Jak zabezpieczyć balkon dla kota? O tym musisz wiedzieć!
Balkon dla kota to przestrzeń do odpoczynku, ale przede wszystkim obserwowania świata. Możliwość przyglądania się latającym ptakom i przechodzącym pod blokiem osobom urozmaica dzień mruczka. Chcesz zapewnić przyjacielowi warunki do zabawy? Dowiedz się, jak zabezpieczyć balkon dla kota.
O czym przeczytasz w artykule?
- Osiatkowanie balkonu dla kota – dlaczego warto?
- Jak zabezpieczyć balkon dla kota? Jakich narzędzi potrzebujesz?
- Jak samemu zabezpieczyć balkon dla kota? Poznaj kolejne kroki
- Osiatkowanie balkonu dla kota – co jeszcze warto wiedzieć?
Osiatkowanie balkonu dla kota – dlaczego warto?
Istnieje lista zwierząt domowych, które wybieramy najcześciej. Na jej szczycie znajduje się kot. Żeby stworzyć dla niego odpowiednie warunki, należy zadbać o wszystkie względy bezpieczeństwa, w tym zabezpieczenie balkonu dla kota. Na osiatkowanie powinien zdecydować się każdy opiekun bez względu na to, czy mieszka na parterze, czy ostatnim piętrze. Osiatkowanie balkonu chroni zwierzę przed wypadnięciem, które może skutkować uszkodzeniami narządów wewnętrznych, a często kończy się nawet śmiercią.
Kot zawsze spada na cztery łapy – to powiedzenie nie ma zastosowania, gdy w grę wchodzi tak ogromna odległość, jaka jest od balkonu do ziemi. Nawet jeśli mieszkasz na parterze, zdecyduj się na osiatkowanie balkonu dla kota. Być może zwierzę nie zrobiłoby sobie poważnej krzywdy, jednak przerażone ucieknie. Odszukanie kota po takiej sytuacji graniczy z cudem.
Możesz pomyśleć, że Twój mruczący przyjaciel należy do tych spokojnych, wylegujących się na kanapie i nigdy nie skoczyłby z balkonu. Pamiętaj jednak, że to zwierzę. Jego zachowań nie da się do końca przewidzieć. Nawet największego kociego lenia może ten jeden raz zainteresować mucha lub ptak, za którym skoczą. Lepiej dmuchać na zimne.
Osiatkowanie to ochrona Twojego zwierzaka, ale nie tylko. To również zabezpieczenie dla małych ptaków, które niejeden mruczek potrafiłby złapać nawet na balkonie.
- Osiatkowanie balkonu dla kota chroni go przed groźnym upadkiem oraz ucieczką. Zabezpiecza również ptaki przed zębami zwierzęcia.
Jak zabezpieczyć balkon dla kota? Jakich narzędzi potrzebujesz?
Samodzielne zabezpieczenie balkonu dla kota jest jak najbardziej możliwe. Potrzebujesz nieco narzędzi, urządzeń, preparatów oraz czasu.
Do zabezpieczenia balkonu niezbędne są papier ścierny, który posłuży Ci do wygładzenia kantówek. Musisz mieć również trytytki, ponieważ są idealne do łączenia materiałów. Niezbędne jest urządzenie do cięcia drewnianych elementów. Możesz wykorzystać piłę ręczną, jednak elektryczna pozwoli Ci pracować znacznie szybciej, a to szczególnie istotne w przypadku dużych balkonów.
Zastanawiając się, jak zabezpieczyć balkon dla kota, pamiętaj o konieczności wykorzystania łączników i śrub. Ich wkręcanie stanie się łatwiejsze dzięki wkrętarce. Podczas pracy przydatna okaże się też drabina.
Koniecznie zastosuj preparat do ochrony drewna. Kantówki będą narażone na działanie różnych czynników atmosferycznych. Jeśli chcesz, żeby zabezpieczenie balkonu dla kota przetrwało naprawdę długo, koniecznie pokryj drewniane elementy lakierobejcą według wskazówek podanych na opakowaniu. Najczęściej trzeba to zrobić dwukrotnie. Wykorzystasz do tego pędzel.
Tych narzędzi, akcesoriów i urządzeń potrzebujesz:
- Opaski zaciskowe, śruby, kątowniki, wkrętarka.
- Drabina i piła.
- Papier ścierny, lakierobejca i pędzel.
Jak samemu zabezpieczyć balkon dla kota? Poznaj kolejne kroki
Rozpocznij od dokładnego zmierzenia balkonu. Pamiętaj też o wysokości. Musisz zastanowić się, dokąd ma sięgać konstrukcja. Kolejny krok to przygotowanie sobie prostego projektu i na jego podstawie zamówienie odpowiedniej ilości materiałów.
Jak zabezpieczyć balkon dla kota? Zacznij od malowania kantówek. Gdy wyschną i minie czas podany na opakowaniu przez producenta, czas na ich cięcie. Będziesz tworzyć z kantówek duże prostokąty wypełnione siatką. Następnie połączysz je na balkonie.
Kantówki montuj ze sobą łącznikami kątowymi, które pozwalają wykonać to solidnie. Jak zamontować siatkę dla kota na balkonie? Gdy stworzysz już z kantówek prostokąt o odpowiednich wymiarach, przymocuj do niego siatkę. Do tego celu wystarczą Ci trytytki. Wybierz czarne – będą najmniej widoczne. Odetnij kawałek materiału pozostający po zaciśnięciu opaski.
Gdy masz już gotowe prostokątne elementy konstrukcji, czas wynieść je na balkon. Rób to pojedynczo. Każdą część przymocuj do barierek przy pomocy opasek zaciskowych. Taka siatka na balkon dla kota bez wiercenia sprawia, że nie musisz martwić się uszkodzeniem elewacji.
Gdy dokładasz kolejny prostokątny element, łącz go z poprzednim. Kolejny raz wykorzystaj opaski zaciskowe. Po ułożeniu wszystkich części konstrukcji pozostanie Ci zabezpieczyć górę. W tym celu rozciągnij siatkę i przymocuj trytytkami.
Ta konstrukcja sprawdzi się doskonale, jeśli zastanawiasz się, jak zabezpieczyć balkon dla kota na ostatnim piętrze. Nie musisz mocować siatki do balkonu znajdującego się wyżej.
Jak zabezpieczyć balkon dla kota?
- Zmierz balkon, wykonaj projekt i przelicz, ile materiałów potrzebujesz.
- Wykorzystaj drewniane kantówki, które wymagają malowania preparatem ochronnym.
- Stwórz z nich prostokątne konstrukcje – po ich połączeniu stworzysz zabudowę balkonu.
- Siatkę do kantówek mocuj opaskami zaciskowymi, a kantówki ze sobą – łącznikami.
- Każdą część konstrukcji przyczep do barierek trytytkami.
- Łącz ze sobą opaskami kolejne, prostokątne elementy konstrukcji.
- Na górze przymocuj siatkę.
Osiatkowanie balkonu dla kota – co jeszcze warto wiedzieć?
Jest jeszcze kilka pytań, na które warto znać odpowiedź, jeśli planujesz zabezpieczenie balkonu dla kota. Jedno z nich dotyczy materiałów. Jaka siatka na balkon dla kota sprawdzi się najlepiej? Musi być wyjątkowo wytrzymała, ponieważ niektóre mruczki lubią się po niej wspinać. Wybierz heksagonalną, ocynkowaną siatkę, grubą, o niewielkich oczkach. Siatka na balkon podobnie jak kantówki musi wytrzymać mróz, słońce, deszcz, dlatego nie warto na niej oszczędzać.
Zastanawiasz się, co zamiast siatki na balkon może się sprawdzić? Zdecydowanie to najbardziej estetyczne rozwiązanie i trudno będzie znaleźć lepsze. Jak zabezpieczyć balkon dla kota bez siatki? Niektórzy zabudowują go szklanymi panelami, co niejako tworzy kolejne pomieszczenie. Niestety może być tam nieprzyjemnie gorąco i duszno.
Jak urządzić balkon dla kota? Możesz zamontować tam deskę, na której będzie się wylegiwał. Przymocujesz ją do konstrukcji z kantówek. Sprawdzi się też legowisko. Zadbaj, by na balkonie nie było żadnych roślin, które mogłyby zaszkodzić pupilowi.
Pamiętaj, że zabezpieczenie okien przed kotem jest równie ważne co zabezpieczenie balkonu. Koniecznie zamontuj ochronne elementy w uchylnych oknach. Wiele zwierząt zaklinowuje się w szparach, co prowadzi do tragedii. Przymocowanie kratki osłaniającej szczelinę nie jest trudne. Wystarczy, że wykorzystasz specjalne, grube, dwustronne taśmy, odporne na ciężar i przeznaczone właśnie do takich prac.
Jeśli nie masz balkonu, możesz stworzyć kotom niewielką przestrzeń na parapecie. Moskitiera zdecydowanie nie wystarczy. Jeden skok kota skutecznie by ją zniszczył. Najlepiej, jeśli również stworzysz konstrukcję z drewnianych lub metalowych elementów, a do nich przymocujesz siatkę. Jeśli masz dom, możesz bez obaw zamontować solidnie konstrukcję, wiercąc.
Interesuje Cię taka barierka na parapet bez wiercenia w elewacji? Jej wykonanie jest nieco skomplikowane. Od konstrukcji muszą odchodzić podłużne elementy w stronę wnętrza domu. To dzięki nim przymocujesz solidnie całość do okien.
Warto też przemyśleć zabezpieczanie tarasu dla kota. Kolejny raz sprawdzi się konstrukcja wykonana z kantówek i siatki. Dzięki niej Twoje mruczki będą mogły wraz z Tobą bezpiecznie przebywać na zewnątrz.
Co jeszcze warto wiedzieć o zabezpieczeniu balkonu dla kota?
- Wybierz solidną siatkę, bo koty lubią się wspinać.
- Na balkonie zapewnij mruczkowi miejsce do leżenia – możesz przymocować deskę do stworzonej konstrukcji.
- Przy pomocy kantówek z siatką zabezpieczysz też balkon oraz taras.
poniedziałek, 08 kwiecień 2024 10:56