Czy w sierpniu można siać fasolkę szparagową? Tak, ale jest kilka warunków
Sierpień to dla wielu osób wciąż miesiąc pracy w ogrodzie. Nie brakuje warzyw, na których uprawę wciąż można się zdecydować. Czy należy do nich fasolka szparagowa? Dowiedz się, czy siew tej rośliny późnym latem jest możliwy. Podpowiadamy też, co można siać w sierpniu, żeby przed nadejściem jesieni cieszyć się zdrowymi plonami.
O czym przeczytasz w artykule?
- Fasolka szparagowa – co warto o niej wiedzieć?
- Czy w sierpniu można siać fasolkę szparagową? Poznaj najlepszy termin na siew!
- Jak siać fasolkę szparagową?
- Kiedy sadzić fasolkę szparagową?
- Co można siać w sierpniu?
Fasolka szparagowa – co warto o niej wiedzieć?
Fasolka szparagowa jest ceniona za smaczne, chrupiące strąki. Istnieją różne odmiany tego warzywa. Można uprawiać fasolkę w żółtej, zielonej czy fioletowej wersji. Każda z nich jest pełna witamin, dlatego warto wprowadzić ją do przydomowego ogródka.
Fasolka szparagowa preferuje ciepły klimat. Najlepsze jest dla niej miejsce w pełnym słońcu. Roślina wyróżnia się wrażliwością na przymrozki, o czym warto pamiętać, wybierając termin siewu.
Warzywo zapewni świetne plony dzięki odpowiedniemu stanowisku oraz regularnemu podlewaniu. Fasolka szparagowa jest dobrym wyborem dla początkujących ogrodników. Nie ma wielu wymagań, a może dawać obfite zbiory.
Fasolka szparagowa – co trzeba o niej wiedzieć?
- Każda z odmian jest bogata w witaminy.
- Najlepiej czuje się w słonecznym stanowisku.
- Potrzebuje regularnego nawadniania.
- Z jej uprawą poradzą sobie początkujący ogrodnicy.
- Jest wrażliwa na przymrozki.
Czy w sierpniu można siać fasolkę szparagową? Poznaj najlepszy termin na siew!
Nim dowiesz się, jak siać fasolkę szparagową, poznaj idealny termin na to działanie. Warto przeprowadzić siew w terminie od końca maja do początku czerwca. Ważne, żeby gleba miała już przyjemną temperaturę kilkunastu stopni, a ryzyko przymrozków minęło. Jeśli region wyróżnia się łagodnym klimatem, warto rozpocząć siew w połowie maja.
Choć zalecenia są właśnie takie, fasolkę szparagową można siać później. Warto to robić co około 10 dni aż do początku lipca. Dzięki temu będzie można cieszyć się smacznymi obiadami przez całe lato i na początku jesieni. Czy lipiec to ostatni moment, czy w sierpniu można siać fasolkę szparagową?
Czy fasolkę szparagową można siać w sierpniu?
Tak, fasolkę szparagową można wysiać w sierpniu. Jest to jednak obarczone większym ryzykiem niż siew we wcześniejszym miesiącach. W sierpniu rośliny mają mniej czasu na pełen rozwój, nim nadejdą chłodne dni. Plony mogą się więc okazać ograniczone. Mieszkając w regionie o łagodnym klimacie, można jednak spróbować. Ważne, żeby zastosować osłonę, na przykład z agrowłókniny, gdy noce będą już bardzo chłodne.
Czy w połowie sierpnia można siać fasolkę szparagową?
W połowie sierpnia siew jest możliwy, ale bardzo ryzykowny. Trzeba pamiętać, że fasolka potrzebuje około 60 dni do pełnego wzrostu. Siew w połowie sierpnia może sprawić, że roślinie zabraknie czasu na rozwój, nim pojawią się pierwsze przymrozki. Sytuację poprawią agrowłóknina czy mini tunel. Ważne, żeby sprawdzać informacje na opakowaniu, które podają, jaki jest czas dojrzewania rośliny i wybierać te z najkrótszym.
Kiedy najpóźniej można wysiać fasolkę szparagową?
Zaleca się wysiewać fasolkę szparagową najpóźniej do końca lipca. Dzięki temu rośliny będą miały wciąż wystarczająco czasu na wzrost. W cieplejszych miejscach może być to siew na początku sierpnia, jednak szanse na obfite plony zmniejszają się z każdym dniem.
Przeczytaj: Kiedy siać pietruszkę? Nie przegap tego terminu
Jak siać fasolkę szparagową?
Fasolka szparagowa lubi słoneczne stanowisko. Trzeba wybrać dla niej przepuszczalną glebę. Powinna być dobrze napowietrzona. Nasiona odmian karłowych należy wysiewać na głębokość około 2–3 cm i w rzędach co 30–40 cm. Odstępy między nasionami powinny wynosić 6–10 cm. Odmiany tyczne sieje się natomiast gniazdowo – w jednym miejscu niech znajdą się 2–3 nasiona.
Po jakim czasie wschodzi fasolka szparagowa?
Fasolka szparagowa zazwyczaj wschodzi w ciągu 7–14 dni od wysiewu. Dokładny czas jest uzależniony od temperatury i warunków glebowych. Szybkiemu kiełkowaniu sprzyja temperatura na poziomie co najmniej 20℃. Jeśli będzie zbyt chłodno, czas ten może ulec wydłużeniu. Błyskawicznemu wschodzeniu sprzyja również regularne podlewanie i utrzymanie gleby odpowiednio wilgotnej.
Sprawdź: Dobre sąsiedztwo warzyw, czyli jak zaplanować ogród warzywny
Kiedy sadzić fasolkę szparagową?
Fasolkę szparagową można sadzić od 15.05 do 15.07, więc to podobny termin, w jakim zaleca się wysiew. Decydując się jednak na sadzonki, można cieszyć się krótszym czasem oczekiwania na zbiór.
Pyszne warzywo uprawiane z sadzonki pojawi się na krzaczkach po około 5–6 tygodniach. To sprawia, że myśląc o tym, kiedy sadzić fasolkę szparagową, można wziąć pod uwagę późniejszy termin. Odpowiedni będzie sierpień. Może się okazać, że pierwsze dwa tygodnie września będą na tyle piękne, że fasolka będzie miała wystarczająco czasu, żeby zapewnić duże zbiory.
Czy fasolkę szparagową trzeba moczyć przed sadzeniem?
Moczenie fasolki przed sadzeniem nie jest konieczne, ale może przynieść korzyści. Sadzonka od razu otrzyma odpowiednią dawkę wody. Wystarczy nalać ją do wykopanego dołka i umieścić tam roślinę, a następnie zasypiać ziemią.
Przydatne jest moczenie nasion przed wysiewem. To prosty zabieg, który przyspiesza kiełkowanie. Pomaga szczególnie w przypadku twardych nasion. Sprawia, że nabierają wilgoci, łatwiej wchłaniają później wodę z podlewania, a kiełkowanie staje się prostsze. Jeśli gleba jest dobrej jakości i odpowiednio wilgotna, nie ma konieczności namaczania nasion. Jeśli jednak ważny jest jak najkrótszy czas kiełkowania, warto się na to zdecydować.
Kiedy sadzić fasolkę szparagową?
- Zalecany termin to 15.05–15.07, więc podobnie jak termin wysiewu.
- Dzięki sadzonce krócej czeka się na zbiór.
- Można więc zaryzykować i zdecydować się na późniejsze sadzenie, na przykład w pierwszym tygodniu sierpnia.
Co można siać w sierpniu?
Wiesz już, czy w sierpniu można siać fasolkę szparagową. Jest to obarczone dużym ryzykiem, że plony nie będą zadowalające, choć istnieje szansa, że się uda. Są jednak inne rośliny, które wciąż mogą pojawić się w przydomowym ogródku. Co można siać w sierpniu?
To czas na powrót do rzodkiewek, które doskonale radziły sobie w ziemi w maju. W sierpniu temperatura spada. Nie ma już tak gorących nocy jak w lipcu, a to sprzyja uprawie rzodkiewki. Z podobnego powodu to dobry moment na siew sałaty jesiennej. W sierpniu możesz postawić również na koper ogrodowy, kapustę pekińską oraz jarmuż.
- Co można siać w sierpniu? To moment na wysiew rzodkiewki, sałaty jesiennej, kopru ogrodowego, kapusty pekińskiej oraz jarmużu.
Redakcja Dekoportal.pl