Czym zaimpregnować domek letniskowy?
Coraz więcej osób może sobie pozwolić na zakup i bieżącą eksploatację domku letniskowego, który stanowi jedną z najbardziej komfortowych form spędzania wolnego czasu. Nie obejdzie się jednak bez zadbania o stronę techniczną tego rodzaju przedsięwzięcia. Czym zaimpregnować domek letniskowy, aby wyglądał świeżo przez jak najdłuższy czas? Rozwiązań jest wiele, dlatego warto poznać je wszystkie.
Czym jest domek letniskowy w świetle prawa?
Jeszcze do niedawna domek letniskowy był możliwym rozwiązaniem dla wąskiej grupy odbiorców. Teraz jednak ze względu na wysoką dostępność gotowych modeli i stosunkowo niską cenę ich zakupu, coraz więcej osób może sobie na tego rodzaju przedsięwzięcie pozwolić. Dla części z nich domek służy wyłącznie do wypoczynku w chwilach wolnych od pracy, podczas gdy inni traktują go jako standardowy dom całoroczny. Nie ma się co dziwić – precyzyjnie zaplanowana termoizolacja oraz instalacja grzewcza sprawia, że korzystanie z domku letniskowego nie musi ograniczać się wyłącznie do ciepłych pór roku.
Duży boom na drewniane domki letniskowe rozpoczął się w 2015 roku, kiedy to doszło do nowelizacji prawa budowlanego. Od tego czasu wznoszenie obiektów o powierzchni do 35 m2 w obrysie przyziemia nie wymaga uzyskania pozwolenia na budowę – wystarczy samo zgłoszenie. Od 2022 r. bez pozwolenia możemy wybudować domki do 70 m2. Warunkami uprawniającymi do skorzystania z tej możliwości jest także wysokość, która nie może przekraczać wartości ustalonej w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, a także kąt dachu do 45 stopni. Budynek musi być parterowy, co nie oznacza, że trzeba zrezygnować z poddasza. Jeśli ma charakter nieużytkowy, to domek w świetle prawa jest w dalszym ciągu uznawany jako parterowy.
Impregnacja domku letniskowego – czy to niezbędne?
Domki letniskowe są wyprodukowane w całości z drewna, czyli surowca naturalnego, który wystawiony na działanie niekorzystnych warunków pogodowych może szybko tracić swoje walory estetyczne i praktyczne. Nie bez powodu impregnacja domku letniskowego stanowi podstawową czynność konserwacyjną, którą należy przeprowadzić bezwzględnie tak szybko jak to możliwe, najlepiej tuż po jego postawieniu. Zastosowanie odpowiednich preparatów zabezpiecza drewno na wiele lat, a przy tym zupełnie nie zmienia jego właściwości mechanicznych. Zabezpieczenie drewna w domku letniskowym należy przeprowadzać zawsze wyłącznie sprawdzonymi specyfikami przeznaczonymi do tego typu prac.
Drewno bez konserwacji nie prezentuje się dobrze
Jak wygląda drewno bez odpowiedniej pielęgnacji? Z początku nieskazitelnie, zmiany na niekorzyść pojawią się jednak już po kilku miesiącach, a jeszcze szybciej w przypadku obfitych opadów deszczu i zimy. Na drewnianą elewację destrukcyjne działa przede wszystkim promieniowanie ultrafioletowe, które niszczy jego strukturę i powoduje jego pękanie czy przyspieszenie procesów starzenia.
Drewno jest także łakomym kąskiem dla owadów i insektów, które wykorzystają je np. do drążenia swoich tuneli. Później pojawi się gnicie i pleśń, a wraz z nimi obniżenie nośności konstrukcji i idące za tym dalsze niebezpieczeństwa. Nie można także pominąć aspektu ognia – drewno bez zabezpieczenia jest materiałem łatwopalnym.
Czym zaimpregnować domek letniskowy?
Impregnacja domku letniskowego to zadanie dla wyselekcjonowanych preparatów dostępnych wyłącznie w wyspecjalizowanych sklepach. Warto, aby impregnat był na bazie naturalnych składników, takich jak woda lub glina – tylko wtedy nie wpłynie negatywnie na walory estetyczne i cechy praktyczne drewna. Impregnaty na bazie lakierów i rozpuszczalników mogą blokować pory w drewnie, znacznie zmniejszając jego funkcjonalność. Mogą się także łuszczyć w trakcie dłuższej eksploatacji, gdyż nie wnikają w strukturę surowca, tylko pokrywają go z zewnątrz, tworząc cienką powłokę na jego powierzchni.
Zabezpieczenie drewna w domku letniskowym warto rozpocząć od przygotowania podłoża. Powierzchnia powinna być przede wszystkim sucha, czysta, zeszlifowana i gładka – tylko wtedy preparat będzie w stanie dokładnie spenetrować jej warstwę zewnętrzną. Aplikację należy przeprowadzić za dnia, najlepiej w temperaturze nie wyższej niż 25°C i nie niższej niż 5°C, przy użyciu pędzla, metody natryskowej lub ciśnieniowej. Ta ostatnia cechuje się najlepszymi efektami, może wymagać jednak zakupu dodatkowych narzędzi.
Praktyczne wskazówki – impregnacja drewna
Drewno to jeden z najbardziej klasycznych i ponadczasowych materiałów wykorzystywanych do budowy domków letniskowych. Aby jednak zachwycało swoim wyglądem przez jak najdłuższy czas, powinno być odpowiednio zabezpieczone. Impregnaty mogą zapewnić ochronę nawet na 20 lat, chronią przed rozwojem pleśni i gniciem desek, a także przed szkodnikami i zmniejszają łatwopalność. Mają jednak także inną dodatkową zaletę – pigment kolorystyczny. Za pomocą impregnatu można zmienić kolor elewacji na zupełnie inny i w efekcie odświeżyć dom i dostosować go do swoich potrzeb i oczekiwań. Pierwszą warstwę warto zaaplikować od razu po wzniesieniu domku.
Partnerem wpisu jest Drewnolandia – producent domków drewnianych letniskowych i całorocznych.
FAQ:
- Czy bez impregnacji domek letniskowy będzie służył przez wiele lat?
To, jak długo Twój domek będzie wyglądał nieskazitelnie od czasu jego montażu, zależy przede wszystkim od warunków atmosferycznych i rodzaju użytych preparatów do impregnacji. Specyfiki te mogą przedłużyć trwałość drewna nawet do kilkudziesięciu lat, a z aplikacją można sobie poradzić samodzielnie. Warto rozważyć zastosowanie preparatów do impregnacji, które sprawią, że drewniany domek letniskowy zachowa trwałość i wygląd na dłużej. Jeśli rozważasz impregnację domku letniskowego we własnym zakresie, z pewnością poradzisz sobie z tym zadaniem, kierując się instrukcją na opakowaniu preparatu. Zwróć uwagę na to, aby dokładnie stosować się do załączonej instrukcji, gdyż każdy krok może wpłynąć na trwałość preparatu.
- Czy koszt zakupu preparatów impregnacyjnych jest wysoki?
Cena preparatów zabezpieczających do drewna jest bardzo niska, w szczególności w stosunku do ich efektywności i rezultatów zastosowania. Nie warto wybierać środków najtańszych – mogą mieć bardzo niską jakość i zapewniać krótki czas skutecznej ochrony przy niewielkiej wydajności. Z pozoru droższy specyfik może w dłuższej perspektywie okazać się znacznie tańszy. Przy wyborze preparatu zwróć uwagę na jego jakość i gwarantowaną trwałość. Możesz również zapytać obsługę w sklepie o pomoc przy wyborze odpowiedniego specyfiku.
- Impregnacja domku letniskowego – powierzyć to profesjonalistom czy przeprowadzić samodzielnie?
Zastosowanie impregnatów do domku letniskowego jest bardzo proste i nie wymaga specjalistycznej wiedzy z zakresu materiałoznawstwa. Płynna forma umożliwia ich nakładanie pędzlem lub wałkiem, a optymalny czas schnięcia pozwala na kontynuowanie pracy przez wiele godzin. Jeśli planujesz wykonać impregnację we własnym zakresie, postaw na sprawdzone preparaty o wysokiej jakości, które będą łatwiejsze w użyciu oraz przedłużą trwałość drewna.
Artykuł sponsorowany
Redakcja Dekoportal.pl