Kolor musztardowy we wnętrzu – z czym łączyć?
Radosny, ciepły, podnoszący na duchu, ale również bardzo stylowy oraz wyrafinowany - taki właśnie jest kolor musztardowy. We wnętrzu sprawdzi się zarówno jako odważny odcień ścian, jak i jako akcent kolorystyczny w niemalże każdej postaci. Musztardowa żółć pięknie łączy się z klasyczną czernią, szarością i bielą, ale warto wiedzieć, że nie są to jedyne możliwe zestawienia. Jak wykorzystać ten niezwykle modny obecnie odcień, aby dodać odrobinę retro uroku do nawet najbardziej nowoczesnego wnętrza?
O czym przeczytasz w tym artykule?
- Musztardowa żółć - co to za kolor?
- Miksujemy musztardę, czyli z czym łączyć ten odcień?
- Kolor musztardowy jako przewodni motyw kolorystyczny
- Kolor musztardowy w salonie
- Gdzie jeszcze wykorzystać musztardową żółć w domu?
Musztardowa żółć - co to za kolor?
Zawodowi projektanci i designerzy doskonale wiedzą, że siła kolorów w aranżacji przestrzeni jest wprost niezastąpiona, a szczególną moc mają jasne i żywe odcienie. Kolor musztardowy we wnętrzu to właśnie jedna z tych ponadczasowych, słonecznych, a jednocześnie niezwykle głębokich barw, które wnoszą ze sobą stymulującą, pełną energii atmosferę, a jednocześnie nie są nazbyt jaskrawe i pobudzające. Co więcej, żółty, to kolor często wiązany z intelektem, radością i optymizmem, co czyni go doskonałym wyborem do przestrzeni takich jak salon czy gabinet.
Mimo że wyrazisty i pełen życia, kolor musztardowy należy do eleganckich i raczej “spokojnych” odcieni żółtego - wszystko za sprawą domieszki brązu i złota, co w konsekwencji daje barwę o szlachetnym charakterze i niezwykłej intensywności. Dzięki ciepłym i pogodnym nutom, jakie wnosi do wnętrza, idealnie sprawdzi się jako uzupełnienie aranżacji opartej o neutralne odcienie, np. białego lub szarego salonu. Należy jednak pamiętać, aby kolor musztardowy we wnętrzu nie występował w nadmiarze - jego nieumiejętne użycie może spowodować, że zamiast stanowić intrygujący dodatek kolorystyczny, będzie powodował nadmierną stymulację zmysłów, a w konsekwencji - rozdrażnienie.
Kolor musztardowy we wnętrzu:
- Wprowadza pogodną i energetyczną atmosferę,
- Jest ciepłym, pozytywnym w odbiorze odcieniem,
- Doda wyrazu szczególnie tam, gdzie na co dzień królują neutralne barwy,
- Sprawdzi się zarówno w minimalistycznej i nowoczesnej aranżacji, jak i w pełnej przepychu przestrzeni w stylu vintage,
- Wykorzystany w nadmiarze, może działać przytłaczająco.
Miksujemy musztardę, czyli z czym łączyć ten odcień?
Jeżeli zależy nam, aby całkowicie odmienić wystrój wnętrza i sprawić, by wzbudzało ono zainteresowanie każdego z odwiedzających nas gości, odpowiedzią na nasze potrzeby jest właśnie kolor musztardowy. Z czym łączyć ten intrygujący odcień, aby odświeżyć i ożywić dowolną przestrzeń w domu? Na wstępie warto zaznaczyć, że bez problemu zestawimy go ze wszelkimi neutralnymi, a jednocześnie bardzo pożądanymi we wnętrzach kolorami, jak, np. wszędobylska biel, nieśmiertelna szarość, naturalne drewno, czy klasyczna czerń. W takiej aranżacji musztardową żółć warto wykorzystać jako kolor przykuwających oko dodatków - puszystego pledu na kanapę, welurowej poduszki, obicia mebla czy oryginalnego dywanu.
Z kolei dla osób szukających nieco odważniejszych i mniej popularnych połączeń, dobrą propozycją może być musztardowy kolor ścian w zestawieniu z obiciami mebli i dodatkami w odcieniach granatu, butelkowej zieleni, fioletu, czy modnej ostatnio marsali. Wnętrze utrzymane w tak ciepłej i bogatej tonacji kolorystycznej “utrzyma” optyczny ciężar, jaki wnosi musztardowy użyty w dużej ilości, a dodatkowo będzie prezentować się niezwykle szykownie i stylowo. Kolor musztardowy z powodzeniem zestawimy również z lekkim i pełnym życia różem, delikatnym, klasycznym kremem, czy też rześkim niebieskim w morskim odcieniu.
Kolor musztardowy - z czym łączyć?
- Ze spokojnymi i neutralnymi odcieniami, jak, np. szarość, biel, czerń, czy naturalne drewno, a także z prostym, geometrycznym wzornictwem, aby uzyskać wnętrze w stylu skandynawskim lub nowoczesnym,
- Z innymi ciepłymi, nasyconymi i nieco przygaszonymi kolorami, jak, np. ciemna zieleń, marsala czy purpura, aby osiągnąć elegancką i wyrafinowaną aranżację,
- Z kolorem kremowym i dodatkami ze złota lub mosiądzu, aby cieszyć się salonem lub sypialnią o klasycznym, ale nieco odświeżonym looku,
- Z lekkimi i świeżymi barwami, jak, np. morski niebieski, turkusowy, zielony czy pomarańczowy, aby stworzyć przestrzeń o pogodnym, pełnym życia, ale i intrygującym klimacie.
Kolor musztardowy jako przewodni motyw kolorystyczny
Ostatnimi czasy jesteśmy wprost bombardowani propozycjami aranżacji salonów, z wykorzystaniem musztardowej żółci - każdy z łatwością przyzna, że jest to niezwykle trafiony odcień w kwestii akcentów i dodatków do tej niejako reprezentacyjnej części domu, co jednak, kiedy do gustu przypadł nam musztardowy kolor ścian? Z pewnością ten dość odważny odcień sprawdzi się we wnętrzach w klimacie retro i boho. W zestawieniu z ciemny drewnem na podłodze i meblami oraz dodatkami w żywych, ciepłych barwach stworzy wnętrze o niezwykle przytulnej atmosferze, które - w zależności od stylu wybranego przez nas wyposażenia - może być zarówno awangardowe i artystyczne, jak i idące w stronę ponadczasowej klasyki.
A jak musztardowa żółć sprawdzi się jako główny motyw kolorystyczny w przestrzeni o nowoczesnym charakterze? W takim układzie wskazany będzie umiar i sprytna gra odcieniami oraz światłem - dobrym rozwiązaniem może być użycie koloru musztardowego na jednej z głównych ścian, a następnie dopełnienie aranżacji nieco bardziej stonowanymi kolorami, np. malując resztę pokoju na biało lub jasno szaro. Nie zaszkodzi również, jeśli zestawimy ten dość odważny odcień z innym, ciepłym i optycznie ciężkim kolorem, który przełamie nieco jego dominujący charakter, np. z turkusową kanapą czy czarnymi elementami wykończeniowymi.
Gdzie sprawdzi się musztardowy kolor ścian?
- We wnętrzu w klimacie retro lub boho, gdzie, wraz z odważnymi kolorystycznie dodatkami, np. czerwonym, ręcznie tkanym dywanem i obfitością roślin doniczkowych, stworzy niezwykle soczystą i pełną głębi aranżację,
- W pokoju o klasycznym, nieco eleganckim wystroju, gdzie będzie stanowić odpowiednio nasycone tło dla mebli z ciemnego drewna i akcesoriów ze złota czy mosiądzu,
- Z zachowaniem pewnej dozy umiaru, np. jako odcień jednej ze ścian, również w przestrzeni urządzonej w stylu skandynawskim czy nowoczesnym.
Kolor musztardowy w salonie
Ciepły, przytulny i niezwykle efektowny zarazem, kolor musztardowy w salonie będzie wyglądał świetnie zarówno w klasycznych, jak i w nowoczesnych aranżacjach. Musztardowa żółć, na którą składa się mieszanka jasnożółtego i jasnobrązowego, nadaje bogatej tonacji każdej przestrzeni, na której się pojawia, stąd będzie stanowiła ciekawe urozmaicenie zarówno w salonie utrzymanym w ciemnej tonacji kolorystycznej, np. w towarzystwie brązów i rudości, jak i w zupełnie jasnym, np. w białym, lub jasnoszarym wnętrzu. O ile w pierwszym przypadku z łatwością wpasuje się pośród pozostałe ciepłe barwy, o tyle w zestawieniu z bielą i innymi chłodnymi odcieniami - nawet w małej ilości - sprawi, że wnętrze zyska nieco kameralności.
Jak wprowadzić musztardową żółć na salony? Możliwości mamy wiele - kolor musztardowy dobrze będzie wyglądał zarówno na meblach wypoczynkowych, np. jako kolor obicia modnego ostatnio fotela uszaka, jak i wyrazistych dodatków. Welurowe poduszki o pięknie mieniącej się w słońcu żółci, lniane, na wpół prześwitujące zasłony o słonecznym odcieniu czy ciekawy wazon będą pasować do wielu gustów i stylów. Kolor musztardowy we wnętrzu wprowadzić możemy również w mniej oczywisty sposób - wzorzysta musztardowo żółta tapeta na tle szarej kanapy, żółto-złote ramy na obrazy i zdjęcia, czy gzyms kominka pomalowany w tym kolorze to tylko przykładowe sposoby na intrygujący akcent kolorystyczny w salonie.
Kolor musztardowy - z czym łączyć w salonie?
- Aby podkreślić nowoczesny charakter wnętrza, połączmy musztardową żółć z ciemnoszarymi i granatowymi dodatkami - w takim towarzystwie dobrze będzie wyglądać na tle jasno szarych lub błękitnych ścian,
- Jeżeli z kolei nasz salon ma zyskać nieco beztroskiej i pogodnej atmosfery, zestawmy musztardowe elementy, np. z turkusową kanapą i białymi ścianami,
- Odcień ten sprawdzi się również w przypadku bardziej stonowanych kompozycji kolorystycznych - musztardowo żółte zasłony czy kanapowy pled dodadzą wyrazu wnętrzu utrzymanego w odcieniach beżu, lawendy i kremowej bieli,
- Kolor musztardowy w salonie to nie tylko dodatki! Fotel, lampa czy krzesło w tym odważnym odcieniu dodadzą wnętrzu wyrazu, ale go zbytnio nie przytłoczą.
Gdzie jeszcze wykorzystać musztardową żółć w domu?
Chociaż najczęściej kolor musztardowy wykorzystujemy do aranżacji salonu, warto wprowadzić ten pogodny i ciekawy odcień również do innych pomieszczeń. W sypialni postawmy na soczysty, ciepły odcień tego koloru przywodzący na myśl zachodzące słońce - cudownie będzie kłaść się co wieczór spać w tak przytulnej aranżacji. Jeżeli z kolei szukamy pomysłu na nieszablonowy i frapujący wystrój łazienki dla gości, rozwiązaniem może być wzorzysta, gustowna tapeta w odcieniu przybrudzonej musztardy - wspaniale będzie się komponować z czarnymi bateriami łazienkowymi i białymi sanitariatami.
Również kuchnia stanowi niezwykle wdzięczną przestrzeń do aranżacji opartej o barwę musztardowej żółci. Klasyczną, białą zabudowę ciekawie urozmaici pas techniczny płytek w złotym, słonecznym odcieniu tego koloru. Z kolei modna ostatnio stylistyka skandynawska nieustannie dowodzi, że musztardowa żółć to również niezawodny kolor do pokoju dziecięcego. Nieco stonowane, ale równocześnie pogodne i kojarzące się z odcieniami ziemi odcienie musztardy wprowadzą do pokoju malucha - tak cenny w dziecięcych aranżacjach - ciepły i przytulny nastrój.
Musztardowy kolor ścian to również pomysł na:
- Sypialnię - o aranżacji przywodzącej na myśl meksykańskie klimaty - ciepłą, lekko wpadającą w złoto musztardową żółć połączmy, np. z zielenią roślin doniczkowych i śliwkową pościelą,
- Łazienkę - o stylowym i nieco eleganckim wystroju, np. pod postacią tapety w odcieniu przybrudzonej żółci z białymi motywami roślinnymi,
- Kuchnię - w której zapanują pogodne i pełne życia motywy w słonecznym odcieniu musztardowej żółci, np. pod postacią płytek ściennych wkomponowanych w zabudowę złożoną z białych szafek i drewnianego blatu,
- Pokój dziecięcy - utrzymanym w spokojnych, a jednocześnie radosnych kolorach ziemi. Pomalujmy jedną ze ścian w tym kolorze, aby stworzyć wnętrze o istnie skandynawskim look!
środa, 13 lipiec 2022 12:25
PS. cudne aranżacje!