz z banana do kwiatów doniczkowych, ogrodowych, krzewów, drzew, a także do warzyw, np. pomidorów. To tani domowy nawóz do zamiokulkasa, a także ekologiczny nawóz do hortensji.

Potas i fosfor to pierwiastki, w które obfituje nawóz z banana. Do czego są one potrzebne? Wspomagają proces kwitnienia i sprawiają, że kwiaty są trwałe i bujne. Śmiało zastosuj więc nawóz z banana do skrzydłokwiatu, storczyka, róży i innych domowych oraz ogrodowych roślin kwitnących.

Wspomnieliśmy o działaniu owadobójczym, jakie wykazuje nawóz z bananów. Do jakich roślin i przeciwko jakim insektom możesz zastosować preparat? Środek jest delikatny i korzystny dla wszystkich kwiatów oraz warzyw, a skutecznie poradzi sobie m.in. z mszycami.

Nawóz ze skórek banana – do jakich kwiatów najlepszy?

  • Fosfor i potas wspomagają kwitnienie – stosuj nawóz z banana do skrzydłokwiatu, róży, storczyka i innych roślin kwitnących.
  • Zapach rozkładających się skórek odstrasza mszyce – wypróbuj nawóz z banana do kwiatów doniczkowych i ogrodowych zaatakowanych przez te szkodniki.
  • Uniwersalny, prosty skład i skuteczne, ale łagodne działanie nadaje się do wszystkich gatunków roślin: kwiatów, krzewów, drzew i warzyw.
nawóz z banana do czego
Tani, ekologiczny, odżywczy – taki jest nawóz z bananów.

Jak zrobić nawóz ze skórek banana?

Przepis na to, jak zrobić nawóz ze skórek banana jest równie prosty, jak jego skład. Wystarczą tylko obierki i woda. Pamiętaj jednak, żeby przed zjedzeniem owoców dokładnie wymyć je w wodzie z sodą. A teraz konkrety:

Płynny nawóz z banana

Najprostszy sposób na to, jak zrobić nawóz ze skórek banana w formie płynnej. Obierki potnij na kilkucentymetrowe kawałki i zalej wodą. Im mniej cieczy użyjesz, tym większe będzie stężenie nawozu. Odstaw miksturę w ciemne i chłodne miejsce. Po około 5 godzinach będzie gotowa do użycia.

Gnojówka z bananów

Przygotowuje się ją tak samo, jak nawóz, ale proces macerowania trwa dłużej. Rozdrobnione skórki zalej wodą, odstaw w chłodne i ciemne miejsce. Co 2-3 dni dokładnie wymieszaj. Już po tygodniu gnojówka z bananów będzie gotowa, ale dobrze dać jej nieco więcej czasu.

Oprysk z banana

Procedura działania jest podobna, ale specyfik ma większe stężenie, niż nawóz ze skórki banana. Zalej kawałki obierek wodą i odstaw na kilka godzin w ciemne miejsce. Użyj jak najmniej wody, żeby intensywny zapach skutecznie odstraszył mszyce.

Suchy nawóz ze skórki banana

Ciekawym, choć nieco bardziej pracochłonnym rozwiązaniem jest suchy nawóz z banana. Do czego można go użyć? Podobnie, jak ten w płynie – do wszystkiego. Wysusz żółte skórki na słońcu lub w piekarniku i zmiel je na drobny proszek: nawóz instant gotowy.

Sprawdzone przepisy jak zrobić nawóz ze skórek banana

  • Nawóz z banana w płynie – rozdrobnij skórki z banana i zalej je na kilka godzin wodą.
  • Gnojówka z bananów – potnij skórki, zalej wodą, odstaw na co najmniej tydzień.
  • Oprysk z banana – zalej skórki niewielką ilością wody i odstaw na kilka godzin.
  • Suchy nawóz ze skórki banana – suszone obierki zmiel w młynku lub moździerzu.
odżywka do kwiatów z banana
Zarówno sucha, jak i płynna odżywka przyniesie takie same efekty.

Jak stosować nawóz z banana?

Istnieją różne warianty nawozu, w związku z czym są też różne metody aplikowania specyfiku. Odpowiedz więc sobie na jedno pytanie, zanim zaczniesz robić nawóz z banana: do jakich kwiatów chcesz go wykorzystać?

W przypadku roślin doniczkowych najwygodniejszą opcją będzie płynna odżywka, a wokół drzew i krzewów możesz rozsypać suchy nawóz ze skórek banana. Do jakich kwiatów stosować gnojówkę? Ze względu na specyficzny aromat, najlepiej do roślin ogrodowych i do warzyw. Będzie to również dobry sosób, jeśli Twooim celem jest pielęgnacja niecierpka.

  • Zastanawiasz się, jaki nawóz z banana, do jakich kwiatów dopasować? Każdy wariant jest uniwersalny. Zarówno sucha, jak i płynna odżywka przyniesie takie same efekty. Różnica polega na komforcie aplikowania poszczególnych rodzajów nawozu.
gnojówka z bananów
Bezpiecznie jest stosować preparat raz w tygodniu.

Nawóz z bananów: jak często podlewać nim rośliny?

Czy są jakiekolwiek ograniczenia, gdy chodzi o nawóz z bananów? Jak często podlewać nim rośliny? Czy można przedobrzyć? Cóż, sprawa jest prosta: nadmiar składników odżywczych może być takim samym zagrożeniem, jak ich niedobór. Bezpiecznie jest stosować preparat raz w tygodniu.

Balans i obserwacja roślin są kluczowe, gdy zaczynasz stosować nawóz z banana. Do jakich kwiatów wlewać go obficie, a do których z umiarem? To zależy oczywiście od potrzeb każdego gatunku, a także od warunków klimatycznych.

A jak w ogrodzie warzywnym stosować nawóz z bananów? Jak często podlewać nim dojrzewające i gotowe do zbioru rośliny? Zaletą ekologicznych środków jest to, że są bezpieczne dla zdrowia. Spokojnie możesz spryskać lub podlać warzywa tuż przed zbiorem: nie wpłynie to na smak ani jakość roślin.

  • Nie wiesz, jak stosować nawóz ze skórek banana, do jakich kwiatów i jak często je nim podlewać? Zacznij od niewielkiej porcji raz w tygodniu. Obserwuj rośliny, żeby wiedzieć, jak zareagują na nowy preparat.

Artykuły powiązane

Oceń ten artykuł
(1 głos)
Ostatnio zmieniany piątek, 29 marzec 2024 13:15
komentarzy /( 2 )
  • Bananożerca
    Bananożerca

    piątek, 29 marzec 2024 12:02

    kurcze! tyle już skórek zmarnowałam.
  • Andzia
    Andzia

    środa, 19 lipiec 2023 12:55

    o to świetny pomysł na tani i dobry nawóz. Z chęcią wypróbuje, zwłaszcza ze lubię banany, a skórky lądują koszu

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.