Moda na baby blue! Z jakim kolorem połączyć niebieski na ścianie?
Elegancki i wyrafinowany, a zarazem pasujący do nowoczesnych i minimalistycznych wnętrz — taki właśnie jest niebieski w odcieniu baby blue. Warto wiedzieć, że historycznie niebieski kolor był jednym z najdroższych w produkcji, a przez to świadczył o bogactwie i ekstrawagancji domów, w których się pojawiał. Obecnie ten odcień błękitu przestaje być kojarzony wyłącznie z pokojem dziecięcy i coraz śmielej wykorzystuje się go w aranżacjach salonu, sypialni, a nawet kuchni! Oto kilka wskazówek jak zaprosić go do naszego domu.
O czym przeczytasz w artykule?
- Baby blue: kolor o wielu twarzach,
- Z jakim kolorem połączyć niebieski na ścianie?
- Bujając w niebieskich obłokach,
- Błękitne dodatki, które odmienią nasze wnętrze.
Baby blue: kolor o wielu twarzach
Ten szczególny odcień błękitu ma w sobie wszystkie zalety tak modnej w ostatnich sezonach szarości, a do tego wnosi do wnętrza nieco życia. Ściany czy też meble lub dodatki w odcieniu baby blue to idealny sposób na podkręcenie atmosfery, a zarazem dopełnienie aranżacji spokojnego dotychczas wnętrza, w szczególności utrzymanego w monochromatycznej palecie barw, np. biało-szarego salonu. Trzeba jednak pamiętać, że jasny niebieski to kolor o niepozornej, a jednak wielkiej mocy — w zależności od tego, z czym go połączymy, może być delikatny i kobiecy, np. w zestawieniu z bielą i kremem, ale też uniwersalny i minimalistyczny, np. w szaro-niebieskim salonie.
Baby blue to odcień, który idealnie łączy w sobie tajemniczą moc niebieskiego, z prostotą i spokojem charakterystycznymi dla jasnych kolorów, np. bieli czy jasnej szarości. Gdzie najlepiej wykorzystać go w naszym domu? Możliwości mamy bez liku — odcień ten świetnie sprawdzi się zarówno jako kolor ścian w salonie czy sypialni, jak i jako akcent kolorystyczny na dodatkach — niebieska sofa, zasłony, poduszki, pomalowane na błękitno drewniane krzesła czy oryginalna, jasnoniebieska glazura w kuchni to tylko kilka z pomysłów.
Jeżeli szukamy do domu koloru, który będzie wzbudzał zachwyt, ale jednocześnie nie przytłoczy zbytnio wnętrza, odpowiedzią będzie właśnie baby blue. Kolor ten należy jednak stosować z rozwagą i umiarem — w nadmiarze może sprawić, że wnętrze będzie wyglądać nieco chłodno. O wiele lepiej zrobimy, wykorzystując jasny błękitny jako kolor dodatków, np. w białym, szarym czy też kremowym wnętrzu, lub jako główny motyw kolorystyczny, ale w zestawieniu z wyrazistymi elementami, np. drewnem i czernią na meblach i dekoracjach.
Zanim urządzimy cały dom w odcieniu baby blue, pamiętajmy, że:
- Jest to kolor, który mocno działa na zmysły — w zależności o temperatury danego odcienia, jak i uzupełniających go dodatków, potrafi być delikatny, niemalże dziecięcy, albo wręcz przeciwnie — chłodny i surowy. Co do zasady — im cieplejszy odcień wybierzemy, tym przytulniejszy będzie efekt,
- Baby blue zalicza się do stosunkowo łatwych w aranżacji odcieni — podobnie jak biel i szarość, dobrze łączy się z innymi spokojnymi, jasnymi kolorami, a na dodatek optycznie powiększa przestrzeń,
- Świetnie sprawdzi się jako kolor dodatków, np. poduszek, zasłon czy dywanu w salonie urządzonym w bieli, szarości lub pastelach,
- Jeżeli ma odegrać pierwszoplanową rolę we wnętrzu, dobrze będzie uzupełnić go dwoma lub trzema wyrazistymi odcieniami, np. elementami w czerni, rudości czy — w nieco bardziej klasycznym wydaniu — ciemnym drewnie.
Z jakim kolorem połączyć niebieski na ścianie?
Niebieski w odcieniu baby blue to atrakcyjny i modny kolor, coraz częściej wykorzystywany jest ostatnio w aranżacjach wnętrz jako kolor bazowy. Jedni postawią na jego najjaśniejszy, przypominający lód odcień, inni na nieco cieplejszy, niemalże przechodzący w pastelowy fiolet. Jedno jest pewne — wybór tonacji jest naprawdę szeroki, a co więcej, jasny niebieski świetnie będzie pasował zarówno do typowo kobiecego, jak i do męskiego wnętrza. Baby blue w salonie to również przepis na wnętrze o spokojnym, nieco wyrafinowanym charakterze.
Decyzja o pomalowaniu ścian w domu na niebiesko wymaga przemyślenia zawczasu, z jakimi innymi barwami zamierzamy go zestawić. O ile dobór kolorów do całkowicie białego salonu to zadanie godne przedszkolaka, o tyle w przypadku ścian w odcieniu baby blue o przypadku nie może być już mowy. Z jakim kolorem połączyć niebieski na ścianie, aby miał szansę odegrać swoją rolę, a jednocześnie nie zdominował zbytnio wnętrza?
Jasny błękitny w połączeniu z kolorem piaskowym to przepis na przywołanie w naszym domu klimatu wakacji nad morzem. Wystarczy uzupełnić salon lub sypialnię w odcieniu baby blue o jasnokremowe, czy też piaskowe obicia mebli, pościel, dywan i zasłony, aby stworzyć spokojny, relaksujący nastrój, w którym z przyjemnością będziemy odpoczywać po ciężkim dniu. W takim zestawieniu szczególną uwagę należy jednak zwrócić na dogranie całości wyrazistymi dodatkami, np. czarnymi ramkami na zdjęcia, tak, aby poszczególne elementy wnętrza nie zlewały się zbytnio ze sobą.
- Pomysł na wnętrze w letnim klimacie: piasek i morze.
Kolejne, tym razem wyjątkowo energetyczne zestawienie kolorystyczne, to jasny, ciepły błękit na ścianach połączony z wyrazistymi pomarańczowymi czy też rudymi elementami. Taka kompozycja kolorystyczna świetnie sprawdzi się w kuchni, szczególnie jeżeli uzupełnimy ją o czarne i białe elementy, np. drobny sprzęt gospodarstwa domowego, donice czy ręczniki kuchenne. Z kolei baby blue na ścianach w nieco chłodnym wydaniu, przełamany rudą skórą czy welurem na kanapie i zielenią roślin doniczkowych to przepis na charakterny, a jednocześnie stylowy i stonowany pokój dzienny.
- Pomysł na wnętrze pełne życia i energii: niebieski z pomarańczowym lub rudym.
Kolejne zestawienie bliskie jest zwycięskim kolorom palety Pantone 2016. Delikatny pudrowy róż i błękit to oryginalne, przykuwające uwagę połączenie, które na pierwszy rzut oka może wydawać się kontrastowe, pamiętajmy jednak, że fiolet znajduje się na kole barw bezpośrednio obok niebieskiego, a od niego do różu już niedaleko. Aby jednak uniknąć efektu „wielkanocnego koszyka”, użyjmy nieco chłodniejszego odcienia błękitu i wprowadźmy do wnętrza dodatkowy, neutralny kolor, np. białe lub kremowe meble salonowe.
- Pomysł na wnętrze dla romantycznej duszy: baby blue i pudrowy róż.
Kiedy baby blue ma zagościć na naszych ścianach i szukamy dla niego odpowiedniego kompana kolorystycznego, który podkreśli zalety niebieskich ścian, a jednocześnie nie zamieni wnętrza w tęczową krainę, drewniane element, np. podłoga i meble sprawdzą się w tej roli znakomicie. Połączenie jasnego drewna, np. wszechobecnej ostatnio sosny czy jesionu ze ścianami w odcieniu baby blue da efekt wnętrza nowoczesnego i subtelnego, ale w niektórych przypadkach może przypominać nieco pokój dziecięcy. Dla osób pragnących bardziej wyrazistego i klimatycznego wnętrza, o wiele lepiej sprawdzi się ciemne drewno, np. rudy dąb lub orzech.
- Pomysł na proste i przytulne wnętrze: błękit w towarzystwie drewna.
Niebiesko-białe aranżacje wnętrz są niezaprzeczalne szykowne i uniwersalne. Jeżeli chcemy urządzić łazienkę w ponadczasowym stylu, błękitne ściany i czysta biała płytka na podłodze będą stanowić znakomity wybór. Takie zestawienie sprawdzi się równie dobrze w sypialni, warto jednak w takiej sytuacji wprowadzić do niej również nieco cieplejszych akcentów, np. kremową kapę na łóżko lub elementy z drewna i złota.
- Pomysł na świeżą i elegancką łazienkę lub sypialnię: baby blue i biel.
Bujając w niebieskich obłokach
Błękitne ściany to nie jedyny sposób na wyrazisty dodatek tego koloru w aranżacji naszego salonu — niebieska sofa we wnętrzu o stonowanej, monochromatycznej palecie kolorów będzie stanowić oryginalny i intrygujący element. Jako że kanapa to mebel, mający sprzyjać wypoczynkowi i relaksowi po długim dniu, delikatny i uspokajający błękit w odcieniu baby blue na jej obiciu sprawdzi się w tej roli doskonale. Mimo że kolor ten ma właściwości wyciszające, niebieska sofa lub narożnik wciąż będą stanowić charakterny element na tle bardziej stonowanego wnętrza, np. salonu skąpanego w bieli.
Jeżeli jednak biało-niebieski pokój dzienny wydaje się nam zbyt chłodny i sterylny, rozwiązaniem może być wprowadzenie do wnętrza jasnoszarych, popielatych, ciemnoniebieskich, a nawet czarnych elementów, które sprawią, że stanie się ono nieco bardziej klimatyczne. Niebieska kanapa dobrze będzie wyglądać również w towarzystwie drewna, szczególnie tego o ciepłym zabarwieniu, np. brzozowej lub dębowej podłogi. Nie bez znaczenia będzie również materiał, który wybierzemy na obicie naszej sofy w odcieniu baby blue — w tej roli dobrze sprawdzą się szczególnie miękkie i przyjemne w dotyku tworzywa, np. welur albo zamsz, z kolei obicie z lnu czy skóry ekologicznej nada wnętrzu niepowtarzalnego charakteru.
Sofa w odcieniu baby blue:
- Podkreśli wypoczynkowy charakter, jaki zwyczajowo ma kanapa — w końcu kolor niebieski, jak żaden inny, sprzyja relaksowi,
- Nada wyrazu wnętrzu utrzymanemu w stonowanych kolorach, np. bieli, beżu, jasnym brązie czy szarości, a jednocześnie będzie z nimi znakomicie współgrać,
- Będzie wyglądać znakomicie w obiciu z miękkiego weluru lub zamszu,
- Równie dobrze sprawdzi się w wersji z tapicerką z ekologicznej skóry lub lnu.
Błękitne dodatki, które odmienią nasze wnętrze
W odcieniu baby blue łatwo jest się zakochać — czy jednak niebieskie ściany i meble nadal będą nam się podobać za parę lat? Czas pokaże. Jeżeli jednak nie jesteśmy gotowi na takie ryzyko, równie dobrze możemy wprowadzić do wnętrza ten piękny odcień błękitu za pomocą dodatków i akcesoriów.
Kiedy nasz salon lub inne pomieszczenie utrzymane są w stonowanej palecie barw, śmiało możemy zaprosić do nich błękitne dodatki i nie bać się o to, że kolory będą się gryźć. Żyrandol, dywan, a nawet drobne akcesoria kuchenne, np. czajnik lub toster będą prezentować się niezwykle ciekawie w odcieniu baby blue, wprowadzając do wnętrza intrygujący akcent. Jeżeli natomiast mamy już w domu inne motywy kolorystyczne, potrzebna będzie doza rozwagi. Błękitne dodatki cechuje duża siła wyrazu i w połączeniu z innymi mocnymi kolorami, np. żółcią, zielenią czy czerwienią mogą wyglądać zbyt pstrokato.
Pomysły na błękitne dodatki do domu:
- Żyrandol o błękitnym kloszu,
- Wzorzysta tapeta ścienna z motywem jasnoniebieskich kwiatów,
- Zastawa stołowa w odcieniu baby blue — kolor ten będzie szczególnie trafiony w wiosennej aranżacji stołu,
- Błękitne poduszki kanapowe w geometryczne wzory,
- Mniejsze lub większe sprzęty kuchenne, np. czajnik, toster, a nawet — dla odważnych — błękitna lodówka.
czwartek, 14 lipiec 2022 09:09