Jak ożywić szare wnętrze? Szare ściany – jakie zasłony i dodatki?
Jak to się stało, że w świecie szybko zmieniających się trendów wnętrzarskich, kolor szary kolejny rok w najlepsze święci triumfy i wcale nie zamierza zejść z salonów? Elegancka, stylowa, ale i uniwersalna oraz komfortowa, szarość potrafi sprawić, że nawet zupełnie nowoczesna przestrzeń zyska subtelnego wyrafinowania, pozostając przy tym spokojna i uniwersalna. Jak grać w ten kolor, by urządzić wymarzony szary salon, który daleki jednak będzie od nudy? Podpowiadamy, jak stosować odcienie szarego w aranżacji domu, a także, jak ożywić szare wnętrze?
O czym przeczytasz w tym artykule?
- Szary salon na piątkę z plusem!
- Jak ożywić szare wnętrze?
- Laboratorium kolorów, czyli jaki kolor pasuje do szarego?
- Szare ściany — jakie dodatki będą tu pasować?
- Jak szare ściany, to jakie zasłony?
Szary salon na piątkę z plusem!
Szary to jeden z tych kolorów, które bez większych obaw możemy użyć jako głównego motywu kolorystycznego we wnętrzu — szare ściany w salonie sprawdzą się doskonale w przypadku większości stylizacji. Co więcej, wybierając jasne odcienie szarego, zyskujemy lekkość i przestronność, jaką do wnętrza wnosi biel, dodatkowo jednak korzystamy również z zawartego w szarości ciepła. Jeżeli zastanawiamy się, jaki konkretnie odcień tego koloru powinniśmy wybrać, najlepiej będzie skorzystać z próbek kolorów farb i wypróbować kilka jego odcieni, zanim znajdziemy ten ukochany.
Co do zasady, jasnoszara farba w małym salonie sprawi, że będzie wydawał się większy, natomiast dużą przestrzeń warto potraktować nieco ciemniejszym odcieniem — w takim wypadku postawmy, np. na popielaty kolor. O ile szare ściany w salonie dobrze czują się w monochromatycznej aranżacji, (czyli złożonej z różnych odcieniach tego samego koloru), o tyle bez problemu „dogadają” się również z prostą kolorystyką opartą na czerni i bieli, tworząc prosty i nowoczesny styl. W nieco bardziej energetycznym wydaniu szare ściany warto zestawić z meblami wypoczynkowymi w żywych kolorach — turkusowa kanapa czy musztardowy fotel dodadzą wnętrzu energii i przegonią nudę.
Pokój w szarościach efektownie będzie wyglądał w zestawieniu z podłogą z jasnego drewna, np. dębowym parkietem czy jesionowymi panelami. Jeżeli pragniemy, by nasz szary salon prezentował się stylowo, ale i ciepło, nie zapominajmy również o właściwym oświetleniu — błyszczące, chromowane lampy dodadzą przestrzeni nowoczesnego blasku, a żarówki o ciepłej temperaturze rzucą na szare ściany nowe światło. Oczywiście, przepis na udaną aranżację salonu to nie tylko umiejętnie dobrany kolor ścian i mebli, ale i niezwykle istotna w takim wnętrzu gra dodatkami.
O ile w przypadku koloru szarego trudno o kolorystyczną „wpadkę”, (dobrze wygląda on z większością odcieni drewna i mebli), o tyle czasami łatwo jest popaść w monotonię. Rozwiązanie, dzięki któremu szary pokój zyska na oryginalności, jest postawienie na odważne dodatki — wielkoformatowe, czarno-białe fotografie w czarnych ramkach, lub ogromny plakat, a także poduszki o różnych kształtach i kolorach porozrzucane luzem na sofie sprawią, że przestrzeń ożyje i będzie intrygować. Warto wspomnieć również o aspekcie, który dużo osób pomija w aranżacji wnętrz — niech zwieńczeniem naszego szarego salonu będzie wazon świeżych, zielonych kwiatów lub duża, tropikalna roślina, a zyskamy pewność, że szara przestrzeń zaprezentuje się energetycznie, a nie mdło i ponuro.
Urządzamy pokój w szarościach:
- Kolor szary to niezwykle uniwersalny i modny motyw przewodni w salonach w stylu nowoczesnym i skandynawskim, jednak w zestawieniu z odcieniami takimi jak śmietankowy czy popielaty, kolor ten będzie pasował również do salonu w stylu klasycznym,
- Im większą przestrzeń urządzamy, na tym ciemniejszy odcień szarości na ścianach możemy sobie pozwolić,
- Szary salon sprawdzi się zarówno we wnętrzu o monochromatycznym wystroju, jak i w towarzystwie żywych kolorów, np. turkusowego, musztardowego czy śliwkowego,
- Szare ściany z jasną, drewnianą podłogą to przepis na wnętrze w stylu skandynawskim,
- Przestrzeń zdominowana przez kolor szary może się nieraz wydawać nieco monotonna — nie zapominajmy więc o budującym nastrój oświetleniu i wyrazistych dodatkach, które nadadzą salonowi niepowtarzalnego charakteru.
Jak ożywić szare wnętrze?
Urządzając w szarościach, warto pamiętać, że nie wszystkie odcienie szarego mogą okazać się trafione w naszym wypadku — im mniej naturalnego światła trafia do pomieszczenia, tym bardziej powinniśmy uważać z zimnymi tonami tego koloru.
Niezbędną dawkę ciepła może zapewnić wybór takich odcieni szarości jak popielaty, siwy, czy marengo. Jeżeli natomiast nie planujemy zmiany koloru ścian, a zastanawia nas jak ożywić szare wnętrze, ratunek znajdziemy w meblach i elementach dekoracyjnych wykonanych z naturalnego drewna, najlepiej takiego z domieszką brązu jak, np. stolik do kawy w kolorze orzechowym, misa na owoce z drewna tekowego czy kasztanowa szafka pod telewizor.
Na równi z drewnem, szare wnętrze rozweselą sprytnie dobrane tkaniny. Muślinowe lub płócienne zasłony, poduszki czy pościel dodadzą przestrzeni nieco blasku, a pleciony, wełniany dywan i pled kanapowy o grubym splocie sprawią, że szary pokój będzie kojarzył nam się z miejscem błogiego relaksu i odpoczynku. Nawet jeżeli dotychczas nasz salon skąpany był w delikatnych szarościach i pudrowym różu, za pomocą paru wyrazistych akcentów możemy zupełnie odmienić jego charakter — wystarczy, że wymienimy romantyczne, różowe dodatki na proste, designerskie formy o odważnych kolorach — misę na owoce w kolorze limonki, soczyste, zielone zasłony i świece w odcieniu dojrzałej fuksji, a nasz salon zyska drugą młodość.
Do szarej aranżacji nieco życia wprowadzą:
- Szare akcenty, ale w ciepłym odcieniu tego koloru, takie jak popielaty, siwy i marengo,
- Meble i dodatki z drewna o ciepłej barwie, np. kasztan, dąb, orzech czy mahoń,
- Mieniące i błyszczące się tkaniny, np. muślinowe zasłony czy welurowe obicie krzeseł jadalnych,
- Akcesoria wykonane z grubego i przytulnego materiału — wełniany dywan, pleciona mata na ścianie, czy dziergany pled kanapowy,
- Rośliny doniczkowe, np. modne ostatnio, rośliny tropikalne o gigantycznych rozmiarach,
- Oświetlenie o zaskakującym kształcie, np. lampa sufitowa o nieregularnych kształtach w odcieniu limonki.
Laboratorium kolorów, czyli jaki kolor pasuje do szarego?
Szare ściany kojarzą się z nowoczesnym, minimalistycznym wystrojem wnętrz, często jednak decyzji o ich wyborze towarzyszy obawa — czy pokój w szarościach nie będzie czasem wyglądał ponuro i mdło? Ostatecznie, o jaki tym będzie efekt naszej aranżacji, zadecydują dwa czynniki — czy we wnętrzu panuje wystarczająca ilość światła, oraz jaki kolor pasuje do szarego? Jeżeli dysponujemy dość jasnym wnętrzem, możemy pozwolić sobie na zestawienie szarości z nieco ciemniejszymi, klasycznymi kolorami — jak, np. granat, ciemny beż, czerń, a także kolor musztardowy czy butelkowej zieleni — dzięki którym zyskamy klasyczną aranżację z nutą elegancji.
Z kolei w przestrzeni o ograniczonym dostępie do światła, lepiej będzie postawić na delikatne, pastelowe kolory — pudrowy róż, intrygujący seledyn, kolor błękitny czy jasne odcienie żółci wspaniale ożywią i rozjaśnią szary pokój. Jeżeli jesteśmy zwolennikami monochromatycznych aranżacji wnętrz, opartych o odcienie bieli, szarości i czerni, dobrze zrobimy, dozując ciemniejsze tony w zależności od tego, jak jasne wnętrze urządzamy. Warto również pamiętać, że jeżeli podobają nam się ciemne kolory, światło wcale nie musi być czynnikiem ograniczającym — wystarczy zadbać o perfekcyjne doświetlenie przestrzeni i wybór mebli oraz dodatków o odbijających światło fakturach.
Szare ściany — z czym łączyć w salonie?
- Styl klasyczny i elegancki — kremowa sofa, białe meble, szklane lampy, a także akcesoria i dodatki w delikatnych, neutralnych odcieniach beżu, błękitu i jasnej szarości,
- Styl industrialny — ruda kanapa z eko-skóry, czarne akcenty, np. lampa stojąca i karnisz, a także podłoga z płytek imitujących beton architektoniczny i dodatek zieleni pod postacią żywych roślin,
- Styl nowoczesny i minimalistyczny — meble w różnych odcieniach szarości, np. o ton ciemniejszej niż ta na ścianach i jeden do dwóch urozmaicających wnętrze akcentów kolorystycznych, np. śliwkowy fotel czy żółte poduszki kanapowe,
- Styl skandynawski — sofa w melanżowym odcieniu szarości, czarno-białe poduszki w geometryczne wzory, meble z jasnego drewna, np. sosny lub jesionu, a także pojedyncze akcenty kolorystyczne, np. musztardowy pled kanapowy czy rudy dywan.
Szare ściany — jakie dodatki będą tu pasować?
Jeszcze parę lat temu zadanie budowania ciepłej, przytulnej atmosfery w salonie czy sypialni spoczywało głównie na tak popularnych wtedy, beżowych, kremowych i żółtawych kolorach wnętrz. Dzisiaj, kiedy szare ściany w salonie stają się coraz popularniejsze, zapewnienie pogodnego nastroju we wnętrzu spoczywa głównie na dodatkach — większość z nas zgodzi się, że szary pokój wręcz domaga się barwnego, plecionego dywanu, wesołych poduszek czy ożywiających aranżację zasłon. Częstym pytaniem, które pojawia się przy podjęciu decyzji o pomalowaniu ścian na szaro, jest jakie dodatki będą tu pasować? Otóż dobierając akcesoria do szarego wnętrza, kluczowym będzie właściwie połączenie ich temperatur — nie popełniajmy błędu, np. zestawiając zimną, turkusową narzutę z poduszkami o ciepłej, wpadającej w brąz barwie.
Szare wnętrze może być zarówno ciepłe, jak i chłodne:
- Kluczem do efektywnej, ale nie stwarzającej wrażenia chaosu aranżacji, jest umiar i operowanie dodatkami o zbliżonej do siebie temperaturze barw,
- O ile wszystkie wybrane przez nas ozdoby i akcenty cechuje ciepła tonacja kolorystyczna, śmiało możemy bawić się zbliżonymi do siebie odcieniami, np. budując kolekcję poduszek kanapowych w odcieniach ziemi; musztardowej żółci, brązu, różu indyjskiego i rudości,
- W przypadku wyboru dodatków o chłodnej barwie, łączmy ze sobą intensywne, a nawet neonowe kolory takie jak turkus, indygo, fuksja, czy chłodna mięta.
Jak szare ściany, to jakie zasłony?
Pierwszym krokiem przy wyborze zasłon do pokoju z szarymi ścianami jest określenie, jaki odcień tego koloru zapanował w naszym wnętrzu — ciepła, złamana czerwienią szarość czy wręcz przeciwnie chłodna, z dominującą nutą niebieskiego? Odpowiedź na pytanie, jakie zasłony do szarych ścian będą pasować najlepiej, zależy od efektu, jaki chcemy uzyskać. Jeżeli zależy nam na widocznym, charakternym kontraście, wybierzmy zasłony o ciepłym odcieniu, np. pudrowo-różowe do chłodnych ścian i na odwrót — chłodne, np. miętowe do ścian w ciepłym, jasnym, odcieniu szarości.
Wybieramy zasłony do szarego wnętrza — propozycje zestawień:
- Ciepłe szare ściany i zielone zasłony — zieleń jest uzupełnieniem czerwonego odcienia ciepłej szarości, przez co oliwkowozielone zasłony zapewnią naturalny kontrast z ciepłymi szarymi ścianami,
- Ciepłe szare ściany z czerwonymi, pomarańczowo-czerwonymi, koralowymi lub śliwkowymi zasłonami — pochodzące z tej samej rodziny odcienie dobrze będą ze sobą harmonizować. Aby uzyskać jeszcze ciekawszy efekt, wybierzmy takie o grubej fakturze i satynowym połysku,
- Niebiesko-szare ściany z niebieskimi lub chabrowymi zasłonami — ta pozornie chłodna kompozycja świetnie będzie współgrać z pomarańczowo-brązowymi, drewnianymi podłogami oraz meblami,
- Jasne, niebiesko-szare ściany z zasłonami w niemal identycznym odcieniu, ale z kontrastującym wzorem i fakturą, np. błyszczące, w prążki lub paski.
środa, 13 lipiec 2022 12:27
wtorek, 11 luty 2020 10:22