Kolorowa kuchnia! Na jaki kolor pomalować kuchnię? - dekoportal.pl

Kolorowa kuchnia! Na jaki kolor pomalować kuchnię?

19 Lut 2019 / Napisała  / Porady
niebieska kuchnia, granatowa kuchnia, granatowy zlewozmywak, granatowe meble do kuchni
Zlewozmywak Villeroy & Boch Subway

Kolor to potężne narzędzie, które bardziej niż cokolwiek innego zadecyduje o atmosferze, jaka będzie panować w naszej kuchni. Poza tym pomoże skoordynować ze sobą różne powierzchnie, odbije światło i doda apetytu wszystkim domownikom. Jak dobrać go w kuchni w taki sposób, by z jednej strony wprowadzał życie i energię do całego domu, a z drugiej, za szybko się nam nie opatrzył?

O czym przeczytasz w tym artykule?

biała kuchnia, białe meble do kuchni, białe meble kuchenne
Aranżacja kuchni Grohe

Kolorowa kuchnia — jakich zasad powinniśmy się tu trzymać?

Zwykło się mówić, że ciemne kolory, a także neutralne, aż po zimne, jak np. czerń, zieleń, fiolet i fiołkowy, nie wzbudzają apetytu i z tego powodu nie do końca nadają się do kuchni. Jeżeli jednak taki kolor szczególnie przypadł nam do gustu, nie ma powodu, byśmy musieli z niego rezygnować — najważniejsze to kierować się umiarem i zadbać o odpowiednio ostry kontrast, np. w postaci bieli czy elementów ze stali nierdzewnej. Z kolei jaskrawa, kolorowa kuchnia, np. czerwona czy żółta, to przepis na apetyczne, energetyczne wnętrze, którym jednak z czasem możemy być zmęczeni — analogicznie, kuchnia w kolorze nude, czy neutralnym, może szybko się nam opatrzyć. Jakimi więc zasadami powinna rządzić się kuchnia w kolorze, by stała się ulubionym miejscem w domu na długie lata?

Dobierając kolory do kuchni:

  • Weźmy pod uwagę, jakie kolory naprawdę lubimy i wzbudzają w nas pozytywne emocje. Wybierzmy je, zamiast podążać za trendami,
  • Pamiętajmy, że jeżeli ciemniejsze barwy mają odegrać główną rolę, dobrze jest przełamać je jaśniejszymi akcentami, jak np. białe czy kremowe ściany i akcesoria w jasnych, żywych odcieniach, inaczej nasza kuchnia może sprawiać wrażenie smutnej i ponurej,
  • Stawiając na ostre, wyraziste barwy nie popadajmy w nadmiar i dajmy też odpocząć oku, pozostawiając część przestrzeni w neutralnych odcieniach.
bordowa kuchnia, bordowe ściany w kuchni, bordowa farba w kuchni
Aranżacja kuchni, fot. Śnieżka

Kuchnia w kolorze brązowym

Jeżeli nigdy wcześniej nie rozważaliśmy brązu w kuchni, warto zastanowić się nad tym wyjątkowo smacznym kolorem. Kuchnia w kolorze takim, jak brąz, wciąż będzie prezentować się nienachalnie i neutralnie, zyska za to wiele ciepła. Jeżeli marzy nam się kolorowa kuchnia, jasnobrązowe ściany dobrze będą komponować się z ciemnymi, brązowymi szafkami, tworząc bazę dla wyrazistych dodatków, jak np. zielone blaty czy lampy.

Brązowy w kuchni to kolor:

  • Wprowadzający ciepło,
  • Stanowiący bazę dla dodatków o mocniejszych barwach,
  • Tworzący przytulną, nastrojową atmosferę.
kuchnia w kolorze brązowym, kuchnia brązowa, brązowe meble do kuchni, brązowy w kuchni
Aranżacja kuchni, Opoczno INWENCJA Cream

Kuchnia w kolorze białym

Całkowicie biała kuchnia ostatnimi laty szturmem podbija polskie domy i czasami można odnieść wrażenie, że motyw ten już się wyczerpał. Nic bardziej mylnego, kuchnia w kolorze białym to klasyczne rozwiązanie, od lat promowane przez projektantów wnętrz światowej klasy. Biel jest ponadczasowa, pasuje do różnych stylów i stanowi najlepsze z możliwych tło dla innych kolorów i dodatków. Jeżeli więc nie jesteśmy przekonani do intensywnych odcieni na kuchennych powierzchniach, postawmy na białe szafki i ściany, w zamian rzucając kolory na dodatki — takie rozwiązanie pozwoli stworzyć kolorową kuchnię, która będzie prezentować się jasno i subtelnie.

Biała kuchnia:

  • To sprawdzone i klasyczne rozwiązanie,
  • Pasuje do różnych stylów, od retro po nowoczesny minimalizm,
  • Stanowi świetne tło dla innych kolorów — białe szafki zestawmy, np. z kolorową fototapetą, dużymi, czerwonymi, metalowymi lampami czy niebieskimi stołkami barowymi — ilość kombinacji jest tu nieograniczona.
białe meble kuchenne, kuchnia z wyspą, kuchnia z salonem
Aranżacja białej kuchni, fot. Grohe

Kolorowa kuchnia w ciepłych barwach

Od dawna nie jest sekretem, że ciepłe kolory nie tylko podobają się większości osób bardziej, niż ich zimne odpowiedniki, ale też mają zbawienny wpływ na nasze samopoczucie, wnosząc ciepło i tworząc relaksującą atmosferę, wszędzie tam, gdzie się pojawią. Na tzw. „kole barw”, do ciepłych kolorów zalicza się wszystkie, poczynając od oliwkowej zieleni, aż do bordowego, czyli również pomarańcze, beże i żółcie. Decydując się na kuchnię w ciepłych kolorach, możemy śmiało mieszać ze sobą, np. ciepłą żółć, jasny brąz i kolor brzoskwiniowy, a całość będzie prezentować się wyjątkowo spójnie, właśnie ze względu na wspólną temperaturę kolorów.

Jak łączyć ze sobą ciepłe barwy w kuchni?

  • Dobierając paletę kolorów, pamiętajmy, że ciepłą barwę może przybrać tak naprawdę każdy kolor, o ile jest odpowiednio blisko przesunięty w stronę czerwieni na tzw. „kole barw”. Dlatego ciepłą barwą może być również np. lekko wpadająca w brąz szarość,
  • Jako kolory ścian o ciepłych barwach sprawdzą się: ciepłe odcienie szarości, beż, krem, wszystkie odcienie brązu, oliwkowa bądź butelkowa zieleń,
  • Jako kolory dodatków wykorzystajmy: wiśniową lub karmazynową czerwień, marchewkową pomarańcz, musztardową żółć, a również zieleń w ciepłych odcieniach.
czerwona kuchnia, czerwony zlewozmywak, czerwone ściany w kuchni, czerwony w kuchni
Aranżacja kuchni Villeroy & Boch

Kolorowa kuchnia w neutralnych odcieniach

Jeszcze jednym z przepisów na wprowadzenie kolorów do kuchni jest wybór ich neutralnych, zgaszonych odcieni. Śmiało możemy zestawić np. śliwkowe płytki podłogowe z piaskowym kolorem frontów szafek i zielonymi dodatkami, o ile kolory te będą występować w spokojnych, przygaszonych tonacjach. W takim wydaniu kolorowa kuchnia ożywi domową przestrzeń, nie wybijając się jednocześnie na pierwszy plan.

Zestawiając ze sobą neutralne kolory:

  • Nie bójmy się eksperymentować i łączymy barwy takie, jak np. oliwkowa zieleń, naturalne drewno, brąz czy krem,
  • Pamiętajmy, że neutralny może być praktycznie każdy kolor, o ile jest odpowiednio blisko przesunięty w stronę szarości na tzw. „kole barw”,
  • Dbajmy o to, by wybrane przez nas odcienie były w podobnej temperaturze i tonacji.
duża kuchnia z salonem, aranżacja dużej kuchni, neutralne kolory w kuchni
Aranżacja kuchni otwartej na salon, fot. Opoczno WOOD CONCEPT


Artykuły powiązane

Oceń ten artykuł
(2 głosów)
Ostatnio zmieniany piątek, 22 marzec 2019 12:20
komentarz /( 1 )
  • Karolina T.
    Karolina T.

    wtorek, 19 lipiec 2022 08:45

    ta pierwsza granatowa jest znakomita. Takie nieoczywiste kolory w kuchni świetnie się prezentują

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.