Mała łazienka – sposoby na optyczne powiększenie przestrzeni
Jak urządzić małą łazienkę, by wrażenie przytłoczenia nie towarzyszyło nam codziennie podczas mycia zębów? Otóż jest na to kilka sprawdzonych sposobów! Projektanci nie tratują niewielkiego metrażu jako przeszkody – wręcz przeciwnie, w tym ciasnym i niewymiarowym gniazdku o wielkości kilku metrów kwadratowych tkwi ogromny potencjał! Zastanawiacie się, jak go wykorzystać? Przeczytacie!
Mała łazienka w bieli
Zacznijmy od solidnej podstawy – bazy aranżacji, czyli podłogi i ścian. Kolory, które zdominują przestrzeń, są bardzo istotne w puntu widzenia optycznej iluzji. Najlepiej sprawdzą się więc biel oraz chłodne tonacje błękitu, różu czy szarości, które oddalają ściany, a więc wpływają na powiększenie pomieszczenia. Ciemne barwy należy ograniczyć jedynie do dekoracji, gdyż mają tendencję do przytłaczania wnętrza oraz potęgowania wrażenia ciasnoty.
Mała łazienka – płytki
Kolor ma znaczenie, jednak obok barwy drugim kryterium związanym z wyborem materiału na podłogę czy ściany jest format. Mała łazienka w bloku, na poddaszu czy ta dla gości zdecydowanie lepiej będzie prezentować się w towarzystwie płytek wielkoformatowych. Jeśli chodzi o użycie niebanalnej mozaiki, efektownych kafelek 3D czy wzorów, lepiej zastosować je w celu zaakcentowania konkretnej powierzchni – np. pod prysznicem czy między blatem a lustrem. Unikajmy stosowania rozmiaru mini na większych płaszczyznach.
Odkryj podłogę!
Kolejnym, sprawdzonym trikiem na to, by mała łazienka wydawała się znacznie większa, niż jest w rzeczywistości jest maksymalne odkrycie podłogi. Starajmy się nie "zagracać przestrzeni", ograniczając liczbę sprzętów do niezbędnego minimum. Wybierzmy miski WC podwieszane, bidety wiszący (zwłaszcza te krótkie, tzw. compact, które zajmą mniej powierzchni) oraz wiszące meble, które odsłonią piękne kafle podłogowe i już od progu wprowadzą nas w wizualną grę!
Rola lustra, szkła i światła
Mała łazienka nie powinna stronić od blasku, przez co także sprawi wrażenie przestronniejszej. Dotyczy to zarówno płytek w połysku, jak i szkła czy designerskich lamp o chłodnej temperaturze barwowej (od 4000 do 5000 K). Obowiązkowo zafundujmy sobie we wnętrzu duże tafle luster, które odbiją światło i zaburzą postrzeganie rzeczywistości. Dobrym trikiem jest także zaaranżowanie całej ściany na stylowe zwierciadło, dzięki czemu pomieszczenie nabierze głębi.
Na jakiej wysokości lustro nad umywalką? Tak, by górna krawędź znajdowała się około 200 cm nad ziemią, a dolna – 120 cm.
Meble do małej łazienki – o czym pamiętać?
Chaos i bałagan nie wpływają korzystnie na wizualny odbiór przestrzeni, zwłaszcza w małej łazience, dlatego postarajmy się o montaż zamkniętych półek oraz schowków, tak aby ograniczyć ilość rzeczy przechowywanych na zewnątrz. Na niedużym metrażu korzystnie prezentują się też meble pozbawione uchwytów, lustro z szafką, szuflady z organizerami czy witrynki z przeszklonymi frontami. Jeśli w pomieszczeniu musimy pomieścić pralkę, najlepiej ją zabudować lub ukryć we wnęce.
Wanna czy prysznic?
Ten odwieczny dylemat nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Jeśli marzymy o chwilach w wannie, a niekonieczne chcemy rezygnować z prysznica, warto pomyśleć nad montażem wanny z parawanem. Dobrym pomysłem – zwłaszcza dla fanów orzeźwiających kąpieli pod kaskadą kropel – jest też prysznic bez brodzika, który oddzielony od pozostałej części pomieszczenia przeźroczystą taflą szkła, dzięki transparentnej ściance spotęguje poczucie przestronności.
czwartek, 31 styczeń 2019 10:23