Funkcjonalna kuchnia – kilka sprytnych sposobów na jej urządzenie
Jak urządzić kuchnię, by gotowanie w niej było nie tylko przyjemne, ale również wygodne? Czy istnieje złoty środek, który gwarantowałby funkcjonalność tego pomieszczenia? Czy bez pomocy architekta wnętrz można zaaranżować kuchnię, której ustawienie będzie wspierać nas w codziennych obowiązkach? Odpowiedź na wszystkie postawione pytania brzmi: tak. Funkcjonalna kuchnia to kwestia przemyślanych (a także sprawdzonych przez nas samych lub przez innych) rozwiązań. Wystarczy sięgnąć po kilka sprawdzonych zasad, dzięki którym nie będziemy robić po kuchni niepotrzebnych kilometrów i większość kulinarnych akcesoriów będziemy mieć zawsze pod ręką.
O czym przeczytasz w artykule?
- Strefy w kuchni
- Ergonomiczny trójkąt
- Jak funkcjonalnie rozplanować kuchnię?
- Funkcjonalna kuchnia w wymiarach
- Miejsce do przechowywania
- Mała funkcjonalna kuchnia
- Kuchnia łatwa do utrzymania w czystości
Strefy w kuchni
Planując kuchnię, warto pamiętać o tym, że mamy w niej kilka głównych stref. Lodówka wraz z szafkami stanowi strefę zapasów. Półki na naczynia i sztućce to strefa przechowywania. Kolejne strefy to strefa przygotowywania posiłków i strefa zmywania.
- Poszczególne elementy wyposażenia kuchni rozmieszczamy według stref: kosz na śmieci pod zlewem, szuflada ze sztućcami blisko półek z naczyniami, szafki na produkty żywnościowe niedaleko lodówki, a garnki przy płycie grzewczej.
Ergonomiczny trójkąt
Jedną ze złotych zasad urządzania funkcjonalnej kuchni jest tak zwany ergonomiczny trójkąt. Jego wierzchołki wyznaczają trzy główne urządzenia AGD: płyta, lodówka oraz zlewozmywak. To między nimi najczęściej przebiegają nasze ścieżki podczas gotowania, dlatego odległości pomiędzy nimi powinny być optymalnie rozplanowane.
Na czym polega zasada ergonomicznego trójkąta i jak standardowo ustawia się urządzenia AGD?
- Suma boków trójkąta pomiędzy lodówką, kuchenką a zlewem powinna mieścić się w granicach od 360 cm do 660 cm.
- Standardowo w jednym ciągu ustawia się lodówkę, następnie zlewozmywak, a na końcu płytę.
- Nie można zapominać o indywidualnych przyzwyczajeniach. Jeśli mamy swój ustalony porządek, który nam odpowiada, zmienianie go na siłę nie będzie dobrym pomysłem.
Jak funkcjonalnie rozplanować kuchnię?
Kolejnym aspektem, na jaki warto zwrócić uwagę, jest zaprojektowanie ciągu roboczego, czyli urządzeń AGD wraz z blatami. Ich rozmieszczenie będzie zależało w głównej mierze od kształtu pomieszczenia, w którym planujemy kuchnię. Najczęściej spotyka się ciągi robocze w kształcie liter L i C.
Oto kilka zasad projektowania funkcjonalnych ciągów roboczych w kuchni:
- Standardowo projektuje się ciąg roboczy w następującej kolejności: lodówka, blat kuchenny o szerokości co najmniej 30 cm, zlewozmywak, kolejny blat kuchenny, płyta grzewcza i ostatnia część blatu.
- W przypadku ciągów roboczych w kształcie litery L lub C lub też gdy mamy wyspę kuchenną, możemy urządzenia AGD ustawić tak, by były na planie trójkąta. Na przykład ustawiamy lodówkę i zlew w jednym ciągu, a płytę grzewczą na wyspie kuchennej.
Funkcjonalna kuchnia w wymiarach
Choć na wymiary kuchni nie zawsze mamy (duży) wpływ, warto zapoznać się z propozycjami wymiarów, które według specjalistów są optymalne dla aranżacji funkcjonalnej kuchni. Nawet jeśli zastane przez nas wymiary pomieszczenia nie pozwalają na zachowanie standardowych odległości, będziemy wiedzieć, do jakiego ustawienia należy dążyć.
Optymalne odległości w funkcjonalnej kuchni:
- Blat znajdujący się między płytą grzewczą a zlewem powinien mieć minimalnie 80 cm szerokości.
- Szerokość blatu pomiędzy zlewozmywakiem a lodówką powinna wynosić minimum 40 cm.
- Płyta grzewcza i zlew nie powinny się ze sobą stykać.
- W przypadku, gdy płyta grzewcza jest blisko okna, jej minimalna odległość od niego wynosi 60 cm.
- Wygodny blat roboczy powinien mieć minimum 200 cm długości.
- Blat powinien się znajdować na wysokości 85 cm lub też poniżej zgiętego łokcia.
Miejsce do przechowywania
Planując kuchnię, należy przewidzieć, że będziemy potrzebować więcej miejsca do przechowywania niż… obecnie. Warto mieć w zanadrzu wolną przestrzeń na zakupioną sokowirówkę, czy robot kuchenny. Dlatego tutaj podstawowa zasada brzmi: im więcej mamy miejsca do przechowywania, tym lepiej.
Jakie rozwiązania pozwolą nam znaleźć dodatkowe miejsce do przechowywania w kuchni?
- Wysoka zabudowa z szufladami i koszami cargo,
- Stół z szufladami,
- Siedzisko z pojemnikami,
- Relingi zawieszone nad blatem roboczym,
- Barek z miejscem do przechowywania akcesoriów,
- Półeczki na przyprawy.
Mała funkcjonalna kuchnia
Mała, funkcjonalna kuchnia w bloku czy nawet w domu - czy to możliwe? Tak! Jak sprawić, by na kilku metrach kwadratowych powstała wygodna, ergonomiczna kuchnia? Na to pytanie istnieje już znacznie więcej odpowiedzi. Na szczęście, wyczarowanie małej, wygodnej w użytkowaniu kuchni nie jest takie trudne, jak się wydaje.
Jak zaaranżować małą, funkcjonalną kuchnię?
- Dobrze jest unikać zabudowy wszystkich ścian od góry do dołu - wbrew pozorom stworzymy w ten sposób “klitkę”.
- Przedmioty, z których często korzystamy, możemy zawiesić na metalowych relingach nad blatem roboczym.
- Warto pamiętać, że gładkie fronty z połyskiem odbijają światło, powiększając optycznie pomieszczenie.
- W przypadku bardzo małej kuchni dobrym rozwiązaniem jest otwarcie jej na salon lub jadalnię.
- W bardzo wąskiej kuchni można ustawić zabudowę w kształcie litery L.
- W małym pomieszczeniu dobrze prezentują się niskie, przeszklone szafki lub półki.
- W małej kuchni świetnie sprawdzają się żaluzje, rolety i drzwi przesuwne.
- Przeszklone szafki podświetlane od wewnątrz doskonale pogłębią optycznie pomieszczenie.
Kuchnia łatwa do utrzymania w czystości
Funkcjonalna kuchnia to również taka, którą łatwo utrzymać w czystości. Nie oznacza to jednak, że musimy wybierać pomiędzy kuchnią, jaka nam się podoba a kuchnią funkcjonalną. Niektóre z oryginalnych rozwiązań - wbrew pozorom - nie będą od nas wymagać dodatkowego wysiłku.
Co warto wiedzieć, jeśli chcemy, by nasza kuchnia była łatwa do utrzymania w czystości?
- W kuchni doskonale sprawdzają się meble z gładkimi frontami, pozbawionymi ozdób.
- Zarówno na białych, jak i na czarnych płytkach, brud będzie najbardziej widoczny. Możemy temu zaradzić, wybierając płytki w drobny rzucik lub z delikatną fakturą.
- Nad blatem kuchennym świetnie sprawdzają się płytki, ale także szklane panele.
- Cegła w kuchni jest łatwa do czyszczenia! Wystarczy tylko o nią odpowiednio zadbać. Na początku impregnujemy zarówno cegłę, jak i fugi (w sklepach dostępne są impregnaty chroniące przed wilgocią, a jednocześnie pozwalające ścianie “oddychać”). Dzięki temu ograniczymy wchłanianie przez nie wilgoci, a tym samym powstawanie zabrudzeń.
- Beton architektoniczny w kuchni również nie musi oznaczać kłopotów z czyszczeniem - zapobiegniemy im, stosując - podobnie jak w przypadku cegły na ścianie - odpowiedni impregnat.
wtorek, 19 lipiec 2022 08:49