Jak zaplanować ogród łatwy w utrzymaniu? 7 najważniejszych zasad! - dekoportal.pl

Jak zaplanować ogród łatwy w utrzymaniu? 7 najważniejszych zasad!

22 Mar 2022 / Napisała  / Porady
łatwy w utrzymaniu ogród, pomysł na ogród, jak zabrać się za ogród
Najlepszy ogród to taki, w którym będziemy mieli szansę wypocząć

Piękny ogród wymaga wiele wysiłku, jednak efekty pracy potrafią być naprawdę spektakularne. Zastanawiasz, w jaki sposób zaprojektować przestrzeń przed domem? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jak stworzyć ogród, który będzie efektowny, a jednocześnie łatwy w utrzymaniu. Podpowiadamy, jakie rośliny mają niewielkie wymagania i prezentują się widowiskowo.

O czym przeczytasz w artykule?

Jakie funkcje będzie pełnił Twój ogród?

Zamierzasz samodzielnie zagospodarować swój ogród? Nie chcesz korzystać z pomocy architekta? Samodzielne zaplanowanie przestrzeni wokół domu może się udać! Wystarczy, że przed rozpoczęciem zakupów dokładnie przemyślisz, czego potrzebujesz. Pamietaj, by pomyśleć nie tylko o estetyce, lecz także praktyczności. Dzięki temu ogród będzie łatwy w utrzymaniu.

Zacznij od zastanowienia się nad tym, jakie funkcje ma pełnić Twój ogród. Będziesz urządzać przyjęcia na świeżym powietrzu, chcesz mieć komfortowe miejsce do opalania, zamierzasz uprawiać warzywa i owoce, a może przestrzeń wokół domu ma odgrywać wyłącznie rolę dekoracji? Od przewidywanych funkcji będzie zależał plan, do którego stworzenia wystarczą Ci kartka, długopis i… kreatywność.

Rozpocznij od rozrysowania elementów, które znajdują się już na działce. Zaznacz dom oraz drzewa, miejsce wjazdu, planowany chodnik, kostkę przed bramą do garażu i wszystko pozostałe, co zagości na posesji. Podziel przestrzeń wokół domu na strefy – dekoracyjną, do odpoczynku, przeznaczoną dla dziecka. Jeśli zamierzasz uprawiać własne warzywa, zaznacz również miejsce na ogródek.

  • Planowanie aranżacji ogrodu rozpocznij od wybrania funkcji, jakie będzie pełnił. Zastanów się, czy teren wokół domu ma być jedynie dekoracją, czy może na posesji musi znaleźć się miejsce do uprawiania sportów lub grillowania z przyjaciółmi.
  • Rozrysuj ogród i wydziel na planie strefy.
jak zaplanować ogród, jak zaprojektować ogród, plan ogrodu
Aranżację ogrodu warto zacząć od szkicu, który będzie uwzględniał dom

O tym pamiętaj, projektując ogród!

Zastanawiając się, jak stworzyć ogród, weź pod uwagę dotychczasowy stan nasadzenia. Jeśli istnieje taka możliwość, pozostaw wysokie drzewa. Zastąpienie ich innymi gatunkami zajmie wiele lat, dlatego aranżację przestrzeni wokół domu dopasuj do zastanej roślinności. Taki wyznacznik z pewnością wiele Ci ułatwi.

Unikaj sadzenia dużych roślin na środku działki. W ten sposób znacząco przytłoczysz przestrzeń. Zadbaj o to, żeby w centralnej części ogrodu znajdowały się mniejsze rośliny, a bliżej ogrodzenia zasadź te największe gatunki. W ten sposób sprawisz, że nawet mała przestrzeń wyda się optycznie znacznie większa, a ustawienie mebli czy zabawek dla dzieci będzie znacznie prostsze. Takie rozwiązanie zapewni Ci też znacznie więcej miejsca – do gier na zewnątrz, opalania czy wypoczynku.

Samodzielnie projektując ogród, musisz nauczyć się przewidywać. Nowe drzewa za kilka lat będą wyglądały zupełnie inaczej. Myśląc nad tym, w jakim miejscu powinny się znaleźć, weź pod uwagę, żeby nie zaciemniały domu oraz nie przytłaczały przestrzeni. Planowanie ogrodu musi uwględniać przyszłość!

Działka jest niewielka? Zrezygnuj z różnorodności gatunków. Zbyt wiele rodzajów krzewów czy rozmaite barwy kwiatów mogą wprowadzić chaos do wymarzonego ogrodu. Postaw na sprawdzone połączenia również ze względu na możliwość konkurowania ze sobą roślin. W rezultacie uprawa nie będzie też tak wymagająca.

Chcesz zaprojektować ogród łatwy w utrzymaniu? Zadbaj o odpowiednie miejsce dla poszczególnych roślin. Jeśli będziesz pamiętać o ich potrzebach, wyrosną i staną się efektowną dekoracją ogrodu. Wybierając dla rośliny potrzebującej słońca zupełnie zacienione miejsce, utrudnisz sobie pielęgnację przestrzeni przed domem, a kwiaty szybko staną się nieestetycznym elementem aranżacji posesji.

Jak stworzyć ogród bez pomocy architekta?

  • Jeśli to możliwe, pozostaw drzewa, które rosną już na działce,
  • W centralnej części ogrodu zrezygnuj z wysokich roślin, ponieważ przytłoczą przestrzeń,
  • Pamiętaj o tym, że za kilka lat wielkość krzewów i drzew ulegnie zmianie,
  • Zastosuj tylko kilka gatunków, zwłaszcza jeśli masz niewielki ogród,
  • Zaplanuj dla każdej z roślin miejsce, które będzie zgodne z jej wymaganiami.
nasadzenia w ogrodzie, planowanie nasadzeń, projektowanie przydomowego ogrodu
Planując nasadzenia w ogrodzie trzeba pamiętać o wielkości i wymaganiach roślin, które planujemy w nim zasadzić

Zadbaj o zielony trawnik!

Trawnik jest niczym tło dla całego ogrodu, dlatego zwróć szczególną uwagę na jego wygląd. Zadbaj o to, żeby był nieustannie zielony, co może być trudne przy letnich falach upałów. Murawa będzie zdobiła przestrzeń, jeśli zapamiętasz, że regularne zabiegi są konieczne. Koszenie, podlewanie, nawożenie – o żadnym z tych elementów pielęgnacji trawy nie możesz zapomnieć. Piękny trawnik wymaga wysiłku!

Jeśli chcesz mieć ogród łatwy w utrzymaniu, zdecyduj się na przydatne urządzenia. Regularne koszenie trawnika nie sprawi Ci trudności – wystarczy, że wybierzesz kosiarkę poręczną, łatwą w obsłudze, z dobrze naostrzonymi elementami tnącymi. Doskonale sprawdzi się model spalinowy – brak konieczności podłączenia przewodu do gniazdka ułatwi Ci pracę nawet na wyjątkowo dużej działce. Jeśli nie lubisz tego typu czynności, możesz zdać się na technologię. Obecnie za niewysoką cenę kupisz roboty koszące.

Ważnym elementem pielęgnacji murawy jest jej nawożenie, co należy przeprowadzić wczesną jesienią, wybierając produkt zawierający mało azotu, a dużo potasu. W przeciwnym razie niepotrzebnie pobudzisz trawę do wzrostu, co doprowadzi do osłabienia jej odporności na choroby. Wiosną natomiast wybierz produkt o większej zawartości azotu. Preparat wykorzystaj ponownie latem.

Kolejnym etapem dbania o trawnik jest podlewanie – zabieg musi być przeprowadzany systematycznie. Nie może bowiem dojść do przesuszenia – zżółknięta murawa nie będzie estetycznym tłem dla roślinności. Zdecyduj się na automatyczny system nawadniania – to przydatne zwłaszcza na ogromnych działkach. Jeśli zamierzasz używać przenośnego zraszacza, pamiętaj o tym, że trawnik możesz podlewać wyłącznie wieczorem lub wcześnie rano.

  • Pamiętaj o regularnym koszeniu, nawożeniu i nawadnianiu trawnika, który jest dla całego ogrodu niczym tło. Wybierz wysokiej jakości narzędzia i sprawdzone preparaty, a dzięki nim murawa pozostanie intensywnie zielona i równa.
sposób na piękny trawnik, jak dbać o trawnik, trawnik przy domu
Aby cieszyć się pięknym trawnikiem trzeba go regularnie kosić, nawadniać, wertykulować i nawozić

Jakie rośliny do ogrodu przydomowego nadają się na żywopłot?

Zastanawiając się, jak stworzyć ogród, weź również pod uwagę jego ogrodzenie. Możesz zdecydować się tylko na płot, ale także dodatkową ozdobę w postaci drzew lub krzewów wokół posesji. Wysoka, gęsto posadzona roślinność pozwoli Ci ukryć ogród przed wzrokiem sąsiadów lub przechodniów. Takie naturalne ogrodzenie będzie dodatkowo schronieniem dla rozmiatych żyjątek, w tym ptaków. Dzięki temu ptasie trele masz w gratisie!

Ligustr pospolity jest jedną z roślin najczęściej wykorzystywanych do stworzenia żywopłotu. Zdecyduj się na ten gatunek, jeśli chcesz mieć ogród łatwy w utrzymaniu. Ligustr pospolity nie ma zbyt wielu wymagań, a dodatkowo jest odporny – zarówno na mrozy, jak i wysoką temperaturę. Krzew liściasty z rodziny oliwkowatych poradzi sobie również na słabej glebie, a zanieczyszczenia powietrza nie wpłyną na jego wygląd.

Zastanawiając się, jakie rośliny go ogrodu przydomowego sprawdzą się w roli żywopłotu, weź pod uwagę również wyższe gatunki. Żywotniki z pewnością spełnią Twoje oczekiwania ze względu na atrakcyjną cenę, estetyczny wygląd przez cały rok oraz dość łatwe warunki uprawy. Popularne iglaki potrzebują lekko wilgotnej i dość żyznej gleby, o której nawadnianiu musisz pamiętać przez cały rok. Żywotnik zachodni może osiągnąć nawet 3,5 metra wysokości.

Jakie rośliny do ogrodu przydomowego wybrać, żeby zyskać efektowny żywopłot?

  • Ligustr pospolity – niewrażliwy na upały, niskie temperatury i zanieczyszczenia powietrza; odpowiedni na słabej jakości podłoże;
  • Żywotnik – pięknie wygląda przez cały rok; potrzebuje żyznej i lekko wilgotnej gleby.
krzew na żywopłot, ligustr na żywopłot, jak formować żywopłot
Jeśli macie wybór między żywotnikiem (tują) a ligustrem to pamiętajcie, że olejek z tuji bardzo często uczula co może utrudnić pracę przy formowaniu żywopłotu

Rośliny mało wymagające do ogrodu – jakie wybrać?

Chcesz, żeby Twoja posesja zachwycała aranżacją, ale nie masz zbyt wiele czasu, żeby zajmować się przestrzenią wokół domu? Postaw na rośliny mało wymagające do ogrodu! Gatunki, które nie potrzebują dużego nakładu pracy, również mogą cieszyć oko.

Podoba Ci się kolor fioletowy? Wraz z intensywnie zielonym trawnikiem będzie prezentował się spektakularnie! Rośliny mało wymagające do ogrodu to między innymi liatry kłosowe, czyli byliny, które osiągają wysokość około 50-70 centymetrów. Nietuzinkowy kwiat w fioletowym kolorze potrzebuje dostępu do słońca oraz dość suchego podłoża, a nie wymaga nawożenia, dlatego pielęgnacja go nie zajmie Ci wiele czasu.

Jeśli zależy Ci na pięknej dekoracji ogrodu, zdecyduj się na piwonie, które charakteryzują się wyjątkowym aromatem. Odpowiednie warunki pozwolą Ci cieszyć się wyglądem kwiatów nawet przez kilkanaście lat. Piwonie tylko na początku potrzebują nieco więcej pracy – musisz bowiem pamiętać o przygotowaniu dla nich dobrego stanowiska w słońcu oraz żyznej gleby. Nie wolno posadzić kwiatów zbyt głęboko oraz wycinać zbyt wiele, żeby umieścić je w wazonie – to mogłoby osłabić roślinę, która od lat jest uprawiana w Chinach.

Zależy Ci na kwiatach, które spełnią nie tylko dekoracyjne, lecz także praktyczne funkcje? Zdecyduj się na lawendę. Roślina potrzebuje słonecznego stanowiska oraz przepuszczalnej gleby, a co jakiś czas również przycinania. Lawenda w ogrodzie odstraszy komary, a ususzona i położona w szafie pozwoli Ci pozbyć się problemu moli.

Rośliny mało wymagające do ogrodu to również liliowce, które wyróżniają się długowiecznością. Dla tych popularnych kwiatów wybierz miejsce słoneczne, ewentualnie półcieniste. Rośliny poradzą sobie zarówno w suchej glebie, jak i podmokłej. Liliowce dopasują się do warunków – zimą nie będą potrzebowały okrycia, co znacznie skróci czas potrzebny na zajmowanie się nimi.

Rośliny mało wymagające do ogrodu to:

  • Liatra kłosowa,
  • Piwonia,
  • Lawenda,
  • Liliowiec.
fioletowa liatra, fioletowa liatra kłosowa, mało wymagające kwiaty ogrodowe
Liatra kłosowa to efektowna roślina ogrodowa, z której można tworzyć wielobarwne kompozycje

Poznaj krzewy do ogrodu łatwe w uprawie!

Zastanawiając się, jakie rośliny do ogrodu przydomowego wybrać, weź pod uwagę nie tylko kwiaty, lecz także krzewy. One również potrafią urozmaicić przestrzeń wokół budynku. Czy istnieją krzewy do ogrodu łatwe w uprawie? Z łatwością znajdziesz gatunki, które nie wymagają wiele czasu, a prezentują się nietuzinkowo!

Jednym z polecanych rozwiązań jest jaśminowiec wonny, który wyróżnia się niezwykłym aromatem oraz pięknymi kwiatami w kolorze złamanej bieli. Te krzewy do ogrodu łatwe w uprawie nie mają wielu wymagań – ważne, żeby podłoże nie było zbyt suche. Roślina poradzi sobie z mrozem i sprawdzi się w roli żywopłotu.

Krzewy do ogrodu łatwe w uprawie to również hortensje, które są wyjątkowe – potrafią bowiem zmieniać swój odcień w zależności od kwasowości podłoża. Podoba Ci się nietuzinkowa aranżacja posesji w odcieniach niebieskiego? Wybierz nawóz, który sprawi, że gleba będzie kwaśna, a tym samym kwiaty hortensji będą zachwycały błękitną barwą. Zadbaj o to, żeby krzew miał żyzne podłoże oraz dostęp do słońca.

Krzewy do ogrodu łatwe w uprawie:

  • Jaśminowiec wonny – pięknie pachnie, a jego kwiaty mają wyjątkowy odcień złamanej bieli; roślina potrzebuje wilgotnego podłoża, a poza tym nie ma zbyt wielu wymagań;
  • Hortensje – zaskakują różnorodnością barw zależną od kwasowości gleby; potrzebują dostępu do słońca i żyznej gleby;
hortensje w ogrodzie, krzewy łatwe w uprawie, ozdobny krzew ogrodowy
Hortensje to łatwe w pielęgnacji, wieloletnie krzewy ogrodowe o dużych, dekoracyjnych kwiatach

Krzewy na rabaty – jakie wybrać?

Chcesz urozmaicić wygląd posesji? Zdecyduj się na dekoracyjną rabatę, która rewelacyjnie zaprezentuje się w rogu działki. Jakie krzewy na rabaty sprawdzą się najlepiej?

Berberys Thunberga to jeden z tych gatunków, które cieszą się dużą popularnością, co wynika przede wszystkim z łatwości w uprawie. Najważniejszą zaletą krzewu jest odporność na cięcie – dzięki niej stworzysz piękny kształt rośliny. Zapewnij gatunkowi przepuszczalną glebę i pamiętaj o tym, żeby raz na kilka lat pozbyć się części najstarszych pędów. Te wyjątkowe krzewy na rabaty występują w wielu odmianach, które różnią się o siebie odcieniem liści – dzięki temu możesz dopasować berberys do planowanej aranżacji ogrodu.

Pięciornik krzewiasty to również świetny sposób na urozmaicenie rabaty. Piękna roślina jest niewrażliwa na mróz i suszę, a do jej potrzeb należą piaszczysta gleba oraz słoneczne lub delikatnie zacienione stanowisko. Jeśli mieszkasz w środku miasta, wybierz te krzewy na rabaty. Są one odporne na zanieczyszczenia powietrza, dlatego zachowają swój piękny wygląd.

Popularne krzewy na rabaty to:

  • Berberys Thunberga – niewrażliwy na cięcie; występuje w wersjach z różnym zabarwieniem liści;
  • Pięciornik krzewiasty – odporny na suszę, mróz i zanieczyszczenie powietrza; potrzebuje słonecznego stanowiska.
żółte kwiaty pięciornika krzewiastego, ozdobny krzew do ogrodu, krzew na rabatę
Pięciornik krzewiasty to idealny krzew dla osób, które chcą długo cieszyć się żywymi kolorami kwiatów

Najlepszy sprzęt do ogrodu znajdziesz na stronie Agrowow.pl


Artykuły powiązane

Oceń ten artykuł
(2 głosów)
Ostatnio zmieniany czwartek, 28 kwiecień 2022 12:09
komentarz /( 1 )
  • Janina
    Janina

    wtorek, 24 maj 2022 08:53

    Jaśminowiec i hortensje są super łatwe w pielęgnacji. Każdy sobie z nimi poradzi

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.