Modne kolory ścian w mieszkaniu. Sprawdź TOP 7 propozycji!
Ile razy mieliście tak, że wchodząc do restauracji, gdzie ściany przybrały odcień butelkowej zieleni, pomyśleliście sobie, że przy następnym remoncie, to właśnie ten kolor stanie się tłem rodzinnej galerii zdjęć? Jak często, oglądając inspiracje z modnym Millennial Pink na tapecie, mówicie sobie: "jutro maluję ściany!".
Ile razy mieliście tak, że wchodząc do restauracji, gdzie ściany przybrały odcień butelkowej zieleni, pomyśleliście sobie, że przy następnym remoncie, to właśnie ten kolor stanie się tłem rodzinnej galerii zdjęć? Jak często, oglądając inspiracje z modnym Millennial Pink na tapecie, mówicie sobie: "jutro maluję ściany!". To właśnie magia barw – umiejętnie dobrane magnetyzują i potrafią przemienić nawet najbardziej zwyczajne wnętrze w paradę piękna! Przekonacie się o tym, patrząc na nasze kolorowe propozycje!
O jakich barwach przeczytasz w artykule?
- Millennial Pink,
- Róż – od amarantu, po cyklamen,
- Butelkowa zieleń we wnętrzach,
- Kolor morski,Kolor morski,
- Granatowy,
- Pomarańczowy i żólty,
Kolory ścian w mieszkaniu mają znaczenie
Odpowiedni kolor na ścianie to nie lada sztuka! Jedne barwy oddalają, inne ocieplają, a jeszcze inne będą powodować, że przedpokój wyda się znacznie mniejszy, a tym samym jakoś dziwnie ciaśniejszy i przytłaczający. Żeby je ze sobą połączyć, warto zasięgnąć narzędzi, które nie pozwolą na żadne pomyłki oraz nietrafione decyzje! Mowa o kole kolorów – zestawimy na nim barwy monochromatyczne, dopełniające i pokrewne. Jak z niego korzystać? Oto trzy główne zasady:
- Kolory monochromatyczne znajdują się na jednym pasku koła kolorów. Ich dobór polega na łączeniu tonacji z tej samej rodziny barw. Dzięki nim uzyskamy aranżację o spokojnym i stonowanym charakterze.
- Kolory pokrewne leżą obok siebie. Aranżacje z ich udziałem mogą stworzyć spokojne, zrównoważone kompozycje lub będą odważne i oryginalne – mimo tego zagwarantują spójną całość.
- Kolory dopełniające to tonacje zlokalizowane naprzeciwko siebie. To kontrastujące zestawienia, połączone na zasadzie przeciwieństwa.
Kolory na ścianie będą wydawać się ciemniejsze i intensywniejsze od propozycji na próbniku, dlatego wybierając farbę, sięgnijmy po tę, która jest o ton lub dwa jaśniejsza. Weźmy pod uwagę też oświetlenie powierzchni i ulokowanie jej w stosunku do okna.
Millennial pink, czyli trochę różu i szczypta brzoskwiniowego
Milenialsi – pokolenie Y urodzone przed końcem lat 90 XX – mają swój kolor, i to nie byle jaki! Mowa o Millennial Pink, czyli odcieniu na pograniczu różu oraz brzoskwiniowego. Tonacja na pozór słodka i infantylna, lecz tak naprawdę bardzo na czasie; dziewczęca, świeża i radosna, czym z pewnością zaskarbiła sobie sympatię ludzi otoczonych innowacyjną technologią. Millennial Pink jest wyważony, pudrowy, jednocześnie delikatny i charakterny!
Z czym go łączyć? Bez wątpienia na pierwszy plan wysuwają się niezawodne biele i szarości, których neutralność złagodzi słodkie zapędy Millennial Pink. Doskonałym dopełnieniem wystroju będą też metaliczne akcenty w wydaniu złota, miedzi czy chromu. W łazience sprawdzi się biała ceramika albo – dla wzmocnienia efektu WOW – pastelowa. Na przykładzie modnego motywu jungle, możemy zobaczyć, że Millennial Pink to też kompan dla mocnych barw, jak zieleń.
Z czym łączyć Millennial Pink?
- Z bielą oraz szarościami,
- Ze złotymi, miedzianymi lub chromowanymi akcentami,
- Z zielenią i motywem jungle.
Róż i już!
Skoro trendy wnętrzarskie postawiły na Millennial Pink, nie sposób przejść obojętnie obok samego różu! Intrygująca fuksja, niesztampowy amarant i wyrazisty cyklamen to wyzwania dla odważnych. Mocny ładunek emocji, który im towarzyszy od razu przesądza o charakterze wnętrza.
Z czym więc łączyć intensywny róż, by nie przekroczyć cienkiej granicy tandety oraz kiczu? Wystarczy złagodzić go bielą lub neutralnym mysim bądź gołębim odcieniem. W towarzystwie takiego tła znakomicie prezentować się będą również wielobarwne tapety z florystycznym lub geometrycznym wzorem.
Z czym łączyć róż?
- Z bielą i neutralnymi szarościami (gołębim, mysim),
- Z czarnymi dodatkami,
- Z wielobarwnymi tapetami z motywem florystycznym lub geometrycznym.
Butelkowa zieleń we wnętrzach i magia natury!
Butelkowy ton wkroczył na salony już w czasach wiktoriańskich, gdzie dodawał pomieszczeniom eleganckiego charakteru. To odcień, który efektownie prezentuje się chyba wszędzie – niezależnie czy zdobi ściany, czy występuje jako obicie welurowej sofy lub fotela. Wnosi do wnętrz sporo nastrojowego klimatu, jednak ci, którzy wykorzystują go nieumiejętnie (np. w zbyt dużej ilości na niewielkim metrażu), mogą zetknąć się z poczuciem przytłoczenia.
Butelkowa zieleń to doskonały pomysł na:
- Salon w stylu klasycznym,
- Łazienki glamour,
- Sypialnie w stylu eklektycznym,
- Skandynawską kuchnię,
- Minimalizm w łazience,
- Salon w stylu industrialnym.
Jaki kolor pasuje do zielonego?
Z czym łączyć zieleń? Żeby wydobyć głębię i wyrafinowanie tonacji, warto sięgnąć po złoto oraz burgund. To doda aranżacji splendoru, a także podkreśli jej reprezentacyjny charakter.
Jeśli jednak chcemy nieco rozświetlić wystrój, weźmy pod uwagę rozbielone beże, neutralną biel oraz delikatne szarości, które przytłumią ten silny i wyrazisty ton. To również znakomity dodatek do wnętrz, w których króluje naturalne drewno (zarówno jasne, jak i ciemne), cegła, kamień oraz biały marmur.
Co pasuje do butelkowej zieleni?
- Przede wszystkim złoto i burgundy – dodają nutę wyrafinowania,
- Beże, biele i szarości,
- Subtelne brązy – zwłąszcza w postaci motywu drewna (zarówno ciemnego, jak i jasnego),
- Kamień i marmur.
Jego wysokość granat!
Granat okazuje się odważnym, aranżacyjnym krokiem – ale z pełną odpowiedzialnością możemy napisać, że efekty przejdą najśmielsze oczekiwania! Ten nasycony, mocny ton wymaga jednak ostrożności w zakresie tworzenia kreatywnych zestawień. Najlepiej, jak zawsze, postawić na biel! Śnieżne i delikatne kremowe barwy dadzą wyważony oraz spójny efekt, bez zbytniego zaciemnienia aranżacji. Oprócz nich w duecie z granatem najczęściej występuje szarość. Z kolei ci, którym do serca przypadł styl wabi-sabi, mogą dopełnić wystrój drewnem.
Z czym łączyć granat?
- Z bielą – dla rozświetlenia wnętrza,
- Z szarościami,
- Z jasnym drewnem,
- Z akcentami złota lub chromu.
Kolor morski, czyli z czym łączyć turkus na ścianie?
Z czym łączyć kolor morski na ścianie? To barwa, która z pewnością "polubi się" z sztandarowym, neutralnym tonem, a więc szarością. Dominujący charakter niebieskiego z łagodnym odcieniem z grona podstawowej palety barw zapewni idealny balans i bazę dla nowoczesnych stylizacji.
Chłód barw ocieplą z kolei subtelne beże, rozbielone żółcie oraz drewno, co tym samym może być punktem wyjścia dla wystroju marynistycznego (zwłaszcza jeśli fornir pomalujemy na biało), eklektycznego oraz hampton.
Z czym łączyć turkus?
- Oczywiście... z bielą!
- Z szarościami,
- Z beżami i jasnym drewnem,
- Z seledynowym, limonkowym i żółtym.
Słoneczne kolory lata: żółty i pomarańczowy
Zarówno żółty, jak i pomarańczowy to kolory, które wywołują uśmiech na twarzy! Rozweselają, przywołują na myśl klimat gorących tropików i pozytywnie nastrajają do działania. Wnętrza z nimi w roli głównej mogą stać się mieszanką wybuchową (zwłaszcza jeśli uzupełnimy je o barwy przeciwstawne: granaty oraz fiolety), albo będą kaskadą ciepła i harmonii (gdy wypełnią je tonalnie zbliżone kolory).
Nas zarówno w pierwszej, jak i drugiej opcji inspirują do aranżacji z nutą artyzmu, pełnych twórczego szaleństwa! Choć – co widać na ostatnich zdjęciach – nawet sofa lub fotel w cytrynowym wydaniu, mogą znakomicie pasować do nowoczesnych aranży.
Z czym łączyć kolory lata?
- Z granatem,
- Z fioletami, fuksją lub turkusem,
- Z szarościami,
- Z motywem marmuru lub drewna,
- Z akcentami czerni.