Modne kolory ścian: turkusowy! Z czym go łączyć?
Turkus to kolor, który często mylony jest z cyjanem, kolorem jaśniejszym i bledszym. Jego nazwa, podobnie jak w przypadku malachitu czy szmaragdu, pochodzi od kamienia szlachetnego, turkusu. Próbując opisać kolor turkusowy, można powiedzieć, że jest to błękit z dodatkiem szmaragdowej zieleni. Coraz chętniej wykorzystuje się go w aranżacjach wnętrz, zarówno do malowania ścian, jak i w postaci dodatków czy nawet mebli. Pomieszczenia, w których zagości turkus, nabierają głębi i stają się bardziej przytulne. Turkus to także młodość, radość i świeżość. Kojarzy się z czystym niebem w słoneczny dzień i przezroczystą wodą nad ciepłym morzem. Dlatego warto wprowadzać go do naszych wnętrz, pod jakąkolwiek postacią. A jak? Oto pełen zestaw instrukcji.
Turkus to kolor, który często mylony jest z cyjanem, kolorem jaśniejszym i bledszym. Jego nazwa, podobnie jak w przypadku malachitu czy szmaragdu, pochodzi od kamienia szlachetnego, turkusu. Próbując opisać kolor turkusowy, można powiedzieć, że jest to błękit z dodatkiem szmaragdowej zieleni. Coraz chętniej wykorzystuje się go w aranżacjach wnętrz, zarówno do malowania ścian, jak i w postaci dodatków czy nawet mebli. Pomieszczenia, w których zagości turkus, nabierają głębi i stają się bardziej przytulne. Turkus to także młodość, radość i świeżość. Kojarzy się z czystym niebem w słoneczny dzień i przezroczystą wodą nad ciepłym morzem. Dlatego warto wprowadzać go do naszych wnętrz, pod jakąkolwiek postacią. A jak? Oto pełen zestaw instrukcji.
O czym przeczytasz w artykule?
- Jak wykorzystać kolor turkusowy we wnętrzach?
- Jaki kolor do turkusu?
- Aranżacje wnętrz z turkusem w roli głównej lub w tle
- Kolor turkusowy w łazience
- Kolor turkusowy w kuchni
- Kolor turkusowy w pokoju dziecięcym
- Turkusowa ściana we wnętrzu
- Modne kolory ścian, czyli nie tylko turkusem żyje człowiek
Jak wykorzystać kolor turkusowy we wnętrzach?
Turkusowe ściany, meble czy dodatki sprawdzą się w każdym pomieszczeniu. Kolor ten może jednak dawać różny efekt, który uzależniony jest od kilku czynników. Turkus to mocny kolor, dlatego używamy go z dużą dozą ostrożności. Jeśli przesadzimy, przytłoczy wnętrze.
Kolor turkusowy we wnętrzach – kilka wskazówek:
- W słonecznych wnętrzach turkus nabierze ciepłego odcienia,
- We wnętrzach położonych od północy nabierze odcienia chłodnego,
- Sztuczne światło, jakie zastosujemy we wnętrzu z turkusem, powinno mieć ciepłą barwę,
- Turkus fantastycznie sprawdza się w przypadku dodatków. Pięknie prezentują się rozłożone w kilku różnych miejscach na stonowanym tle.
- Kolorystykę wnętrza planujemy według proporcji 70/20/10, co oznacza 70% całości w naturalnym odcieniu bazowym, 20% odcienia uzupełniającego oraz 10% odcienia kontrastowego do całości (i w naszym wypadku będzie to turkus).
Jaki kolor do turkusu?
Turkus, jak na prawdziwą piękność przystało, jest dość kapryśny, dlatego trzeba ostrożnie wybierać dla niego towarzystwo. Jednak jeśli już znajdziemy odpowiednie odcienie, z którymi będzie współgrał i które pozwolą wyeksponować jego niezwykły urok, możemy być pewni piorunującego efektu. W dodatku, w zależności od zestawienia kolorystycznego, efekt ten może być za każdym razem inny!
Turkus w połączeniu z innymi kolorami:
- Turkus i szary. Nowoczesne wnętrza w szarych tonacjach uwielbiają mocne, kontrastowe dodatki. Szara aranżacja ożywiona turkusem robi wrażenie!
- Turkus i czarny. Takie połączenie jest niezwykle eleganckie i świetnie prezentuje się na przykład w aranżacjach glamour.
- Turkus i biel przywodzi na myśl urokliwe, greckie domy. Świeżość i czystość.
- Kolor drewna i turkus świetnie się komponują, zwłaszcza w łazienkach i kuchniach. Drewno nadaje im ciepło, a turkus ożywia i podkreśla czystość. Ciemne drewno z turkusem współgrają ze sobą we wnętrzach w stylu rustykalnym i kolonialnym.
- Kolor seledynowy i turkusowy pięknie prezentują się w pokoju dziecięcym, ale także salonie czy nowoczesnej kuchni. Turkus z błękitem doskonale uzupełnią szarość i biel.
- Turkus plus jasna zieleń i limonka. Tapeta przedstawiająca paski we wszystkich tych odcieniach wprowadzi do wnętrza wrażenie rześkości.
- Turkus z koralową czerwienią wprowadzą do wnętrza nutkę egzotyki,
- Turkus z żółtym lub pomarańczowym to połączenie pełne pogody i optymizmu,
- Turkus w połączeniu z pastelami stworzy cukierkowe wnętrze.
Aranżacje wnętrz z turkusem w roli głównej lub w tle
Kolor turkusowy można zastosować w każdym wnętrzu. Wystarczy dobrać kilka dodatków w tym kolorze, by całe pomieszczenie nabrało wyrazu. Niekiedy też warto stworzyć turkusowe tło dla dodatków w innych kolorach i pomalować jedną ze ścian. Ważne, by wszystko umiejętnie ze sobą zestawić, dlatego podrzucamy kilka – taką mamy nadzieję – przydatnych propozycji.
Turkus we wnętrzach:
- W aranżacjach w stylu glamour turkus może znaleźć się pod postacią aksamitnych, pikowanych poduszek, mebli (miękki, pikowany fotel z lekko połyskującej tkaniny obiciowej), abażurem lampy lub też zasłony z wybijanymi, złotymi wzorami i chwostami.
- Styl skandynawski lubi rozmyty, jasny, lekko przydymiony i delikatny turkus w dodatkach takich jak poduszki, narzuty czy zasłony. Jedna ze ścian wnętrza pomalowana na turkusowo w stylu skandynawskim? Jak najbardziej!
- W stylu kolonialnym zastosujemy mocny, nasycony, ciemny turkus. Może się znaleźć na ścianie, dywanie lub mniejszych dodatkach takich jak lampa.
- Jedna ściana pomalowana na turkusowo to także dobry sposób na ożywienie wnętrza w stylu minimalistycznym. Turkusowa kanapa, zasłony czy poduszki to pojedyncze dodatki, które mogą odświeżyć wizualnie całe pomieszczenie.
- We wnętrzu w stylu nowoczesnym świetnie będą wyglądały turkusowe elementy takie jak prosta sofa, długie zasłony, pojedyncze ściany, jednokolorowy dywan lub pikowana narzuta w sypialni.
Kolor turkusowy w łazience
Turkus doskonale nadaje się do łazienki. Jeśli dodatkowo połączymy go z czystą bielą, uzyskamy efekt sterylnej czystości, a przy tym nadamy wnętrzu weselszego charakteru. Zwłaszcza jeśli zastosujemy turkusy w świeżych, pastelowych odcieniach.
Przykłady aranżacji łazienek z turkusem:
- Obudowa wanny oraz dolna część ścian znajdująca się na tym samym poziomie wyłożona kafelkami o jasnym, turkusowym kolorze. Na jednej ze ścian pasek z takich samych płytek. Pozostała część łazienki – biała.
- Obudowa wanny, ściana nad wanną oraz ściany pod prysznicem wyłożone turkusowymi kafelkami przypominającymi cegiełkę. Nad wanną półka wnękowa ze ścianką we wzorki w innym odcieniu turkusu. Pozostała część łazienki biała.
- Ściana nad umywalką oraz pod prysznicem wyłożona turkusową mozaiką. Dominującą w całej aranżacji biel ociepla wizualnie jasny, drewniany, solidny blat.
- Podłoga wyłożona prostymi, szarymi, dużymi kaflami. Ściana za wanną wyłożona mozaiką w różnych odcieniach turkusu. Pozostałe elementy aranżacji w czystej bieli.
Kolor turkusowy w kuchni
Kolor turkusowy w kuchni, podobnie jak w łazience, podkreśla czystość. O ile jednak w łazience chętniej sięga się po słodki, jasny, pastelowy turkus, o tyle w kuchni raczej stawiamy na ciemniejsze, a przynajmniej bardziej stonowane odcienie. W połączeniu z bielą, szarością, czy jasnym drewnem, tworzą bardzo efektowną całość.
Przykłady aranżacji kuchni z turkusem:
- Duże, piaskowe kafle na podłodze. Białe meble. Ściana nad blatem pomalowana na kolor turkusowy i podświetlona od góry.
- Biała kuchnia z bardzo jasną, turkusową ścianą. Kuchenne dodatki w mocnym, wesołym, nasyconym turkusie.
- Jasnoszara podłoga. Dolne szafki z jasnego drewna. Cokoły i blaty grafitowe. Wszystkie wiszące szafki w kolorze turkusowym.
- Na tle turkusowej ściany – białe meble kuchenne w zabudowie. Turkusowe: lodówka retro, okap (!) i front jednej z szafek. Pojedyncze turkusowe dodatki na blacie.
- Biały kuchenny blat. Żółte, gładkie i błyszczące fronty dolnych szafek. Grafitowe szafki wiszące. Do kompletu szklana okładzina ścienna w turkusowe cegiełki.
Kolor turkusowy w pokoju dziecięcym
Turkus to kolor wprost wymarzony do pokoju dziecięcego. W pastelowych, jasnych odcieniach, wprowadzi do niego lekkość i świeżość. Najlepiej łączyć go tutaj z bielą, czernią i szarością. Pięknie komponuje się również z innymi pastelami: różem, żółcią i fioletem.
Turkus w pokoju dla dziecka:
- Fototapety z górami, morzem czy chmurami,
- Dodatki w postaci poduszek, tiulowych pomponów, dywanów, zasłonek i pufów,
- Mebelki,
- Narzuty i koce,
- Ściany.
Turkusowa ściana we wnętrzu
Wiele razy wspominaliśmy już o turkusowej ścianie we wnętrzach. Takie rozwiązanie pozwala wyeksponować wybrane przez nas elementy aranżacji, a także sprawia, że pomieszczenie staje się o wiele ciekawsze. Pojedyncza turkusowa ściana zwykle zestawiona jest z trzema białymi ścianami... i co dalej?
Oto kilka propozycji aranżacji z turkusową ścianą:
- Turkusowa ściana w sypialni. Na jej tle – czarno-białe fotografie i lampy z bladoróżowymi abażurami i narzutą. Na łóżku szare poduszki, a tuż przy nim białe szafki nocne. Drewniana podłoga i białe listwy przypodłogowe.
- Ciemnoturkusowa ściana jako tło dla obrazków w czarnych ramkach, szafka z ciemnego drewna, żółty fotel.
- Jedna turkusowa ściana, pozostałe białe. Aranżacja utrzymana w bieli, a dodatki to turkusowe: dywan, krzesło i koc na sofie.
- Turkusowa ściana, przy niej łóżko z ciemnoszarym wezgłowiem, szarą narzutą i poduszkami. Biało-czarny obraz na ścianie w czarnej ramce.
- Ciemnoturkusowa ściana z telewizorem w sypialni. Naprzeciwko łóżko z narzutą w kolorach jasnoszarym, białym i jasnoturkusowym, a także turkusowe krzesło przy znajdującym się nieopodal biurku.
- Jasnoturkusowa ściana w łazience, a przy niej białe meble z drewnianymi wykończeniami.
- Sypialnia. 3 białe ściany, jedna, przy której stoi łóżko, turkusowa. Na białej narzucie musztardowy koc i poduszki w różnych odcieniach turkusu. Musztardowe dodatki: lampa i puf stojący w rogu pokoju.
- Turkusowa ściana w sypialni. Pozostałe elementy aranżacji utrzymane w kolorach białym i czarnym , z dodatkami we wzorki.
Modne kolory ścian, czyli nie tylko turkusem żyje człowiek
Mało który kolor we wszystkich swoich odcieniach prezentuje się równie ciekawie i, co tu dużo mówić, pięknie. Nic więc dziwnego, że turkus, od jasnego i rozmytego do mocno nasyconego i głębokiego, pojawia się w naszych domach coraz częściej. I nie będzie w tym dużej przesady, jeśli powiemy, że jest to obecnie najgorętszy hit. Jednak oddajmy sprawiedliwość także innym kolorom, które również cieszą się niemałym zainteresowaniem.
Najmodniejsze kolory ścian:
- Błękitny (także gołębi),
- Granat,
- Kobalt,
- Szafir,
- Koralowy (także w połączeniu z jasnym błękitem),
- Czerwony,
- Bordo,
- Rubin (w połączeniu z jasnymi i delikatnymi odcieniami drewna lub kremową bielą),
- Róż (zwłaszcza pudrowy), przenikający się z beżem i szarością, a także z błękitem, żółcią i fioletem,
- Odcienie beżowe, orzechowe, kremowe i kawa z mlekiem,
- Musztardowy (zestawiony z kolorem terakoty, ciemną szarością, śliwkowym fioletem lub bordo),
- Butelkowa, szmaragdowa i szałwiowa zieleń,
- Szary – rozbielony, z kroplą beżu, fioletu lub różu,
- Kolor cegły i terakoty,
- Ciepłe odcienie fioletu (jak na przykład śliwka) w zestawieniu z różem, ceglastym pomarańczem, ciepłą szarością czy ochrą.
środa, 13 lipiec 2022 12:31