Zabudowanie balkonu krok po kroku (koszty i pomysły)
Na wykonanie zabudowy decydują się osoby, które chcą zabezpieczyć balkon przed niekorzystnymi czynnikami środowiska, a jednocześnie zapewnić sobie większą prywatność. Dodatkowym atutem jest ograniczenie hałasu, dobiegającego z zewnątrz. Czy zabudowanie balkonu wymaga jednak pozwolenia? Co warto wiedzieć na ten temat, zanim przystąpi się do prac nad zabudową balkonu?
Z tego artykułu dowiesz się:
Ile kosztuje zabudowanie balkonu?
Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, gdyż wpływ na ostateczny wydatek ma m.in. konstrukcja, materiały oraz powierzchnia. Najmniejszą inwestycję stanowią zabudowy balkonów wykonane z tworzywa sztucznego. Koszt takiej konstrukcji to mniej więcej 150 zł/m2. Jeśli zdecydujesz się na połączenie PVC ze szkłem, wówczas cena może wzrosnąć do 500 zł/m2. Jaki jest koszt zabudowy balkonu od sufitu do podłogi? Wybierając hartowane szkło, musisz liczyć się z wydatkiem aż 800 zł/m2.
Jaki jest koszt zabudowy balkonu?
Ostateczna cena zależy również od wykonania. Osoby, które nie wiedzą, jak powinna wyglądać zabudowa balkonu, decydują się na zatrudnienie profesjonalistów. Koszt usługi zależy głównie od docelowej konstrukcji. Bezramowa zabudowa balkonu to wydatek mniej więcej 1200 zł/m2. W przypadku konstrukcji ramowej trzeba natomiast zapłacić
Czy można zabudować balkon bez pozwolenia?
Par. 14a Ustawy 2 Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 16 sierpnia 1999 r. w sprawie warunków technicznych użytkowania budynku mieszkalnych, dopuszcza instalowanie na obiektach wielorodzinnych urządzeń związanych z użytkowaniem budynku – żaluzji, krat, loggii oraz zabudowy balkonów. Nie mogą one jednak wpływać na sposób funkcjonowania balkonu ani konstrukcję samego budynku.
Gdzie zgłosić zabudowę balkonu?
Jeśli będzie ona miała powyżej 3 m. wówczas należy złożyć odpowiedni wniosek o pozwolenie do organu administracji architektoniczno-budowlanej.
Czy zabudowę balkonu można odliczyć od podatku?
To zależy od jej przeznaczenia. Zgodnie z art. 26 ust. 7a Ustawy pkt 1 Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zabudowa balkonowa może zostać potraktowana jako wydatek na adaptację i wyposażenie mieszkania stosownie do potrzeb, wynikających z niepełnosprawności. Kolejnym przypadkiem jest termomodernizacja. Zabudowanie balkonu w domu może zostać odliczone od podatku, jeśli pełni ono funkcję ekologiczną, np. oszczędność ciepła.
Ile kosztuje zabudowanie balkonu?
- Najtańszy materiał to PVC – od 150 do 200 zł/m2 kwadratowy.
- Najdroższa inwestycja to szklana zabudowa balkonowa od sufitu do podłogi – 800 zł/m2.
- Montaż bezramowej osłony to koszt 1200 zł/m2, ramowej – 700 zł/m2.
- Jeśli cała konstrukcja będzie miała poniżej 3 m wysokości, wówczas nie jest potrzebne pozwolenie.
- W przypadku zabudowy wykonanej dla ochrony środowiska lub w celach adaptacji mieszkania (domu) do potrzeb osoby niepełnosprawnej, można skorzystać z ulgi podatkowej.
Jak zabudować balkon?
Pierwszym etapem projektu jest sama konstrukcja. Ramowe zabudowania balkonu są znacząco tańsze, a system otwieranie i zamykania ułatwiają specjalne prowadnice, kierujące ruchem okien i drzwi. Cała konstrukcja bardzo dobrze chroni przed zanieczyszczeniami, zapewniając świetną akustykę mieszkania lub domu. Nie sprawdzi się ona jednak na podłodze o niskiej wytrzymałości.
Pomysł na nowoczesną zabudowę balkonową
Bezramowe zabudowanie balkonu zaliczane jest do nowoczesnych rozwiązań. Na autonomicznych prowadnicach montowane są szklane lub pleksiglasowe płyty, które nasuwają się na siebie tuż przy bocznej ścianie. Szyny można umieścić na podłodze bądź balustradzie balkonu. Oddzielne prowadnice umożliwiają stworzenie łukowej zabudowy.
Ile kosztuje zabudowanie balkonu?
- Ramowa konstrukcja to idealna propozycja dla osób, dysponujących mniejszym budżetem.
- Największym atutem konstrukcji jest niewielkie obciążenie sufitu.
- Bezramowe zabudowanie balkonu pozwala na uzyskanie efektu jednolitej, gładkiej tafli.
Czym najlepiej zabudować balkon?
Zabudowanie balkonu w domu to najwygodniejsza opcja, gdyż nie trzeba zabiegać o zgodę innych osób. Wybór konstrukcji i materiałów zależy jedynie od indywidualnych preferencji. Szklane zabudowanie balkonu zapewnia optymalny dopływ światła, zwłaszcza jeśli zdecydujesz się na gładką taflę. Jest to idealne rozwiązanie dla osób, które chcą uprawiać kwiaty. Warto postawić na zabudowanie balkonu wykonane ze szkłą hartowanego, gdyż w przypadku silnego uderzenia wiatru bądź gradu tafla rozpadnie się na bardzo drobne kawałki, co ogranicza ryzyko poważnych uszkodzeń.
Czym zabudować balkon?
Najtańszym materiałem jest natomiast PVC. Pomimo niskiej ceny, pleksiglas ma jednak wiele zalet, m.in. dobrą izolację termiczną i akustyczną. Czym zabudować balkon, by nadać mu unikalnego designu? Jest to oczywiście drewno. Warto jednak pamiętać o regularnej impregnacji, gdyż naturalny materiał może źle reagować na wilgoć i zmiany termiczne.
Jak zabudować balkon w bloku?
Jeśli zabudowa ma mniej niż 3 m, nie trzeba martwić się zezwoleniem organu administracyjnego, jednak warto powiadomić radę mieszkańców albo spółdzielnię o planowanej inwestycji. Jak zabudować balkon w bloku? Podobnie jak w domu jednorodzinnym, masz do wyboru drewno, szkło hartowane lub tworzywo sztuczne.
Nic nie stoi na przeszkodzie, by klasyczne konstrukcje zastąpić tańszymi osłonami. W sklepach z art. budowlano-remontowymi znajdziesz np. maty bambusowe, które pasują niemal do każdego balkonu. Minusem tego materiału jest jednak niska wytrzymałość. Alternatywne rozwiązanie stanowi osłona wykonana z tkaniny. Możesz również zdecydować się na wybór tzw. przepierzeń drewnianych, które wystarczy przyczepić do balustrady balkonu.
Czym zabudować balkon?
- Najpopularniejsze materiały to: drewno, szkło lub pleksiglas.
- By uniknąć późniejszych kłopotów, powiadom radę mieszkańców lub spółdzielnię o swoim projekcie.
- Do osłony balkonu także użyć również naturalnych albo materiałowych osłon.
- Pamiętaj jednak, że mają one znacznie gorsze parametry niż standardowe zabudowy.
Redakcja Dekoportal.pl