Co pasuje do fioletu? Podpowiadamy, z czym łączyć fiolet?
Fiolet powstaje z połączenia koloru czerwonego i niebieskiego. W zależności od tego, w jakich proporcjach zmieszamy obie barwy, będzie na nas działał energetyzująco lub też uspokajająco. Wnętrze urządzone w kolorach intensywnego, nasyconego fioletu, świetnie sprawdzają się w przypadku osób uprawiających zawody artystyczne, ponieważ pobudzają kreatywność. Z kolei stonowane odcienie fioletu wykorzystywane są nawet w terapii służącej przezwyciężaniu fobii i lęków. Jak widać, fioletowe wnętrze nie pozostawi nas obojętnymi! Co pasuje do fioletu? Z jakimi kolorami łączyć tę barwę? Jak urządzić pomieszczenie z kolorami śliwkowym, fiołkowym czy lawendowym? Jeśli tylko lubisz jakikolwiek odcień fioletu i zastanawiasz się, jak wprowadzić go do swojego pokoju czy kuchni, to tutaj z pewnością znajdziesz potrzebne inspiracje.
O czym przeczytasz w artykule?
- Jaki kolor do fioletu? Kilka pierwszych wskazówek
- Jaki kolor pasuje do fioletowych ścian?
- Kolor śliwkowy – z czym łączyć?
- Jaki kolor pasuje do jasnego fioletu?
- Kolor fiołkowy – z czym łączyć?
- Fioletowy pokój
- Fioletowe inspiracje
Jaki kolor do fioletu? Kilka pierwszych wskazówek
Urządzając wnętrze z dodatkiem fioletowego koloru, warto podejść do tego tematu ostrożnie. Najpierw więc dobieramy kilka detali w różnych odcieniach fioletu. Mogą to być na przykład podkładki, wazon, filcowe serwetki, zasłony, abażur czy szklana lampa. Wykorzystujemy je do ożywienia całej aranżacji, zestawiając ze ścianami i meblami w neutralnych kolorach (brąz, szarość, beż, krem, biel).
Nie oznacza to jednak, że z fioletem nie można wyczarować soczystej, mocnej aranżacji. Osoby, którym marzy się takie właśnie wnętrze, mogą spróbować połączyć go z winną czerwienią lub bordo. Do takiego zestawienia doskonale będą pasowały drewniane meble i podłoga.
Rozbielone, delikatne tony fioletu na ścianie, takie jak bez, wrzos czy lawenda, świetnie sprawdzą się w kobiecej sypialni z prowansalskimi akcentami. Z kolei zdecydowane nuty fioletu (oberżyna, jagoda, śliwka) to idealne kolory do aranżacji w stylu glamour, w których połączymy je z bielą i głęboką czernią.
Z czym łączyć fiolet?
- Najpierw warto spróbować wprowadzić do danego wnętrza kilka fioletowych akcentów w postaci dodatków lub dekoracji (lampa, podkładki na stół, wazon, obrus). Tło będą tu stanowiły meble, ściany i podłoga o neutralnych barwach, takich jak beż, brąz, krem, biel czy czerń.
- Mocne, nasycone kolory fioletowego można połączyć z kolorem bordowym lub też z winną czerwienią. Takie odważne (choć bardzo efektowne!) zestawienie świetnie będzie się prezentować z drewnianą podłogą i z drewnianymi meblami.
- Do kobiecej sypialni w stylu prowansalskim wybierzemy rozbielone, delikatne odcienie fioletowego, natomiast do wnętrz w stylu glamour idealne będą jagoda, oberżyna czy śliwka. W tym pierwszym przypadku połączymy fiolet z bielą, kremem i jasną szarością, natomiast w drugim z czernią i bielą.
Jakie kolory pasują do fioletowych ścian?
Fioletowy kolor w aranżacjach wnętrz można zastosować nie tylko w dodatkach i dekoracjach. Jeśli tylko przekonamy się, że jest to barwa, którą chcemy mieć w swoim domu, postawmy na fioletowe ściany w pokoju. Zwykle wybiera się jedną, która będzie kontrastować z pozostałymi ścianami, na przykład w kolorze bieli lub szarości. Jakie kolory pasują fioletowych ścian?
Wrzosowe ściany będą stanowiły wyjątkowo piękne tło dla elementów wyposażenia w kolorach jasnoszarym, białym i żółtym. Chcąc urządzić pomieszczenie w ciemniejszych kolorach, sięgnijmy po ciemny brąz, bordo, chłodny granat, a także najciemniejszy odcień szarości, to jest antracyt.
Jeśli wybrany przez nas odcień fioletu okaże się zbyt chłodny, doskonały efekt przyniesie ocieplenie wnętrza drewnianymi meblami i grubymi, mięsistymi tkaninami w neutralnych kolorach. Dodajmy jeszcze, że fioletowy kolor daje ze złotymi dodatkami elegancki, pałacowy efekt, warto więc sięgnąć na przykład po złociste ramy luster, brokatowe obicia mebli czy lampy z podstawami w kolorze złota.
Z jakim kolorem połączyć fiolet na ścianach?
- Z białym i szarym,
- Z jasnoszarym i żółtym,
- Z brązowym, bordowym, granatowym i antracytowym,
- Z kolorem złota.
Kolor śliwkowy – z czym łączyć?
Sięgając po kolor śliwkowy we wnętrzach, warto rozważyć mały eksperyment i wybrać purpurowe tkaniny, bibeloty czy nawet obicia meblowe. Bardzo efektownie, elegancko i stylowo wyglądają na przykład sofy i fotele obite welurem lub aksamitem w kolorze dojrzałej śliwki. Takie rozwiązanie proponujemy szczególnie do wnętrz urządzonych w stylu glamour, ale doskonale sprawdzą się także w stylizacji nowoczesnej, jako mocny akcent na tle neutralnych kolorów.
Kolor śliwkowy pięknie komponuje się z takimi barwami jak biel, krem, wanilia, a także czerń. W połączeniu z elementami w kolorze starego złota lub miedzianym stworzy aranżację kojarzącą się z pałacowym przepychem. Chcąc stworzyć stylizację retro, warto połączyć śliwkę z kolorem limonkowym, a do tego biel, czerń i zdjęcia w sepii. Takie zestawienie jest nie tylko bardzo wyraziste, ale też oryginalne, a przy tym miłe dla oka.
Ciemny fiolet dla odważnych? Świetnie sprawdzi się w zestawieniu z takimi kolorami jak pastelowy róż, szmaragdowy, miętowy i żółty. We wnętrzach o wystroju minimalistycznym warto pokusić się o jeden element w ciemnym fiolecie, na przykład niemal atramentowe drzwi czy też sofę obitą materiałem w kolorze oberżyny.
Z czym łączyć kolor śliwkowy?
- Z różnymi odcieniami bieli,
- Z czernią,
- Z kolorem miedzi i starego złota,
- Z pastelowym różem i żółcią,
- Z kolorem szmaragdowym i zielonym.
Jaki kolor pasuje do jasnego fioletu?
Decydując się na kolorową aranżację z jasnym fioletem w roli głównej, możemy wybrać jaskrawe dodatki, takie jak wzorzyste poduszki, abstrakcyjny obraz, kolorowa ceramika czy inne bibeloty. Do tego stylizowane, jasne meble i dodatki i mamy gotowe wnętrze w stylu vintage.
Gładkie, jasne ściany wydają się zbyt nudne? Tu warto sięgnąć po wzorzystą tapetę, na przykład przedstawiającą fioletowe kwiaty na kremowym tle. Dodatki w kolorze kości słoniowej, szarości i błękitu stworzą wersję pomieszczenia pełną romantyzmu. Dla tych, którym wnętrze ma dodawać energii, mamy propozycję położenia na jednej ze ścian tapety w fioletowe, geometryczne wzory z akcentami amarantu, limonki czy żółci.
Nowoczesnym, a jednocześnie niebanalnym, rozwiązaniem będą jasnofioletowe fronty mebli kuchennych. W zestawieniu z popielatym i bielą będą się prezentować niezwykle uroczo, a przy tym przełamują tak ostatnio modny trend wybierania wyłącznie białych lub szarych mebli do kuchni.
W tym miejscu należy dodać, że urządzając kobiecą sypialnię, warto sięgnąć po jasny fiolet. Z jakim kolorem pasuje? Z każdym odcieniem bieli, z jasnoszarym, a także z beżowym i jasnobrązowym. Jeśli mamy ochotę dodać nieco bardziej romantycznego charakteru naszej sypialni, wybierzmy tkaniny w kwiaty, które będą utrzymane w różnych odcieniach fioletu.
Z jakimi kolorami zestawiać jasnofioletowy?
- Ze wszystkimi odcieniami bieli,
- Z jasnoszarym,
- Z innymi odcieniami fioletu,
- Z popielatym,
- Z amarantem,
- Z limonką,
- Z żółcią.
Kolor fiołkowy – z czym łączyć?
Zwykliśmy nadawać odcieniom fioletu nazwy kojarzące się z kwiatami. Jak wiadomo jednak, mogą mieć one różne odcienie. Na przykład fiołkowy z łatwością można pomylić z lawendowym, wrzosowym czy też bzowym. Dość powiedzieć, że chodzi nam o jasny, nieco przyćmiony fiolet. Taki właśnie kolor jest niezwykle wdzięczny w aranżacjach wnętrz. Ściany pomalowane na ten kolor wprowadzają do pomieszczenia harmonię i spokój i przywodzą na myśl pachnące, wiosenne i letnie kwiaty. Na tle takich ścian doskonale będą się prezentować elementy wyposażenia w innych odcieniach fioletu, a także szare, różowe i białe.
Kolor lawendowy jest niezastąpiony w przypadku aranżacji w stylu prowansalskim (podobnie zresztą jak sama lawenda, zarówno świeża, jak i suszona). Tu pięknie łączą się z nim wszystkie odcienie kremu i beżu, a także brąz, czerń i zieleń świeżych roślin.
Kolor fiołkowy idealnie nadaje się do pokoju dziecięcego. Co więcej, możemy użyć go do wyciszenia naszej pociechy. Pokój dziecka nadaktywnego, mającego kłopoty z koncentracją, warto urządzić w kolorze fiołkowym z dodatkiem szarości, beżu i złamanej bieli. Fiołkowy pokój, w którym znajdą się również inne odcienie fioletu, doskonale wpłynie na kreatywność dziecka.
Z czym łączyć kolor fiołkowy?
- Z innymi odcieniami fioletu,
- Z białym, szarym i czarnym,
- Z odcieniami bieli,
- Z brązowym i beżowym,
- Z zielenią świeżych kwiatów.
Fioletowy pokój
Choć obecnie we wszelkich inspiracjach dominują wnętrza urządzone w bieli, ewentualnie w kremie lub szarości, być może warto pokusić się o dodanie do takich właśnie zestawów fioletu. W pokoju dziennym doskonale sprawdzą się kolory jeżynowy, jagodowy i oberżyna. Z kolei w sypialni (o czym już wspominaliśmy) wyciszą nas i ukoją kolor fiołkowy i liliowy z dodatkiem bieli i szarości, ewentualnie czerni.
Oto kilka sposobów na łączenie fioletu z innymi kolorami w sypialni: fioletowa narzuta łóżka, poduszki z lnianym zagłówkiem w kolorze ciepłego brązu i brązowa lub szara pościel, dalej: tapeta w odcieniach beżu i fioletu we florystyczne wzory i do tego meble z jasnego drewna i fioletowe dodatki. I jeszcze: antracytowa narzuta na białym łóżku z zagłówkiem i jedną ścianą w kolorze szarym, a drugą w fioletowym.
Jak łączyć fiolet z innymi kolorami w pokoju dziennym? Oto nasze propozycje: wnęka pomalowana na fioletowo, kremowa sofa, czarno-białe szafki i czarny stolik z fioletowymi dekoracjami, dalej: jasnofioletowa ściana i na jej tle biała sofa z ciemnofioletowymi poduszkami, a do tego biało-czarna grafika, czarny żyrandol i białe firanki. I jeszcze: fototapeta przedstawiająca lawendę i biała sofa z poduszkami w różnych odcieniach fioletu.
Z jakimi kolorami łączyć fiolet w pokoju?
- Fiolet świetnie komponuje się z tak modnymi w ostatnim czasie kolorami białym i szarym. Wystarczy więc do urządzonego w tych barwach wnętrza dodać fioletowe akcenty.
- W sypialni doskonale sprawdzają się kojące zestawienia fioletu z szarością, kremem i bielą,
- W pokoju dziennym dobrze wyglądają ciemne odcienie fioletowego w połączeniu z ciemnym drewnem, bielą, czernią, szarością lub odcieniami białego.
Fioletowe inspiracje
Pierwsza z naszych propozycji to szaro-fioletowa sypialnia inspirowana stylem glamour. Wszystkie fioletowe elementy są tu w głębokim, biskupim odcieniu, a mowa tu o narzucie i poduszkach na łóżko oraz długich, gładkich zasłonach. Ponadto w sypialni tej znajduje się lustrzana mozaika po bokach łóżka, jasnoszary, pikowany zagłówek, ciemnoszary dywan i ciemnoszara szafa z lustrzanymi elementami dekoracyjnymi. Całości dopełnia stojący tu jasnoszary, pikowany fotel i trzy klasyczne żyrandole, jeden pośrodku sufitu i dwa mniejsze po bokach łóżka.
Druga propozycja dotyczy pokoju dziennego, w którym ściany szaro-fioletowe stanowią najpiękniejszą ozdobę. Salon urządzony jest w stylu minimalistycznym. Duży narożnik mamy tu w kolorze jasnoszarym. Przed nim czarny stolik kawowy na jasnofioletowym dywanie. Do tego białe meble i okno z metalowymi żaluzjami, bez firan i zasłon. Trzy ściany pomalowane są tu na jasnoszary kolor, a na jednej z nich mamy tapetę w finezyjne, duże wzory w kolorach szarości z jasnofioletowymi elementami. Salon oświetlają zamontowane na suficie punkty świetlne.
I na koniec jeszcze biało-fioletowy pokój młodzieżowy. Jedną ze ścian pomalowano tu na jasnofioletowy kolor. Stoi przy niej białe łóżko z jasnofioletowymi uchwytami u szuflad, fioletową narzutą i białymi i fioletowymi poduszkami. Nad nim równo zawieszone obrazki w białych ramkach, a powyżej białe, proste półki na książki. Obok łóżka mamy biurko, krzesło, szafkę z szufladami (znów fioletowe uchwyty!) i regał. Wszystko w kolorze białym. Dodatkowy fioletowy element stanowi tu roleta.
Fiolet w aranżacji wnętrz:
- W głębokim, biskupim odcieniu sprawdza się doskonale w stylizacjach glamour z bielą i szarością,
- W pokoju dziennym w stylu minimalistycznym będzie pełnił funkcję dekoracyjną,
- W pokoju młodzieżowym w połączeniu z bielą stworzy świeżą i delikatną stylizację.
piątek, 24 czerwiec 2022 15:23