Jak tanio zrobić ścieżkę w ogrodzie? Pomysły z drewna, kamyczków i żwiru! - dekoportal.pl

Jak tanio zrobić ścieżkę w ogrodzie? Pomysły z drewna, kamyczków i żwiru!

13 Sie 2019 / Napisała  / Porady
ścieżka z cegły, cegła na chodnik w ogrodzie, cegła na ścieżkę w ogrodzie
Cegła to świetny materiał na ogrodowe ścieżki

Alejki w ogrodzie – naturalne, wtapiające się w roślinny krajobraz lub też proste, betonowe, minimalistyczne. W postaci ścieżek usypanych z drobnych kamyczków albo kory lub też stopni z pieńków albo belek. Choć ścieżki w ogrodach zabierają nam nieco zieleni, to jednak z drugiej strony wprowadzają wspaniały porządek, chronią trawę przed zadeptaniem, są nieocenione po deszczu, a przede wszystkim – mogą stanowić oryginalną ozdobę. Jak tanio zrobić ścieżkę w ogrodzie, by spełniała wszystkie te warunki? Jaki rodzaj nawierzchni wybrać? Na pewno warto zacząć od przeczytania naszych wskazówek!

O czym przeczytasz w artykule?

Ścieżka ogrodowa ze żwiru

Żwirowe ścieżki są naturalne i pięknie wkomponowują się w aranżację ogrodu. Żwir jest tani i łatwy w utrzymaniu, choć budowa ścieżki będzie wymagała wykonania ograniczników. Ścieżki wysypane żwirem pięknie wyglądają zarówno w eleganckich ogrodach, jak i na małych działkach. Lubią się jednak zapadać i przesuwać, dlatego też aby temu zapobiec, musimy stworzyć specjalną, kilkuwarstwową podbudowę.

Jak ułożyć ścieżkę ogrodową ze żwiru? Na początku wykonujemy wykop na głębokość około 25 cm. Wsypujemy do niego warstwę grubego żwiru lub tłucznia na wysokość 10-15 cm. Ubijamy ją i przykrywamy geowłókniną, a następnie kładziemy warstwę mieszanki piasku ze żwirem (pospółki) o grubości 7 cm. Teraz dopiero możemy wyłożyć żwir lub tłuczeń, który stworzy warstwę o grubości 2-3 cm. Brzegi ścieżki powinny być obramowane specjalnym krawężnikiem do ścieżek ogrodowych lub też większymi kamieniami.

Żwirowa ścieżka w ogrodzie – z czego wykonać podbudowę?

  • Pierwszą warstwę w wykopie będzie stanowić gruby żwir lub tłuczeń,
  • Druga warstwa to geowłóknina,
  • Trzecią warstwę stanowi mieszanka żwiru i piasku (pospółka),
  • I ostatnia warstwa to żwir lub tłuczeń.
ścieżka w ogrodzie, żwirowa ścieżka w ogrodzie, ogród ze ścieżką ze żwiru
Łatwa w wykonaniu i stosunkowo tania ścieżka ze żwiru sprawdzi się w ogrodach naturalnych

Ścieżka z kamyczków

Ścieżki ogrodowe z kamyczków wyglądają naturalnie i stosunkowo łatwo je wykonać. Trudno jednak po nich biegać, czy też jeździć taczką. Im bardziej nieregularne kształty będą miały wybrane przez nas kamyki, tym podłoże będzie stabilniejsze.

Ciekawym rozwiązaniem jest stworzenie ścieżki w ogrodzie z grysu (specjalnie łamanego tworzywa). Przypomina ono kamyczki, a jego ostre krawędzie zapewniają dobrą stabilizację podczas chodzenia. Wybierając kruszywo na materiał na ścieżkę do ogrodu, musimy się jednak liczyć z tym, że po pewnym czasie kamyczki będą porozrzucane po ogrodzie, zwłaszcza jeśli buszują w nim dzieci.

Jak wysypać kamienie w ogrodzie? Przed ułożeniem ścieżki trzeba zadbać o to, by jej wierzch znajdował się na równi z poziomem trawnika, co w przyszłości ułatwi koszenie kosiarką tuż przy ścieżce. Wykopujemy więc specjalne koryto, do którego w drugim etapie pracy wysypujemy kamienie.

Ścieżki ogrodowe z kamyków – kilka informacji i wskazówek:

  • Do wysypania ścieżki w ogrodzie można wybrać kamyki o nieregularnych kształtach, otoczaki lub grys.
  • Kamyczki na ścieżce mogą szybko znaleźć się poza wyznaczonym miejscem, dlatego warto pilnować, by nie wysypywały się z wyznaczonych granic.
  • Pod kamyki przygotowujemy koryto i krawężniki, dzięki którym kamyczki będą pozostawać w granicy ścieżki i łatwiej będzie nam kosić trawę kosiarką na granicy z trawnikiem.
  • Warto też wykonać kilkuwarstwową podbudowę, by ścieżka się nie zapadała.
ogrodowa ścieżka z kamyków, ogród ze ścieżką z kamyczków, ścieżka ułożona z kamyczków
Ogrodowa ścieżka z kamyczków pozwala na wiele kombinacji i wzorów

Ścieżki ogrodowe z kamienia

Kamienne ścieżki w ogrodzie, podobnie jak żwirowe czy z kamyków, są naturalne i łatwe do wykonania. W dodatku, jeśli poświęcimy nieco więcej czasu przy ich układaniu, w przyszłości nie będą wymagały żadnej konserwacji ani zabiegów. Ścieżki ogrodowe można stworzyć przy użyciu płaskich, dużych kamieni, kamieni zaokrąglonych (bruk), czy też kamiennych płyt (dla wielbicieli optycznego, geometrycznego uporządkowania w ogrodzie).

Duże, płaskie kamienie wkopane w ziemię to doskonałe rozwiązanie wszędzie tam, gdzie chcemy mieć maksymalny kontakt z naturą. Ścieżka z takich kamieni pięknie wtapia się w naturę, a w dodatku może mieć zupełnie nieoczywiste kształty. Jeśli mieszkamy na wsi, prawdopodobnie nie będziemy musieli nawet kupować kamieni – wiele pięknych okazów można znaleźć po prostu, na polu, łące lub przy drodze.

Kamienną ścieżkę możemy stworzyć poprzez wkopanie poszczególnych kamieni w ziemię, ale jeśli chcemy, by była ona szersza i dawała większą stabilność, kamienie można dodatkowo zabetonować, tworząc wcześniej płytki podkop.

Jak wykonać ścieżkę ogrodową z kocich łbów? Na początek wykopujemy wgłębienie o głębokości około 30 cm. Na dno wysypujemy tłuczeń, a następnie przysypujemy go piaskiem. Teraz można wylać beton, dokładnie go rozprowadzić i delikatnie wyrównać. Na betonie dopiero umieszczamy kocie łby. Mniej trwałym, choć z pewnością też mniej pracochłonnym sposobem, jest ustawienie kamieni i zasypanie ich piaskiem.

Do ścieżek z kamiennych płyt konieczne jest również wykonanie podbudowy. W przypadku piaszczystego podłoża dajemy podsypkę cementowo-piaskową (w proporcji 1:7), natomiast w przypadku podłoża gliniastego – piaskową. Usypujemy ją na co najmniej 7 cm. Odstępy pomiędzy płytami można wypełnić zaprawą cementową, drobnoziarnistym żwirkiem lub też mieszanką ziemi i trawą.

Ścieżki ogrodowe z kamienia – co warto wiedzieć?

  • Kamienne ścieżki ogrodowe można wykonać z dużych, płaskich kamieni, mniejszych i zaokrąglonych (kocie łby), a także z płyt kamiennych.
  • Ścieżka taka może mieć formę pojedynczych kamieni wkopanych w ziemię blisko siebie lub kamieni zabetonowanych.
  • Jeśli chcemy uzyskać stabilną ścieżkę z kamieni, która będzie nam służyła przez lata, a przy tym nie będzie wymagać wielu zabiegów konserwacyjnych, warto wykonać do niej podbudowę.
kamień w ogrodzie, ścieżka z kamieni w ogrodzie, ogrodowa ścieżka z kamienia
Ścieżka z kamienia przechodząca przez staw ogrodowy to genialny pomysł w ogrodzie w stylu japońskim

Ścieżka w ogrodzie z drewna

Ścieżka ogrodowa z drewna zapewnia oryginalny efekt i daje możliwość szybkiej zmiany aranżacji. Belki z drewna są stosunkowo tanie i łatwo się je układa. Pięknie też komponują się z ogrodowymi roślinami, ładnie się starzeją i po kilku latach zwykle przypominają nieco podkłady kolejowe. W tym miejscu jednak dodajmy, że podkłady kolejowe, jakie kiedyś stosowano do tworzenia alejek ogrodowych, nie najlepiej nadają się do tego celu. Są pokryte toksycznym dla ludzi, zwierząt i roślin lakierem. Zwykłe drewno, odpowiednio zaimpregnowane i polakierowane, nie ustępuje jednak tradycyjnym podkładom kolejowym pod względem trwałości i mogą służyć długie lata.

Ciekawym rozwiązaniem jest zastosowanie do stworzenia alejki tak zwanych plastrów drewna. Pieńki drewna można kupić w tartaku i zamówić dodatkowo pocięcie ich na odpowiednią grubość (około 10 cm). Oczywiście, jeśli mamy odpowiednie narzędzia, można samemu wyciąć krążki – obniży to jeszcze koszt stworzenia drewnianej alejki. Plastry drewna najlepiej zaimpregnować poprzez nasączanie lakierem pod ciśnieniem (taką usługę także oferują niektóre tartaki). Można też je oczywiście pomalować lakierem przy pomocy płaskiego pędzla.

Jak ułożyć ścieżkę ogrodową z pieńków, by stała się ozdobą ogrodu i by się nie zapadała? Najpierw kopiemy rów na całej trasie alejki. Na spód wysypujemy dziesięciocentymetrową warstwę grubego żwiru i podsypujemy dodatkowo 3-5 cm piasku. Na tej warstwie układamy drewniane klocki, a szczeliny powstałe pomiędzy pieńkami wypełniamy piaskiem.

Co warto wiedzieć na temat budowania ścieżek ogrodowych z drewna?

  • Doskonały efekt daje ścieżka wykonana z drewnianych belek lub też z pieńków.
  • Drewno przeznaczone na wykonanie ścieżki w ogrodzie musi być zaimpregnowane i polakierowane.
  • Do budowania ścieżek w ogrodzie lepiej nie stosować podkładów kolejowych, gdyż pokryte są szkodliwym lakierem.
ścieżka z drewna ogrodowa ścieżka z drewna, ścieżka z krążków drewna
Ogrodowe ścieżki z drewna można wykonać na wiele sposobów np. z krążków, desek, w formie podestów

Ścieżki ogrodowe z kory

Ścieżka w ogrodzie wykonana z kory zapewnia fantastyczny efekt. W dodatku jest łatwa w wykonaniu, niedroga i umożliwia szybką zmianę aranżacji. Jej wadą jest oczywiście mała trwałość i konieczność dodatkowej pielęgnacji. Nawet kora przeznaczona specjalnie do tworzenia ścieżek, trudno degradowalna, z czasem ulega rozkładowi.

Małe i lekkie fragmenty kory łatwo roznoszą się po ogrodzie, nawet jeśli ścieżka zawiera ograniczniki. Dlatego też ścieżek z kory lepiej nie tworzyć w miejscach często uczęszczanych, ale na alejkach przybocznych i w okolicy grządek (na korze wygodniej jest przyklęknąć podczas sadzenia lub pielenia). Kora jest naturalnym wrogiem chwastów, użyźnia glebę i reguluje jej temperaturę. Stosowanie jej w zacienionych miejscach może spowodować jej butwienie.

Do wykonania ścieżki z kory właściwie będziemy potrzebować tylko łopaty. Wykonujemy płytki (na około 25 cm) podkop na całej długości ścieżki. Na dno wysypujemy warstwę piasku (10-15 cm), a na niej 8-10 cm kory. Wzdłuż krawędzi alejki wykładamy specjalne ograniczniki albo duże kamienie.

Garść informacji na temat ścieżek ogrodowych wykonanych z kory:

  • Takie ścieżki nie są trwałe, ale za to bardzo tanie i łatwe w wykonaniu,
  • Dobrze jest je stosować w miejscach mniej uczęszczanych i przy grządkach,
  • Pod korę wysypujemy warstwę 10-15 cm piasku,
  • W zacienionym miejscu może zacząć butwieć.
kora na ścieżkę ogrodową, ścieża ogrodowa z kory, jak zrobić ścieżkę z kory
Ścieżki ogrodowe wysypane korą zdobywają coraz większą ilość zwolenników - są tanie w wykonaniu, a dzięki zastosowaniu różnych kolorów kory można uzyskać niesamowity efekt

Tani chodnik w ogrodzie

Wykonanie chodnika z betonowych płyt w ogrodzie to również efektowne, a przy tym tanie i łatwe w wykonaniu rozwiązanie. Płyty są równej grubości, więc o różnicach poziomów nie ma tu mowy. Umieszcza się je w gruncie podobnie jak płyty kamienne. Beton jest trwały, łatwo go utrzymać w czystości i nie wymaga specjalnych zabiegów konserwacyjnych.

Popularne płyty chodnikowe kupimy już za 5 złotych za sztukę, a wersja uszlachetniona będzie nas kosztować 7-8 złotych za sztukę. Takie płyty można rozmieścić w sposób ażurowy, dzięki czemu nie trzeba stosować żadnego spoiwa. Podkopujemy jedynie miejsce pod płytę. Płyty chodnikowe można kupić w różnych kolorach, a także we wzory imitujące drogie kamienie naturalne.

Chodnik w ogrodzie:

  • Jest tani (jedna płyta kosztuje zaledwie kilka złotych),
  • Jest łatwy w wykonaniu (wystarczy podkopać miejsce, w którym ma być umieszczona płyta),
  • Jest łatwy w utrzymaniu w czystości i nie wymaga konserwacji,
  • Jest efektowny, zwłaszcza że można kupić płyty chodnikowe w różnych kolorach i wzorach.
płytki chodnikowe w ogrodzie, jak zrobić ścieżkę z płytek chodnikowych, ścieżka z płytek
Płytki chodnikowe to jeden z najpopularniejszych i nieprzemijających trendów na ścieżkę w ogrodzie


Oceń ten artykuł
(2 głosów)
Ostatnio zmieniany wtorek, 13 sierpień 2019 14:42
komentarz /( 1 )
  • Rebeka
    Rebeka

    czwartek, 07 lipiec 2022 09:00

    błam sceptyczna do żwirku, ale po wykonaniu się przekonałam. Świetnie to wygląda

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.