Czy pelargonie można trzymać w domu? - dekoportal.pl

Czy pelargonie można trzymać w domu?

23 Maj 2023 / Napisał  / Ogród Taras
Czy pelargonie można trzymać w domu?
Pelargonie najczęściej uprawia się w Polsce jako jednoroczne.

Zastanawiasz się, czy pelargonie można trzymać w domu? Są sytuacje, w których nawet trzeba! Pelargonie najczęściej uprawia się w Polsce jako jednoroczne. Odpowiednio przechowywane mogą jednak posłużyć jako ozdoba na znacznie więcej sezonów. Jak dbać o pelargonie w domu, żeby w następnym roku ich kwitnienie znów było imponujące? Podpowiadamy!

O czym przeczytasz w artykule?


Pelargonie na parapecie – czy to dobre rozwiązanie?

Pelargonie w naturalnych warunkach w rejonie Morza Śródziemnego są wieloletnie. W Polsce jednak najczęściej to roślina, która dekoruje balkon tylko przez jeden sezon. Nie musi tak jednak być! Czy pelargonię można trzymać w domu? Jest to jeden ze sposobów na zatrzymanie popularnej rośliny na dłużej. Nie jest jednak doskonały.

Pelargonie na parapecie, na przykład w salonie, są przechowywane w temperaturze pokojowej. Tak zimowane niestety z roku na rok będą prezentować się coraz gorzej. Pelargonia w domu może stać, jednak, jeśli zależy Ci na tym, by latem zachwycała wyglądem, musisz zapewnić jej zdecydowanie inne warunki niż ma w pokoju dziennym.

  • Pelargonie na parapecie w domu mogą stać, jednak takie zimowanie sprawi, że kwitnienie będzie znacznie słabsze. Roślinie zabraknie bowiem czasu na odpoczynek.
Czy pelargonie można trzymać w domu?
Pelargonie na parapecie, na przykład w salonie, są przechowywane w temperaturze pokojowej.

Przygotuj rośliny do zimowania

Zastanawiasz się, jak dbać o pelargonie w domu? Nim zdecydujesz się na zimowanie roślin, koniecznie je obejrzyj. Selekcja okazów jest niezbędna. Nie każda pelargonia nadaje się bowiem do zimowania.

Przyjrzyj się, czy roślin nie zaatakowały szkodniki lub choroby. Zainfekowanych okazów nie ma sensu zimować. Wybierz wyłącznie te pelargonie, które są silne i zdrowe.

Pelargonia w domu może stać w tych pojemnikach, w których znajdowała się na dworze. Wystarczy je więc przenieść na miejsce zimowania. Jeśli natomiast pelargonie zdobiły rabaty, musisz je wykopać, a następnie umieścić w donicy z drenażem i świeżą ziemią. Podczas wykopywania roślin zachowaj szczególną ostrożność, żeby ich nie uszkodzić.

By pelargonia w domu mogła zimować, musisz ją odpowiednio przygotować. Konieczne jest przycięcie pędów mniej więcej do 1/3 wysokości. Nie powinny mieć one więcej niż 20 cm. Pozbądź się też wszystkich nieładnych części rośliny, na przykład zwiędłych liści. Usuń kwiaty, żeby pelargonia domowa zatrzymała rozwój.

Jak przygotować pelargonię do zimowania?

  • Sprawdź, czy roślina nie jest zaatakowana przez szkodniki lub choroby.
  • Do zimowania wybierz tylko zdrowe, silne pelargonie.
  • Pozbądź się pędów do 1/3 wysokości i usuń zwiędłe liście oraz kwiaty.
  • Do domu możesz wstawić pelargonię w doniczkach, w których rosła na balkonie.
  • Jeśli chcesz zimować roślinę z gruntu, wykop ją i włóż do donicy z drenażem i świeżą ziemią.
Czy pelargonie można trzymać w domu?
Konieczne jest przycięcie pędów mniej więcej do 1/3 wysokości.

Jak przechować pelargonie do wiosny? W chłodnym pomieszczeniu!

Wiesz już, jak przygotować pelargonie. Zimowanie wymaga odpowiednich warunków. Szczególnie ważne jest chłodne pomieszczenie. Dlaczego? Pelargonie na parapecie w domu miałyby ciepło, dlatego ciągle by rosły. Temperatura powinna wynosić około 6–10℃. Dzięki takim warunkom pelargonia zatrzyma wegetację. Wejdzie w stan uśpienia. Pamiętaj, że nie może być zbyt zimno – temperatura poniżej 0℃ grozi zmarznięciem rośliny.

Pelargonia w domu powinna znajdować się w pomieszczeniu, w którym są okna. Dzięki nim roślina będzie miała dostęp do naturalnego światła. Ciemna piwnica nie jest więc najlepszym miejscem na pelargonie. Zimowanie roślin może odbywać się w budynku gospodarczym lub nieogrzewanej spiżarni z oknem. Pomieszczenie powinno być jasne, jednak nie trzymaj pelargonii w silnie nasłonecznionym miejscu.

Jak przechować pelargonie do wiosny?

  • Wybierz chłodne pomieszczenie – temperatura powinna utrzymywać się na poziomie 6–10℃.
  • Nie może być jednak zbyt chłodno – poniżej 0℃ to temperatura, która grozi zmarznięciem pelargonii.
  • Wybierz pomieszczenie z oknem – roślina potrzebuje dostępu naturalnego światła.
Czy pelargonie można trzymać w domu?
Pelargonia w domu powinna znajdować się w pomieszczeniu, w którym są okna.

Pelargonie – zimowanie w odpowiednich warunkach

Wiesz już, jak przechować pelargonie do wiosny. Odpowiednia temperatura to podstawa, żeby rośliny miały szansę odpocząć przed kolejnym okresem kwitnienia! Co jeszcze warto wiedzieć? Jak dbać o pelargonie w domu, żeby latem znów zdobiły taras, balkon lub rabatę?

Zrezygnuj z nawożenia pelargonii. Preparat przyczyniłby się do zbyt szybkiego wznowienia wegetacji. Co z podlewaniem? O nim nie wolno zapominać, jednak ogranicz nawadnianie pelargonii do minimum. Kieruj się tym, jaka jest ziemia. Powinna być tylko delikatnie wilgotna – zbyt mokra może doprowadzić do gnicia rośliny. Zimującą pelargonię podlewaj co około 2–4 tygodnie w zależności od warunków, które panują w pomieszczeniu.

  • Zrezygnuj z nawożenia pelargonii, które doprowadziłoby do wznowienia wegetacji. Podlewanie ogranicz do minimum – stosuj je w taki sposób, żeby ziemia była tylko lekko wilgotna.
Czy pelargonie można trzymać w domu?
Zrezygnuj z nawożenia pelargonii.

Pelargonia w domu – wybudzanie z zimowego snu

Luty to czas na wybudzanie pelargonii z zimowego snu. Właśnie wtedy możesz zacząć częściej ją podlewać, a dodatkowo zastosować nawóz. W naturalny sposób w pomieszczeniu zwiększy się temperatura, co przyczyni się do wzrastania rośliny.

Pelargonię możesz wystawić na zewnątrz po 15 maja. To dzień określany jako zimna Zośka, czyli załamanie pogody. Mogą wtedy wrócić nocne przymrozki. Po tej dacie natomiast uważa się, że ryzyko minusowych temperatur w nocy minęło. Rośliny mogą więc bezpiecznie trafić do gruntu.

  • W lutym możesz zacząć rozbudzać pelargonię z zimowego snu, podlewając i rozpoczynając nawożenie. Po 15 maja przenieś ją na zewnątrz.

Artykuły powiązane

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Ostatnio zmieniany czwartek, 25 kwiecień 2024 10:06

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.