Szare meble kuchenne – jaki kolor ścian?
Szare meble zagościły w naszych domach na dobre: w salonach, w przedpokojach, w sypialniach i oczywiście w kuchniach. Szary to kolor kojarzący się z czystością, spokojem i porządkiem. Jaki kolor pasuje do szarego w kuchni? Pasują do niego zarówno inne stonowane barwy, jak brązy, czernie czy biele, jak i jaskrawe, wprowadzające do wnętrza ciepło, radość lub po prostu żywy akcent: niebieski, żółty, zielony, czerwony. Kuchnia w szarościach to nie tylko bardzo estetyczne, ale także praktyczne rozwiązanie. Szare fronty kuchenne pięknie komponują się na przykład z drewnianym czy kamiennym blatem, z drewnianą lub wyłożoną płytkami w marokańskie wzory podłogą, a także ścianą z cegieł czy z betonu architektonicznego. Jaki kolor pasuje do szarych mebli w kuchni retro? Jakie kolory do szarych mebli wybrać do kuchni w stylu skandynawskim, loftowym, czy nowoczesnym?
O czym przeczytasz w artykule?
- Jaki kolor ścian do szarych mebli kuchennych?
- Nowoczesna kuchnia w popielu
- Grafitowa kuchnia i kolor ścian
- Szara kuchnia z drewnianym blatem
- Kuchnia w szarościach – cegły, cegiełki, płytki i mozaiki
Jaki kolor ścian do szarych mebli kuchennych?
Szare meble kuchenne z jednej strony są bardzo uniwersalne, z drugiej jednak – wymagają odpowiedniej oprawy, dzięki której w ostatecznym rezultacie uzyskamy efektowną aranżację. Dobór kolorów ścian do szarych mebli kuchennych będzie w dużej mierze zależał od stylu, w jakim ma być urządzona kuchnia, choć w ostatnich latach uwielbiamy łączyć szary, biały, czarny i brązowy we wszelkich możliwych odcieniach i zestawieniach. Zobaczmy jednak, jaki kolor pasuje do szarych mebli w kuchni.
Jaki kolor ścian do szarych meblei kuchennych, gdy we wnętrzu dominuje poprzemysłowy klimat? Styl loftowy w kuchni uwielbia wszystko, co surowe. Podkreśla to, co w innych aranżacjach staramy się za wszelką cenę ukryć lub zmienić: stare instalacje budynku, rury, a nawet posadzki pamiętające początki ubiegłego stulecia. Szare meble doskonale wpiszą się w taki krajobraz. Ścianę nad blatem roboczym niech pokryją tu płyty z betonu architektonicznego lub z białych cegiełek. Pozostałe ściany można pomalować także na szaro (ciemniejszy lub jaśniejszy odcień). Warto też – jeśli jest taka możliwość – wyeksponować czerwone cegły albo pomalować je na biało.
Szare meble kuchenne są wręcz wymarzone do scandi! Styl skandynawski w kuchni lubi jasne barwy i porządek. Jaki kolor ścian do jasno szarych mebli kuchennych? Do takich mebli będą pasowały białe ściany, a część znajdującą się nad blatem roboczym warto wyodrębnić, wykańczając ją białymi cegiełkami z połyskiem, szklanymi albo kamiennymi panelami lub też płytkami w kolorze beżowym i szarym albo białym. W kuchni skandynawskiej z szarymi meblami doskonale będzie się też prezentować ściana lub część ściany z odsłoniętymi, czerwonymi cegłami. W zależności od tego, czy chcemy, by kuchnia była całkowicie jasna, czy też miała mocniejsze akcenty, dodamy do niej elementy w kolorach białym i jasnoszarym, bądź też czarnym.
Szare ściany w kuchni podkreślą minimalizm we wnętrzach. Podobnie zadziałają meble! Jaki kolor ścian do szarych mebli kuchennych? Gładkie szafki kuchenne bez uchwytów w połączeniu z białymi ścianami będą świetnie komponować się na przykład z drewnianym blatem. Podsumujmy więc: szare meble kuchenne - jaki kolor ścian? Szare fronty szafek w aranżacjach minimalistycznych często łączone są z białymi, dzięki czemu pomieszczenie wydaje się jaśniejsze i bardziej przestronne. Bardzo efektownie wygląda też połączenie szarych i czarnych kuchennych szafek, które nawiązują do wyposażenia AGD w kolorze czarnym (kuchenki, okapu, lodówki).
Kuchnia – szare meble w stylu loftowym, skandynawskim i minimalistycznym:
- Dobór koloru ścian do szarych mebli w dużej mierze zależy od stylizacji. Jaki kolor pasuje do szarego w kuchni? Połączenie z bielą, czernią i brązem jest najbardziej popularne (i efektowne!).
- Na ścianę znajdującą się nad blatem kuchennym w szarej, loftowej kuchni warto położyć płytki imitujące surowy beton lub też białe płytki w formie cegiełek. Pozostałe ściany malujemy na biało, szaro lub czarno (niezastąpiona będzie tu farba tablicowa). Jeśli mamy taką możliwość, eksponujemy ścianę z czerwonych cegieł.
- Szara kuchnia w stylu skandynawskim polubi ściany w kolorze bieli lub w różnych odcieniach szarości, najpiękniej jednak będzie, gdy szare ściany z kuchni zestawisz z białymi cegiełkami. Jedna ściana z czerwonych cegieł lub też z surowych cegieł pomalowanych na biało to wymarzone połączenie z szarymi meblami kuchennymi czy ścianami.
- Szare ściany w kuchni w stylu minimalistycznym warto uzupełnić białymi detalami.
Nowoczesna kuchnia w popielu
Popiel to chyba najbardziej uniwersalny odcień szarości. Nowoczesne kuchnie z frontami w kolorze popielu dają wiele możliwości. Łączenie frontów z połyskiem z frontami matowymi. Łączenie frontów popielatych z białymi, czarnymi i drewnianymi. Łączenie frontów popielatych z frontami w kolorze ostrej, jasnej zieleni. Jaki kolor pasuje do szarego w kuchni? Nad blatem - nieśmiertelne białe cegiełki, szklane panele – zarówno w kolorach stonowanych, jak i jaskrawych: czerwonym, zielonym, żółtym, czy błękitnym. A ponadto – biała farba na ścianie lub też betonowe płytki.
Choć w nowoczesnych kuchniach nie znajdziemy wielu dekoracji czy dodatków, warto na chwilę się przy nich zatrzymać. Obecnie najmodniejsze kuchnie to takie, w których właściwie wszystkie akcesoria i naczynia schowane są w pojemnych szafkach. Na blacie, stole lub wyspie kuchennej mogą jednak na przykład stać: prosty wazon ze świeżymi kwiatami, prosta w formie misa na owoce, doniczki z roślinami, czajnik lub pojemniki na najczęściej stosowane przyprawy – również proste w formie i wykonane najczęściej z metalu. Dzięki temu szare ściany w kuchnie nabiorą charakteru! Oświetlenie popielatej, nowoczesnej kuchni, stanowią głównie lampy punktowe, które nie tylko tworzą fantastyczny nastrój, ale także zapewniają odpowiednią ilość światła do pracy w kuchni. Rzadko znajdziemy tu centralną lampę – zwykle znajduje się ona nad stołem w części jadalnianej.
Nowoczesna kuchnia w kolorze szarości:
- Łączy matowe fronty z frontami z połyskiem, szare z czarnymi, białymi, a nawet czerwonymi czy zielonymi.
- Co zrobić, jeśli masz szare ściany w kuchni? Najlepsze tło dla takich zestawień to biel na ścianach,
- Dodatki w nowoczesnej, szarej kuchni, to przedmioty, które najczęściej pełnią też funkcję użytkową: patera, misa, pojemniki, czajnik.
- Oświetlenie nowoczesnej kuchni stanowią lampy punktowe, które dobrze oświetlają blat roboczy i tworzą miłą atmosferę. Szare ściany w kuchni nie będą wówczas nudne!
Grafitowa kuchnia i kolor ścian
Ostatnio dużą popularnością cieszą się bardzo szare meble kuchenne. Jaki kolor ścian do nich pasuje? Grafitowe meble w kuchni są niezwykle efektowne, jednak jak łatwo się domyślić, ich oświetlenie i zestawienie z innymi kolorami musi być na tyle umiejętne, by pomieszczenie nie wydawało się ponure i przytłaczające. Na szczęście istnieje kilka prostych sposobów na to, by grafitowa kuchnia wyglądała elegancko. Z jakimi kolorami zestawić tak ciemne meble? Jaki kolor pasuje do szarych mebli w kuchni? Tu z pomocą przyjdzie niezawodna biel, zwłaszcza w małych cegiełkach z połyskiem. Grafit z bielą zawsze będzie się prezentował gustownie, a ponadto biel rozświetli pomieszczenie.
Jednak, co ciekawe, równie efektownie będą się prezentowały szare ściany w kuchni – zwłaszcza, jesli występują takim samym kolorze, co meble. Tu jednak konieczne będzie zastosowanie wielu punktów świetlnych, najlepiej o ciepłym, żółtym kolorze. Ścianę znajdującą się pomiędzy blatem roboczym a wiszącymi szafkami można ożywić panelami z nadrukiem lub panelami kamiennymi. Grafitowa kuchnia urządzona monochromatycznie będzie również bardzo ciekawym rozwiązaniem.
Jaka podłoga najlepiej będzie pasowała do nowoczesnej, grafitowej kuchni? Szare ściany w kuchni docenią towarzysto drewna; zarówno jasnego, jak i ciemnego. Motyw ociepla wnętrze i sprawia, że wydaje się ono bardziej przytulne i „domowe”. Można też jednak zastosować tu duże kafle na wysoki połysk (na przykład w tym samym, jasnym kolorze, w którym wykończono ścianę nad blatem).
Jaki kolor ścian do szarych mebli kuchennych?
- Grafitowe meble kuchenne będą świetnie prezentować się zarówno w połączeniu z białą, jak i jasnoszarą lub jasnobeżową ścianą.
- Ściana znajdująca się pomiędzy blatem kuchennym a wiszącymi szafkami może być jasnoszara, jasnobeżowa, biała lub też wykonana z kamiennych albo szklanych paneli – także z nadrukiem.
- Kuchnia urządzona w różnych kolorach szarości, z grafitowymi meblami, będzie bardzo elegancka. Zwłaszcza, jeśli dodamy gdzieniegdzie czystą biel.
- Grafitowa kuchnia i grafitowe ściany? Jak najbardziej! Warto tu jednak zadbać o mocne oświetlenie składające się z wielu punktów dających ciepłe, żółte światło.
- W grafitowej kuchni dobrze będzie się prezentować podłoga z drewna lub też dużych, jasnych kafli.
Szara kuchnia z drewnianym blatem
Drewniany, solidny blat potrafi ożywić każdą kuchnię i dodać jej ciepła i uroku. Drewno szczególnie dobrze prezentuje się w połączeniu z szarymi meblami, i to we wszystkich odcieniach. Jaki kolor pasuje do szarego w kuchni? Doskonałe zestawienia tworzą na przykład:
- białe dolne szafki, szare górne szafki, drewniany blat i ściana z cegiełki (szarobeżowej lub białej),
- dolne szafki z grafitowymi frontami, górne białe szafki, drewniany jasny blat i białe lub szare ściany w kuchni,
- popielate szafki kuchenne, drewniany blat, czarna ściana nad blatem i jedna ścianka z czerwonej cegły,
- jasnoszare, minimalistyczne fronty szafek (bez uchwytów), białe ściany i drewniany blat.
Szare fronty kuchenne i drewniany blat są na tyle uniwersalnym zestawieniem, że sprawdzą się zarówno w kuchni urządzonej w stylu skandynawskim, jak i w minimalistycznym, nowoczesnym i industrialnym. Choć w kuchniach takich nie stosuje się wielu dodatków – a jeśli już, to takie, które jednocześnie pełnią praktyczne funkcje – to jednak możemy się pokusić na przykład o:
- deski do krojenia ustawione na specjalnych stojakach lub też po prostu oparte o ścianę,
- kolorowy czajnik (żółty, jaskrawozielony, czerwony),
- drewniany stojak na noże,
- świeże zioła w białych doniczkach.
Jak urządzić szarą kuchnię z drewnianym blatem?
- W szarej kuchni z drewnianym blatem pięknie będą się prezentować takie wykończenia jak biała lub beżowo-szara cegiełka, czerwona, surowa cegła, białe ściany lub też ściany pomalowane czarną farbą tablicową.
- Drewniany blat pięknie komponuje się z szarymi frontami szafek, a dodatki takie jak deski do krojenia, drewniane stojaki na noże, czajnik w jaskrawym kolorze, czy też zioła w doniczkach, stworzą ciepłą atmosferę.
Kuchnia w szarościach – cegły, cegiełki, płytki i mozaiki
Przedstawiając propozycje kolorów ścian do szarych mebli kuchennych, często wspominaliśmy o wykończeniach zawierających surową cegłę lub też cegiełki. Do tego grona dołączamy jeszcze płytki i mozaikę, które mogą równie pięknie się prezentować w takim zestawieniu. W jaki sposób wprowadzać do kuchni tak efektowne elementy, by podkreślały urok wnętrza, ale też, by nie „przedobrzyć” i by szare ściany w kuchni nie miały konkurencji?
Cegły w szarej kuchni można pozostawić na ścianie nad blatem (trzeba wówczas pamiętać o ich systematycznej impregnacji). Najchętniej jednak decydujemy się je podkreślić na ścianie znajdującej się tuż przy kuchni, we wnęce lub na ścianie w części jadalnianej. Ściana z czerwonej cegły dobrze prezentuje się zarówno w kuchni w stylu nowoczesnym, minimalistycznym, industrialnym, jak i skandynawskim. To więc dobra odpowiedź na to, jaki kolor pasuej do szarych mebli w kuchni! Czerowny – zwłaszcza w formie postarzanej kosteczki. Cegła w kuchni ma też praktyczny wydźwięk. Jest niewrażliwa na uszkodzenia i łatwo się ją czyści.
Podobnie ma się sprawa z innymi cegiełkami. W zestawieniu z szarymi blatami kuchni doskonale wyglądają białe cegiełki, jednak warto pamiętać o tym, by fuga była nieco ciemniejsza – biała natychmiast się ubrudzi. Taki wybór ma jednak jeszcze inną zaletę – o ton ciemniejsza fuga podkreśli zarys cegiełek. Dodajmy jeszcze, że ułożone nad blatem roboczym, świetnie spełnią swoje zadanie, gdyż są łatwe w czyszczeniu i nie chłoną wilgoci ani zapachów.
Hitem ostatnich lat jest stosowanie płytek heksagonalnych, które pozwalają na zaskakujące, oryginalne wykończenia i są bardzo efektowne. Co więcej, w sklepach znajdziemy też mozaikę heksagonalną, która może stanowić ozdobę całego wnętrza sama w sobie (tym bardziej, że można z niej układać wzory 3 D!). Klasyczna mozaika jednak nie pozostaje w tyle za swoją nowoczesną wersją. Delikatnie połyskujące lub też matowe, drobniutkie kostki mozaiki, na przykład czarno-białej, szarej czy kolorowej, pięknie komponują się z szarymi kuchennymi meblami. Różowa kuchnia także "doceni" towarzystk=wo takiej szarej mozaiki.
Jak stosować cegły, cegiełki, płytki i mozaikę w szarej kuchni?
- Ściana z czerwonej cegły świetnie sprawdzi się w różnych stylizacjach: skandynawskiej, minimalistycznej, industrialnej i nowoczesnej. Czerwona cegła może tu znajdować się na ścianie nad blatem lub też na ścianie w pobliżu kuchni.
- Wykańczając szarą kuchnię białymi cegiełkami, pamiętamy by dobrać fugę w nieco ciemniejszym odcieniu (na przykład jasnoszarą).
- Niezwykle efektownym rozwiązaniem są płytki i mozaiki heksagonalne.
- Szare meble kuchenne - jaki kolor ścian? Z szarymi kuchennymi meblami dobrze komponują się mozaiki szare, czarno-białe, a także w mocnych, jaskrawych kolorach.
poniedziałek, 04 lipiec 2022 14:07