Jak wyczyścić fugi na podłodze?
Pierwsze tygodnie, a nawet miesiące po położeniu płytek i fug, zarówno podłoga, jak i ściany, wyglądają pięknie. Są czyste, nowe, suche. Jednak po pewnym czasie – zwłaszcza w kuchni czy w łazience, gdzie o wilgoć i zabrudzenia nietrudno – na fugach zaczyna być widoczny brud lub nawet co grosza pleśń. Taki widok potrafi zniszczyć obraz każdego, nawet najpiękniejszego wnętrza. Dlatego też warto wiedzieć, jak myć fugi i czym je czyścić, by pozbyć się takich zabrudzeń. Przedstawiamy mnóstwo sposobów na czyste fugi – zarówno przy użyciu środków chemicznych, jak i naturalnych preparatów, które zwykle mamy w domu. Jeśli chcesz wiedzieć, jak wyczyścić fugi na podłodze, jak pozbyć się pleśni lub też jak odświeżyć białą fugę, by wyglądała jak nowa – pozostań z nami. Tu znajdziesz odpowiedzi na wszystkie pytania dotyczące czyszczenia fug.
Czego dowiesz się z artykułu?
- Jak odnowić fugi? Kilka sposobów
- Jak wyczyścić fugi na podłodze?
- Czym wyczyścić tłuste fugi w kuchni?
- Czym czyścić fugi w łazience?
- Jak czyścić fugi domowym sposobem?
- Jak wybielić fugi?
Jak odnowić fugi? Kilka sposobów
Choć nasz artykuł dotyczy przede wszystkim tego, jak wyczyścić fugi, to na początku wspomnijmy kilka słów o tym, że aby je odświeżyć, aby wyglądały jak nowe i cieszyły oko, można też użyć innych metod. Jak odnowić fugi domowym sposobem?Jednym z nich jest malowanie. Do tego celu wykorzystuje się specjalne farby do malowania fug, które są odporne na działanie wilgoci, a także na działanie czynników mechanicznych, takich jak ścieranie. Przed malowaniem czyścimy powierzchnię ściany lub podłogi, odtłuszczamy ją i pozostawiamy do wyschnięcia. Następnie nakładamy farbę, pozostawiamy na około 30 minut i zmywamy nadmiar farby z płytek szorstką stroną gąbki do naczyń.
Kolejnym – najbardziej inwazyjnym – sposobem jest wymiana fug. Jak wymienić fugi? Nie jest to prosta sprawa. Trzeba je wyskrobać spomiędzy płytek, a następnie położyć nową fugę. Samo wyskrobywanie starej fugi jest czaso- i pracochłonne, a osoby niedoświadczone mogą przy tym poniszczyć płytki. Ponadto, jeśli nie usuniemy dokładnie starej fugi, nowa może słabo się trzymać.
Jak odnowić fugi między płytkami w najprostszy sposób? Dokładnie je wyczyścić! Jeśli tylko fuga nie jest bardzo stara i mocno zabrudzona, nie powinno nam to sprawić kłopotu, tym bardziej że na odświeżenie płytek mamy mnóstwo sposobów – o czym już poniżej.
Jak odświeżyć fugi?
- Dobrym sposobem na odświeżenie fug jest ich pomalowanie specjalną farbą – jest ona odporna na wilgoć i ścieranie, a ponadto zapewnia dobrą przyczepność do podłoża.
- Wymiana fug (choć czaso- i pracochłonna) może być również skuteczna, zwłaszcza jeśli nasze fugi są już stare i wyszczerbione.
- Czyszczenie fug to najprostszy sposób na ich odświeżenie. Istnieje na nie wiele sposobów, zarówno przy użyciu chemicznych preparatów, jak i środków naturalnych, które zwykle mamy w domu.
Jak wyczyścić fugi na podłodze?
Fugi stanowią uskok pomiędzy płytkami dlatego, kiedy myjemy podłogę, trudno jest je domyć. Włókno zwykłego mopa nie jest w stanie dotrzeć do obniżonej powierzchni fugi i zebrać zabrudzenia. Fugi mają też szorstką, otwartą strukturę, która łatwo przyjmuje wszelki kurz i brud, dlatego czasem po prostu ciemnieją poprzez kolejne warstwy nagromadzonych zabrudzeń.
Czym czyścić fugi na podłodze, by skutecznie je odświeżyć? Przede wszystkim najpierw musimy namoczyć podłogę, by rozpuścić warstwy nagromadzonego brudu. W tym celu możemy użyć tego samego środka, którego zwykle używamy do mycia podłogi, ale płyn może być bardziej skoncentrowany. W kolejnym kroku szorujemy podłogę szczotką do czyszczenia fug, po czym przemywamy ponownie całą podłogę mopem, usuwając wszelkie rozpuszczone i oderwane z fug zabrudzenia.
Jeśli zależy nam na tym, by fugi mniej się brudziły, możemy sięgnąć po specjalny preparat do impregnacji fug. Dzięki swoim właściwościom będzie zabezpieczał powierzchnię przed przywieraniem zabrudzeń, a także przed działaniem wilgoci.
Czyszczenie fug na podłodze – kilka wskazówek:
- Fugi na podłodze brudzą się bardzo szybko, ponieważ stanowią uskok pomiędzy płytkami, który trudno jest doczyścić mopem.
- Czym wyczyścić brudne fugi na podłodze? Dobrym rozwiązaniem problemu stanowi namoczenie ich płynem, jakiego zwykle używamy do mycia podłóg. Po namoczeniu szorujemy fugi specjalną szczotką do mycia fug, a następnie, na koniec, zmywamy całą powierzchnię jeszcze raz, by usunąć odmoczone zabrudzenia.
- Przed zbyt szybkim zabrudzeniem fug możemy się ochronić, stosując specjalny impregnat do fug.
Czym wyczyścić tłuste fugi w kuchni?
Tłuszcz osadzający się na powierzchniach w kuchni jest trudnym przeciwnikiem. Jednak na szczęście możemy go pokonać! Nieocenioną pomocą mogą się tu okazać środki dostępne w sklepach specjalistycznych, supermarketach czy też drogeriach. Preparaty takie mogą mieć postać płynu, mleczka lub aerozolu, a także nasączanych chusteczek.
Tłuste plamy na fugach można też wyczyścić domowymi sposobami. Jednym z nich jest... tłuszcz – olej lub nawet oliwka dla dzieci. Przecieramy brudną powierzchnię suchą szmatką nasączoną olejem lub oliwką, a następnie na koniec przecieramy powierzchnię wodą z octem spirytusowym.
Do czyszczenia tłustych zabrudzeń na fugach dobrze też nadają się takie substancje jak soda oczyszczona (uwaga! Nie stosujmy jej, jeśli mamy ciemne lub kolorowe kafelki, gdyż może je ona odbarwić), proszek do pieczenia, mieszanka octu spirytusowego z wodą oraz sok z cytryny. W przypadku proszków wykonujemy pastę z dodatkiem wody, nanosimy ją na zabrudzoną powierzchnię, a po 15 minutach spłukujemy. Ocet z wodą lub sok z cytryną nalewamy bezpośrednio na zabrudzenia i po upływie 15 minut zmywamy miękką, wilgotną szmatką.
Jak wyczyścić zatłuszczone fugi?
- Do umycia zatłuszczonych fug można stosować specjalnie do tego przeznaczone środki chemiczne dostępne w sklepach. Mogą mieć one postać płynu, mleczka lub aerozolu, a także nasączanych, wilgotnych chusteczek.
- Do czyszczenia tłuszczu na fugach dobrze nadają się też środki takie jak olej, oliwka dla dzieci, ocet spirytusowy, soda oczyszczona, proszek do pieczenia czy też sok z cytryny.
Czym czyścić fugi w łazience?
Fuga w łazience narażona jest nie tylko na zabrudzenia i wilgoć, ale także na grzyby i pleśń. Tutaj o domowe sposoby trudno (choć jeden jeszcze za chwilę przedstawimy) i trzeba sięgnąć po mocniejsze preparaty grzybobójcze. Czym czyścić fugi pod prysznicem lub przy wannie? Jak usunąć pleśń z fugi? Z pomocą przyjdą nam specjalistyczne środki. Najczęściej ich stosowanie polega na rozcieńczeniu z wodą i polaniu fug. Po czasie podanym przez producenta (może to być 30 sekund, ale też 30 minut) zbieramy z fug rozpuszczony brud szmatką, a następnie całość powierzchni zmywamy obficie wodą. Stosowanie takiego preparatu zabezpiecza także fugi i płytki przed dalszym rozwojem grzybów i pleśni.
Preparaty do usuwania pleśni i grzybów z fug nie niszczą powierzchni glazurowanych, emaliowanych czy szkliwionych i są – jak widać – łatwe w użyciu. Zawsze jednak należy pamiętać o zachowaniu bezpieczeństwa i higieny pracy. Sprzątanie przy użyciu takich preparatów przeprowadzamy przy użyciu rękawic ochronnych, a po zakończonej pracy dokładnie wietrzymy dane pomieszczenie.
Jak wyczyścić fugi z pleśni?
- Do czyszczenia fug przy wannie i pod prysznicem (gdzie najczęściej rozwijają się grzyby i pleśń) najlepiej jest stosować gotowe preparaty grzybobójcze.
- Stosowanie środków do usuwania grzybów i pleśni (w postaci koncentratu lub też w formie rozcieńczonej) jest proste: wystarczy zmoczyć nimi zabrudzone miejsca i pozostawić na czas podany przez producenta. Po tym czasie zmywamy zabrudzenia i spłukujemy obficie powierzchnię wodą.
- Podczas usuwania pleśni i grzybów z fug stosujemy rękawice ochronne, a po zakończonej pracy wietrzymy dokładnie pomieszczenie.
Jak czyścić fugi domowym sposobem?
Kilka sposobów na czyszczenie fug domowymi sposobami już podaliśmy wcześniej. Teraz przyszła pora na rozszerzenie tego tematu. Jak wyczyścić fugi sodą oczyszczoną? Tu świetnie sprawdzi się pasta wykonana z sody i wody. Nakładamy ją na zabrudzone fugi i pozostawiamy na 15 minut, a następnie czyścimy je szczotką do czyszczenia fug lub nawet starą szczoteczką do zębów o miękkim lub średnio twardym włosiu. Na koniec wycieramy do czysta powierzchnię wilgotną, bawełnianą ściereczką.
Czym wyczyścić fugi na podłodze? Do czyszczenia fug pomiędzy płytkami możemy użyć pasty wykonanej ze 100 ml wody, 100 ml octu oraz opakowania sody oczyszczonej. Przygotowaną papkę nakładamy na zabrudzone fugi i pozostawiamy na co najmniej 40 minut. Po tym czasie zmywamy fugi letnią wodą lub też wodą z dodatkiem delikatnego płynu do naczyń. Taki roztwór dobrze radzi sobie z usuwaniem śladów rdzy, kamienia, tłustego nalotu i suchych zabrudzeń. To także najbardziej skuteczny domowy sposób na usuwanie pleśni i grzybów.
Nieco inaczej odbywa się czyszczenie fug proszkiem do pieczenia. Tu jednak posypujemy nim wilgotne fugi tak, by się rozpuścił. Po około 30 minutach zmywamy proszek wilgotną gąbką lub ścierką. Proszek do pieczenia z wodą daje dobry efekt czyszczący w przypadku zabrudzeń z tłuszczu, kamienia, rdzy i uporczywych plam. Dla wzmocnienia efektu lub przy silnych zabrudzeniach można także sięgnąć po szczotkę do czyszczenia fug lub szczoteczkę do zębów.
Domowe sposoby na wyczyszczenie fug:
- Położenie pasty z sody oczyszczonej i wody na zabrudzone fugi i wyczyszczenie jej specjalną szczotką lub nawet szczoteczką do zębów,
- Położenie na zabrudzone fugi pasty wykonanej z opakowania sody oczyszczonej, 100 ml wody i 100 ml octu spirytusowego i wyczyszczenie szczotką powierzchni,
- Posypanie wilgotnej fugi proszkiem do pieczenia i wyczyszczenie powierzchni szczotką.
Jak wybielić fugi?
Czym wyczyścić białe fugi? W sklepach znajdziemy specjalne preparaty do czyszczenia fug, które usuwają zabrudzenia, jednak nie zawsze przywracają białym fugom ich dawną świetność. Do tego celu można użyć również domowych sposobów, których kilka przedstawiamy poniżej.
Przepis na preparat wybielający fugi numer 1: 1/2 szklanki sody oczyszczonej, 1/4 szklanki wody utlenionej, 1 łyżka płynu do mycia naczyń. Powstałą mieszanką czyścimy zabrudzoną powierzchnię fug.
Przepis na preparat wybielający fugi numer 2: W proporcji 1:1 łączymy ocet i środek wybielający, a następnie dodajemy tyle sody oczyszczonej, by uzyskać gęstą pastę.
Przepis na preparat wybielający fugi numer 3: 1/2 szklanki octu, 1/4 szklanki ciepłej wody. Oba płyny łączymy ze sobą i wlewamy do butelki z atomizerem. Spryskujemy fugi i pozostawiamy mieszankę na kilka minut przed myciem podłogi lub ściany.
Do wybielania fug świetnie nadaje się także sok z cytryny – wystarczy wycisnąć go na fugi i pozostawić na kilkanaście minut. Sok dobrze wybiela, jednak nie poradzi sobie z każdym brudem.
Uwaga! Podobnie jak w przypadku środków chemicznych, czyszczenie przy pomocy środków domowej roboty również należy przeprowadzać w rękawicach ochronnych. W czasie sprzątania – jeśli to możliwe – pozostawiamy otwarte okno. Po skończonej pracy dokładnie wietrzymy pomieszczenie.
Jak czyścić fugi, by odzyskały swój pierwotny, biały kolor?
- Do wybielania fug przeznaczone są specjalne preparaty, które można kupić w sklepach.
- Można też jednak pokusić się o wypróbowanie kilku domowych sposobów.
- Preparaty domowej roboty do wybielania fug najczęściej zawierają sodę oczyszczoną, ocet, wodę utlenioną i cytrynę. Niezastąpiony może też tutaj okazać się dodatek wybielacza.
czwartek, 07 lipiec 2022 09:06