Kolor wrzosowy – z czym łączyć, by było doskonale?
Odpowiednio dobrana kolorystyka ma wpływ nie tylko na ogólną estetykę pomieszczenia, ale również komfort jego użytkowania. Barwy oddziałują na psychikę, dlatego projektując aranżację, warto zastanowić się nad własnymi upodobaniami oraz przeznaczeniem danego wnętrza. Jednym z oryginalnych, inspirowanych naturą odcieni jest kolor wrzosowy. Z czym łączyć tę barwę?
Przeczytaj:
- Co oznacza kolor wrzosowy? Symbolika i nomenklatura
- Jaki kolor pasuje do wrzosów?
- Jaki kolor pasuje do fioletu na ścianie?
- Ściany fioletowe – z jakim kolorem mebli i dodatków je łączyć?
Co oznacza kolor wrzosowy? Symbolika i nomenklatura
Stanowi on odzwierciedlenie kwiatu, który uprawiany jest w Europie, Azji i Afryce. Wykorzystuje się go jako roślinę ozdobną, leczniczą oraz miododajną. Wrzos ma niewielkie, dzwonkowate kwiaty o różowo-liliowej kolorystyce. Każdy z nich otoczony jest zielonym, 4-listkowym kieliszkiem z działkami, przypominającymi płatki korony. Wrzos posiada również kilkumilimetrowe, kuliste owoce w kolorze żółtym lub pomarańczowym. Nasiona wpadają natomiast w czerwono-pomarańczową tonację.
Jakie są ciepłe odcienie fioletu?
Fiołkowy, liliowy, mauve, lawenda i wrzosowy są subtelne i delikatne. Określona barwa może mieć różne odcienie w zależności od odmiany rośliny, którym jest inspirowana. Przykładowo, wrzosowy ton Pink Alicia charakteryzuje się różowymi kwiatami, a White Coral – białymi.
Tutaj przeczytasz: co pasuje do fioletu?
Co oznacza kolor wrzos?
Wielu uważa, że przynosi szczęście. Właśnie dlatego wykorzystuje się go w bukietach ślubnych bądź weselnych dekoracjach. Z wrzosami związana jest pewna, tragiczna legenda. Według wierzeń otrzymała je Malwina od swojego narzeczonego, który wysłał kwiaty przez posłańca. Ukochany Oskar poległ na wojnie, a łzy kobiety zmieniły kolor wrzosu na biały, dzięki czemu stał się symbolem żałoby, ale miał też przynosić innym szczęście.
Kolor wrzosowy – jakie ma znaczenie?
- To barwa miododajnej, ozdobnej i leczniczej rośliny.
- Ze względu na różne odmiany tego kwiatu, wrzosowy kolor nie zawsze wygląda tak samo.
- Zgodnie z wierzeniami, roślina przynosi szczęście, stanowiąc odpowiednik czterolistnej koniczynki.
Wrzosowy kolor i barwne połączenia
Wrzosowy kolor w najprostszym ujęciu to jasny fiolet, jednak przy bardziej wnikliwej analizie można dostrzec bardziej złożoną paletę barw. By uzyskać idealne odzwierciedlenie popularnej rośliny, trzeba połączyć ze sobą róż, biel, zieleń, a niekiedy – pomarańcz. Wszystko zależy od tego, którą odmianą kwiatu inspirował się producent farby. Zgodnie z klasyfikacją Pantone, wrzosowy ma zimną tonację, jednak często tworzone są też ciepłe odcienie fioletu.
Decydując się na zimny fiolet, najlepiej pomalować nim jedną ścianę, a nie całe pomieszczenie, w przeciwnym razie melancholijna aura będzie odbierać energię i gasić pozytywne emocje. W przypadku przestronnego wnętrza z dużymi oknami i dostępem do naturalnego światła efekt ten może zostać zniwelowany, jednak w małym pokoju dominujący wrzos nie jest dobrym pomysłem.
Co pasuje do fioletu?
Postaw na róż, biel, zieleń, subtelny pomarańcz. Jeśli nie masz pomysłu, który z nich wybrać, skorzystaj z psychologii barw. Wrzosowy kolor koi nerwy i pozwala na całkowite odprężenie umysłu, dlatego warto skontrastować go z energetyczną żółcią. Takie połączenie sprawi, że pokój będzie z jednej strony stonowany, ale nie przytłaczający. Stworzysz idealny balans dla swojej psychiki, dzięki czemu przebywanie w pomieszczeniu stanie się przyjemne i komfortowe.
Jaki kolor pasuje do wrzosów?
- Wrzosowy kolor jest zazwyczaj chłodny, dlatego użyty w nadmiarze może źle oddziaływać na psychikę.
- Ciekawym kontrastem dla wrzosu jest żółty ze względu na swoją energetyczność i konotacje ze słońcem i optymizmem.
- Pamiętaj o zachowaniu balansu, by uniknąć przesytu i kiczowatości aranżacji.
Jaki kolor pasuje do fioletu na ścianie?
Kolor wrzosowy jasny to zgrana para z miętową zielenią, jednak ze względu na chłodną tonację każdego z nich należy zachować odpowiedni balans i dodać cieplejsze akcenty, np. subtelne, pomarańczowe dekoracje. Oryginalnym i intrygującym projektem jest też kompozycja z butelkową zielenią. Ściany fioletowe z jakim kolorem? Inne, kontrastowe barwy to np. czerń, granat, głęboka szarość, a nawet bordo.
Nie można zapominać o kobiecym i subtelnym różu. Jest to bajkowe zestawienie, dlatego bardzo często dopełnia ono wystrój pokoju małej księżniczki. Jeśli w Twoim domu mieszka mały książę, wówczas wrzos i błękit to najlepsze kolory dla jego królestwa.
Jaki kolor pasuje do fioletu na ścianie?
- Są to jasne odcienie różu, zieleni albo pomarańczy.
- Kontrastowe barwy to: czerń, bordo, granat lub ciemna szarość.
- Kolor wrzosowy jasny sprawdzi się w aranżacji pokoju dziewczynki, jeśli połączysz go z różem.
- W sypialni chłopca postaw natomiast na wrzos i błękit.
Ściany fioletowe – z jakim kolorem mebli i dodatków je łączyć?
Kolor wrzosowy jasny ze względu na swój mistycyzm i elegancję bardzo często stosuje się jako wykończenie aranżacji sypialni. Pozwala na pełne wyciszenie, uspokojenie emocji i odstresowanie, a jednocześnie przenosi w krainę fantazji i marzeń. Jest to barwa idealna zarówno do sypialni dziecięcej, jak i dorosłych.
Wrzosowa sypialnia może być dopełniona błękitnymi zasłonami, pościelą lub zagłówkiem nad łóżkiem. Jasne fioletowe ściany i tekstylia podbiją również elegancję i unikalny wygląd drewnianej komody, czy też szafki nocnej. To dobry ton, jeśli zastanawiasz się, jakie zasłony do brązowych mebli wybrać. Nic nie stoi na przeszkodzie, by zdecydować się na odwrotne zestawienie. W sklepach internetowych bez problemu znajdziesz szafy, stoliki i welurowe, wygodne fotele kolor wrzosowy jasny. Takie meble będą świetnie prezentować się na tle białej, szarej lub miętowej ściany. Dla urozmaicenia aranżacji połóż ciemny dywan.
Kolor wrzosowy – z czym łączyć?
- Wrzosowa sypialnia to świetna propozycja dla osób kreatywnych, o bogatej wyobraźni.
- Z jasnym fioletem możesz połączyć błękit, biel, szarość, błękitną miętę i inne stonowane, pastelowe kolory.
- Jeśli chcesz nadać aranżacji wyrazistości, postaw na dekorację w ciemnym kolorze – czarny dywan, wazon, lampę stojącą.
Redakcja Dekoportal.pl