12 pomysłów, jak wykorzystać szkło w kuchni; zamiast płytek, na ścianę czy nad blatem?
Do niedawna fragment ściany pomiędzy szafkami wiszącymi a blatem wykańczano najczęściej płytkami ceramicznymi. Obecnie mamy jednak o wiele więcej możliwości. W tym miejscu montuje się okładziny kamienne, płyty MDF, stal nierdzewną czy też drewno. Prawdziwą furorę jednak (zupełnie zasłużenie) robią szklane panele do kuchni. Dobrze dobrane i odpowiednio przymocowane szkło jest nie tylko trwałe i bezpieczne. Jego wyczyszczenie zajmuje dosłownie chwilę. Co więcej, szkło zamiast płytek nadaje kuchni nowoczesny wygląd, rozjaśnia i optycznie powiększa całe wnętrze. Szklana ściana w kuchni doskonale sprawdza się w przypadku aranżacji minimalistycznych, ale odpowiednio dobrane kolory i wzory szkła sprawiają, że można je zastosować także w wielu innych stylizacjach.
O czym przeczytasz w artykule?
- Szkło w kuchni nad blatem
- Hartowane szkło dekoracyjne do kuchni
- Szyba nad blatem, czyli szkło niehartowane
- Szkło na ścianę w kuchni
- Jak zamontować szklane panele w kuchni?
- O czym warto wiedzieć, decydując się na szkło na ścianę do kuchni?
Szkło w kuchni nad blatem
Ściana znajdująca się pomiędzy wiszącymi a stojącymi szafkami w kuchni narażona jest na działanie wielu czynników: pary, wysokiej temperatury, zabrudzeń i uszkodzeń mechanicznych. Wybierając szkło do kuchni, warto wiedzieć, że można zamontować na ścianie szkło hartowane, laminowane lub też zwykłą taflę szkła. Co je łączy i czym się różnią między sobą?
Szkło hartowane podczas produkcji poddawane jest działaniu wysokiej temperatury, a następnie w bardzo krótkim czasie jest schładzane. To materiał odporny na zmiany temperatury i na uszkodzenia mechaniczne, dlatego doskonale nadaje się do zamontowania nawet bezpośrednio nad kuchenką.
Szkło laminowane jest zbudowane z dwóch warstw, pomiędzy którymi umieszcza się specjalną folię polimerową. Dzięki temu powstaje mocne, bezpieczne w użytkowaniu szkło, które nawet jeśli pęknie, pozostanie na ścianie.
Szklana tafla zamówiona u szklarza również jest dobrym rozwiązaniem. Trzeba jednak pamiętać, że od spodu musi być ona podklejona folią, a jej grubość powinna wynieść co najmniej 4 mm. Co więcej, na ścianie bezpośrednio przy kuchence montuje się dziesięciocentymetrowy cokół z płytek ceramicznych, a dopiero potem zwykłe szkło. Dzięki temu ciepło z kuchenki nie będzie do niego docierało bezpośrednio.
Jakie wybrać szkło w kuchni nad blatem:
- Hartowane. Jest odporne na działanie wysokiej temperatury i na działanie czynników mechanicznych. Jest też jednak stosunkowo drogie.
- Laminowane. Jest bardzo bezpieczne, nawet po pęknięciu pozostanie na ścianie.
- Zwykłe. Dobrze sprawdzi się w kuchni, o ile będziemy pamiętać, by było podklejone specjalną folią, by miało grubość co najmniej 4 mm i by od kuchenki dzielił je dziesięciocentymetrowy pasek z płytek ceramicznych.
Hartowane szkło dekoracyjne do kuchni
Szkło hartowane do kuchni oraz szkło niehartowane nad blat wymagają szerszego omówienia. Zaczynamy od szkła hartowanego. Jak wspomnieliśmy, jest ono bardzo trwałe. Proces hartowania zwiększa jego wytrzymałość nawet siedmiokrotnie! Jego wytrzymałość termiczna z kolei sięga aż 200ºC. To również materiał bezpieczny. W razie stłuczenia tafla takiego szkła rozpada się na nieostre, drobne kryształki, łatwe do sprzątnięcia.
Wyższa cena szkła hartowanego wynika nie tylko z samego hartowania. Po tym procesie tafli nie można ani giąć, ani wiercić w niej otworów, dlatego wszystkie dalsze procesy takie jak otworowanie, wycinanie, szlifowanie, lakierowanie, traktowane są indywidualnie. Choć zwiększa to ostatecznie cenę produktu, to z drugiej strony sprawia, że jest on trwalszy od innych.
Szkło hartowane do kuchni może być bezbarwne lub też kolorowe, matowione lub błyszczące. Na tafli można również umieścić piaskowany wzór geometryczny, jeden z gotowych nadruków, bądź też nadruk fotografii z własnych zbiorów (tu należy jednak pamiętać, że fotografia musi mieć odpowiednią rozdzielczość). Dodajmy jeszcze, że na hartowanej tafli szkła można montować gniazdka elektryczne.
Co warto wiedzieć na temat szkła hartowanego do kuchni?
- Jest ono wytrzymałe i bezpieczne w użytkowaniu,
- Po procesie hartowania szkła nie można już ani giąć, ani wiercić w nim otworów, dlatego dodatkowa obróbka (szlifowanie, lakierowanie, otworowanie) traktowana jest indywidualnie, co zwiększa cenę materiału.
- Szkło hartowane dostępne jest w wykończeniu matowym i błyszczącym, w różnych kolorach, a także z możliwością nadruku, na przykład własnych zdjęć.
Szyba nad blatem, czyli szkło niehartowane
Tafle szkła niehartowanego przeznaczone do montażu w kuchni najczęściej mają wymiary 160 x 255 cm. Wycina się z nich mniejsze tafle. W sklepach znajdziemy różne rodzaje szkła niehartowanego: lacobel (lakierowane, jednokolorowe), lacomat (lakierowane w taki sposób, by przypominało szkło matowe), metalac (lakierowane lakierem metalizowanym) i zbrojone (z wtopioną metalową siatką).
Szkło niehartowane do kuchni kusi niską ceną, jednak w porównaniu do swojego hartowanego odpowiednika niesie za sobą pewne ograniczenia. Jest mniej wytrzymałe i firmy niechętnie podejmują się drukowania na nich wzorów, ponieważ obawiają się pęknięć. Co więcej, w przypadku niehartowanego szkła mogą się zdarzać pęknięcia spowodowane miejscowym rozgrzaniem, a wszystkie otwory (na przykład pod gniazdka) osłabiają wytrzymałość tafli i stają się niekiedy przyczyną pęknięć.
Czy wobec tego warto się decydować na wybór niehartowanego szkła na ścianę do kuchni? Z pewnością nic nie stoi na przeszkodzie, jeśli tylko mamy pewność, że szklana tafla nie będzie narażona na uderzenia i nie planujemy w niej gniazdek elektrycznych. Dodajmy tu jeszcze, że nie zaleca się stosowania niehartowanego szkła w pobliżu kuchenki gazowej lub elektrycznej (w przypadku kuchenki indukcyjnej nie powinno być problemu). Dotyczy to zwłaszcza szkła zbrojonego, ponieważ metal ma większą rozszerzalność cieplną od szkła, co może prowadzić do pęknięcia tafli.
Zanim zdecydujemy się na wybór któregokolowiek z rodzajów niehartowanego szkła, warto zapoznać się z kilkoma praktycznymi wskazówkami dotyczącymi ich montażu i użytkowania. Szkła nieprzezierne (lakierowane, zadrukowane) należy przyklejać bezpośrednio do ściany, natomiast przezroczyste montuje się na śrubach lub listwach montażowych. W przypadku szkła transparentnego mogą się pojawić zacieki od strony ściany pochodzące od mycia i gotowania. Na szkłach nieprzeziernych takie zacieki są niewidoczne. W miejscu łączenia dwóch nieprzeziernych tafli szkła pozostawia się pomiędzy nimi przerwę o szerokości od 0,5 do 1 mm, która będzie zapobiegać szczerbieniu.
Na koniec tego rozdziału dodajmy jeszcze kilka słów na temat bezpieczeństwa. Chociaż duża, szklana tafla bez połączeń wygląda bardzo efektownie, z punktu widzenia bezpieczeństwa lepiej jest ją podzielić i wybrać mniejsze panele (płytki). Dodatkową zaletą takiego rozwiązania jest możliwość (w razie potrzeby) dokupienia jednego panelu zamiast wymiany całej tafli.
Ważne informacje na temat szkła niehartowanego do kuchni:
- Tafle szkła niehartowanego mają najczęściej wymiary 160 x 255 cm.
- Szkło niehartowane dostępne jest w następujących wersjach: lakierowane w jednym kolorze, lakierowane tak, by wyglądało na matowe, lakierowane lakierem metalizowanym oraz zbrojone.
- Minusem niehartowanego szkła do kuchni na ścianę jest fakt, iż nie jest tak trwałe, jak jego hartowany odpowiednik, przez co nie wszystkie firmy decydują się na nadruk w obawie o pojawienie się pęknięć.
- Plusem takiego szkła jest znacznie niższa cena.
- Nie poleca się montowania szkła niehartowanego w pobliżu kuchenki elektrycznej lub gazowej.
- Tafle szklane nieprzezierne mocuje się na klej, bezpośrednio do ściany, natomiast transparentne montowane są na śrubach lub listwach montażowych.
- Bezpieczniejszym i bardziej ekonomicznym rozwiązaniem są mniejsze, łączone płytki szklane do kuchni niż duże tafle.
Szkło na ścianę w kuchni
Szkło dekoracyjne do kuchni dostępne jest w różnych wersjach kolorystycznych i w różnych wzorach, może mieć jednak także dodatkowe wykończenia. Na ścianach w kuchni możemy więc położyć bezbarwne, przezroczyste szkło lub też szkło typu Float z delikatną, zielonkawą barwą. Bardzo ciekawy efekt dekoracyjny zapewnia też szkło OptiWhite, które stanowi odmianę szła Float, a nazywa się je szkłem kryształowym lub optycznym. Dobrze przepuszcza światło i nie ma zielonkawego odcienia (które nie wszystkim odpowiada lub też nie zawsze pasuje). Wykonuje się z niego nie tylko płytki szklane do kuchni, ale także fronty mebli kuchennych.
Szyba w kuchni na ścianie pomiędzy wiszącymi i stojącymi szafkami wygląda zjawiskowo, można jednak jeszcze dodatkowo podkreślić ten efekt. W jaki sposób? Montując odpowiednie podświetlenie. Dobrym pomysłem jest montaż listew świetlnych lub halogenów pod szafkami wiszącymi ze światłem skierowanym do dołu. Równie imponującym rozwiązaniem będzie podświetlenie tafli szkła od tyłu przy pomocy paska ledowego. W ten sposób uzyskamy efekt świecącej ściany.
Jak podkreślić dekoracyjny efekt szkła na ścianie w kuchni?
- Podświetlając je od góry dzięki zamontowanym listwom świetlnym albo halogenom ze światłem skierowanym do dołu,
- Podświetlając je od spodu listwami ledowymi.
Jak zamontować szklane panele w kuchni?
Chociaż montaż paneli szklanych w kuchni na ścianie nie jest czasochłonny ani trudny, warto się do niego dobrze przygotować. Przede wszystkim należy pamiętać, by w szybie znalazły się otwory na gniazdka elektryczne i baterię ścienną. Krawędzie tafli muszą być oszlifowane, a miejsca ich połączeń ze ścianą uszczelniamy i zabezpieczamy bezbarwnym silikonem, akrylem albo elastycznymi uszczelkami (podkładkami), które dopasowują się idealnie na krawędziach do nierówności i wypełniają szczeliny.
Szkło przyklejamy do ściany przy użyciu bezbarwnego kleju montażowego. Pamiętamy przy tym, że zarówno podłoże, jak i szklane tafle powinny być idealnie czyste. Sam montaż przeprowadzamy, gdy szafki kuchenne są już zamontowane.
Szkło przezroczyste wymaga szczególnego montażu, mianowicie na szynach (listwach montażowych), na dystansach lub śrubami. W przypadku pierwszego z wymienionych tu montaży przyklejamy jedną szynę do blatu, a drugą do ściany. W następnym kroku wsuwamy w nie szybę. Dystanse to podkładki z gumową uszczelką, które sprawiają, że szyba jest odsunięta od ściany. Pozwala to na umieszczenie pod nią dekoracyjnego podświetlenia lub tapety. W przypadku przykręcania szyb do ściany śrubami należy zadbać o to, by śruby miały gumowe uszczelki, które będą chronić szkło od pęknięcia w wyniku zmiany naprężeń.
Kilka słów podsumowania na temat montażu szklanych paneli w kuchni na ścianie:
- W szybie powinny się znaleźć otwory na gniazdka elektryczne lub też na baterię ścienną.
- Krawędzie szklanej tafli powinny być oszlifowane.
- Nieprzezroczyste szkło przyklejamy klejem montażowym i zabezpieczamy po bokach uszczelkami, akrylem lub silikonem.
- Szkło transparentne mocujemy na szynach, dystansach lub śrubami.
O czym warto wiedzieć, decydując się na szkło na ścianę do kuchni?
Białe szkło w białej kuchni doskonale podkreśli nowoczesny charakter wnętrza. Z kolei w kuchni urządzonej w innych kolorach, jak czarny czy szary, sprawi, że pomieszczenie nabierze większej głębi. Można zaryzykować nawet twierdzenie, że szkło mleczne do kuchni to idealne uzupełnienie każdej aranżacji, ponieważ wprowadza do niej niezwykle efektowny akcent (zwłaszcza jeśli damy je z podświetleniem), nie burząc przy tym całości. Kolorowe szkło z kolei ożywi jednolite stylizacje, co zrobi doskonale zwłaszcza aranżacjom w beżach, brązach czy szarościach.
W ostatnim czasie można zauważyć bardzo ciekawy trend, w którym wykorzystuje się szkło dekoracyjne do tworzenia frontów. Meble kuchenne i łazienkowe, ale także do salonu czy sypialni wyglądają bardzo efektownie ze szklanymi frontami, na przykład oprawionymi w metalową ramkę. Doskonale sprawdzają się także w biurach.
Osobom, które szukają czegoś naprawdę wyjątkowego do swojej kuchni na ścianę, mogą przypaść do gustu panele szklane 3D. Do wyboru mamy tu zarówno pejzaże, jak i kwiaty, wzory geometryczne, rośliny czy niecodzienne widoki. Takie panele doskonale sprawdzą się w kuchniach urządzonych w jednym lub w dwóch kolorach (jeden z nich najczęściej nawiązuje wówczas do kolorów na szkle). Widok na plażę, jezioro lub wyspę, soczysta zieleń trójwymiarowych roślin czy fantazyjne wzory nie tylko nadadzą kuchni indywidualnego charakteru, ale mogą sprawić, że gotowanie polubią ci, którzy traktują je jak przykry obowiązek.
O czym warto pamiętać, wybierając szkło do kuchni?
- Biała szyba w kuchni na ścianie pomiędzy szafkami dodaje pomieszczeniu głębi i doskonale odbija światło, powiększając optycznie wnętrze.
- Szkło dekoracyjne coraz chętniej wykorzystuje się również do tworzenia frontów szafek, i to zarówno do łazienek i kuchni, jak i innych pokojów, a nawet biur.
- Panele szklane 3D to niezwykle stylowe, oryginalne i efektowne wykończenie ścian w kuchni.
piątek, 24 czerwiec 2022 15:33