domowy nawóz do zamiokulkasa
Zamiokulkas to popularna roślina domowa, która nie sprawia trudności w uprawie nawet początkującym sympatykom zielonych elementów dekoracyjnych. Jako hodowca musisz jednak wiedzieć, że te wytrzymałe okazy czasami również potrzebują wzmocnienia. Podpowiadamy, co zrobić, żeby Twój dom zdobił piękny zamiokulkas. Jaki nawóz sprawdzi się do niego najlepiej?
O czym przeczytasz w artykule?
- Zamiokulkas – nawóz z kawy
- Nawóz z żelatyny do zamiokulkasa
- Zamiokulkas – jaki nawóz można wykorzystać?
- Domowy nawóz do zamiokulkasa – o czym pamiętać?
Zamiokulkas – nawóz z kawy
Kiedy zastanawiasz się, czym nawozić zamiokulkasa, weź pod uwagę zastosowanie kawy. Wystarczą Ci fusy oraz woda, żeby wykonać preparat wspierający roślinę. Dwie łyżki fusów połącz ze szklanką wody. Po wymieszaniu wystarczy podlać roślinę i gotowe! Fusy możesz też wykorzystać pod pomidory i iglaki. To ekologiczny nawóz, który możesz stosować kilka razy w tygodniu.
Kawowy nawóz do zamiokulkasa możesz też wykorzystać w inny sposób. Wystarczy, że rozsypiesz fusy na ziemi w doniczce. Podczas podlewania będą rozprowadzać się po ziemi i pozytywnie działać na Twój zielony egzemplarz. Podczas przesadzania zamiokulkasa możesz również dodać do ziemi nieco fusów.
Dlaczego nawóz z kawy do zamiokulkasa działa tak dobrze? Chodzi o zawarty w nim azot, który wspiera wzrost rośliny.
Nawóz z kawy do zamiokulkasa – jak stosować?
- Dwie łyżki fusów zalej szklanką wody i podlej roślinę.
- Możesz też rozsypać fusy w doniczce lub połączyć je z ziemią podczas przesadzania okazu.
- Skuteczne działanie tego domowego sposobu to zasługa azotu.
Nawóz z żelatyny do zamiokulkasa
Nawóz z kawy to tylko jeden z domowych preparatów, które polubi Twój zamiokulkas. Czym nawozić tę roślinę? Żelatyną! Być może masz ją w kuchennej szafce. Zajrzyj tam jeszcze dziś i przygotuj miksturę wspierającą roślinę.
Nawóz z żelatyny do zamiokulkasa działa skutecznie, ponieważ dostarcza roślinie azot. Dzięki temu na egzemplarzu pojawia się więcej liści, a ich kolor staje się bardziej soczysty. Wzmocnieniu ulegają też korzenie rośliny.
Nawóz do zamiokulkasa domowy przygotujesz z łatwością. Wystarczy, że jedną łyżeczkę proszku rozpuścisz w filiżance gorącej wody. Dokładnie wymieszaj żelatynę i pozostaw ją do wystygnięcia. Następnie dodaj do mikstury około 600 ml zimnej wody. Tak przygotowanym nawozem możesz podlać roślinę. Zamiokulkas nie ma dużych wymagań, więc wystarczy to robić raz w miesiącu.
Nawóz z żelatyny do zamiokulkasa – co warto o nim wiedzieć?
- Dostarcza roślinie azot, co ma pozytywny wpływ na jej wzrost.
- Przyczynia się do wzmocnienia korzeni.
- Żeby przygotować nawóz z żelatyny, wystarczy rozpuścić w filiżance gorącej wody jedną łyżeczkę proszku, po wystygnięciu dodać jeszcze zimnej wody, a później podlać roślinę.
Zamiokulkas – jaki nawóz można wykorzystać?
Zastanawiając się, czym nawozić zamiokulkasa, weź pod uwagę soczewicę. Brzmi dziwnie? Być może, ale naprawdę działa!
Nawożenie zamiokulkasa soczewicą to nic skomplikowanego. Rozpocznij od przygotowania preparatu. Zagotuj wodę i odczekaj, aż osiągnie temperaturę pokojową. Do słoika wsyp 3 łyżki stołowe soczewicy i zalej ją litrem wody. Po zakręceniu słoika odczekaj kilka godzin. Następnie przelej uzyskany nawóz do zamiokulkasa do konewki. Wykorzystaj sitko, żeby pozbyć się soczewicy, a pozostawić sam cenny płyn.
Ten nawóz do zamiokulkasa domowy zawiera mnóstwo wartościowych witamin i minerałów. Przy jego pomocy wesprzesz roślinę azotem, fosforem i potasem. Systematyczne nawożenie zamiokulkasa spowoduje, że Twój egzemplarz zyska ładny kolor i będzie zdrowo rósł.
Co jeszcze doceni zamiokulkas? Nawożenie możesz przeprowadzić przy pomocy środka wykonanego z pestek słonecznika z łupinami. Wystarczy rozdrobnić je – zrobisz to przy pomocy blendera lub moździerza. Następnie umieść pestki w ziemi, gdy będziesz przesadzać roślinę. Dobrze sprawdz się również nawóz z bananów.
Kolejna propozycja to nawóz z pokrzywy. Najlepsza byłaby gnojówka, jednak to propozycja wyłącznie dla posiadaczy domów. Taki samodzielnie wykonany preparat ma bardzo brzydki, silny zapach. Zamiast gnojówki możesz wykorzystać torebkę pokrzywy. Po zaparzeniu odczekaj, aż napar wystygnie i podlej nim roślinę.
Jaki nawóz do zamiokulkasa można jeszcze wybrać?
- Do wzmocnienia rośliny sprawdzi się nawóz z soczewicy. Wystarczy zalać trzy łyżki produktu litrem wody i po kilku godzinach masz gotowy nawóz.
- Świetne okażą się też pestki słonecznika z łupinami, które po rozdrobnieniu dodasz do ziemi podczas przesadzania zamiokulkasa.
- Nawóz z naparu pokrzywy posłuży Ci natomiast do podlania rośliny.
Domowy nawóz do zamiokulkasa – o czym pamiętać?
Wiesz już, jaki nawóz do zamiokulkasa możesz wykorzystać. Nie potrzebujesz sklepowych preparatów, żeby wzmocnić tę roślinę. Wystarczy to, co masz w kuchni! Domowy nawóz do zamiokulkasa to jednak nie wszystko, o co należy zadbać, żeby Twój egzemplarz zachwycał wyglądem. Musisz wiedzieć czym myć liście kwiatów, żeby błyszczały, a także odpowiednio go podlewać.
Wieloletnia roślina z rodziny obrazkowatych nie wymaga zbyt częstego podlewania, co wynika z jej naturalnego pochodzenia. Wywodzi się z gorącego klimatu, dlatego mniej niebezpieczne jest przesuszenie niż przelanie. Ważne jest natomiast, żeby na dnie doniczki zastosować warstwę drenującą. W jej roli sprawdzi się keramzyt. Do uprawy wybierz ziemię przepuszczalną i żyzną.
Dobierz odpowiednie stanowisko dla zamiokulkasa. Nie powinno być zbyt nasłonecznione, ponieważ może doprowadzić do poparzenia liści i wystąpienia na nich nieestetycznych plam. Jednocześnie zamiokulkas potrzebuje promieni słońca, żeby prawidłowo się rozwijać. Roślina nie może stać w przeciągu.
Zdarza się, że zamiokulkas przestaje wypuszczać nowe liście. Powody takiej sytuacji mogą być różne. Często to wina niewłaściwego, zbyt częstego podlewania. Być może roślina ma niedostateczną ilość światła.
Żeby okaz zachwycał wyglądem, zadbaj o odpowiednią doniczkę z drenażem, podlewanie w odpowiednich ilościach oraz dobre stanowisko. Nie zapominaj, że nawóz do zamiokulkasa może przyczynić się do znacznego poprawienia wyglądu rośliny.
O czym jeszcze pamiętać podczas uprawy zamiokulkasa?
- Nie podlewaj rośliny zbyt często – lepiej znosi przesuszenie niż przelanie.
- Pamiętaj o warstwie drenującej na dnie doniczki.
- Uważaj na zbyt nasłonecznione stanowisko, jednak zapewnij roślinie dostęp do światła.
- Nie stawiaj zamiokulkasa w przeciągu.
piątek, 26 kwiecień 2024 09:03