Łazienka z cegłą i drewnem – czy tylko łazienka industrialna. Jak wykorzystać cegłę w łazience?
Odsłonięta cegła może dodać uroku zarówno rustykalnemu pokojowi kąpielowemu, jak i industrialnej, minimalistycznej łazience. Cegła to często dość odważne rozwiązanie dekoracyjne, które może stanowić nie lada wyzwanie, szczególnie kiedy do dyspozycji mamy małą powierzchnię. Oto kilka trików, jak wprowadzić cegłę do łazienki w sposób, który z jednej strony dopasuje ją do naszego stylu, a z drugiej doda wnętrzu trochę charakteru.
W tym artykule dowiesz się:
- Dlaczego łazienka z cegłą to dobry pomysł?
- Jak wykorzystać cegłę w łazience?
- Jak połączyć łazienkę industrialną z ceglaną ścianą?
- W jakich stylizacjach sprawdzi się łazienka z cegłą i drewnem?
- Jak sprawdzi się ciemna łazienka z cegłą?
Dlaczego łazienka z cegłą to dobry pomysł?
Pierwszy argument za stanowią względy czysto praktyczne — cegła to materiał, który świetnie sprawdzi się w pomieszczeniu o zmiennej temperaturze i dużej wilgoci, jakim bez wątpienia jest łazienka. Posiada bowiem bardzo dobre właściwości izolacyjne, wyciszające, a także utrzyma w pomieszczeniu ciepło i wyciszy je. Łazienka z cegłą to także ponadczasowy i elegancki pomysł na wnętrze pełne przytulnej atmosfery oraz głębi, jaką daje trójwymiarowa, ceglana struktura.
Cegła w łazience:
- Jest odporna na wilgoć,
- Wycisza,
- Izoluje,
- Zatrzymuje ciepło,
- Wprowadza przytulną atmosferę,
- Daje efekt 3D.
Jak wykorzystać cegłę w łazience?
Decydując się na ceglaną ścianę w łazience, wcale nie jesteśmy zmuszeni do kucia ścian w celu dostania się do naturalnej konstrukcji budynku — możemy wykorzystać ostatnio bardzo popularne płytki ścienne imitujące starą cegłę. Pamiętajmy jednak, że niezależnie od tego, jak duża jest nasza łazienka, cegła nieuchronnie będzie kierować na siebie całą uwagę. Z tego względu ceglana ściana to idealne miejsce na umieszczenie przedmiotu, który chcemy w łazience szczególnie wyeksponować, np. stylowej lampy czy obrazu. To samo tyczy się mebli stojących na podłodze — jeżeli mamy elegancką, dekoracyjną wannę lub zlew, który chcemy zaprezentować, umieśćmy je na tle ceglanej ściany.
Triki na cegłę w łazience:
- Płytki imitujące starą cegłę sprawdzą się nie gorzej, niż oryginalna ceglana ściana, a znacznie poprawią izolację w pomieszczeniu i podniosą komfort jego użytkowania,
- Ceglana ściana nie będzie odbierać uwagi wyrazistym dodatkom, o ile posłuży jako tło, na którym je umieścimy,
- W małej łazience cegła może sprawiać wrażenie nieco dominującej, dlatego warto połączyć ją z neutralnymi elementami, jak drewno czy minimalistyczne meble, by wnętrze nie przytłaczało.
Jak połączyć łazienkę industrialną z ceglaną ścianą?
Jeżeli chcemy uzyskać industrialny, wręcz loftowy, wystrój łazienki poprzez wyeksponowanie w niej ceglanej ściany, dobrze jest zacząć od wyboru monochromatycznej palety kolorów. Tak naprawdę możemy użyć dowolnego odcienia, jednak to biel, szarość i czerń dają zwykle najnowocześniejszy efekt. Sama ceglana ściana może zachować swoją surową czerwień lub, jeżeli chcemy uzyskać trochę spokojniejszy wystrój, pomalujmy ją na jeden z powyższych odcieni. Łazienka industrialna to taka, w której królują materiały przemysłowe, jak stal nierdzewna czy beton architektoniczny — naturalnie uzupełniają się z ceglaną ścianą i sprawią, że będzie wydawać się nowocześniejsza.
Wprowadzając Industrialny look do łazienki z cegłą, postawmy na:
- monochromatyczną paletę kolorów,
- odsłonięte materiały przemysłowe, takie jak stal nierdzewna czy beton architektoniczny,
- minimalistyczne dodatki, np. lustro w stalowej ramie, czy pomalowane na czarno żeliwne grzejniki i rury grzewcze.
W jakich stylizacjach sprawdzi się łazienka z cegłą i drewnem?
Cegła i drewno to doskonale dobrana para — łącząc ze sobą te dwa naturalne materiały, uzyskamy łazienkę o ciepłej, domowej atmosferze. W tak zaaranżowanej przestrzeni możemy dowolnie żonglować stylami — łazienka z cegłą i drewnem sprawdzi się zarówno w skromnym, skandynawskim stylu, stworzonym poprzez połączenie białych ceglanych płytek z jasnym drewnem, jak i w nieco cięższym, rustykalnym klimacie, który osiągnąć można dzięki połączeniu surowej, ceglanej czerwieni z ciemnym drewnem. Decydując się na to zestawienie, nie zapominajmy jednak o fakcie, że drewno jest materiałem, który łatwo narazić na wilgoć. Rozwiązaniem tutaj nie będzie jednak rezygnacja z niego, a zadbanie o odpowiednią impregnację drewnianej powierzchni.
Łącząc drewno z cegłą w łazience:
- Użyjmy ceglanych płytek w stonowanych kolorach, np. bieli czy szarości w połączeniu z jasnym drewnem, np. bukiem czy sosną, aby urządzić łazienkę w stylu skandynawskim,
- Postawmy na płytki imitujące cegłę w jej naturalnym kolorze, dobierając do tego ciemne drewniane elementy, np. dębową podłogę albo orzechowe meble, aby nadać łazience rustykalnego klimatu,
- Wprowadzając drewno do łazienki, liczmy się z tym, że konieczna będzie jego impregnacja.
Jak sprawdzi się ciemna łazienka z cegłą?
Dla osób nieprzepadających za jasnym wykończeniem wnętrz ceglana ściana w łazience może wydawać się rozwiązaniem dość ciężkim wizualnie. Nic bardziej mylnego — cegła to niezwykle elastyczny dekor i w zależności od wersji, w której będzie występować, sprawdzi się również w takim wnętrzu. Ciemna łazienka z cegłą będzie wyglądać zjawiskowo, jeżeli użyjemy ceglanych płytek w przydymionym odcieniu szarości, bądź czerni, lub też zestawimy naturalną ceglaną czerwień z meblami w ciemnych kolorach, uzyskując w ten sposób łazienkę w stylu glamour. W takim wnętrzu konieczne będą jednak odbijające światło dodatki, jak np. duże lustro w złotej ramie, okucia ze stali nierdzewnej, czy też jasna, wzorzysta tapeta na jednej ze ścian — dzięki temu wnętrze będzie prezentować się lekko i elegancko.
Wprowadzając cegłę do ciemnej łazienki:
- Możemy użyć ceglanych płytek w kolorze odważnej czerni lub też pozostawić je w naturalnym odcieniu ceglastej czerwieni,
- Dobierzmy odbijające światło dodatki,
- Zadbajmy o dobre, najlepiej wielopunktowe, oświetlenie w ciepłych odcieniach,
- Postawmy na ciemne meble wykończone na wysoki połysk lub odbijające światło płytki podłogowe.
wtorek, 19 lipiec 2022 08:50