Czarna bateria do łazienki, czyli jak urządzić modne wnętrze!
W dzisiejszych czasach chętnie stawiamy na indywidualizm i niecodzienne rozwiązania w wystroju wnętrz — dotyczy to również aranżacji łazienki. Chociaż do niedawna chromowana armatura wydawała się jedynym słusznym wyborem, obecnie coraz popularniejsze stają się czarne baterie łazienkowe. Jakie są zalety takiego wykończenia i w jaki sposób za pomocą kilku czarnych elementów możemy całkowicie odświeżyć i unowocześnić wystrój naszej łazienki?
O czym przeczytasz w artykule?
- Czarne baterie łazienkowe: przejdźmy na ciemną stronę mocy!
- Słów parę o pielęgnacji czarnej armatury
- Jak zaaranżować łazienkę z czarną armaturą?
- Czarne baterie łazienkowe — z czym je łączyć?
- Rozwiązanie dla odważnych: czarna łazienka
Czarne baterie łazienkowe: przejdźmy na ciemną stronę mocy!
Przyjęło się, że baterie łazienkowe w chromie to najlepszy wybór do pokoju kąpielowego ze względu na wytrzymałość i ponadczasowy charakter tego metalu — w końcu remontując łazienkę, każdy z nas pragnie, aby była to inwestycja na lata. Chociaż chrom z pewnością jest trafionym wyborem, warto wziąć pod uwagę również inne, bardziej oryginalne materiały — w końcu chcemy, by nasza łazienka była wyjątkowa i miała swój własny, niepowtarzalny charakter. Obecnie czarne baterie łazienkowe coraz śmielej podbijają rynek wnętrzarski — nie tylko kojarzą się z nowoczesnym, minimalistycznym wystrojem, ale również dodają łazience wyrazu i czynią ją interesującą.
Czarna bateria sprawdzi się szczególnie u tych z nas, którym bliskie są najnowsze wnętrzarskie trendy, a zarazem chcą postawić na rozwiązanie ponadczasowe, które nie wyjdzie z mody w następnym sezonie. W końcu czarna armatura doceniana jest przez architektów wnętrz już od lat, jednak dopiero teraz, na skutek gwałtownego wzrostu popularności, jej ceny poszybowały w dół. Dlatego warto rozważyć czarne baterie łazienkowe również wtedy, kiedy szukamy eleganckiego elementu wykończeniowego do łazienki w stylu nowoczesnym, a dysponujemy ograniczonym budżetem.
Dlaczego warto postawić na czarne baterie łazienkowe?
- Ostatnimi czasy stały się synonimem nowocześnie urządzonej łazienki i stanowią ciekawą alternatywę dla armatury w kolorze chromu,
- Równie dobrze sprawdzą się jako kolor baterii w stylu retro,
- W jasnej łazience nadadzą nieco ciężaru wizualnego i wyznaczą skupiający wzrok punkt centralny, przez co całe wnętrze nabierze wyrazu,
- W ciemnej łazience będą harmonizować i podkreślać pozostałe ciemne elementy wystroju, np. ścianę z wyeksponowaną czarną cegłą,
- Świetnie będą pasować do płytek w odważnych, żywych kolorach,
- Wykończenie w czerni, wbrew stereotypom, może wprowadzić do wnętrza dużo ciepła, (w przeciwieństwie do metalicznego chłodu chromu czy stali nierdzewnej).
Słów parę o pielęgnacji czarnej armatury
Częstym argumentem przeciwko czarnej armaturze łazienkowej jest podatność na powstawanie na niej zacieków i łatwe osadzanie się kamienia. Czy rzeczywiście powinniśmy się tym martwić? Prawda jest taka, że bateria łazienkowa każdego typu będzie z czasem zbierać kamień i zanieczyszczenia znajdujący się w wodzie. Niezależnie więc jakie wykończenie wybierzemy, dobrze jest co 2-3 dni przecierać wszystkie baterie w łazience ściereczką z mikrofibry, a przynajmniej raz w tygodniu dokładnie umyć je mleczkiem czyszczącym.
Chociaż na czarnej baterii zacieki rzeczywiście mogą być łatwiej dostrzegalne, producenci łazienkowej armatury i na to znaleźli sposób — bardzo ostatnio popularnym rozwiązaniem są czarne baterie łazienkowe pokryte specjalną powłoką hydrofobową, dzięki której wodzie trudniej osadzać się na ich powierzchni.
- Jeżeli obawiamy się nieestetycznych zacieków, które mogą być widoczne na ciemnych bateriach łazienkowych, zainwestujmy w baterie pokryte powłoką hydrofobową.
- Pamiętajmy również, że kluczem do lśniących baterii będzie ich systematyczna pielęgnacja — w innym wypadku, na każdego rodzaju armaturze z czasem pojawi się kamień.
Jak zaaranżować łazienkę z czarną armaturą?
Zarówno czarna bateria umywalkowa, jak i czarna bateria prysznicowa wyglądają elegancko, nowocześnie i odważnie — nic więc dziwnego, że ich popularność nieustannie rośnie. Jakimi zasadami się kierować, kiedy pragniemy wkomponować je w naszej łazience? Ważne jest, aby być do takiego rozwiązania naprawdę przekonanym i nie obawiać się, że czarne baterie łazienkowe zmniejszą optycznie wnętrze — o to możemy być spokojni, są na tyle małe, że nie ma na to szans.
Wybór niesztampowej, czarnej armatury szczególnie dobrze będzie wyglądał w łazience wykończonej w bieli, tworząc pełną kontrastów, a jednocześnie zgraną parę z białą umywalką, jasnymi, jednolitymi meblami łazienkowymi czy białymi płytkami ściennymi o geometrycznych kształtach. Jeżeli interesuje nas, by wystrój łazienki przywodził na myśl styl skandynawski czy też industrialny, niech nasza czarna bateria umywalkowa wyróżnia się prostotą i minimalizmem. Zbędne będą tu ozdobne kurki czy kran o falistym kształcie.
Czerń to kolor, który nie lubi być pozostawiony bez kontekstu. Nie zaszkodzi zatem, jeśli pozostałe elementy dekoracyjne wnętrza podkreślą celowy zabieg, jakim w naszej łazience jest ciemna bateria umywalkowa. Czarna fuga między białymi płytkami w kształcie cegieł, czy nawet donica na roślinę w ciemnych odcieniach sprawdzą się w tej roli doskonale.
- Czarna bateria łazienkowa będzie wyglądać zjawiskowo w łazience wykończonej w bieli, gdzie posłuży jako kontrastowy, wyrazisty punkt centralny wnętrza,
- Drobne elementy dekoracyjne w czerni, takie jak, np. ręcznik czy mydelniczka, sprawią, że ciemna armatura łazienkowa będzie prezentować się spójnie z resztą wnętrza,
- Jeżeli chcemy, aby czarna bateria umywalkowa podkreślała nowoczesny charakter wnętrza, postawmy na taką o prostych kształtach i smukłych liniach.
Czarne baterie łazienkowe — z czym je łączyć?
Ze względu na swoją prostotę i uniwersalny charakter, czarna bateria łazienkowa będzie wyglądać dobrze praktycznie w każdym wnętrzu. Aby jednak wydobyć z niej to, co najlepsze i potraktować nie tylko jako niezbędną w łazience armaturę, ale i jako efektowny element dekoracyjny, warto decyzję o jej wyborze podjąć już na etapie projektowania łazienki. Upewnijmy się więc, że czarna armatura na pewno będzie korespondowała z resztą wystroju łazienki tak, aby całość prezentowała się spójnie, a poszczególne elementy nie wyglądały niczym wyjęte z innej bajki.
Szczególnie dobrym rozwiązaniem będzie dodatek ciemnych elementów do białej łazienki, zwłaszcza jeśli pomieszczenie jest stosunkowo duże. Drewniana podłoga i czarna armatura łazienkowa dodadzą bladej przestrzeni blasku. Dzięki takiemu zabiegowi biała łazienka będzie wyglądać przytulniej, niż przy połączeniu bieli z błyszczącymi, chromowanymi elementami.
Mówi się, że czerń to neutralny kolor, czyli taki, który dobrze będzie wyglądać z większością odcieni. Wykorzystajmy tę jego cechę, łącząc czarne baterie łazienkowe z odważnymi kolorystycznie kafelkami na ścianach bądź podłodze. Jeżeli dodatkowo postawimy na armaturę łazienkową wykończoną w macie, sprawimy, że wnętrze będzie mieć nieco stonowany, ale wciąż przytulny charakter.
Weźmy również pod uwagę, że czarne krany wyglądają wyjątkowo świeżo i wyraziście, dodając przemysłowego chłodu niemal każdej oszczędnej w kolory łazience. Jeśli dodatkowo połączymy je z innymi ciemnymi detalami, uzyskamy wnętrze o prawdziwie monochromatycznym looku. Aby jeszcze bardziej podkreślić jego elegancki, nieco minimalistyczny wystrój, postawmy na, np. czarną drabinkę na ręczniki czy oprawę lampy z ciemnego szkła.
Dla tych z nas, którzy szukają ponadczasowych rozwiązań, ciemna armatura może sprawdzić się nie gorzej niż tradycyjny chrom. Przykładowy duet — drzwi prysznicowe w czarnej ramie i czarna bateria prysznicowa to gotowy przepis na strefę kąpielową nawiązującą do stylu przemysłowego, niestroniącą jednak również od nuty luksusu. W tak zaaranżowanej łazience cenne będą elementy z ciemnego drewna, a także z marmuru bądź jego imitacji.
Czarna armatura doskonale sprawdzi się:
- W łazience wykończonej w bieli, gdzie nada wnętrzu nieco ciężaru i wyrazistości,
- W zestawieniu z odważnymi, kolorowymi płytkami, gdzie pomoże wyważyć i stonować barwne wnętrze,
- W połączeniu z łazienką wykończoną w neutralnej palecie kolorów, tworząc przestrzeń oszczędną i minimalistyczną w wyrazie,
- W klasycznym połączeniu marmuru, ciemnego drewna i czarnych okuć, wprowadzając do łazienki powiew niewymuszonego luksusu.
Rozwiązanie dla odważnych: czarna łazienka
Najczęściej podkreślaną cechą ciemnej armatury, jest efektowny kontrast, jaki tworzy w łazience z jasną ceramiką. Co jednak w sytuacji, kiedy do gustu przypadła nam pełna elegancji, czarna łazienka? Aranżując takie wnętrze, niezwykle ważna będzie użycie kontrastów i gra światłem — czarna łazienka w stylu glamour zyska wrażenie głębi i wyrafinowania dzięki dużym, odbijającym światło lustrom, a także meblom wykończonym na wysoki połysk i złotym bądź srebrnym akcentom. Zgodnie z tą zasadą, chcąc uzupełnić i tak już ciemne wnętrze o czarne baterie łazienkowe, poszukajmy takich z połyskiem, np. łączących w sobie elementy czerni z chromem.
Z kolei dla osób preferujących bardziej nowoczesny, minimalistyczny wystrój wnętrz, sprawdzi się czarna łazienka wykończona w macie — w takim układzie za elementy rozjaśniające posłużą meble łazienkowe z drewna, kontrast z kolei wprowadzimy dzięki wykorzystaniu klasycznych, białych urządzeń sanitarnych. O ile tylko zadbamy o odpowiednią ilość światła, (np. wykorzystując wielopunktowe oświetlenie), to dodatki takie jak, np. czarna bateria prysznicowa czy dozownik na mydło, będą odważnie i efektownie prezentować się z ciemnymi ścianami czy podłogą.
Jak łączyć czarne z… czarnym?
- W łazience w stylu glamour wykończonej w czerni cenne będą wszelkie elementy odbijające i rozpraszające światło, np. przestronne lustro, bateria umywalkowa czarna z elementami chromu, a także srebrne oraz złote akcenty,
- W łazience nowoczesnej i minimalistycznej postawmy na dodatek naturalnego drewna i matowe wykończenie ciemnej armatury,
- Aby czarna łazienka nie wyglądała ponuro, zadbajmy o wyjątkowo dobre oświetlenie, najlepiej o ciepłej temperaturze światła,
- Pamiętajmy o zasadzie kontrastów — nawet jeżeli czerń odgrywa dominującą rolę we wnętrzu, wprowadźmy też meble, sanitaria lub dodatki w jasnych kolorach, np. białe lub écru.
czwartek, 14 lipiec 2022 09:13