Jak usunąć pleśń w łazience? Domowe sposoby i nie tylko! - dekoportal.pl

Jak usunąć pleśń w łazience? Domowe sposoby i nie tylko!

11 Wrz 2019 / Napisał  / Porady
brudna łazienka, pleśń w łazience, czyszczenie umywalki
Regularne czyszczenie łazienki pozwoli uniknąć problemów z pleśnią

Duża wilgotność, wysoka temperatura, a także często niewielkie pomieszczenia o słabej wentylacji to idealne miejsce do rozwoju pleśni i grzybów. Stanowią one nie tylko problem natury estetycznej – szkodzą naszemu zdrowiu. Istnieje wiele sposobów na zapobieganie ich powstawaniu (i o nich powiemy za chwilę), jednak czym usunąć pleśń z łazienki, gdy już się w niej pojawi? Czy wystarczy użyć środków dostępnych na rynku, by ją wyczyścić? Każdy, kto miał wątpliwą przyjemność znaleźć w swojej łazience na ścianach niechcianych gości w postaci pleśni i grzyba, wie, jak trudno się go pozbyć. Na szczęście jednak jest to możliwe, a tutaj przedstawiamy na to najskuteczniejsze sposoby.

O czym przeczytasz w artykule?

Jak powstaje pleśń w łazience?

Pleśń w łazience pojawia się najczęściej w miejscach najbardziej narażonych na działanie wilgoci. Poznamy ją więc po szarym, zielonym lub czarnym nalocie pod prysznicem lub też przy wannie.

Istnieje wiele powodów powstawania pleśni w łazience, przy czym wystarczy tylko jeden, by zwiększyło się prawdopodobieństwo jej rozwoju. Do najczęstszych źródeł problemów z pleśnią i grzybem należą: zła wentylacja, słabe ogrzewanie, przemarzanie ścian w mieszkaniu, nieprawidłowa izolacja, nieodpowiednie położenie płytek, źle dobrane spoiny, zbyt rzadkie wietrzenie, a także nieumiejętnie zamocowane wanny, umywalki i brodziki.

Co możemy zrobić, by zapobiec powstawaniu pleśni w łazience? W łazience z grawitacją warto zamontować system z wymuszonym obiegiem powietrza. Dodatkowo instalujemy wywietrzniki okienne i kratkę higrosterowaną w drzwiach. W przypadku zbyt krótkiego komina (zwłaszcza ocieplonego), możemy mieć do czynienia ze zbyt małym ciągiem, który może stać się przyczyną rozwoju pleśni w łazience. Warto w takiej sytuacji zainwestować w wentylator mechaniczny. Uwaga! Wskazówka ta dotyczy domów, w których nie ma urządzeń z otwartą komorą spalania.

Co warto wiedzieć na temat powstawania pleśni w łazience?

  • Pleśń w łazience pojawia się najczęściej w miejscach, gdzie panuje największa wilgotność: pod prysznicem i przy wannie, na fugach i silikonie.
  • Przyczyn powstawania pleśni w łazience może być wiele: słabe ogrzewanie, zła wentylacja, nieodpowiednia izolacja, przemarzanie ścian budynku, nieumiejętne położenie płytek, nieprawidłowe dobranie spoin, zbyt rzadkie wietrzenie, czy nieumiejętne zamontowanie ceramiki sanitarnej.
  • Kilka sposobów na zapobieganie powstawaniu pleśni w łazience: zamontowanie systemu z wymuszonym obiegiem powietrza w łazience z grawitacją, zainstalowanie wywietrzników okiennych i kratki higrosterowanej w drzwiach, a także wentylatora mechanicznego (w szczególnych przypadkach).
jak pozbyć się pleśni z łazienki, grzyb w łazience, wentylacja łazienki
Wentylator wyciągowy wspomoże obieg powietrza w łazience

Jak usunąć pleśń z fugi i silikonu? Wersja mniej radykalna

Czym usunąć czarną pleśń w łazience, kiedy już się pojawi? Mamy tutaj dwie możliwości. Po pierwsze, jeśli nie chcemy poświęcać na tę czynność zbyt dużo czasu, stawiamy na wyczyszczenie fug i silikonów z pleśni przy pomocy środków grzybobójczych dostępnych w sklepach (lub wykonanych domowym sposobem, o czym będzie jeszcze mowa). W takim wypadku musimy się jednak liczyć z tym, że po jakimś czasie pleśń znów zacznie się pojawiać. Jeżeli jesteśmy zdecydowani podejść do sprawy bardziej radykalnie, a jednocześnie z większą szansą na sukces, trzeba będzie pozbyć się zainfekowanych fug i silikonu i położyć nowe.

Usuwanie pleśni z silikonu i fugi zaczynamy od naniesienia na zabrudzone miejsca środku do odgrzybiania. Nie zeskrobujemy pleśni ani grzyba, gdyż istnieje zagrożenie, że jeszcze bardziej się rozprzestrzenią. Preparaty do odgrzybiania najczęściej dostać można w postaci sprayu lub koncentratu do rozcieńczania z wodą.

Mając do dyspozycji środek do odgrzybiania fug w sprayu, spryskujemy widoczną pleśń z odległości około 15 cm i pozostawiamy na 20 minut. Po tym czasie zmywamy zabrudzenia wraz z preparatem gąbką przy użyciu dużej ilości wody. W razie konieczności czynność powtarzamy po około 10 minutach.

Koncentraty do usuwania pleśni i grzyba rozcieńcza się najczęściej wodą w stosunku 1:2, jednak jeśli mamy do czynienia z mocno zainfekowaną powierzchnią, możemy użyć środka bez rozcieńczenia. Preparat nanosimy przy pomocy pędzelka na osuszone fugi i pozostawiamy na 15 minut. Następnie szorujemy powierzchnię fug lub silikonu przy pomocy szczoteczki i od razu spłukujemy zimną wodą.

Środki do usuwania pleśni i grzybów z łazienki są silnie żrące, dlatego podczas pracy z nimi trzeba chronić drogi oddechowe, skórę i oczy. Najlepiej założyć okulary, maseczkę i gumowe rękawice.

Usuwanie pleśni i grzyba z silikonu i fugi:

  • Do wyboru mamy sposób mniej radykalny (wyczyszczenie fug i silikonów preparatem grzybobójczym) oraz bardziej radykalny (usunięcie starych spoin, zaaplikowanie preparatu grzybobójczego i położenie nowych fug i silikonu).
  • Stosowanie preparatów grzybobójczych jest bardzo proste: spryskujemy zanieczyszczoną powierzchnię, pozostawiamy na 15 minut, a następnie zmywamy gąbką lub czyścimy szczoteczką i spłukujemy dużą ilością zimnej wody.
  • Do pracy ze środkami grzybobójczymi należy założyć ochronne rękawice, okulary maseczkę.
czyszczenie fugi z pleśni, czyszczenie silikonu z pleśni, usuwanie pleśni z fug
Szczoteczka do zębów to najlepsze narzędzie do czyszczenia fug z pleśni

Jak usunąć pleśń i grzyba z łazienki? Wersja bardziej radykalna

Usuwanie pleśni i grzyba z łazienki w sposób bardziej radykalny wymaga dużego nakładu pracy, jednak tylko w taki sposób możemy zapobiec powstawaniu wykwitów w przyszłości. Jeśli chcemy podjąć się tego wyzwania, warto wiedzieć, że będzie ono wymagało sporego doświadczenia i być może lepiej będzie zatrudnić do takiej pracy fachowca.

Radykalne usuwanie pleśni z silikonu i fugi polega przede wszystkim na usunięciu starych, zainfekowanych fug i silikonów. W tym celu należy się zaopatrzyć w specjalne noże i pilniki lub też w elektryczną mikroszlifierkę z końcówką frezującą. Po dokładnym usunięciu fug i silikonu oczyszczamy puste miejsca przy użyciu twardej szczotki i odkurzacza.

Pokrywamy puste i oczyszczone przestrzenie preparatem grzybobójczym, co najmniej dwukrotnie, i pozostawiamy go do wyschnięcia. Następnie gruntujemy szczeliny preparatem redukującym chłonność podłoża i na koniec wciskamy w szczeliny nowe spoiny.

Jak skutecznie usunąć pleśń i grzyb na silikonie i fudze?

  • Najskuteczniejszym sposobem na usunięcie grzyba i pleśni z silikonu i fugi jest zastąpienie starych spoin nowymi.
  • Do usunięcia starych spoin wykorzystujemy na przykład mikroszlifierkę z końcówką frezującą. Puste szczeliny czyścimy następnie przy użyciu twardej szczotki i odkurzacza. Aplikujemy do nich co najmniej dwukrotnie środek grzybobójczy, impregnujemy i wciskamy nowe spoiny.
nożyk do usuwania silikonu, usuwanie silikonu z kabiny, usuwanie silikonu w łazience
Najskuteczniejszą metową walki z grzybem jest usunięcie silikonu i nałożenie nowej warstwy

Jak wyczyścić kabinę prysznicową z pleśni i grzyba? Dwa dodatkowe, sprawdzone sposoby

Jak się pozbyć grzyba spod prysznica? Powyżej znaleźć można dwa dobre sposoby. Chcemy jednak zaproponować jeszcze dwie inne metody, które być może okażą się skuteczniejsze. Warto je wypróbować, gdyż są nie tylko proste w wykonaniu, ale także tanie.

Watę nasączamy wybielaczem i układamy w najbardziej zabrudzonych miejscach. Pozostawiamy ją na noc, a następnie wyrzucamy i spłukujemy zabrudzone powierzchnie. Efekt jest spektakularny!

Do drugiego sposobu na usunięcie pleśni z łazienki będziemy potrzebować amoniaku i wody oczyszczonej. W butelce z atomizerem mieszamy 2/3 szklanki amoniaku z dwiema łyżeczkami sody. Taką mieszanką spryskujemy silikon i fugi i pozostawiamy na około godzinę. Po tym czasie czyścimy powierzchnię szczoteczką, spłukujemy wodą i dokładnie osuszamy.

Dodajmy jeszcze na koniec, że aby zapobiec powstawaniu pleśni i grzyba pod prysznicem, warto po każdym użyciu wytrzeć prysznic do sucha i spryskać jego powierzchnię octem.

Jak usunąć grzyba z łazienki? Dwa dodatkowe sposoby:

  • Nasączoną wybielaczem watę umieszczamy w miejscach najbardziej zainfekowanych pleśnią i pozostawiamy na noc. Następnie czyścimy powierzchnię szczoteczką, spłukujemy wodą i wycieramy do sucha.
  • Do butelki ze spryskiwaczem wlewamy 2/3 szklanki amoniaku i dodajemy 2 łyżeczki sody. Tak uzyskaną mieszaniną spryskujemy zanieczyszczone fugi i silikon i pozostawiamy na godzinę. Po tym czasie czyścimy je szczoteczką i spłukujemy dużą ilością wody.
  • Aby zapobiec powstawaniu pleśni i grzyba pod prysznicem, warto po każdej kąpieli wytrzeć go do sucha, a następnie spryskać jego powierzchnię octem.
przeciwdziałanie pleśni w łazience, grzyb w łazience, wycieranie kabiny prysznicowej
Jednym ze skutecznych sposobów walki z pleśnią w kabinie jest wycieranie jej po każdym prysznicu

Domowe sposoby na pleśń

Pleśń pod prysznicem i w okolicach wanny można także usunąć domowymi sposobami. Są one dość pracochłonne, gdyż wymagają czyszczenia przy użyciu szczoteczki, jednak preparaty, jakich użyjemy, nie mają żrącego działania, dzięki czemu są bezpieczne zarówno dla środowiska, jak i dla naszych dłoni.

Proszek do pieczenia może usunąć grzyb w łazience. Posypujemy nim zabrudzone miejsca i pozostawiamy na około 20 minut. Po tym czasie usuwamy go przy pomocy mokrej gąbki lub szczoteczki i spłukujemy powierzchnię czystą wodą.

Ocet to nie tylko doskonały środek do czyszczenia i dezynfekowania, ale także usuwania grzyba i pleśni z łazienki. Do butelki ze spryskiwaczem dodajemy jedną część octu na jedną część wody i w ten sposób uzyskaną mieszaniną spryskujemy zabrudzone powierzchnie. Jeśli są one silnie zainfekowane, warto dodać do preparatu również sody oczyszczonej. Pozostawiamy środek na około 10 minut, a następnie szorujemy fugi i silikon szczoteczką. Spłukujemy wodą.

O ile właściwości czyszczące octu, sody czy proszku do pieczenia, są dość znane, o tyle zastosowanie pasty do zębów w celu usunięcia grzyba i pleśni z łazienki może się wydać zaskakujące. Jest to jednak środek, który wykazuje działanie wybielające i ścierne, a przez to świetnie nadaje się także do usuwania grzyba i pleśni. Na zabrudzoną powierzchnię aplikujemy pastę, a następnie szorujemy ją szczoteczką, by na koniec spłukać jak zwykle wodą. W podobny sposób możemy też czyścić zainfekowane powierzchnie płynem do mycia naczyń.

Całkowicie naturalnym, a przy tym wybielającym i pozostawiającym piękny zapach środkiem do usuwania pleśni i grzybów jest także sok wyciśnięty z cytryny. Pozostawiamy go na 10 minut na zabrudzonej powierzchni, po czym szorujemy szczoteczką i spłukujemy.

W walce z grzybem i pleśnią w łazience pomogą nam następujące środki:

  • Proszek do pieczenia,
  • Ocet (także w połączeniu z sodą oczyszczoną),
  • Pasta do zębów,
  • Płyn do naczyń,
  • Sok z cytryny.
jak usunąć pleśń z kabiny, pleśń pod prysznicem, jak usunąć pleśń z prysznica
W domowych metodach usuwania pleśni z kabiny prysznicowej nie może zabraknąć octu i sody oczyszczonej

Jak zapobiegać tworzeniu się pleśni i grzyba w łazience?

Na początku wspomnieliśmy kilka słów na temat zapobiegania powstawania pleśni i grzyba w łazience. Poniżej podajemy kilka skutecznych sposobów na to, jak uniknąć pojawienia się niechcianych wykwitów na fugach i silikonie w łazience.

Zapobieganie powstawaniu pleśni i grzyba należy zacząć już na etapie wybierania materiałów wykończeniowych. Stosujemy więc izolację przeciwwilgociową przed położeniem płytek na podłodze i na ścianie, a spoiny wypełniamy specjalną fugą odporną na wnikanie wody i brudu. Uszczelnienia wykonujemy przy użyciu silikonu przeznaczonego do użytku w pomieszczeniach sanitarnych i wykazującego odporność na działanie grzybów i pleśni.

Do izolacji przeciwwilgociowej w łazience można użyć folii w płynie, masy uszczelniającej albo zaprawy hydroizolacyjnej. Do pokrycia ścian i podłogi przy brodziku i wannie najlepiej będzie się nadawać folia w płynie. Masę uszczelniającą trzeba wzmocnić matami z włókien szklanych i taśmami hydroizolacyjnymi. Z kolei zaprawę hydroizolacyjną można stosować w pomieszczeniach mających stały kontakt z wodą, a nawet w zbiornikach wodnych.

Jak uniknąć powstawania grzyba i pleśni w łazience?

  • Stosując izolację przeciwwilgociową, w zależności od miejsca: folię w płynie, masę uszczelniającą lub zaprawę hydroizolacyjną.
  • Wykorzystując fugę i silikon odporne na działanie wilgoci.
wilgoć w łazience a pleśń, wentylacja w łazience a pleśń, zapobieganie zagrzybieniu łazienki
Zapobieganie powstawaniu grzyba w łazience jest skuteczniejsze niż walka z nim

Artykuły powiązane

Oceń ten artykuł
(3 głosów)
Ostatnio zmieniany czwartek, 12 wrzesień 2019 13:25
komentarz /( 1 )
  • Leo Wisniewski
    Leo Wisniewski

    wtorek, 05 lipiec 2022 09:28

    pleśń ;/ walczymy z nią od tygodniu. spróbuję te metody bo już tracę nadzieję

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.