Fasolka szparagowa – niewiele potrzebuje by obdarzyć bogatym plonem
Wybierając warzywa do przydomowego ogródka wiele osób kieruje się ich smakiem i właściwościami odżywczymi. Fasolka szparagowa jest jedną z chętniej wybieranych roślin. Nie tylko doskonale pasuje do niedzielnych obiadów, ale też zawiera szereg substancji pozwalających zachować dobre zdrowie. Oprócz przyjemności jej spożywania warto pamiętać o tym, że jej uprawa nie jest zbyt wymagająca. W obliczu zmieniających się warunków pogodowych łatwe w utrzymaniu rośliny stają się coraz bardziej poszukiwane. Co należy wiedzieć o dbaniu o fasolkę?
Fasolka szparagowa w ogrodzie – dlaczego warto?
To sezonowe warzywo zaleca się dodawać do różnych posiłków. Doskonale smakuje nie tylko w tradycyjnej odsłonie z bułką tartą, ale też w formie sezonowego leczo z cukinią i pomidorem. Fasolka powinna znaleźć się na stole wszystkich osób dbających o zdrowie. Godne uwagi są zawarte w niej witaminy. Dość duża ilość witaminy C chroni przed stresem oksydacyjnym i ułatwia przyswajanie pierwiastków takich jak żelazo. Warzywo to jest też bogatym źródłem witaminy E, A i witamin z grupy B.
Wiele osób ceni fasolkę szparagową za dużą zawartość flawonoidów, które są silnymi przeciwutleniaczami. Chronią więc przed przedwczesnym starzeniem się organizmu. Obok powyższych składników odżywczych należy wymienić jeszcze magnez, kwas foliowy i witaminę K. Dzięki nim spożywanie fasolki wspomaga odporność, pozwala zadbać o właściwy poziom cholesterolu i chroni przed niedoborami ważnych elementów. Jak uprawiać fasolkę?
Sadzenie i pielęgnacja fasolki szparagowej
Planując wysianie tego warzywa należy zwrócić uwagę na pH gleby i panującą temperaturę. Nie powinno siać się jej przed połową maja, kiedy wciąż występuje ryzyko gwałtownych ochłodzeń. Warto zaczekać, aż temperatura będzie utrzymywała się na poziomie min. 15°C. Gleba pod uprawę fasolki powinna mieć lekko kwaśne pH. Ważne też, żeby była przepuszczalna, ponieważ roślina jest wrażliwa na nadmierną wilgoć.
Nasiona można umieszczać w ziemi w formie rzędów lub gniazdek. Zaleca się przeprowadzać sadzenie na głębokości ok. 2 cm. Regularne plewienie i podlewanie w bezdeszczowe dni są oczywiście konieczne dla utrzymania roślin w dobrej kondycji. Poza nimi fasolka nie wymaga jednak dodatkowego nawożenia ani specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych, co sprawia, że jej uprawa jest łatwa. Fasolka szparagowa dobrze czuje się na słonecznych stanowiskach, dlatego można śmiało sadzić ją na grządkach bez obawy o negatywny wpływ światła.
Obfite plony przy niewielkiej ilości pracy
Okres zbiorów fasolki trwa zwykle ok. 3 tygodni. W tym czasie zaleca się obrywać dojrzałe strąki na bieżąco. W ich miejscu szybko będą pojawiały się nowe. Już obsadzenie jednej grządki może przynieść kilka do kilkunastu kilogramów warzywa. Regularne podlewanie jest tutaj kluczowe. Poza nim, fasolka nie ma jednak większych wymagań. Planując uprawę tej rośliny na swojej działce warto zapoznać się z różnymi odmianami. Oprócz klasycznych, żółtych strąków można bowiem skosztować fasoli w kilku kolorach, która sprawdzi się w innych potrawach i przetworach. Więcej informacji na temat rodzajów fasolki i jej uprawy można odnaleźć na stronie https://www.ogarnijogrod.pl/fasolka-szparagowa-uprawa-i-zastosowanie/.
To warzywo pochodzące z Ameryki Południowej jest cenione przez miłośników gotowania i zdrowego odżywiania. Świetnie sprawdzi się jako roślina dla początkujących działkowiczów. Powszechnie lubiana fasolka z pewnością będzie radowała ogrodników w letnim sezonie. Wyjątkowo obfite plony ucieszą też rodzinę i przyjaciół.
Artykuł sponsorowany
wtorek, 09 sierpień 2022 15:07
poniedziałek, 08 sierpień 2022 08:55