Co to są topiary? Dzięki nim odmienisz swój ogród!
Planujesz nasadzenia w ogrodzie? Warto wiedzieć, co to są topiary. Potrafią nadać ogrodowi wyjątkowy wygląd, a dzięki temu, że przybierają różnorodne formy, pasują do wielu aranżacji przestrzeni wokół domu. Dowiedz się, co to topiary i w jaki sposób wykorzystać je w ogrodzie.
O czym przeczytasz w artykule?
- Co znaczy topiary?
- Jakie krzewy wykorzystać, żeby stworzyć topiary?
- Topiary – jaki kształt wybrać?
- Topiary – co warto wiedzieć o formowaniu roślin?
Co znaczy topiary?
Pierwszy raz spotykasz się z tym określeniem? Zastanawiasz się, co to znaczy topiary? W ten sposób określa się rzeźby z roślin. Sztuka ich formowania ma wieloletnią historię, która sięga czasów Juliusza Cezara. Ten sposób zdobienia ogrodów rozwinął się później w Japonii i Chinach. Do Europy sztuka dotarła w epoce renesansu.
Różnorodność – tym zdecydowanie cechują się topiary. Co to jest, już wiesz, a jak wyglądają te ciekawie uformowane rośliny? Nie ma jednego, określonego kształtu. Topiary to rośliny o różnorodnych formach. Mogą przyjmować kształt stożka czy kuli, ale też mieć jeszcze bardziej wymyślną formę, na przykład spirali. Bardziej doświadczone osoby formują rośliny nawet w kształt zwierząt.
Wiesz już, co to są topiary. Czy takie efektowne rośliny sprawdzą się do każdego ogrodu? Zdecydowanie tak! Nawet na najmniejszej posesji znajdzie się przecież miejsce na drzewo o okrągłej, perfekcyjnie dociętej koronie.
Co to znaczy topiary?
- Topiary to rzeźby z roślin,
- Sztuka formowania ich pojawiła się za czasów Juliusza Cezara,
- Topiary są różnorodne – mogą mieć formę kuli, stożka, a nawet zwierzęcia,
- Sprawdzą się zarówno w małym, jak i przestronnym ogrodzie.
Jakie krzewy wykorzystać, żeby stworzyć topiary?
Warto wiedzieć nie tylko, co to topiary, lecz także z jakich roślin się je wykonuje. Najczęściej wykorzystywane są te zimozielone, które pięknie prezentują się przez cały rok. Mogą być iglaste, ale właściwe gatunki to też te tworzące mnóstwo drobnych liści, silnie się krzewiące. Powinny też dobrze znosić cięcie i rosnąć dość wolno. Szybko rosnące rośliny będą bowiem wymagały częstszego podcinania, a więc i czasu.
Spośród jakich krzewów wybierać, żeby stworzyć perfekcyjne topiary? Doskonale sprawdzi się bukszpan wieczniezielony, który rośnie powoli i jest bardzo gęsty. Główną ozdobą rośliny są zimozielone, niewielkie, eliptyczne, błyszczące liście. Bukszpan wieczniezielony najlepiej radzi sobie w cieniu i półcieniu, a jego wymagania względem ziemi są małe. Roślina świetnie znosi cięcie oraz formowanie i dobrze się zagęszcza.
Cis pospolity to kolejna roślina, z której mogą powstać topiary. To iglasty krzew kolumnowy, który rośnie wolno. Stanowisko dla rośliny powinno być osłonięte od wiatru, a gleba – żyzna i umiarkowanie wilgotna.
Spośród szybkorosnących roślin możesz wybrać do formowania bluszcz pospolity. To zimozielone pnącze, którego ozdobą są wyjątkowe liście. Bluszcz ma tę zaletę, że jego wymagania pod względem gleby są niskie.
Topiary to też formowane drzewa, na przykład klony czy buki. Zaletą drzew liściastych jest to, że pięknie wybarwiają się w czasie jesieni.
Z jakich roślin tworzy się topiary?
- Do tworzenia formowanych fantazyjnie roślin wykorzystywane są gatunki zimozielone,
- Mogą być zarówno iglaste, jak i liściaste,
- Warto wybierać spośród gatunków dobrze znoszących cięcie i rosnących dość wolno,
- Sprawdzą się bukszpan wieczniezielony, cis pospolity, bluszcz pospolity,
- Formować możesz też drzewa, na przykład klony lub buki, które pięknie wybarwią się w jesiennym okresie.
Topiary – jaki kształt wybrać?
Topiary to sposób na dekorowanie ogrodu, który będzie wymagał od Ciebie cierpliwości. Tworzenie niektórych form może zająć nawet kilka sezonów. Efekt jest jednak tego wart!
Pierwszy raz chcesz zająć się formowaniem roślin? Rozpocznij od prostszych form, żeby nabrać wprawy. W przyszłości, gdy już zyskasz doświadczenie, zdecydujesz się na skomplikowane kształty. Możesz rozpocząć od formowania stożków lub kul. Pomoże Ci w tym szablon. Są one dostępne w różnorodnych formach, a kosztują około 100 zł.
Możesz wybrać spośród nie tylko wielu kształtów, lecz także rozmiarów. Dzięki szablonowi będzie Ci łatwiej, nawet jeśli nie masz jeszcze żadnych umiejętności formowania roślin. Te o wymyślnych kształtach, na przykład kota, pomagają również osobom doświadczonym. Szablony mają przewidziane miejsce na pień.
To, na jaki kształt się zdecydować, zależy od stylu posesji. Klasyczne, nieskomplikowane formy sprawdzą się, jeśli ogród ma być nowoczesny i pasować do minimalistycznej bryły budynku. Idealne będą więc kule i stożki. Możesz zdecydować się na jedno formowane drzewo stojące przed domem, otoczone szarymi kamykami.
Chcesz stworzyć niepowtarzalny ogród przy drewnianym, rustykalnym domku? Do takiej aranżacji możesz dopasować wymyślnie formowaną roślinność. Spirala, a może królik? Takie niebanalne topiary sprawią, że aranżacja ogrodu zyska magiczny charakter.
Topiary – na jaki kształt się zdecydować?
- Na nowoczesnej posesji sprawdzą się minimalistyczne rozwiązania, na przykład jedno drzewo w formie kuli,
- Przy drewnianym domku ciekawie zaprezentują się fantazyjne kształty, na przykład królik,
- Pomocne w formowaniu roślin będą szablony, z których mogą korzystać zarówno amatorzy, jak i osoby doświadczone.
Topiary – co warto wiedzieć o formowaniu roślin?
Topiary to piękne, ale wymagające dekoracje ogrodowe. Co warto wiedzieć o tworzeniu rzeźb z roślin? Przede wszystkim musisz przygotować sobie narzędzia, bez których trudno będzie uzyskać perfekcyjny efekt.
Jakie narzędzia pomogą Ci stworzyć topiary? To między innymi nożyce ręczne lub elektryczne do grubszych cięć, sekator ręczny do cięć wykańczających i formujących. Przydadzą się też nożyczki ogrodowe, którymi możesz modelować mniejsze krzewy. Do niektórych roślin potrzebujesz drabiny ze względu na ich wysokość.
Warto też wiedzieć, kiedy rozpocząć formowanie. Najlepszy czasem na przycinanie jest późna wiosna lub lato, ponieważ wtedy roślina nie przyrasta już tak intensywnie jak wczesną wiosną. Pamiętaj, żeby nie przycinać jednorazowo gałązek o więcej niż 1/3 długości.
Stosuj narzędzia, które są bardzo ostre. Nie doprowadzaj do sytuacji, w której brzegi pędów są poszarpane. Będzie to źle wyglądało, a dodatkowo grozi pojawieniem się chorób. Nim zaczniesz przycinać pędy, rozłóż matę pod rośliną. Dzięki niej będzie Ci znacznie łatwiej uporządkować miejsce pracy.
Kluczem do sukcesu w przypadku formowania roślin jest systematyczność. Zarówno najprostsze, jak i fantazyjne kształty wymagają od Ciebie regularnej pracy. Zaniedbanie szybko doprowadzi do zniszczenia uzyskanych wcześniej efektów. Konieczne jest podlewanie, nawożenie i odchwaszczanie dopasowane do potrzeb rośliny.
Co warto wiedzieć o formowaniu roślin?
- Tworzenie ich wymaga użycia odpowiednich narzędzi, na przykład nożyc, sekatorów, nożyczek ogrodowych,
- Jeśli roślina jest już wysoka, przyda Ci się drabina,
- Formowanie rozpocznij późną wiosną lub latem,
- Używaj bardzo ostrych narzędzi, żeby uniknąć poszarpania pędów,
- Zadbaj o systematyczność – zaniedbanie szybko zniszczy uzyskane wcześniej efekty.
wtorek, 28 czerwiec 2022 10:19