24 domowe sposoby na komary! Podpowiadamy, co jest dobre na komary
Czy istnieje skuteczny sposób na komary, który nie wymaga użycia chemicznych środków? W jaki sposób możemy się ochronić przed uciążliwymi insektami, nie stosując jednocześnie preparatów o działaniu, które szkodzi również nam, ludziom? Istnieje całe mnóstwo domowych sposobów na odstraszanie komarów! Mogą nam w tym pomóc odpowiednio dobrane rośliny, a także naturalne substancje, które często mamy w domu, pod ręką. Dlatego też zebraliśmy najskuteczniejsze, sprawdzone sposoby na komary, które warto wypróbować. Miła wiadomość jest taka, że stosowanie większości z nich sprawi dodatkowo, że będą nas otaczać pięknie pachnące zioła i kwiaty lub też aromaty naturalnych olejków. Co więc szkodzi sprawdzić ich skuteczność?
O czym przeczytasz w artykule?
- Domowe sposoby na komary w ogrodzie
- Coś na komary, czyli odstraszanie komarów a olejki eteryczne
- Co przeciw komarom? Domowy spray!
- Inne domowe sposoby na komary
- Dobry sposób na komary: wiedzieć, co je wabi
Domowe sposoby na komary w ogrodzie
Uciążliwe bzyczenie komarów i ich ukąszenia potrafią zepsuć nawet najmilszy letni wieczór w ogrodzie. Dlatego też, jeśli obawiamy się ich ataku, warto przedsięwziąć kilka, całkowicie naturalnych i bezpiecznych kroków, które będą je odstraszać. A co odstrasza komary?
Jedną z najlepszych metod na odstraszanie komarów jest posadzenie w ogrodzie roślin, których nie lubią te owady. Mowa tu przede wszystkim o komarzycy. Ma ona ozdobne liście i częściowo pnący pokrój. Można ją z powodzeniem uprawiać w wiszących pojemnikach lub skrzynkach balkonowych, dlatego świetnie sprawdzi się zwłaszcza na tarasie. Komary nie lubią także lawendy, mirty, pelargonii pachnącej i kocimiętki (która odstrasza również meszki, a dodatkowo zachwyci naszego kota, o ile go oczywiście mamy). Chcąc odstraszyć komary, warto również zasadzić w ogrodzie sumaka octowca i surmię bignoniową.
Do tej pory wspomnieliśmy o roślinach ozdobnych, które mogą odstraszać komary. Istnieje jednak również wiele ziół i warzyw, z których będziemy mieć zarówno pożytek w samym ogrodzie (bo będą odstraszać komary), jak i w kuchni (do przygotowywania posiłków). Mowa tu między innymi o bazylii, mięcie, rozmarynie, koprze włoskim oraz o cebuli, selerze, pomidorach (komary nie lubią zapachu ich liści) i czosnku.
W ochronie przed komarami warto też zastosować inne sposoby. Dobrym pomysłem jest na przykład osłonięcie moskitierą altanek czy namiotów ogrodowych. Co odstrasza komary w nocy? Żółte światło! W przypadku montażu oświetlenia w ogrodzie lub na tarasie trzeba więc wybrać żarówki emitujące żółte światło. Białe światło je przyciąga.
Co na komary w ogrodzie?
- Komarzyca,
- Pelargonia pachnąca,
- Kocimiętka,
- Mięta,
- Lawenda,
- Mirt,
- Sumak octowiec,
- Surmia bignoniowa,
- Rozmaryn,
- Koper włoski,
- Seler,
- Czosnek,
- Cebula.
Coś na komary, czyli odstraszanie komarów a olejki eteryczne
Olejki eteryczne to koncentraty o wysokim stężeniu, które pozyskuje się z roślin w wyniku ekstrakcji, wyciskania lub destylacji parowej. Ich syntetyczne pozyskanie jest bardzo trudne w warunkach laboratoryjnych, ponieważ związki te mogą zawierać nawet kilkaset składników i mają skomplikowaną budowę. Olejki eteryczne to więc nie to samo, co olejki zapachowe. Te drugie stanowią najczęściej mieszaninę naturalnych olejków i syntetycznych substancji zapachowych.
Można powiedzieć, że wykorzystanie olejków eterycznych to całkowicie ekologiczny i naturalny sposób na komary. Są one przy tym nie tylko bezpieczne dla nas i dla środowiska, ale również bardzo skuteczne. Pamiętajmy jednak, by wybierać olejki wyposażone w etykietę z napisem „100% pochodzenia naturalnego”.
Lista olejków odstraszających komary jest bardzo długa. Dlatego też z pewnością każdy będzie mógł wybrać ten, którego zapach będzie mu dodatkowo uprzyjemniał spędzanie czasu w domu, w ogrodzie, na tarasie lub na balkonie. Możemy więc tu użyć olejku eukaliptusowego (zwłaszcza z eukaliptusa cytrynowego), goździkowego, cytrynowego, rozmarynowego, bazyliowego, cedrowego, pomarańczowego, lawendowego, tymiankowego, anyżkowego, paczuli, z trawy cytrynowej (który dodatkowo odstrasza meszki i muchy), geraniowego, lawendowego (który także odstrasza pajęczaki), z kocimiętki (odstraszającego także muchy końskie).
Dodajmy jeszcze, że olejki eteryczne mogą uczulać, dlatego w pełnym stężeniu nie wolno ich stosować na skórę. Jeśli nie chcemy ich rozcieńczać, możemy wyprać z ich dodatkiem firanki, skropić kołnierzyk lub daszek czapki. Zawsze warto też przeprowadzić test skórny. Nacieramy skórę na nadgarstku wodą z dodatkiem kilku kropli olejku i obserwujemy reakcję przez co najmniej pół godziny. W przypadku dzieci do 3. roku życia, kobiet w ciąży oraz osób ze skłonnością do alergii lepiej nie stosować olejków eterycznych, nawet w niewielkim stężeniu.
Co warto wiedzieć na temat stosowania olejków eterycznych do odstraszania komarów?
- Olejki eteryczne to koncentraty o wysokim stężeniu,
- Warto rozróżniać olejki eteryczne od olejków zapachowych,
- Olejki eteryczne to naturalne i ekologiczne substancje odstraszające komary (repelenty),
- Komary odstraszają między innymi takie olejki eteryczne jak eukaliptusowy, pomarańczowy, cytrynowy, z trawy cytrynowej, geraniowy, lawendowy, tymiankowy czy goździkowy,
- Skoncentrowanego olejku eterycznego nie należy stosować bezpośrednio na skórę. Lepiej skropić nim ubranie lub firanki w domu,
- Szczególną ostrożność należy zachować w przypadku stosowania olejków eterycznych w postaci repelentów w obecności małych dzieci, kobiet w ciąży oraz osób ze skłonnością do uczuleń.
Co przeciw komarom? Domowy spray!
W sklepach znajdziemy dużą ilość preparatów odstraszających komary, także do stosowania na skórę. Warto jednak wiedzieć, że taki repelent możemy wykonać samemu w domu. Co więcej, istnieje wiele przepisów na takie spraye, a poniżej znaleźć można kilka z nich. To doskonały, domowy sposób na komary.
Naturalny odstraszacz komarów jest bardzo prosty w wykonaniu. Olejek eteryczny (lub kilka olejków) łączymy tu najczęściej z olejem bazowym, na przykład ze słodkich migdałów, z pestek winogron, jojoba lub słonecznikowym. Olejki rozcieńczamy w taki sposób, by uzyskać stężenie 5-10%. Do wygodnego rozpylania będzie nam potrzebna buteleczka z atomizerem.
Na pierwszy proponowany przez nas domowy spray na komary będziemy potrzebować 2 łyżek oleju bazowego, 100 ml wody oraz po 10 kropli każdego z olejków: eukaliptusowego, geraniowego i z drzewa herbacianego. Wszystkie składniki wlewamy do wcześniej przygotowanej buteleczki i mieszamy do połączenia składników. Można stosować bezpośrednio na skórę.
Drugi domowy spray na komary, jaki polecamy, będzie zawierał 100 ml oleju słonecznikowego, 30 kropi olejku goździkowego, 30 kropli olejku eukaliptusowego i 30 kropli olejku z trawy cytrynowej. Wszystkie przygotowane składniki wlewamy do buteleczki z atomizerem i silnie wstrząsamy aż do połączenia składników. Uzyskaną miksturą spryskujemy skórę w miejscach najbardziej narażonych na ukąszenia komarów. Przechowujemy w ciemnym i chłodnym miejscu.
Trzeci, ostatni prezentowany przez nas przepis na spray na komary, jest wyjątkowy. Uzyskaną mieszanką możemy spryskiwać skórę, ale także ubrania i pomieszczenia. Co więcej, wybierając się na spacer z psem, możemy także lekko skropić nim jego sierść. Dodatek hydrolatu oczarowego łagodzi miksturę, hydrolat lawendowy lub rumiankowy wzmocni jej działanie, a gliceryna świetnie połączy ze sobą wszystkie składniki.
Co znajdzie się w naszym domowym sprayu na komary? Po 10 kropli olejku z trawy cytrynowej, geraniowego, eukaliptusowego, lawendowego i rozmarynowego. Do tego dodajemy 1 łyżkę spirytusu i dokładnie mieszamy wszystkie składniki. Teraz możemy dodać 40 ml hydrolatu oczarowego, 50 ml wody destylowanej oraz pół łyżeczki gliceryny. Mieszamy. Wstrząsamy przed każdym użyciem.
Kilka słów podsumowania na temat domowych sprayów na komary:
- To proste do wykonania, a jednocześnie skuteczne i naturalne sposoby na komary.
- Do ich wykonania najczęściej potrzebujemy oleju bazowego i kilku różnych olejków eterycznych.
- Domowe spraye na komary można stosować na skórę.
- Dodatek hydrolatu oczarowego i gliceryny sprawia, że spray na komary można używać (w niewielkiej ilości) na sierść zwierzęcia, a także na ubrania i w pomieszczeniach.
Inne domowe sposoby na komary
Powyżej podaliśmy już sporo metod na komary. Domowe sposoby jednak na tym się nie kończą! W odstraszaniu tych owadów możemy użyć produktów, które zwykle i tak mamy w domu, a które okazują się również bardzo skuteczne.
Doskonałym, a przy tym łatwo dostępnym i tanim repelentem jest ocet. Jego zapach skutecznie odstrasza komary, dlatego warto przygotować mieszankę składającą się z wody i octu w proporcji 1:1 i spryskać nią ramy okien, parapety, ościeżnice oraz inne miejsca, przez które mogą wlatywać do domu komary. Taką miksturą można także spryskiwać skórę. Dodajmy tu, że zapach octu szybko przestaje być wyczuwalny dla ludzi.
O wykorzystaniu olejków eterycznych w odstraszaniu komarów już mówiliśmy, warto jednak dodać w tym miejscu jeszcze kilka słów na ten temat. Doskonałym, domowym sposobem na komary jest podgrzewanie olejków eterycznych w specjalnych naczyniach (kominkach). Na wyznaczone miejsce wlewa się wodę i kilka kropli olejku, a pod spodem stawia się świeczkę. Płomień świeczki ogrzewa mieszankę, co sprawia, że zapach olejku zaczyna unosić się w powietrzu, odstraszając tym samym komary.
Szukając domowego sposobu na komary, sięgnijmy też po stare metody naszych babć, które używały do ich odstraszania cebuli. Pokrojone plasterki kładziemy po prostu w pobliżu miejsca, w którym się znajdujemy lub też na parapecie.
Jakie jeszcze domowe sposoby na komary można tu wymienić? Podpalanie mielonej kawy, smarowanie powierzchni wanilinowym olejkiem do ciasta, opryskiwanie wodą z cytryną balkonu lub tarasu, a także stawianie wywaru z czeremchy lub wrotyczu. Dobrym, domowym sposobem na komary, jest też wykonanie „pułapki”. Na płaskim talerzu mieszamy wodę, cukier i drożdże. Zwabione komary przykleją się do mikstury i zginą.
Co jest dobre na komary?
- Spryskiwanie otoczenia mieszaniną wody i octu,
- Podgrzewanie olejków eterycznych w kominkach,
- Rozkładanie w otoczeniu plasterków świeżej cebuli,
- Spryskiwanie otoczenia wodą z cytryną,
- Podpalanie mielonej kawy,
- Smarowanie powierzchni olejkiem wanilinowym,
- Stawianie w pobliżu wywaru z wrotyczu lub czeremchy,
- Stosowanie „pułapki” z wody, drożdży i cukru.
Dobry sposób na komary: wiedzieć, co je wabi
Jednym ze sposobów na komary jest ich odstraszanie, jednak równie ważne będzie unikanie czynników, które je do nas przyciągają. Komary wabi zapach kwasu mlekowego i amoniaku, substancji, które znajdują się w pocie człowieka. Zanim więc zasiądziemy do wspólnego stołu na tarasie lub w ogrodzie, warto wziąć prysznic.
Komary przyciągają zapachy kwiatów i owoców, choć przebywając na tarasie czy w ogrodzie trudno będzie nam ich uniknąć. Warto jednak wiedzieć, że owady te wabią też perfumy o owocowym i kwiatowym zapachu, a tu już możemy coś zdziałać.
Na koniec dodajmy jeszcze, że komary lubią składać jaja w wilgotnych miejscach, takich jak na przykład oczka wodne w ogrodzie. Na szczęście jednak nie musimy z nich rezygnować. Wystarczy, że zaaranżujemy mały wodospad lub rzeczkę, ponieważ komary boją się płynącej wody.
Co wabi komary?
- Zapach kwiatów i owoców,
- Zapach kwiatowych i owocowych perfum,
- Stojąca woda.
poniedziałek, 05 październik 2020 13:28