Gazony – inspiracje, które ozdobią Twój ogród!
Gazony ogrodowe są specjalnymi formami dekoracyjnymi, wykonanymi z betonu lub keramzytobetonu. Pełnią różne funkcje na posesji. Mogą stać się donicami na roślinność, ale będą też idealne do stworzenia murku. Planujesz wykorzystać na działce gazony? Inspiracje na ich ułożenie znajdziesz w tym artykule!
O czym przeczytasz w artykule?
- Dowiedz się więcej o gazonach
- Gazony w ogrodzie – aranżacje z wykorzystaniem kolorowych kwiatów
- Gazony – inspiracje na rośliny, które nie wymagają wiele pracy
- Gazony ogrodowe – aranżacje z murkiem
- Gazony betonowe – inspiracje na skalniak
- Gazony przed domem – jak wykorzystać?
Dowiedz się więcej o gazonach
Gazony betonowe były kiedyś wykorzystywane głównie w parkach, przy sklepach czy parkingach. Obecnie coraz częściej stają się dekoracją prywatnych posesji. Są świetnym sposobem na urozmaicenie tej części ogrodu, w której gleba jest nieurodzajna. Ich zaletą jest pochłanianie dźwięków, dlatego znajdą zastosowanie na kawałku posesji położonym od strony ruchliwej ulicy.
Gazony przed domem, na podjeździe czy przy tarasie pasują do ogrodów urządzonych w różnym stylu. Wkomponujesz je w przestrzeń rustykalną, boho, klasyczną, a także nowoczesną. Taka uniwersalność to zasługa wielu wariantów gazonów ogrodowych. Występują w różnych kształtach, rozmiarach i kolorach. Możesz postawić na czerwony, bordowy, jasnoszary czy grafitowy.
Do wyboru masz między innymi gazony półokrągłe, które sprawdzą się przy krętej ścieżce. Sześciokątne natomiast posłużą jako pojedyncza donica. Prostokątne gazony zastosujesz przy budowie murka.
Jak ułożyć gazony w ogrodzie? Ta forma dekoracyjna posłuży Ci jako pojedyncza, stała donica, ale to tylko jedno z rozwiązań. Gazony przed domem dobrze zaprezentują się również jako element większej konstrukcji. Betonowe elementy możesz nałożyć na siebie tak, by tworzyły ciekawą formę, na przykład kaskadę. Efekt pięter stworzonych z gazonów wygląda niebanalnie.
Co warto wiedzieć o gazonach?
- Kiedyś stosowano je głównie w parkach czy przed sklepami.
- Sprawdzą się w miejscu, gdzie gleba jest nieurodzajna.
- Pochłaniają dźwięki.
- Pasują do ogrodów urządzonych w różnym stylu.
Gazony w ogrodzie – aranżacje z wykorzystaniem kolorowych kwiatów
Planujesz gazony w ogrodzie? Inspiracje zawarte w tym artykule ułatwią Ci dobranie kwiatów do tych nietypowych donic.
Kiedy wybierasz roślinność do gazonów, Twój gust i pomysł na aranżację to nie wszystko, na co musisz zwrócić uwagę. Betonowe formy dekoracyjne tworzą trudne warunki dla kwiatów. Latem silnie się nagrzewają, więc istnieje ryzyko poparzenia korzeni. Ziemia w gazonach szybko przesycha, co również jest niekorzystne dla wielu gatunków.
Mimo niesprzyjających warunków istnieją kwitnące rośliny, którymi możesz wypełnić gazony w ogrodzie. Aranżacje z pelargonią, goździkiem, macierzanką to jeden z pomysłów. Jeśli układasz konstrukcję z kilku gazonów, możesz połączyć wiele gatunków. Przedtem sprawdź jednak, czy mają podobne wymagania pod względem stanowiska.
Idealne rozwiązanie to również lawenda w gazonach. Doskonale zaprezentuje się jako jedyna roślina w betonowej donicy. Dzięki lawendzie uzyskasz minimalistyczny, a jednocześnie kolorowy efekt.
Jeśli nie masz jeszcze pomysłu, co dokładnie powinno rosnąć w konstrukcji z gazonów, zdecyduj się na rośliny jednoroczne. Należą do nich aksamitka wąskolistna, werbena czy lobelia. W następnym sezonie możesz wypróbować inne rośliny.
Jakie rośliny do gazonów ogrodowych wybrać?
- Pelargonia, macierzanka, goździk sprawdzą się świetnie.
- Pięknie zaprezentuje się lawenda w gazonach, zwłaszcza jeśli zależy Ci na minimalistycznym efekcie.
- Weź pod uwagę aksamitkę, werbenę czy lobelię, jeśli chcesz za rok spróbować innych zestawień – te rośliny są jednoroczne, więc łatwo je wymienisz.
Gazony – inspiracje na rośliny, które nie wymagają wiele pracy
Znasz już rośliny kwitnące, którymi możesz wypełnić gazony w ogrodzie. Inspiracje na gatunki wyjątkowo łatwe w uprawie są Ci potrzebne? Mamy kilka propozycji!
Gazony przed domem możesz wypełnić karłowymi jałowcami. Zwróć szczególną uwagę na płożącą odmianę tego trwałego krzewu. Murek stworzony z gazonów wypełnisz również przy pomocy bluszczu pospolitego. Pnącza są doskonałym sposobem, żeby utworzyć zieloną ścianę. Jeśli chcesz wprowadzić nieco koloru do ogrodu, postaw na łatwą w uprawie różę pomarszczoną.
Betonowe gazony sprawdzą się w miejscu, gdzie ziemia jest nieurodzajna. Musisz jednak zadbać o to, by stworzyć roślinności jak najlepsze warunki w tak nagrzewającej się donicy. Bluszcz, karłowce, aksamitka czy lawenda w gazonach potrzebują drenażu. Zastosuj więc keramzyt lub grys – wypełnij nimi gazon w 1/3 wysokości. W pozostałej części niech znajdzie się ziemia.
- W gazonie możesz wykorzystać łatwe w uprawie rośliny, na przykład różę pomarszczoną, bluszcz pospolity, karłowego jałowca. Pamiętaj, by zastosować warstwę drenażu i dobrą ziemię w betonowej donicy.
Gazony ogrodowe – aranżacje z murkiem
Zastanawiasz się, jak ułożyć gazony w ogrodzie? Inspiracje na wykorzystanie tej dekoracyjnej formy znajdziesz w sieci. Wiele z nich to ciekawe murki. Jak taki wykonać? Jeśli planujesz murek o wysokości mniejszej niż 100 cm, wykop ziemię na głębokość 15 cm. Utworzony dół wypełnij żwirem, a następnie go ubij. Na żwirze ułożysz pierwszy gazon – niech jego część będzie zakopana. Teraz czas na kolejny rząd. Musisz wiedzieć, że gazony mają specjalne zęby, które sprawiają, że ich układanie staje się prostsze, a konstrukcja jest stabilna.
Murek z gazonów może być też wyższy niż metr. Taką konstrukcję musisz wzmocnić. Zrobisz to przy pomocy betonowego fundamentu.
Wiesz już, jak ułożyć gazony w ogrodzie. Gdzie natomiast sprawdzi się taka wyższa konstrukcja z betonowych donic? Przy pomocy murku osłonisz tę część ogrodu, która jest mniej reprezentacyjna. Konstrukcja gazonowa pomoże Ci też wzmocnić skarpę w taki sposób, żeby nie dochodziło do osuwania się ziemi.
Murek z gazonów ogrodowych – co warto wiedzieć?
- Mniejszy niż 100 cm – wykonaj dół na 15 cm, zasyp go żwirem i ubij materiał, a następnie ułóż pierwszy gazon.
- Wyższą konstrukcję wzmocnij betonowym fundamentem.
- Murek wykorzystasz w mniej reprezentacyjnej części ogrodu.
- Przy pomocy konstrukcji wzmocnisz też skarpę.
Gazony betonowe – inspiracje na skalniak
Murek to tylko jeden ze sposobów, by wykorzystać gazony ogrodowe. Inspiracje dostępne w sieci pokazują, że te betonowe formy dekoracyjne sprawdzą się jako element skalniaka. Możesz wybrać okrągłe modele, ustawić kilka obok siebie i na sobie tak, żeby tworzyły efekt piętra.
Taka konstrukcja posłuży jako element skalniaka. Przed gazonami dodatkowo zastosujesz kolorowe rośliny. Będą efektownie prezentować się na betonowym, szarym tle. Na skalniaku z gazonami nie zapomnij o zastosowaniu lamp solarnych. Wystarczy, że powtykasz kilka sztuk, żeby rozświetliły tę dekorację ogrodu.
Do skalniaka z gazonów pasują różne rośliny. Możesz postawić na trawy ozdobne, zdecydować się na żeniszek meksykański lub smagliczkę.
- Na skalniaku z gazonami wykorzystasz smagliczkę, żeniszka meksykańskiego lub trawy ozdobne. Piętrową konstrukcję udekorujesz lampkami solarnymi.
Gazony przed domem – jak wykorzystać?
Jak ułożyć gazony w ogrodzie przed domem? Możesz wykorzystać je wzdłuż ścieżki. Sprawdzą się tam przede wszystkim niskie gazony, najlepiej prostokątne. Pod nimi natomiast niech znajdzie się dekoracyjne kruszywo. Lawenda w gazonach przy ścieżce to dobry wybór!
W okolicy wejścia do domu możesz ustawić pojedyncze gazony, po dwóch stronach. Zasadzisz w nich dekoracyjną trawę lub zdecydujesz się na kwiaty w ulubionym kolorze. Możesz postawić między innymi na pomarańczowe aksamitki lub czerwone pelargonie.
- Jeden z pomysłów to ułożenie gazonów wzdłuż ścieżki prowadzącej do domu i wypełnienie ich lawendą. Możesz też przed wejściem do domu po dwóch stronach ustawić dwa duże gazony i wypełnić je kwiatami w intensywnym kolorze, na przykład aksamitkami.
poniedziałek, 08 kwiecień 2024 10:54