Jak zaprojektować kuchnię samemu? Te informacje musisz znać! - dekoportal.pl

Jak zaprojektować kuchnię samemu? Te informacje musisz znać!

08 Lip 2019 / Napisała  / Porady
aranżacja kuchni, projektowanie kuchni, jak zaprojektować kuchnię
Dobrze zaprojektowana kuchnia podzielona jest na strefy pracy i spożywania posiłków

Kuchnia to obszar w domu o szczególnym znaczeniu – z tego względu warto poświęcić trochę czasu na jej uważne i przemyślane rozplanowanie. Niezależnie od tego, czy korzystamy z pomocy profesjonalnego architekta, czy stawiamy na samodzielne projektowanie kuchni, warto poznać podstawowe zasady planowania przestrzeni kuchennej i najczęściej popełniane błędy. Podpowiadamy również, jak zaprojektować kuchnię samemu w jednym z dostępnych planerów online?

O czym przeczytasz w artykule?

Samodzielne projektowanie kuchni krok po kroku

Przystępując do remontu starej lub aranżacji zupełnie nowej kuchni, zwykle mamy w głowie ogólny zarys, w jakim stylu pragniemy ją urządzić. Zanim jednak zabierzemy się za zamawianie szafek kuchennych, warto zrobić wstępne pomiary (szerokość, głębokość i wysokość szafek), a następnie skonsultować je z producentem mebli, u którego zamierzamy zamówić kuchnię. Unikniemy w ten sposób sytuacji, w której okaże się, że wybrany przez nas producent nie posiada lub też nie wykonuje sprzętów kuchennych o oczekiwanych wymiarach.

Drugim krokiem do zaprojektowania naszej kuchni marzeń jest stworzenie planu przestrzennego wnętrza. W tym celu należy dokładnie i niespiesznie wymierzyć wszystkie elementy pomieszczenia. Zwykle będzie to długość i wysokość poszczególnych ścian, okien, drzwi oraz dodatkowej przestrzeni na ewentualne rury podłogowe i nisze. Następnie należy nanieść te wymiary na papierowy plan lub skorzystać z jednego z dostępnych programów do projektowania online.

Kiedy znamy już gabaryty wnętrza, czas pomyśleć jaki kształt będzie miała nasza kuchnia. W niektórych przypadkach planowanie wnętrza ograniczy się do drobnych modyfikacji jego obecnego kształtu – inny po prostu nie miałby racji bytu – zwłaszcza gdy dysponujemy ograniczonym metrażem. Jeżeli jednak możemy pozwolić sobie na większą swobodę w tej kwestii, warto rozważyć popularne kształty zabudowy kuchni, jak np. kuchnia w kształcie litery U, kuchnia w kształcie litery G, kuchnia w kształcie litery L czy kuchnia z wyspą.

W doborze najtrafniejszego dla nas kształtu warto kierować się zasadami ergonomii. Oprócz szafek bazowych, w kuchni pojawią się sprzęty AGD (zmywarka, lodówka, płyta grzewcza, piekarnik), zlewozmywak, a niekiedy również stół, pralka czy wyspa robocza. Wszystkie te elementy powinny sprawiać wrażenie harmonijnej całości, a jednocześnie mieć zapewnioną wystarczającą ilość miejsca do swobodnego ich użytkowania.

Projektowanie kuchni – pierwsze kroki:

  • Krok pierwszy – robimy wstępne pomiary mebli i sprzętów kuchennych, a następnie konsultujemy je z producentem, u którego planujemy wykonać lub zakupić nową kuchnię,
  • Krok drugi – tworzymy dokładny plan przestrzenny wnętrza, uwzględniając wszystkie pojawiające się w nim elementy,
  • Krok trzeci – decydujemy, jaki kształt będzie miała nasza kuchnia, wybierając spośród popularnych typów zabudowy lub stawiając na własne, oryginalne rozwiązania, skrojone specjalnie na potrzeby naszego wnętrza – o tym, jaki kształt zabudowy wybrać, pomoże nam zdecydować zasada tzw. trójkąta roboczego.
pomiar kuchni, mierzenie kuchni, projektowanie kuchni
Kluczem do dobrego projektu kuchni są dokładne pomiary

Trójkąt roboczy, czyli jak rozplanować sprzęty kuchenne?

Urządzając kuchnię, często mamy szansę zetknąć się z pojęciem trójkąta roboczego. Jest to narzędzie, które za zadanie ma pomóc nam zdecydować jak rozplanować najważniejsze urządzenia w przestrzeni kuchennej w taki sposób, by zapewnić jak najbardziej funkcjonalną aranżację. Warto jednak mieć na uwadze, że w obliczu wyzwania wielofunkcyjności, jakie stawiają przed kuchnią realia współczesnego życia, wielokąt roboczy nie zawsze musi przyjąć akurat kształt trójkąta.

Jak wyznaczyć trójkąt roboczy? Spoglądając na nasz plan kuchni, powinno się na nim wyróżniać pięć obszarów – 1. lodówka, 2. miejsce do przechowywania talerzy, sztućców i garnków, 3. zlewozmywak i zmywarka, 4. blat roboczy, 5. płyta kuchenna i piekarnik. Trójkąt roboczy wyznaczać powinny mniej więcej zbliżone długością odcinki pomiędzy strefą zapasów (lodówka) a strefą zmywania oraz strefą zmywania a strefą gotowania i – domykając trójkąt – strefą gotowania a strefą zapasów. Rozmieszczenie najważniejszych stref kuchni na planie figury o jednakowych bokach ma na celu ułatwienie nam poruszania się po niej, a przez to – zapewnienie ergonomicznych warunków pracy.

Wyznaczamy trójkąt roboczy w kuchni:

  • Plan naszej kuchni powinien uwzględniać pięć podstawowych stref jej użytkowania: strefę zapasów, strefę, przechowywania, strefę zmywania, strefę roboczą i strefę gotowania,
  • Rozmieszczenie najważniejszych trzech, (lub więcej!) z tych stref na planie figury o jednakowych bokach stworzy tzw. trójkąt roboczy,
  • Warto mieć na uwadze, że w zależności od naszych preferencji i rozmiarów kuchni, figura ta nie zawsze musi przyjąć kształt trójkąta,
  • Powyższe rozplanowanie sprzętów kuchennych zapewni nam maksymalną wygodę i ergonomię użytkowania kuchni,
  • Trójkąt roboczy to narzędzie, które pomoże nam wybrać optymalny kształt kuchni,
  • Nie starajmy się jednak zachować go za wszelką cenę – w przypadku małych kuchni zasady ergonomii muszą niekiedy ustąpić rzeczywistym możliwościom aranżacyjnym wnętrza.
kuchnia trójkąt roboczy, planowanie kuchni, plan kuchni
Trójkąt roboczy pozwala na wygodną pracę w kuchni

Planowanie kuchni – o czym jeszcze warto pamiętać?

Kiedy wiemy już, jaki kształt będzie mieć nasza zabudowa kuchenna oraz mamy rozplanowane poszczególne strefy użytkowe wg zasady trójkąta roboczego, samodzielne projektowanie kuchni przestaje być dla nas tajemnicą. Następna niezwykle ważna kwestia, z jaką przyjdzie nam się zmierzyć, to rozplanowanie miejsca do przechowywania. Na tym etapie w naszym projekcie powinny pojawić się wszystkie planowane sprzęty AGD i szafki stojące oraz wiszące, a niekiedy również dodatkowe strefy do przechowywania, np. wnęka z półkami umożliwiającymi ekspozycję ładnej zastawy stołowej czy kolekcji książek kucharskich.

Dobrze zaprojektowana kuchnia to także kuchnia doskonale widoczna o każdej porze dnia. Upewnijmy się zatem, że nasz projekt przestrzeni kuchennej uwzględnia wielopunktowe oświetlenie. Oprócz głównej lampy sufitowej niezbędne będzie również oświetlenie robocze, skierowane na kuchenkę, blat do przygotowywania posiłków i zlew, a także kinkiety dekoracyjne, dzięki którym we wnętrzu zapanuje wyjątkowa atmosfera. Zamawiając meble kuchenne, warto dowiedzieć się również, czy wybrany przez nas producent zapewnia zintegrowane opcje oświetlenia, np. efektowne i praktyczne podświetlenie przestrzeni wewnątrz szafkowej.

  • Mając gotowy wstępny plan z układem sprzętów AGD w kuchni, przychodzi pora na staranne i przemyślane rozmieszczenie poszczególnych szafek i innych miejsc przeznaczonych do przechowywania,
  • Na tym etapie możemy również przewidzieć, które obszary kuchni będą wymagać dodatkowego oświetlenia roboczego, gdzie umiejscowić światło główne, a gdzie dekoracyjne,
  • Znając rozstawienie poszczególnych sprzętów kuchennych, możemy rozplanować wszystkie gniazdka elektryczne i przełączniki światła. Pamiętajmy, że aby użytkowanie kuchni było maksymalnie wygodne, warto mieć o jedno gniazdko za dużo, niż za mało.
kuchnia plan, kuchnia projekt, półki do kuchni
W projekcie kuchni należy przewidzieć miejsca na gniazdka, sprzęty kuchenne i przechowywanie

Inne funkcje kuchni

Nowoczesna, otwarta na salon kuchnia spełnia obecnie wiele więcej funkcji niż w przeszłości – jest nie tylko miejscem przygotowywania posiłków, ale często również jadalnią, pralnią czy domowym biurem. Z tego względu dobry plan kuchni powinien uwzględniać nie tylko klasyczne strefy związane z jedzeniem, ale również miejsce na stół jadalny, pralkę, małe podwieszane biurko służące za domowe biuro, czy inne potrzebne nam przestrzenie. Zastanówmy się także, jak nasza kuchnia odnosi się do otaczającej ją przestrzeni – jeżeli jest zabudowana na otwartym planie i łączy się z jadalnią czy pokojem dziennym, jaki widok będziemy mieć na nią z tych miejsc? Czy styl, w jakim zostanie urządzona, na pewno będzie korespondował z resztą wystroju domu?

Więcej niż miejsce do przygotowywania posiłków – inne funkcje kuchni:

  • Nowoczesny plan kuchni powinien uwzględniać nie tylko klasyczne strefy służące do szeroko pojętego gotowania, ale również te umożliwiające spożywanie wspólnie posiłków, spędzanie razem czasu czy przechowywanie dokumentów,
  • Zanim zdecydujemy się na urządzenie kuchni w konkretnym stylu, upewnijmy się, że będzie ona pasować do wystroju pozostałych pomieszczeń w domu – szczególnie gdy zabudowana jest na planie otwartym.
jadalnia z kuchnią, stół do kuchni, duży stół w kuchni
Duży stół w kuchni umożliwi wspólne spędzanie czasu nie tylko podczas posiłków

Jak zaprojektować kuchnię samemu w programie internetowym?

Obecnie coraz popularniejsze staje się samodzielnie planowanie kuchni w jednym z dostępnych w internecie programów, a następnie konsultowanie ich ze specjalistami w salonie meblowym. Rozwiązanie to jest o tyle dobre, że pozwala nam od podstaw kształtować wizję naszej kuchni, a także uniknąć kosztów związanych z projektowaniem jej u profesjonalnego architekta wnętrz. Dobry program do planowania powinien być intuicyjny, nieskomplikowany, umożliwiać zapis projektu, naniesienie na niego wszelkich niezbędnych pomiarów, a także dawać dostęp do bogatej biblioteki mebli i sprzętów kuchennych, nie ograniczając się przy tym tylko do jednego producenta.

Darmowe, warte uwagi programy to z pewnością Power NET 2012 i Sweet Home 3D – oba dostępne w polskiej wersji językowej. Jeżeli natomiast jesteśmy zdecydowani na wykonanie kuchni u konkretnego producenta, zdecydowanie warto skorzystać z proponowanego przez niego planera. Programy takie jak, np. IKEA Planner 3D pozwolą nam nie tylko na niezwykle realistyczną wizualizację naszej przyszłej kuchni, ale też poinformują nas o przewidywanych kosztach kuchni już na etapie jej samodzielnego projektu.

  • Internetowy program umożliwiający samodzielne projektowanie kuchni w łatwy i przystępny sposób pozwoli nam stworzyć profesjonalny plan pomieszczenia i przetestować różne układy mebli oraz sprzętów,
  • Z darmowych planerów dostępnych w internecie warto zwrócić uwagę na program Power NET 2012, a także Sweet Home 3D,
  • Jeżeli wykonujemy kuchnię u określonego producenta, skorzystanie z udostępnionego przez niego planera, np. Online Planner Kuchni firmy Gama czy IKEA Planner 3D, dadzą nam realistyczną wizualizację przyszłej kuchni, a niekiedy także pozwolą oszacować jej koszty.
aplikacja do projektowania kuchni, projekt kuchni online, jak zaprojektować kuchnię
Program do projektowania kuchni pozwoli uporządkować informacje

Artykuły powiązane

Oceń ten artykuł
(2 głosów)
Ostatnio zmieniany poniedziałek, 08 lipiec 2019 16:02
komentarz /( 1 )
  • Jurek
    Jurek

    poniedziałek, 11 lipiec 2022 13:56

    bardzo pomocne są darmowe programy do projektowania. Ułatwiają życie i szczerze je polecam

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.