Jak sadzić seler, żeby był duży?
Seler, tak jak inne warzywa zaliczane do zestawu włoszczyzny, stanowi bazę wielu, aromatycznych wywarów. Można go również spożywać w formie duszonej, pieczonej lub na surowo, dostarczając organizmowi niezbędnych witamin i makroskładników. Jak jednak sadzić seler, żeby był duży?
Z tego artykułu dowiesz się:
- Seler – jak sadzić?
- Kiedy sadzić seler?
- Kiedy seler do gruntu?
- Co zrobić, aby seler rósł w korzeń?
- Na czym polega pikowanie selera?
- Co zrobić z selera
- Jak sadzić seler, żeby był duży?
Seler – jak sadzić?
Seler sadzi się z rozsady, czyli młodej rośliny uzyskanej po wysianiu nasion (np. w szklarniach), przeznaczonej do przesadzenia na docelowe miejsce. Jej odpowiednie przygotowanie zajmuje sporo czasu, dlatego warto zachować cierpliwość, zwracając uwagę na wszystkie detale. Rozsada nie będzie dobrze rozwijać się na ciężkiej, suchej glebie. W trakcie wzrostu selera należy regularnie przycinać jego boczne korzenie, gdyż w przeciwnym razie część jadalna będzie miała niewielkie rozmiary.
Jak sadzić seler korzeniowy?
- Seler najlepiej radzi sobie na glebach ilastych i gliniastych,
- Najczęściej sadzony jest z rozsady, którą można przygotować samodzielnie lub kupić w sklepie ogrodniczym,
- Boczne korzenie mogą obniżyć obfitość jesiennych zbiorów.
Kiedy sadzić seler?
Wysiewanie selera warto przeprowadzić w drugiej połowie lutego. Istotnymi czynnikami, pobudzającymi wzrost nasion, są duże nasłonecznienie oraz utrzymanie stałego poziomu nawodnienia gleby. Po skończonym wysiewie, kiełki należy przechowywać w temperaturze od 20 do 25 st. Celsjusza. W ciepłe dni można dodatkowo przewietrzyć rozsady, co pobudzi je do dalszego wzrostu.
Kiedy sadzić seler?
- Nasiona selera wzrastają w odpowiednich warunkach termicznych i stałej wilgotności,
- Posypując nasiona cienką warstwą piasku, można przyśpieszyć proces kiełkowania.
Kiedy seler do gruntu?
Rozsady sadzi się zazwyczaj w połowie maja. Miejsce uprawy powinno być dobrze nasłonecznione, nawilżone, o odczynie obojętnym. Nie zaleca się sadzenia selera w czerwcu, gdyż korzeń nie będzie miał szansy na dobre zaadoptowanie się do warunków gleby.
Kiedy seler do gruntu?
- Roślina powinna być sadzona w okresie, gdy temperatura utrzymuje się na stałym poziomie powyżej 12 st. Celsjusza,
- Sadzenie selera należy przeprowadzić starannie, na spulchnionej ziemi,
- Seler nie powinien być zakorzeniony zbyt płytko ani za głęboko.
Co zrobić, aby seler rósł w korzeń?
Uprawa selera wymaga wyboru odpowiedniego stanowiska. Najlepsze efekty przyniesie sadzenie selera w miejscu, w którym wcześniej rozwijały się ogórki, pomidory albo warzywa strączkowe. Nie zaleca się natomiast wyboru stanowiska, gdzie w ubiegłym sezonie rosły marchew, pietruszka bądź inny seler. Uprawa będzie znacznie owocniejsza, jeśli w okresie wegetacji kilka razy obetniesz korzenie wokół bulwy.
Co zrobić, aby seler rósł w korzeń?
- Uprawa selera nie będzie owocna, jeśli zasadzimy go w miejscu, gdzie w ubiegłym roku rosła ta sama roślina,
- Dla lepszego rozwoju rośliny warto regularnie skracać boczne korzenie.
Pikowanie selera
Kolejną, istotną kwestią, dotyczącą sadzenia selera jest pikowanie. Na czym ono polega? Pikowanie następuje po wysiewie oraz kiełkowaniu i koncentruje się na rozdzieleniu siewek, a następnie przesadzeniu ich do większych skrzynek albo doniczek. Zabieg ten najczęściej wykonywany jest na etapie rozwoju liścieni. Kilka albo kilkanaście godzin przed pikowaniem selera należy dobrze nawodnić glebę, by zapewnić roślinie optymalne warunki rozwoju. Warto też zadbać o odpowiednią długość i ułożenie korzeni.
- Pikowanie selera przyśpiesza proces rozwoju rośliny,
- Zabieg umożliwia selekcję najlepszych siewek, które zagwarantują owocną uprawę.
Jak sadzić seler, żeby był duży?
Uprawa selera korzeniowego będzie przebiegać prawidłowo, jeśli każda sadzonka będzie mieć od 20 do 30 centymetrów wolnej przestrzeni. Dużym utrudnieniem dla rozwoju rozsad mogą być pojawiające się chwasty. Uprawa selera korzeniowego nie może zatem przebiegać bez regularnych zabiegów pielęgnacyjnych. O czym jeszcze warto pamiętać? Planując wczesne zbiory, należy położyć folię lub agrowłókninę, by zabezpieczyć seler. Uprawa będzie wówczas mogła rozpocząć się w ostatnich dniach kwietnia, a nie w połowie maja.
Jak uprawiać seler?
- Kilkudziesięciocentymetrowe odstępy zapewnią dobry rozwój sadzonek,
- W trakcie uprawy roślina powinna być regularnie pielęgnowana,
- Zaniedbanie regularnego nawadniania, zwiększa ryzyko obumarcia górnych partii selera odpowiedzialnych za prawidłowy wzrost.
Co zrobić z selera?
Skoro znasz już najważniejsze wskazówki, dotyczące tego, jak uprawiać seler, sprawdź, w jaki sposób możesz wykorzystać to warzywo w swojej kuchni. Zazwyczaj stanowi ono dodatek do wielu zup, a najpopularniejszą z nich jest oczywiście rosół. Ogromną popularnością wśród osób, dbających o zdrową sylwetkę, cieszy się krem z selera. Roślina wykorzystywana jest też jako składnik wegańskiego beszamelu.
Co zrobić z selera?
- Seler wraz z pietruszką, marchwią i porem wykorzystuje się do przyrządzenia pysznych zup i kremów (nie tylko kuchni polskiej),
- Warzywo stanowi dodatek wielu wegetariańskich dań,
- Seler można jeść na surowo lub też w formie pieczonej, gotowanej, duszonej itp.
Jak sadzić seler korzeniowy? Niezależnie od tego, czy wybierzesz nasiona bądź rozsady, pamiętaj o zachowaniu dokładności i cierpliwości. Co zrobić, żeby seler wyrósł duży? Regularnie dbaj o roślinę, eliminuj wszelkie chwasty, boczne korzenie i utrzymuj odpowiedni poziom nawodnienia gleby.
wtorek, 23 kwiecień 2024 09:43