Ciemna kuchnia – jak ją urządzić? - dekoportal.pl

Ciemna kuchnia – jak ją urządzić?

14 Lut 2019 / Napisała  / Porady
ciemna kuchnia, kuchnia bez okna, ślepa kuchnia porady, ciemne meble do kuchni, aranżacja kuchni z ciemnymi meblami
Aranżacja kuchni, fot. IKEA

Nie ma chyba lepszego sposobu, na miły początek dnia, niż pyszne śniadanie przyrządzone w jasnej, pełnej światła kuchni. Co jednak, jeżeli trafiła się nam kuchnia bez okna, a do tego np. całkiem mała i ciasna? Jak urządzić kuchnię w starym budownictwie, aby optycznie ją powiększyć i maksymalnie rozjaśnić? Oto kilka sprawdzonych sposobów, dzięki którym ślepa kuchnia przestanie spędzać nam sen z powiek.

O czym przeczytasz w tym artykule?

Triki, dzięki którym ciemna kuchnia zyska trochę światła

Chociaż obecnie nie stosuje się już takiej zabudowy, w wielu blokach pamiętających dawne czasy kuchnia bez okna wciąż może nam się trafić. Nie musimy jednak wcale godzić się na to, by miała ona przypominać ciemną pakamerę bez cienia życia — oto kilka sposobów, aby wypełnić ciemną kuchnię światłem i optycznie ją powiększyć. Kluczowym w takim wypadku będzie odpowiednia gra kolorami, fakturami oraz światłem, a także, usunięcie zbędnych wypełniaczy przestrzeni, np. nieużywanych, kuchennych drzwi czy starego pawlacza.

Ciemna kuchnia zyska, jeżeli:

  • Rozważymy usunięcie jednej ze ścian i połączenie jej z salonem, rozwiązanie takie jest funkcjonalne i powiększy optycznie nie tylko kuchnię, ale i całe mieszkanie,
  • Wykorzystamy w niej oświetlenie imitujące światło słoneczne, np. żarówki halogenowe zamontowane pod sufitem,
  • Postawimy na dodatki wykonane ze szkła i metalu, które naturalnie odbiją światło,
  • Zawiesimy powiększające optycznie przestrzeń lustro na jednej ze ścian,
  • Wprowadźmy jasne kolory w podobnych, ale lekko kontrastujących odcieniach, np. jasnoszare płytki podłogowe, piaskowe ściany i fronty szafek w kolorze zgaszonej bieli — takie zestawienie nie tylko rozjaśni optycznie kuchnię, ale stworzy też efekt kokonu, przez co wyda się ona większa, niż jest w rzeczywistości.

Kuchnia bez okna nie znaczy bez światła

Jeżeli nie mamy możliwości wpuszczenia naturalnego światła słonecznego i pozostaje nam kuchnia bez okna, na pierwszym miejscu zadbajmy o odpowiednio rozplanowane sztuczne oświetlenie. W takim przypadku punkty świetlne powinny znajdować się w co najmniej kilku kluczowych miejscach, np. główna lampa sufitowa niech zawiśnie nad wejściem, punktowe oświetlenie na blaty zamontujmy nad każdym z nich, a dekoracyjne lampki zawieszone pod sufitem niech rzucają dodatkową smugę światła na fronty górnych szafek. Dzięki kilku różnym rodzajom oświetlenia i odpowiedniemu ich natężeniu będziemy mogli żonglować nastrojem w kuchni w ciągu dnia, tak, jak naturalnie robiłoby to słońce.

Dobierając oświetlenie mające zastąpić w kuchni światło słoneczne:

  • Postawmy na kilka równomiernie rozmieszczonych punktów świetlnych o różnej barwie i natężeniu światła,
  • Wybierzmy żarówki o ciepłym odcieniu, które naturalnie ocieplą przestrzeń,
  • Jeżeli mamy przeszklone szafki kuchenne, zamontujmy w nich dekoracyjne lampki lub listwę ledową — kuchnia bez okna zyska dzięki temu wrażenie lekkiej i przestronnej.

Ślepa kuchnia — jakie meble i dodatki do niej dobrać?

Chociaż pełna naturalnego światła kuchnia ma swoje oczywiste zalety, ślepa kuchnia wygrywa z nią na jednym polu — ponieważ nie ma w niej okien, pozostaje więcej miejsca na efektowną zabudowę kuchenną. Bardzo modnym ostatnio rozwiązaniem jest całkowite zabudowanie części ścian w kuchni, od podłogi, aż po sufit, połączone z wykończeniem mebli na wysoki połysk. Jeżeli wykorzystamy do tego jasne kolory i minimalistyczne, lekkie dodatki to nawet najmniejsza ślepa kuchnia będzie prezentować się nowocześnie i przejrzyście. Weźmy pod uwagę również fakt, że takie rozwiązanie pozwoli nam schować pod zabudową większość sprzętów AGD, jak lodówka czy mikrofala.

Ciemnej kuchni pomoże:

  • Całościowa zabudowa jednej lub kilku ze ścian, która stworzy miejsce na ukrycie kuchennych sprzętów, przez co wprowadzi ład i porządek do wnętrza,
  • Dodatek lekkich i nowoczesnych elementów jak, np. odbijającego światło lustra ściennego, szklanych wiszących lamp, czy metalowych akcesoriów kuchennych.
  • Wybór mebli, sprzętów AGD oraz dodatków w jasnych kolorach — nie wszystko jednak musi być białe! Wykorzystajmy bogatą paletę pasteli i ciepłych szarości, nie bójmy się kontrastów kolorystycznych, a również rozważmy modne ostatnio wykończenie na wysoki połysk, np. z lakierowanego MDF-u.

Ślepa kuchnia z ciemną podłogą — czy to dobry pomysł?

Urządzając ślepą, a do tego często małą kuchnię, starajmy się maksymalnie rozjaśnić wnętrze, używając w tym celu jasnych kolorów, gdzie tylko się da. Jednak całkowicie biała, czy też pastelowe kuchnia, może się nam wydawać trochę mdła i tu zazwyczaj pojawia się pomysł na praktyczne ciemne płytki podłogowe albo efektowne dębowe deski. Czy jednak ślepa kuchnia z ciemną podłogą nie straci na lekkości, na którą liczymy, wybierając jasne meble i wielopunktowe oświetlenie? W kuchni bez okna ciemna podłoga może sprawić, że cała przestrzeń stanie się zbyt przytłaczająca — wciąż jednak możemy się zdecydować na takie rozwiązanie, o ile odpowiednio dobierzemy do niej sztuczne światło.

Ciemna podłoga w kuchni bez okna:

  • Będzie dobrze wyglądać tylko, jeżeli w pokoju jest wystarczająco dużo miejsca i światła,
  • Powinna występować w towarzystwie odpowiednio dobranego sztucznego oświetlenia, np. pod postacią specjalnych lampek mocowanych pod szafkami i licznych punktów świetlnych skierowanych na podłogę,
  • Podkreśli i uwydatni jasny kolor szafek, kontrastując je od reszty kuchni,
  • Warto ją rozważyć również w nieco lżejszej, średniej tonacji kolorystycznej, np. pod postacią kasztanowych desek albo szarych płytek.

Artykuły powiązane

Oceń ten artykuł
(2 głosów)
Ostatnio zmieniany sobota, 23 luty 2019 12:21
komentarz /( 1 )
  • RyszardD.
    RyszardD.

    środa, 20 lipiec 2022 09:09

    nie.. tylko nie ciemna kuchnia. Wygląda okropnie. Kuchnia musi być jasna i przytulna!

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.