Co odstrasza komary w ogrodzie? 14 sprawdzonych sposobów na komary! - dekoportal.pl

Co odstrasza komary w ogrodzie? 14 sprawdzonych sposobów na komary!

23 Sie 2019 / Napisała  / Porady
jak radzić sobie z komarami, komary w ogrodzie, walka z komarami
Komary potrafią zniszczyć atmosferę wieczornego spotkania w ogrodzie, lecz można z nimi walczyć

Komary potrafią zniszczyć atmosferę nawet na najlepszym przyjęciu w ogrodzie i przeszkodzić w przyjemnej kolacji na balkonie. Latem jest ich mnóstwo, dlatego często przedostają się do mieszkań i zostawiają swędzące ślady na ciele. Jak odstraszyć komary? Przeczytaj nasz artykuł i poznaj kilka sposobów na pozbycie się problemu z irytującymi owadami.

O czym przeczytasz w artykule?

Czy komary są niebezpieczne?

Uciążliwe owady pojawiają się wiosną i nie przestają męczyć aż do późnej jesieni, kiedy robi się dla nich zbyt chłodno. Krew jest dla samic pokarmem, którego potrzebują, żeby złożyć jaja. Samce nie sprawiają człowiekowi tyle kłopotu, ponieważ żywią się sokami roślinnymi.

Jeśli na działce masz zbiornik wodny, problem z komarami może okazać się znaczący. Owady lubią bowiem miejsca ciepłe, a jednocześnie wilgotne, gdzie mają najlepsze warunki do rozwoju. W środku miasta również możesz je spotkać – wystarczy niewielka kałuża, żeby mogły się rozmnażać.

Czy uciążliwe komary mogą spowodować więcej szkód niż zaczerwienienie i swędzenie skóry? Najbardziej niebezpieczne są owady występujące w krajach tropikalnych, jednak okazuje się, że ocieplenie klimatu może doprowadzić do pojawienia się u nas gatunków przenoszących niebezpieczne choroby. Dowiedz się, jak odstraszyć komary, żeby uniknąć swędzących śladów na ciele, a w przyszłości chronić się przed poważniejszymi zagrożeniami.

  • Komary, a właściwie samice tych owadów, żywią się krwią człowieka, żeby złożyć jaja. Ich ugryzienie powoduje zaczerwienienie i świąd skóry, jednak na razie nie prowadzi do ciężkich chorób w Polsce – badacze zaznaczają jednak, że niedługo może się to zmienić ze względu na postępujące ocieplenie klimatu.
czy komary przenoszą choroby, choroby od komarów, czy komary są niebezpieczne
Komary występujące w Polsce nie przenoszą ciężkich chorób, lecz ich ukąszenie objawia się nieprzyjemnym świądem i zaczerwienieniem skóry

Naturalne sposoby na komary – poznaj rośliny, które odstraszą owady!

Walkę z komarami warto rozpocząć od naturalnych sposobów, które są znacznie bezpieczniejsze dla Twojego zdrowia. Jedną ze skutecznych metod na pozbycie się uciążliwych owadów jest ustawienie na parapecie lub w ogrodzie roślin o drażniącym dla intruzów zapachu. Jeśli zależy Ci na czymś łatwym w uprawie i odpowiednim do doniczki, zdecyduj się na miętę. Jej zapach skutecznie odstraszy komary, a dodatkowo sprawi, że dom będzie pięknie pachniał.

Naturalne sposoby na komary warto zastosować na balkonie. Możesz posadzić tam komarzycę – określana jest również jako plektrantus. Roślina najlepiej rośnie na stanowisku półcienistym i wymaga regularnego podlewania. Komarzyca nie tylko odstraszy owady, lecz także będzie piękną ozdobą balkonu – możesz posadzić ją w skrzyni lub wiszącej donicy.

Kocimiętka to kolejna roślina, której zapach odstrasza komary. Zaletą byliny jest łatwość uprawy – nie ma dużych wymagań względem podłoża, a jedyne czego potrzebuje to dostęp do słońca. Kocimiętka może osiągnąć około 30-50 centymetrów wysokości, a jej kwiaty występują w kilku wersjach kolorystycznych – białej, różowej oraz fioletowej.

Zastanawiając się, jak odstraszyć komary, weź pod uwagę lawendę wąskolistną, która zachwyca swoim wyglądem i niezwykłym aromatem. Roślina dorasta do około 50 centymetrów wysokości, więc świetnie sprawdzi się w ogrodzie. Silny zapach fioletowych kwiatów skutecznie odstraszy owady i pozwoli Ci cieszyć się komfortowym odpoczynkiem na świeżym powietrzu.

Rośliny – jakie wybrać, żeby skutecznie odstraszyć komary?

  • Miętę – możesz uprawiać ją w doniczce na parapecie,
  • Komarzycę – sprawdzi się również jako ozdobna roślina na balkonie,
  • Kocimiętkę – ozdobi ogród i ochroni go przed komarami,
  • Lawendę wąskolistną – będzie efektowną dekoracją ogrodu i zapewni piękny aromat.
rośliny odstraszające komary, naturalne sposoby na komary, jak odstraszyć komary
Komary nie lubią aromatu niektórych roślin, warto je zasadzić w ogrodzie, w pobliżu tarasu lub na balkonie

Olejek na komary – jaki wybrać?

Domowe sposoby na odstraszenie uciążliwych owadów to nie tylko rośliny, lecz także aromatyczne olejki. Możesz zastosować je w różnoraki sposób – w kominku zapachowym lub dodając kilka kropli do własnoręcznie wykonanego sprayu na ciało. Jeśli chcesz spryskać się mieszanką olejku z wodą, przeprowadź najpierw próbę uczuleniową. Zastosuj spray na niewielkim fragmencie ciała, żeby sprawdzić, czy nie powoduje u Ciebie reakcji alergicznej.

Wolisz zastosować olejek na komary w kominku zapachowym? Dzięki temu nie tylko odstraszysz owady, lecz także sprawisz, że w domu będzie unosił się piękny aromat. Nie masz kominka? Olejkiem zmieszanym z wodą spryskaj zasłony – to także odstraszy nieproszonych gości.

Myśląc o tym, jaki zapach odstrasza komary najskuteczniej, weź również pod uwagę swoje upodobania. Jeśli jakikolwiek aromat sprawia, że się męczysz, zrezygnuj z niego i poszukaj innej woni – wybór jest naprawdę duży. Skuteczny olejek na komary może pachnieć jak zioła – wystarczy, że wybierzesz bazyliowy, tymiankowy lub z mięty pieprzowej. Znakomicie sprawdzi się także aromat trawy cytrynowej – odstraszy nie tylko komary, lecz także muchy.

Olejek na komary – jaki wybrać i jak go zastosować?

  • Skuteczne olejki na komary to: bazyliowy, tymiankowy, miętowy, cytrusowy;
  • Możesz zastosować je na ciało po rozcieńczeniu i przeprowadzeniu próby uczuleniowej,
  • Sprawdzą się także zastosowane w kominku zapachowym,
  • Spray możesz zastosować na firankach i zasłonach, jednak uważaj, żeby nie wybrać woni, która źle wpływa na Twoje samopoczucie.
olejek przeciw komarom, zapach odstraszający komary, jaki olejek na komary
Naturalne olejki zapachowe przeciw komarom to propozycja dla osób, które nie chcą używać chemii

Jaki zapach odstrasza komary?

Nie masz w domu aromatycznych olejków i nie uprawiasz roślin na balkonie czy tarasie? Nim zaopatrzysz się w pomocne środki, postaw na naturalne sposoby na komary. Może się bowiem okazać, że odstraszający te owady zapach kryje się w Twojej lodówce.

Domowe sposoby na komary to pokrojona w plasterki cebula i rozkruszony czosnek. Tak intensywna mieszanka postawiona na talerzyku tuż przy oknie odstraszy niechcianych gości, jednak może również sprawić, że aromat w domu będzie trudny do zniesienia. Sposób wykorzystaj, jeśli nie masz nic innego pod ręką, a komary skutecznie utrudniają Ci odpoczynek wieczorem.

Zapachem, który odstraszy owady, a jednocześnie nie będzie przeszkadzał Tobie, jest cytryna. Wystarczy, że w pobliżu kilku plasterków cytrusa umieścisz świeczkę. Podczas spalania zapach owocu stanie się bardziej intensywny i skutecznie zniechęci komary do odwiedzin Twojego domu.

  • Domowe sposoby na komary mogą wykazać się wyjątkowo dużą skutecznością – należy do nich połączenie plasterków cebuli z czosnkiem i postawienie ich na parapecie. Aromatem nie do zniesienia dla komarów będzie również cytryna, która z pewnością będzie przeszkadzała Ci mniej od intensywnej woni cebuli.
zapach nielubiany przez komary, domowe sposoby na komary, jak pozbyć się komarów
Komary nie lubią niektórych woni, szczególnie nieprzyjemny jest dla nich zapach cytryny

Jak odstraszyć komary preparatami dostępnymi w sklepach?

Plaga owadów jest wyjątkowo duża? Domowe sposoby na komary nie wydają Ci się skuteczne? Zdecyduj się na zakup preparatu dostępnego w sklepie. Wybór jest naprawdę duży – od specjalnych lampek po elektrofumigatory.

Zastanawiając się, jak odstraszyć komary, weź pod uwagę elektrofumigatory. To niewielkie akcesorium jest przeznaczone do podłączenia do prądu, a składa się z odparowywacza oraz płytek nasączonych specjalnym preparatem. Ulatniająca się substancja ochroni dom przed komarami już 30 minut po włączeniu produktu.

Kolejny sposób na uciążliwe komary to owadobójcza lampka. Po podłączeniu do prądu jej światło zwabi nieproszonych gości, a metalowe części akcesorium doprowadzą do porażenia ich. Ten sposób sprawdzi się wyłącznie w zaciemnionych zupełnie pomieszczeniach. Lampka na komary jest bezpieczna dla człowieka, ponieważ cechuje się niską mocą prądu.

  • Myśląc o tym, jak odstraszyć komary, weź pod uwagę produkty dostępne w sklepie, na przykład elektrofumigatory – po podłączeniu do prądu wydzielają one substancję odstraszającą owady. Dobrym pomysłem może okazać się również lampka z metalowymi częściami, które rażą prądem.
środki odstraszające komary, preparat na komary, środek na komary do prądu
Jednym ze sposobów walki z komarami są wpinane do prądu urządzenia, które wydzielają substancję odstraszającą komary, fot. Ignisdev

Nie wpuszczaj ich do domu!

Rośliny pozwolą Ci ochronić ogród, a olejki eteryczne oraz akcesoria dostępne w sklepach zabezpieczą przed inwazją komarów w domu. Zwróć jednak uwagę również na inne owady, które mogą być niebezpieczne dla domowników – zarówno człowieka, jak i pupili. Zastanów się nad zabezpieczeniem okien przy pomocy moskitiery. To niewielki wydatek, a wyjątkowo skuteczna ochrona przed niechcianymi gośćmi.

Wybierając moskitierę, zwróć szczególną uwagę na tę o najdrobniejszych oczkach – tylko taka ochroni dom nie tylko przed większymi owadami, lecz także małymi komarami. Jeśli szczególnie zależy Ci na estetyce, postaw na moskitierę rolowaną, która wyglądem przypomina roletę. Do wygodnych rozwiązań należy również zaliczyć siatkę harmonijkową – kiedy nie jest Ci potrzebna, wystarczy, że ją zwiniesz. Jednym z najprostszych metod na montaż moskitiery jest zastosowanie modelu kołnierzowego, który założysz na okno przy pomocy obrotowych haków, co nie sprawi Ci trudności.

  • Zadbaj o to, żeby komary i inne owady nie dostawały się do domu – wystarczy, że zamontujesz moskitierę. Możesz wybrać spośród estetycznych i droższych rozwiązań, na przykład siatki rolowanej, ale także nieco prostszych w montażu i tańszych, czyli modelu kołnierzowego.
moskitiera do okna, siatka przeciw komarom, siatka na okno przeciw komarom
Dopasowana do okna moskitiera uniemożliwi komarom przedostanie się do wnętrza domu, fot. Ignisdev

Artykuły powiązane

Oceń ten artykuł
(1 głos)
Ostatnio zmieniany piątek, 23 sierpień 2019 16:50
komentarz /( 1 )
  • Nowa_Rena
    Nowa_Rena

    środa, 06 lipiec 2022 10:22

    ooo to rady idealne na teraz! Te bzyczące wstręciuchy nie dają mi spokoju. Może dzięki pomysłom z artykułu będę mogła się w spokoju napić drinka na tarasie

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.