Jak przyciąć róże po przekwitnięciu? Sprawdź, bo może robisz to źle! - dekoportal.pl

Jak przyciąć róże po przekwitnięciu? Sprawdź, bo może robisz to źle!

18 Lis 2022 / Napisał  / Porady
jak przyciąć róże po przekwitnięciu
Żeby zachwycały urodą, wymagają nie tylko odpowiedniego stanowiska i podlewania, lecz także podcinania.

Róże są chętnie wybieranymi roślinami do ogrodów. Pięknie prezentują się samodzielnie, ale tworzą też doskonałą kompozycję z bylinami. Żeby zachwycały urodą, wymagają nie tylko odpowiedniego stanowiska i podlewania, lecz także podcinania. Dlaczego warto to robić? Jak przyciąć róże po przekwitnięciu? Poznaj odpowiedzi na nurtujące pytania i ciesz się pięknymi krzewami na posesji.

O czym przeczytasz w artykule?

Cięcie róży – dlaczego jest ważne?

Róże należą do jednych z najpiękniejszych roślin ogrodowych, które zaskakują nie tylko wyjątkowym wyglądem, lecz także pięknym aromatem. Niestety mają jedną wadę – są dość wymagające. Podlewanie dopasowane do potrzeb oraz odpowiednio nasłonecznione stanowisko nie wystarczą. Konieczne jest cięcie róży.

Nim dowiesz się, jak przycinamy róże i kiedy to robić, warto poznać powody, dla których jest to konieczne. Skracanie poprawia kondycję krzewu. Sprawia, że rozrasta się on szybciej i zdobi go coraz więcej liści oraz kwiatów.

Cięcie róży stanowi też sposób na zabezpieczenie jej przed szkodnikami oraz chorobami grzybowymi. Warto pamiętać, że wszystkie gatunki potrzebują przycinania wiosną. Cięcie róży jest konieczne w przypadku nowo posadzonych krzewów – dzięki temu będą się lepiej ukorzeniać.

Cięcie róży – co daje?

  • Przycinanie pędów poprawia kondycję rośliny,
  • Dzięki cięciu róża ma szansę szybciej się rozrosnąć,
  • Skracanie pędów to też ochrona przed szkodnikami i chorobami grzybowymi.
 cięcie róży
Niestety mają jedną wadę – są dość wymagające.

Kiedy przycinać róże?

Jak już wiesz, konieczne jest cięcie róży wiosną, a dokładniej w kwietniu, najlepiej w połowie. Ryzyko przymrozków jest już niewielkie. Mówi się, że gdy zakwitną forsycje, jest odpowiedni moment na cięcie róż. To czas na usunięcie pędów, które są słabe, naderwane, chore czy splątane. Ważne jest odpowiednie narzędzie do cięcia róży. Wykorzystaj sekator, który jest ostry i czysty. Dzięki temu cięcia będą gładkie. Wybierz pogodny dzień.

Zastanawiając się, kiedy przycinać róże, weź pod uwagę gatunek krzewu. Przykładowo, w przypadku róż wielkokwiatowych ważne jest również skracanie pędów latem, co zapewnia ładne kwitnienie. Zrób to, gdy przekwitną wszystkie kwiaty na gałązce. Przycinanie róż latem sprawi, że krzew wypuści nowe odnogi i ponownie zakwitnie.

Kiedy przycinać róże?

  • Cięcie róż wykonuj wiosną,
  • Najlepiej w połowie kwietnia, gdy nie ma już przymrozków,
  • Niektóre gatunki możesz też przycinać latem – należy do nich róża wielkokwiatowa.
cięcie róż pnących
Cięcie róży stanowi też sposób na zabezpieczenie jej przed szkodnikami oraz chorobami grzybowymi.

Kiedy i jak obciąć róże parkowe?

Róże parkowe należą do dość łatwych w uprawie, ponieważ charakteryzują się odpornością na przemarznięcia i choroby. Są bardzo wysokie – mogą mieć nawet 2 m wysokości.

Kiedy przycinać róże parkowe? Wiosną, gdy dostrzeżesz na krzewie pierwsze, niewielkie listki. To czas na pozbycie się pędów, które są słabe. Pamiętaj, żeby nie wykonywać zbyt silnego cięcia, ponieważ może to zaburzyć obfite kwitnienie.

Czy obrywać przekwitłe kwiaty róż parkowych? Tak, rób to na bieżąco. Dzięki temu roślina będzie piękną ozdobą posesji.

  • Róże parkowe przycinaj wiosną, gdy pojawią się pierwsze, małe liście. Usuwaj przekwitłe kwiaty na bieżąco.
kiedy przycinać róże
Róże parkowe przycinaj wiosną, gdy pojawią się pierwsze, małe liście.

Cięcie róż pnących – jak wykonać?

Róża pnąca wyróżnia się długimi pędami, które wspinają się przy pomocy kolców. Nie wiją się, ani nie mają korzeni czepnych. Mimo to odpowiednio pielęgnowane i mające stabilną podporę będą piąć się wysoko.

Wyróżnia się róże pnące climber i rambler. Climber rosną nieco słabiej, ale mogą zakwitnąć kilka razy w sezonie. Kiedy przycinać róże? W przypadku odmian climber wiosenne cięcie róż pnących wykonuj raz na 2–3 lata. Pamiętaj, żeby skrócić boczne pędy do długości około 10 cm. Cięcie róż pnących można zacząć dopiero w trzecim roku od ich posadzenia.

Cięcie róż pnących typu rambler wykonuj co rok. Konieczne jest usunięcie przekwitniętych pędów oraz drobnych gałązek, które wyrastają u podstawy krzewu. Silne cięcie w dolnych partiach zapobiega chorobom, na przykład mączniakowi prawdziwemu.

Cięcie róż pnących – co warto wiedzieć?

  • Odmianę climber tnij raz na 2–3 lata, a zacznij dopiero w trzecim roku od posadzenia ich,
  • Rambler to odmiana, która wymaga cięcia co rok,
  • Cięcie dolnej partii krzewu minimalizuje ryzyko chorób.
jak obcinać kwiaty róż po przekwitnięciu
Wyróżnia się róże pnące climber i rambler.

Jak przycinać róże na pniu po przekwitnięciu?

Róże szczepione na pniu są też określane jako różane drzewka. Uzyskuje się je po przeszczepieniu pąka róży szlachetnej na pień podkładki, czyli najczęściej róży dzikiej. Cięcie krzewu tego typu ma za zadanie utrzymać okrągłą koronę.

Jak obcinać kwiaty róż po przekwitnięciu? Pamiętaj, żeby ciąć dzikie pędy, które wyrosły z korzeni. W przypadku róży szlachetnej potrzebne jest silne przycinanie – niech na pojedynczej gałązce pozostaną 4 pąki kwiatowe.

  • Zastanawiając się, jak przycinać róże na pniu po przekwitnięciu, zwróć uwagę, żeby roślina zachowała okrągłą koronę. Niech na gałązce pozostaną cztery pąki kwiatowe.
jak obciąć róże
Miejsce cięcia powinno być ukośne i znajdować się mniej więcej centymetr nad oczkiem.

Róża – jak przycinać? Kilka wskazówek

Jak widzisz, róże mają różne wymagania dotyczące cięcia. Czy wiesz, że krzewy róż słabiej przycinanych zakwitną wcześniej i będą miały więcej kwiatów, ale drobnych? Dodatkowo ich pędy będą krótkie i słabe. Intensywne cięcie przyczynia się do późniejszego kwitnienia, jednak zapewnia grubsze, dłuższe pędy oraz większe kwiaty.

Ważna jest technika. Miejsce cięcia powinno być ukośne i znajdować się mniej więcej centymetr nad oczkiem.

Jak przyciąć róże po przekwitnięciu? Przede wszystkim systematycznie! Usuwanie przekwitłych kwiatostanów pobudza do ponownego kwitnienia i sprawia, że roślina prezentuje się lepiej. Pozbywanie się obumarłych, przekwitłych kwiatów powoduje, że krzew nie traci energii na zawiązywanie nasion i owoców.

Pamiętaj, że jesień to zły moment na cięcie róż. Skrócone pędy nie zdążą się zabliźnić przed nadejściem zimy. Roślina będzie przez to osłabiona i bardziej podatna na choroby bakteryjne i grzybowe. Może dojść do przemarzania pędów.

Róża – jak przycinać?

  • Stosuj cięcie ukośne, mniej więcej centymetr nad oczkiem,
  • Pamiętaj o systematyczności, gdy usuwasz przekwitłe kwiaty,
  • Jesienią nie skracaj pędów, ponieważ krzew stanie się bardziej podatny na choroby.

Artykuły powiązane

Oceń ten artykuł
(1 głos)
Ostatnio zmieniany piątek, 18 listopad 2022 11:05
komentarz /( 1 )
  • Anka
    Anka

    środa, 23 listopad 2022 14:36

    oj tak oprócz wiedzy kiedy to robić, warto wiedzieć jak to robić dobrze.

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.