Altany ogrodowe i domki narzędziowe z drewna – wszystko, co musisz wiedzieć przed zakupem
Dodatkowe konstrukcje na posesji zwiększają ilość miejsca do przechowywania i są świetną przestrzenią do spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu. Warto zdecydować się zarówno na domek narzędziowy, jak i altanę. Dowiedz się, czy warto wybrać gotowe rozwiązania. Podpowiadamy też, o co należy zadbać przed postawieniem domku narzędziowego i altany.
O czym przeczytasz w artykule?
- Drewniane altany ogrodowe i domki narzędziowe – dlaczego warto?
- Lepiej kupić niż zrobić?
- Jakie drewno na altankę i domek narzędziowy?
- Co musisz wiedzieć, zanim postawisz domek lub altanę?
Drewniane altany ogrodowe i domki narzędziowe – dlaczego warto?
Altana ogrodowa to świetny sposób na zaaranżowanie kącika do relaksu w ogrodzie. Zadaszona konstrukcja powoduje, że możesz odpoczywać, nawet jeśli pogoda jest dość kapryśna. Obiekt ochroni przed deszczem, wiatrem i intensywnym słońcem. W zależności od wielkości altany zmieścisz w niej siedziska, stół, a nawet hamak czy szafki.
Altany ogrodowe zabezpieczają przed wzrokiem sąsiadów czy przechodniów. Konstrukcja ze ściankami sprawia, że możesz cieszyć się prywatnością. Jeśli chcesz jeszcze dokładniej zakryć wnętrze altany przed ciekawskimi spojrzeniami, zdecyduj się na pnącą roślinę. Dzięki ażurowej konstrukcji ścianek będzie miała świetne warunki do rozrostu.
Domki narzędziowe to równie przydatne konstrukcje. Na wiele narzędzi znajdziesz z pewnością miejsce w garażu, jednak nie jest to przecież pomieszczenie z gumy. Domki narzędziowe są świetną przestrzenią na wszystko, czego potrzebujesz do pracy w ogródku. Schowasz tam akcesoria do odśnieżania podjazdu, grabienia liści, sadzenia roślin czy przycinania gałęzi krzewów.
Konstrukcja zabezpiecza narzędzia przed działaniem czynników atmosferycznych. W domku narzędziowym przechowasz nie tylko akcesoria do dbania o ogród, lecz także opony czy meble ogrodowe. Konstrukcja wykonana z drewna prezentuje się estetycznie i pasuje zarówno do ogrodu nowoczesnego, jak i klasycznego. Możesz ją dodatkowo przemalować, żeby perfekcyjnie komponowała się z pozostałymi elementami.
Lepiej kupić niż zrobić?
Altanki ogrodowe czy domki narzędziowe niektórzy wykonują samodzielnie. Wymaga to jednak pewnych umiejętności, urządzeń, a przede wszystkim dużej ilości czasu. Trzeba przecież zaplanować pracę, samodzielnie wykonać projekt i wybrać odpowiednie materiały. Konieczne jest też przygotowanie podłoża, a następnie wykonanie konstrukcji wraz z pokryciem dachowym.
Nie każdy ma czas na samodzielne wykonanie takich prac. Rozwiązaniem są więc gotowe domki narzędziowe i altany. Warto wybrać miejsce, w którym są tworzone na indywidualne zamówienie, co pozwoli dopasować rozmiar, a także zdecydować się na dodatkowe elementy, na przykład okna czy orynnowanie.
Gotowe konstrukcje drewniane to ogromna oszczędność czasu. Nie musisz tworzyć projektu i przede wszystkim zajmować się obróbką drewna. Wykorzystanie gotowego rozwiązania to pewność, że altana czy domek będą stabilne, a tym samym bezpieczne w użytkowaniu. Skorzystanie z pomocy fachowców gwarantuje długie użytkowanie konstrukcji.
Jakie drewno na altankę i domek narzędziowy?
Drewno jest jednym z najchętniej wybieranych materiałów do konstruowania altanek i domków narzędziowych. Jest wytrzymałe, a po odpowiedniej impregnacji zyskuje odporność na czynniki atmosferyczne. Warto zastanowić się, jaki gatunek drewna sprawdzi się najlepiej do wykonania konstrukcji przeznaczonych na zewnątrz.
Stosuje się między innymi drewno świerkowe, które jest atrakcyjne cenowo, łatwe w obróbce oraz powszechnie dostępne. Surowiec wymaga wzmocnienia przy pomocy preparatów chroniących przed czynnikami zewnętrznymi. Popularnym rozwiązaniem jest sosna, która ze względu na miękkość również jest łatwa w obróbce. Podobnie jak w przypadku konstrukcji świerkowych potrzebne jest wykorzystanie środka zwiększającego wytrzymałość surowca.
Twarde drewno, na przykład dąb, to droższe rozwiązanie, przez co mniej popularne. Materiał jest bardziej wytrzymały, ale mimo to wymaga impregnacji. Estetycznie przez wiele lat będzie prezentować się konstrukcja wykonana z modrzewia, który jest wytrzymałym, twardym gatunkiem drewna.
Niezależnie od wybranego gatunku drewna surowiec musi być bardzo dobrze wysuszony. Chroni to przed wypaczeniem konstrukcji. Nawet najtwardsze drewno potrzebuje impregnacji. Konstrukcja będzie przecież narażona na ujemne temperatury, silne słońce oraz deszcz czy śnieg.
Co musisz wiedzieć, zanim postawisz domek lub altanę?
Przed zdecydowaniem się na domek lub altankę warto poznać obowiązujące przepisy. Nieznajomość zasad nie zwalnia przecież z ich przestrzegania. W przypadku domku narzędziowego lub altany ogrodowej nie trzeba mieć pozwolenia na budowę. Warto jednak zaznaczyć, że konstrukcja nie może być większa niż 35 m2. Pamiętaj również, że na 500 m2 terenu nie może przypadać więcej niż dwa tego typu obiekty budowlane. Skomplikowane formalności nie są konieczne, jeśli obiekt jest w pełni wolno stojący. Nie może być więc dobudowany do innej altany czy budynku.
Trzeba też wiedzieć, w jakiej odległości od granicy działki można postawić domek narzędziowy. Jeśli budynek jest zwrócony w stronę granicy ścianą bez okien i drzwi, i ma nie więcej niż 3 m wysokości, odległość od granicy powinna wynosić nie mniej niż 1,5 m.
Warto zwrócić uwagę nie tylko na przepisy, lecz także komfort sąsiadów. Przepisy budowlane nie mówią konkretnie na temat odległości, w jakiej powinna być usytuowana altana od granic działki. Postawiona jednak zbyt blisko sąsiadów może im przeszkadzać ze względu na docierające do nich hałasy czy zapachy. Warto więc umieścić ją chociaż 3 metry od płotu, co pozwoli uniknąć ewentualnych konfliktów.
Domek narzędziowy musi być umieszczony na stabilnym, równym terenie. Sprawdzą się więc wylewka betonowa czy kostka brukowa. Ustawienie domku na trawie nie jest bezpieczne zwłaszcza w czasie intensywnych opadów deszczu. Konstrukcja zacznie się krzywić, a poza tym drewno będzie narażone na działanie wilgoci z podłoża, co może szybko doprowadzić do pojawienia się grzybów i pleśni.
Podłoże pod drewnianą konstrukcję musi być czyste, równe i suche. Możesz zdecydować się na konstrukcję z bloczków, którą wykonasz samodzielnie. Po oczyszczeniu terenu z resztek roślin wykop dół na głębokość mniej więcej 30 cm, zasyp go warstwą piachu o grubości około 8 cm i wyrównaj. Kolejny krok to położenie na ubity piach dwóch warstw białej agrowłókniny i znów przykrycie jej kilkucentymetrową warstwą piachu. Następnie wyłóż równomierną warstwę tłucznia, a później kruszywa. Na ustabilizowane podłoże wyłożysz bloczki betonowe, na których stanie domek narzędziowy.
Altana pozwoli Ci stworzyć przyjemne miejsce do odpoczynku niezależnie od pogody, natomiast domek narzędziowy zwiększy ilość miejsca do przechowywania. Drewniane konstrukcje estetycznie wyglądają i mogą posłużyć Ci przez lata. Wystarczy, że zdecydujesz się na gotowe rozwiązanie od sprawdzonych fachowców, a poza tym zadbasz o regularną impregnację.
Więcej nowoczesnych domków narzędziowych i altan znajdziesz na www.nowoczesne-domki.pl
piątek, 10 czerwiec 2022 10:10
piątek, 10 czerwiec 2022 08:48