Jak dobrać płytki do łazienki? Sprawdź!
Remont łazienki to najczęściej okazja do wymiany starych płytek na nowe — pytanie, które pada w takiej sytuacji to jakie płytki do łazienki wybrać, aby były nie tylko piękne i wyjątkowe, ale także trwałe oraz łatwe w pielęgnacji? Obecnie na rynku z łatwością znajdziemy płytki z kamienia naturalnego, ceramiki, porcelany i szkła. Chociaż ilość dostępnych opcji jest wprost onieśmielająca, warto zaczerpnąć nieco inspiracji, które otworzą nas na ciekawe pomysły aranżacyjne i zachęcą do korzystania z najlepszych rozwiązań.
O czym przeczytasz w tym artykule?
- Jakie płytki do łazienki wybrać?
- Płytki z kamienia naturalnego
- Płytki drewnopodobne
- Płytki ceramiczne
- Kafelki mozaikowe
- Jaki rozmiar powinny mieć płytki do łazienki?
- Gra w kolory: jak dobrać płytki do łazienki?
Jakie płytki do łazienki wybrać?
Dobrze dobrane płytki do łazienki potrafią nadać ton całemu wnętrzu i z powodzeniem zastąpić szereg zbędnych w tak praktycznej przestrzeni dekoracji. Jednak ich wyborowi często towarzyszą rozterki i niezdecydowanie — czy powinniśmy pójść w klasyczne, jasne kolory, czy może zaszaleć z odważną, ale nastrojową czernią? Wybrać małe kostki czy wręcz przeciwnie — płytki wielkoformatowe? Błyszczący czy matowy, eleganckie i nowoczesne czy proste i naturalne? Oto parę wskazówek, jak dobrać płytki do łazienki, aby decyzje dotyczące ich wyboru podejmować z przyjemnością, a nie w stresie.
Czym się kierować — krok po kroku — dobierając płytki do łazienki?
- Dobrym wstępem przy wyborze płytek łazienkowych jest znalezienie motywu, który naprawdę nas urzeknie — to może być oryginalny wzór, odważny kolor lub ciekawy kształt. Kiedy mamy już jeden, wyróżniający się element, łatwiej będzie zbudować wokół niego resztę aranżacji,
- Na początku warto ustalić, czy nasza łazienka będzie posiadać jakiś punkt centralny, np. spektakularną, półokrągłą wannę, czy efektowne, podwieszane na sznurach lustro, a następnie wokół niego dobrać płytki z ozdobnym motywem i stosowne oświetlenie,
- Kiedy wiemy już, jaki będzie nasz punkt centralny wnętrza i mamy pomysł na zaznaczenie go ciekawym kafelkiem ściennym, nie silmy się na nadmierne komplikowanie reszty wystroju — wybierzmy neutralne i proste wzory oraz kolory płytek podłogowych, np. modne ostatnio płytki drewnopodobne w neutralnych odcieniach, a efekt będzie spójny i zadowoli nas na długo.
Płytki z kamienia naturalnego
Wybór kamiennych płytek, mimo że często wiąże się z wyższymi kosztami, z pewnością sprawia satysfakcję. Naturalny kamień na podłodze czy ścianach łazienki jest nie tylko wyjątkowo wytrzymały i ponadczasowy, ale również ładnie się starzeje. Klasyczny kamień taki jak marmur zamieni każdą łazienkę w bogatą i elegancką przestrzeń — do wyboru mamy różne odcienie i kolory tego surowca, od ciemnych po jasne, a także subtelne i ledwo widoczne — lub wręcz przeciwnie — mocno wyeksponowane żyłki.
Trawertyn to również doskonały wybór do łazienki — występuje w ciepłych odcieniach i posiada naturalne nierówności, które nadają płytkom indywidualnego charakteru. Kamienne płytki przypadną do gustu szczególnie tym z nas, którzy kochają wnętrza inspirowane naturą — kamienie takie jak trawertyn, marmur, łupek, granit czy onyks wprowadzą do łazienki szlachetne kolory ziemi i niepowtarzalny klimat spa. Aranżację kamiennej łazienki doskonale uzupełni dodatek materiałów takich jak naturalne drewno czy płytki drewnopodobne na ścianach lub podłodze — dzięki takiemu zestawieniu kamień zyska nieco lekkości, a w łazience zapanuje przytulna, domowa atmosfera.
Wybieramy kamienne płytki do łazienki:
- Płytki granitowe — niezwykle odporne na zarysowania, zmiany temperatur i wilgoć, doskonale sprawdzą się zarówno na podłodze, na ścianach, a także jako blat pod umywalką,
- Płytki z dekoracyjnego marmuru — nieco trudniejsze w pielęgnacji, za to niezwykle efektowne i eleganckie, występują w wielu atrakcyjnych kolorach i odmianach,
- Płytki z trawertynu — charakteryzuje je porowata struktura, która wymaga systematycznej impregnacji. Trawertyn na ścianach lub podłodze to przepis na jasną, przestronną i nieco luksusową łazienkę — sprawdzi się zarówno w nowoczesnej, jak i w klasycznej aranżacji,
- Płytki onyksowe — niezwykle ciekawe i oryginalne, częściowo przepuszczają przez siebie światło, przez co efektownie wyglądać będą szczególnie na dobrze oświetlonej powierzchni. Płytki z onyksu są również odporne na wilgoć, przez co śmiało możemy użyć ich jako wyłożenie kabiny prysznicowej.
Płytki drewnopodobne
Naturalne surowce królują obecnie wśród wnętrzarskich trendów, a łazienka w drewnie to marzenie wielu z nas, jednak względy praktyczne każą albo o takim rozwiązaniu zapomnieć, albo postawić na kosztowne gatunki drewna egzotycznego. Swoistym kompromisem w tej sytuacji jest wybór płytki ceramicznej — podłogowej lub ściennej — imitującej wygląd i strukturę drewna. Płytki drewnopodobne są nie tylko znacznie tańsze niż prawdziwe drewno, ale również bez porównania bardziej funkcjonalne. Jeżeli więc zależy nam na nadaniu łazience niepowtarzalnego charakteru, jednak nie kosztem szybkiego procesu jej zużycia, ceramika idealnie imitująca drewno będzie doskonałym wyborem.
Płytki drewnopodobne dostępne są w różnorodnej kolorystyce i fakturach, m.in.: imitujące dąb, orzech czy sosnę — zarówno w wersji ze słojami, jak i o gładkiej powierzchni.
Płytki ceramiczne
Płytki ceramiczne zwykle wykonane są z czerwonej, brązowej lub białej gliny, która następnie wypalana jest w piecu i wykańczana trwałym szkliwem, za którego sprawą kolor i wzór utrwalone zostają na ich powierzchni. Dzięki swojej wysokiej odporności na wilgoć i antypoślizgowym właściwościom, a także łatwej pielęgnacji i konserwacji, płytki ceramiczne chętnie wybierane są do łazienki. O ile śmiało możemy stosować je jako wykończenie ścian, w tym kabiny prysznicowej, na podłodze mogą być narażone na odpryski i szybkie zużycie. Jeżeli jednak wybierzemy płytki ceramiczne o odpowiednim stopniu utwardzenia i będziemy dbać o ich systematyczną impregnację, doskonale sprawdzą się również jako te podłogowe.
Płytki ceramiczne dają obecnie nieskończone możliwości w aranżacji ścian i podłóg w łazience:
- Płytki matowe — szare i wielkoformatowe będą pasować do łazienki w stylu nowoczesnym,
- Płytki satynowe — kremowe, o delikatnej poświacie sprawdzą się w łazience o subtelnym, kobiecym stylu,
- Płytki błyszczące — w połączeniu z dobrym oświetleniem dadzą przestrzeń pełną elegancji, blasku i światła,
- Płytki polerowane — jasne, o wzorach imitujących naturalny kamień, np. marmur, pozwolą stworzyć luksusowy i pełen wdzięku pokój kąpielowy.
Kafelki mozaikowe
Jeżeli marzy nam się, aby zamienić naszą łazienkę w prawdziwie hipnotyzującą i stylową przestrzeń, doskonałym wyborem będą płytki mozaikowe. Nieskończone opcje kolorów, stylów i rozmiarów, w jakich występują, sprawią, że bez problemu znajdziemy coś dla siebie. Nie da się ukryć, że płytka mozaikowa wygląda równie świetnie na podłodze, co na ścianie, jednak mokra, może być dość śliska. Wybierając zatem mozaiki na posadzkę, upewnijmy się, że mają odpowiednie parametry antypoślizgowe, (oznaczane literą od R9 do R13).
Pomysły na wykorzystanie płytek mozaikowych w łazience:
- Kafelki mozaikowe rzadko kiedy wykorzystywane są do aranżacji w stylu total look — ze względu na swoje drobne wzory, lepiej sprawdzą się jako akcent, w towarzystwie gładkich płytek z ceramiki lub kamienia,
- Błyszczące, szklane płytki mozaikowe są łatwe w montażu i pielęgnacji — świetnie będą wyglądać na często brudzącej się powierzchni między umywalką a lustrem,
- Mozaika w stylu marokańskim to niezwykle modny ostatnio wybór w aranżacji kuchni — z powodzeniem sprawdzi się również w łazience, gdzie intensywne, żywe wzory dobrze będzie połączyć z jednolitymi powierzchniami jak, np. płytki drewnopodobne czy rude płytki ceramiczne.
Jaki rozmiar powinny mieć płytki do łazienki?
Co do zasady, odpowiedzi na pytanie, jak dobrać płytki do łazienki pod kątem ich formatu, powinniśmy szukać w rozmiarze pomieszczenia. Płytki wielkoformatowe wyglądają oszałamiająco zarówno na ścianach, jak i na podłogach, dzięki czemu stanowią doskonałe wykończenie dla dużej łazienki. Jednak w przypadku mniejszych łazienek warto wykorzystać możliwości aranżacyjne mniejszych płytek, np. mozaikowych, które „gubiłyby” się na dużej przestrzeni. W przypadku mniejszych łazienek warto wykorzystywać również geometryczne kształty np. wzór diamentu, który stworzy na posadzce ukośne linie, dzięki czemu pomieszczenie wyda się większe, niż jest w rzeczywistości.
Nie powinniśmy również obawiać się stosowania dużych płytek nawet w całkiem malutkiej łazience — chociaż może się to wydawać sprzeczne, dzięki mniejszej ilości widocznych łączeń między dużymi kafelkami, przestrzeń wyda się przestronniejsza. Natomiast przy wyborze płytek prysznicowych należy wziąć pod uwagę rodzaj odpływów, które zostaną zainstalowane w łazience — jeśli wybierzemy duże kafelki w łazience o ograniczonej przestrzeni, liczne linie fugowe przy odpływie będą wyglądać nieporządnie i niechlujnie. Popularnym i bardziej dyskretnym wyborem są taśmowe odpływowe, które łatwo zestawimy z dowolnym typem płytki.
Dobierając idealny rozmiar płytki do naszej łazienki, pamiętajmy że:
- Płytki wielkoformatowe to popularne rozwiązanie dla dużych łazienek, które — dzięki mniej widocznym łączeniom — sprawdzi się dobrze również na mniejszej przestrzeni,
- Drobne płytki, np. marokańska mozaika efektowniej będzie wyglądać na ograniczonej przestrzeni,
- W małej łazience cenne będą płytki tworzące geometryczne wzory, dzięki którym pomieszczenie wyda się optycznie większe,
- Rozmiar płytek użytych w kabinie prysznicowej będzie pasował do odpływu, jeżeli wybierzemy odpływ taśmowy, czyli taki o podłużnej budowie.
Gra w kolory: jak dobrać płytki do łazienki?
Decyzja dotycząca koloru to jedna z najbardziej ekscytujących wśród tych towarzyszących wyborowi płytek do łazienki. Warto więc dobrać go w taki sposób, aby nie tylko podkreślał styl wnętrza, ale i przemycał nieco naszej osobowości. Delikatne jasne i ciepłe kolory, jak, np. krem, écru czy róż stworzą pogodną i zachęcającą atmosferę, natomiast chłodne i spokojne, jak szarość, biel i niebieski podkreślą wyważony i nowoczesny charakter wnętrza.
Za ciemnymi kolorami w łazience przemawia fakt, że dodają wnętrzu wiele ciepła, a także pomagają maskować drobne ślady codziennie namnażających się zabrudzeń. Negatywnym skutkiem ich wykorzystania jest natomiast efekt „zamkniętej”, ciasnej przestrzeni. Aby go uniknąć, wybierajmy ciemne płytki z błyszczącym wykończeniem, które odbiją światło i optycznie powiększą przestrzeń, a także unikajmy efektu typu All Black Everything w małych łazienkach.
Neutralne odcienie, jak biel, szarość, krem czy czerń doskonale nadają się do prostego i nowoczesnego projektu łazienki. Używając tych kolorów na ścianach i podłodze, pozostawiamy sobie otwarte pole do podejmowania odważnych decyzji w kwestii akcesoriów i elementów wykończeniowych. Lżejsze, neutralne kolory to również znakomity wybór w małych łazienkach — dzięki ich wykorzystaniu ciasna przestrzeń stanie się bardziej otwarta i przestronniejsza.
- Wybór między ciepłymi a chłodnymi kolorami płytek podyktowany powinien być nie tylko stylem, w jakim urządzamy łazienkę, ale również atmosferą, jaką pragniemy w niej osiągnąć,
- Ciemne, np. granatowe płytki o błyszczącej powierzchni mają efekt optycznego powiększania przestrzeni, przez co mogą być użyte również w nie za dużej łazience,
- Płytki o neutralnych odcieniach, a także w naturalnych kolorach kamienia stanowią świetną bazę dla wyrazistych dekoracji i armatury, np. biały marmur bardzo ładnie komponuje się z bateriami łazienkowymi w kolorze miedzi.
wtorek, 12 lipiec 2022 09:26
czwartek, 09 styczeń 2020 19:41