Difenbachia – czy warto?
Difenbachia to roślina, która cieszy się sporą popularnością wśród osób, które decydują się na hodowanie roślin w swoich domach. Swoją nietypową nazwę zawdzięcza nazwisku słynnego ogrodnika cesarskiego austriackiego pochodzenia o imieniu Joseph Dieffenbach. Roślina ta cechuje się pięknymi, dwukolorowymi liśćmi. Jest to kwiat doniczkowy, który charakteryzuje się pięknymi rozlano - nakrapianymi wzorami. Świetnie sprawdzi się jako element Urban Jungle - czyli popularnego w ostatnich czasach trendu polegającemu na tworzeniu przestrzeni zielonych w budynkach mieszkalnych i biurowych.
Więcej przeczytasz na: https://budujemysami.pl/difenbachia-rozmnazanie-podlewanie-odmiany-choroby/.
Difenbachia to roślina pochodząca z Brazylii. Jej wysokość waha się między 10 a 120 cm. Jest to roślina szczególnie polecana osobom, które dopiero zaczynają swoją przygodę z domową hodowlą. Jest to kwiat trujący. Jako ciekawostkę można wymienić fakt, że Indianie używali jej do zatruwania strzał. Wyróżnić możemy następujące odmiany:
- Tropic Snow - liście tej odmiany są dwukolorowe, charakteryzują się rozlanym i mocno paskowanym wzorem
- Camilia - liście są średniej wielkości z białą, rozlaną plamą na środku (wzdłuż nerwu)
- Summer Style - jasnożółte liście z zielonym obrzeżem
Difenbachia – pielęgnacja
Nie jest to roślina wymagająca specjalistycznej wiedzy, dlatego idealnie sprawdzi się dla początkujących hodowców roślin. Szukając w naszym domu miejsca dla Difenbachii, powinniśmy szukać takiego, który będzie lekko zacieniony. Roślina ta nie przepada za zbyt dużą ekspozycją na światło słoneczne, sprzyja to jej poparzeniom. Podłoża, które najlepiej sprawdzą się podczas hodowania Difenbachii to te lekko wilgotne, przepuszczalne i zasobne. Warto postawić doniczkę na podstawce z kamykami pilnując, aby jej dno nie stało bezpośrednio w wodzie. Podczas okresu zimowego nie trzeba wykonywać żadnych dodatkowych czynności pielęgnacyjnych. Należy zagwarantować jej tylko niższe temperatury i rzadsze podlewanie. Przesadzanie i rozmnażanie możliwe jest poprzez oddzielanie sadzonek pędowych. Między marcem a październikiem warto zapewnić jej również nawóz płynny. Temperatura idealna dla Difenbachii powinna oscylować pomiędzy 15 - 18 stopni, niższe mogą przyczynić się utraty przez nią liści.
Rozważając zakup Difenbachii, powinniśmy wziąć pod uwagę jej wysoką toksyczność. Soki wytwarzane przez roślinę mają działanie paraliżujące, które mogą doprowadzić nawet do tymczasowego porażenia strun głosowych. Osoby, które posiadają w domu małe dzieci lub zwierzęta powinny zadbać o jej umiejscowienie z dala od ich zasięgu.
Pomimo toksycznych właściwości oraz ryzyka, które może wystąpić w momencie zdecydowania się na jej posiadanie, warto zdecydować się na jej zakup. Jest to roślina łatwa w obsłudze, jej obecność może przyczynić się do znacznej poprawy naszego samopoczucia. Difenbachia jak i inne rośliny obecne w naszych wnętrzach w pozytywny sposób wpływają na naszą psychikę. Zieleń oraz inne kolory z nich płynące, dają nam przestrzeń wypełnioną pozytywną energią i spokojem, zapewniają komfort wykonywanych przez nas codziennych czynności.
Artykuł powstał przy współpracy z: https://nafakcie.pl/.
Redakcja Dekoportal.pl