Łazienka retro – miejsce, gdzie czas się zatrzymał!
Istnieje rzesza ludzi, którym nie w smak surowy industrializm i dekoracyjna oszczędność minimalizmu. To wybitni esteci rozkochani w detalach tworzących tło niepowtarzanych wnętrz. Z każdego kąta spogląda na nich niebanalny akcent, a gra kolorów i kształtów wciąga w wir inspirujących doświadczeń. Wyrafinowanie minionej epoki i natłok ciekawych dodatków sprawiły, że styl retro w łazience nadal święci triumfy. Kto nie chciałby się przenieść do pomieszczeń pełnych sztukateryjnych ozdób, rozsmakować się w kaskadzie faktur i otulić pięknem połyskujących tekstur? Dziś doradzimy Wam, co zrobić, by przechodząc przez próg, przenieść się do świata awangardy minionych czasów.
Łazienka w stylu retro, czyli powrót do przeszłości
Zafascynowani oryginalnością nurtu retro, pragniemy odtworzyć we współczesnych mieszkaniach cząstkę jego klimatu. W czasach, gdzie obowiązują zasada redukcji i ograniczenie dekoracji, skierowanie się na przepych stylu retro, okaże się sposobem na nietuzinkowe aranżacje, choć jednocześnie może być równią pochyłą zmierzającą do chaosu. Czym się inspirować, żeby nie przekroczyć cienkiej granicy między kiczem a ekstrawagancją? Możliwości jest wiele! Mogą to być przestrzenie arystokratycznych dworków, wypełnionych po sufit dekoracyjnymi elementami albo wnętrza francuskich mieszkań okresu Belle Epoque, będącego synonimem luksusu oraz stylu. Pomimo wielu elementów, kształtów i motywów łazienka retro nie może budzić wrażenia artystycznego nieładu.
Na Zdjęciu: Kerasan Retro
Najlepszym doradcą jest więc umiar. Jeśli dysponujemy mniejszym metrażem, a koniecznie chcemy "przenieść się w czasie", urządzając wnętrze, zdecydujmy się na kilka charakterystycznych, mocnych akcentów, zmniejszając równocześnie ilość bibelotów i ozdób. Niech będą to kabina prysznicowa ze ściankami wzbogaconymi o złocone profile czy efektowne ornamenty, albo oryginalna ceramika o sześciokątnym kształcie i stylizowana armatura ulokowana na tle białych lamperii. Czasem wystarczy kilka przedmiotów, by zaprosić do pomieszczenia nutkę elegancji – bez potrzeby stosowania generujących bałagan drobiazgów. Na większych powierzchniach możemy puścić wodze fantazji, korzystając z pełnego bagażu rozwiązań stylu retro.
Na Zdjęciu: Kerasan Retro
Kolory i wzory łazienki retro
Łazienka retro nie jest pomieszczeniem o ściśle zdefiniowanej kolorystyce. Czuje się dobrze zarówno w klasycznym duecie bieli z czernią, jak i mieszance pasteli z florystycznymi pejzażami na ścianach. Przodują w niej szlachetne materiały, takie jak fornir, marmur oraz szkło. To miejsce dla ciepłych odcieni kremu i brązu, a nawet butelkowej zieleni czy grantu, którym towarzyszą pozłacane lub chromowane akcenty. Decyzję uzależnijmy od metrażu oraz efektu, jaki chcemy osiągnąć. Jeśli mała łazienka retro wymaga optycznego powiększenia, wybierzmy elegancką biel lub chłodne tonacje błękitu czy pudrowego różu, które "oddalają" ściany. W nieco przestronniejszym pokoju kąpielowym, możemy zdecydować się na bardziej odważne połączenia i wykorzystanie urokliwych motywów, które nie przyczynią się do wrażenia "przytłoczenia".
Na Zdjęciu: Duravit 1930
Styl retro to również charakterystyczne wzory i rozwiązania: biało-czarna szachownica na posadzce, lamperie i okładziny ścienne, surowa biała cegła, płytki typu metro czy jodełka, która zamiast pokrywać powierzchnie podłóg, otula też pionowe płaszczyzny, dodając pomieszczeniu ekstrawaganckiego sznytu. Wyraziste desenie mogą posłużyć do zaakcentowania określonej strefy w łazience – np. powierzchni wokół lustra, przestrzeni za wanną czy pod prysznicem.
Miski WC, wanny, bateria łazienkowa retro – wyposażenie łazienki retro?
Zapomnijmy o kwadratowych konstrukcjach, które najczęściej wypełniają klasyczne lub nowoczesne aranżacje. W tym przypadku geometryczne bryły nie zdadzą egzaminu i sprawią, że wnętrze straci na bezpretensjonalnym uroku. W klimat retro wpisują się zaokrąglone linie, sześciokątne formy oraz rozwiązania przypominające dawne balie. Miski WC będą prezentować się stylowo z designerskim górnopłukiem, a nastrój rodem z przeszłości dopełnią wanny ulokowane na charakterystycznych lwich nóżkach. W obrębie strefy mycia warto umieścić umywalkę, którą podtrzymywać będzie ciekawy postument lub półpostument, albo zdecydować się na masywny blat z drewna lub marmuru, na którym umieścimy obszerną misę ze stopniowanymi krawędziami.
Na Zdjęciu: Kerasan Waldorf
Baterie łazienkowe retro także zdumiewają kunsztem wykonania, przypominając dzieła sztuki użytkowej. Koniecznie wyposażmy się w baterie wannowe retro (wolnostojące, smukłe konstrukcje zwieńczone słuchawką do złudzenia przypominającą telefon), a jeśli zdecydowaliśmy się na kabinę prysznicową, wybierzmy deszczownice o kształcie parasola. Obowiązkowymi punktami, jeśli chodzi o wygląd armatury są uchwyty krzyżowe albo dekoracyjne gałki, porcelanowe intarsje, oryginalne oznaczenia ciepłej i zimnej wody. Zamiast chromu pokuśmy się o propozycje wykończone w mosiądzu, miedzi, brązie czy ponadczasowej czerni.
Na Zdjęciu: Kerasan Woldorf
Jakie akcesoria łazienkowe retro stworzą klimat?
Przechodzimy teraz do sedna sprawy – dekoracji! To one będą odpowiedzialne za klimat aranżacji i przeważą o retro charakterze wnętrza. Co znajduje się na liście obowiązkowej? Lustro retro w bogato zdobionej ramie, kryształowe żyrandole oraz boczne kinkiety (koniecznie dwa, albo i więcej!), finezyjne firany przepięte chwostami, mnóstwo zapachowych świec, a także akcesoria łazienkowe retro, czyli sztukateryjne kubki, szczotki WC, fikuśne uchwyty i haczyki na ręczniki, dekoracyjne dozowniki na mydło czy grzejniki o nietuzinkowych formach, które oprócz funkcjonalnego przeznaczenia, będą pełnić rolę ozdoby.
poniedziałek, 06 czerwiec 2022 13:39