Jakie kwiaty na balkon – północny, południowy, wschodni i zachodni! Porady eksperta
Odrobina piękna i natury w naszym domu. Spadające bujnymi kaskadami w dół lub delikatnie podnoszące swoje kolorowe główki do słońca. Mieniące się kilkoma barwami lub dumnie prezentujące swoje fioletowe, czerwone, żółte czy różowe, jednokolorowe płatki. Cieszące oczy domowników, a także przechodniów mających szczęście znaleźć się w pobliżu. Kwiaty na balkonie to odpoczynek dla naszych oczu i radość w sercu przy każdym spojrzeniu. Zachwycają swoim pięknem i doskonałością, a przecież... często kosztują dosłownie kilka złotych. Ustawione w skrzynkach lub doniczkach, potrafią zmienić tych kilka metrów kwadratowych balkonu w prawdziwy raj. I do stworzenia takiego raju chcemy Was dzisiaj zachęcić. Jakie kwiaty na balkon wybrać, by powstał mały, przydomowy eden?
O czym przeczytasz w artykule?
- Jakie kwiaty na balkon na wiosnę?
- Jakie kwiaty na słoneczny balkon?
- Najlepsze kwiaty na półcienisty balkon
- Jakie kwiaty na balkon północny?
- Jakie kwiaty na balkon południowy?
- Jakie kwiaty na balkon wschodni?
- Jakie kwiaty na balkon zachodni?
Jakie kwiaty na balkon na wiosnę?
Koniec marca to doskonały czas na przygotowanie naszego zziębniętego, szarego balkonu na przyjęcie wiosennych, kolorowych piękności. Są kwiaty balkonowe, którym nie zaszkodzą nawet ostatnie mrozy, jednak w większości musimy poczekać, aż minie niebezpieczeństwo minusowych temperatur i dopiero wtedy zająć się sadzeniem pierwszych tegorocznych roślin. A mamy ich do wyboru całe mnóstwo.
Jakie kwiaty na balkon w kwietniu?
- Bratki. Najczęściej wielokolorowe, w zachwycających kompozycjach fioletu, bieli, żółci i czerwieni.
- Ciemierniki. Białe, bladoróżowe lub nakrapiane. Regularne, rozłożyste płatki układają się w gwiazdkę.
- Jaskry. Różowe, żółte lub czerwone płatki olśniewają swoim przepychem, gdyż są niezwykle gęsto ułożone.
- Niezapominajki. Przeurocze, zwykle niebieskie kwiatki z zawadiackim, żółtym środkiem.
- Stokrotki. Jak tu ich nie kochać za żółty środek okolony delikatnymi, białymi płatkami?
- Czarnuszki. Fantazyjny, czarny środek czarnuszek okalają białe, duże płatki.
- Chabry. Najbardziej popularne to te w kolorze... chabrowym, jednak znajdziemy je także w białej lub różowej szacie.
- Groszek pachnący. Nie dość, że ma przepiękne, bogato ubarwione kwiaty, to jeszcze oszałamiająco pachnie!
- Gipsówki. Te delikatne, maleńkie kwiatki chętnie wykorzystywane są do dekoracji bukietów i wicia wianków.
- Nasturcje. Pełne, czerwone, pomarańczowe lub żółte kwiaty wspaniale prezentują się na tle okrągłych, soczyście zielonych liści.
- Nagietki. Pomarańczowe kwiaty o licznych, mocno wydłużonych płatkach. A ich zapach!
Jakie kwiaty na słoneczny balkon?
Szczęśliwcy będący w posiadaniu słonecznego balkonu, będą mogli cieszyć się przez długi czas bajecznymi kolorami światło – i ciepłolubnych kwiatów. Trzeba tylko pamiętać, że regularne podlewanie takich piękności to konieczność, i to niekiedy nawet dwa razy dziennie. W nagrodę jednak otrzymamy to, co każdy wielbiciel kwiatów lubi najbardziej: naturalne piękno delikatnych płatków w kolorach tak zachwycających, że aż dziw, że istnieją.
Jakie kwiaty dobrze będą rosły na słonecznym balkonie?
- Werbena. To kwiat, który kwitnie od lata do jesieni. Ma drobne, pięciopłatkowe kwiaty, jednolite lub z oczkiem. Rosną w gęste, kuliste, zwieszające się nawet na pół metra, kwiatostany w kolorach różowym, niebieskim, białym, fioletowym lub czerwonym. To kwiat, który wymaga próchniczej, przepuszczalnej ziemi.
- Bidens, zwany też uczepem rózgowatym lub – bardziej poetycko – złotym deszczem. To kwiat, który z niepozornych sadzonek rozrasta się w ciągu kilku tygodni w złotą kaskadę. Ani wiatr, ani deszcz nie są mu straszne, trzeba jednak pamiętać o tym, by ziemia, w której rośnie, nie wysychała.
- Bakopa. Delikatne, drobne kwiatuszki w kolorze liliowym, różowym lub białym zwieszają się z balkonu nawet na 40 centymetrów. Lubią wilgotne podłoże i przewiewne miejsca.
- Dipladenia (zwana też mandevilla lub sundaville) ma wielkie kwiaty w kształcie lejka w kolorze różowym, białym lub czerwonym. Jej pędy dorastają nawet do 3 metrów. Zachwyci nas swą urodą, jeśli będziemy ją systematycznie podlewać i nawozić. Lubi zaciszne miejsca.
- Surfinia (petunia kaskadowa). Delikatna i wymagająca. Nie lubi wiatru ani opadów. Zasuszona, pada ofiarą chorób i szkodników. Wymaga częstego nawożenia i podlewania, nawet dwa razy dziennie podczas upałów. Odwdzięczy się za to cyklamenowymi, ciemno – i jasnofioletowymi, białymi, jasnożółtymi i czerwonymi kwiatami. W dodatku niektóre z nich (przeważnie fioletowe) pięknie pachną.
- Miniaturowe petunie. Mnóstwo drobnych kwiatków w kolorach do wyboru: pomarańczowym, żółtym, różowym, fioletowym i czerwonym. Lubią średnio wilgotną ziemię i są dość wytrzymałe na zmienne warunki atmosferyczne.
- Wilec. To jednoroczne pnącze o liściach w kształcie serca i dużych kwiatach w kolorach fioletowym, różowym, bladoliliowym, białym i niebieskim. Może osiągać nawet 4 metry długości. Jeśli chcemy, by wilce tworzyły efektowną kurtynę, musimy je gęsto posiać w żyznej ziemi. Potrzebują też obfitego podlewania. Jeśli o tym zapomnimy, przypomną nam o tym, zwieszając smutno liście.
Najlepsze kwiaty na półcienisty balkon
Właściciele bardziej zacienionych balkonów także znajdą mnóstwo piękności, które je ozdobią. Wiele z roślin wymienionych powyżej da się przekonać, że półcienisty balkon to dla nich doskonałe miejsce. Surfinia, bakopa, miniaturowe petunie i wilec z pewnością nie będą miały nic przeciwko temu, że je tu posadzimy.
Jakie jeszcze kwiaty można posadzić na półcienistym balkonie?
- Pelargonia bluszczolistna. Lśniące, ciemnozielone liście stanowią tu tło dla kwiatów w różnych kolorach: czerwonym, różowym, białym, fioletowym, choć możemy także spotkać pelargonie dwukolorowe.
- Niecierpek. Tu mamy pełen zestaw kolorów, i to zarówno kwiatów, jak i liści. Kwiaty niecierpka mogą bowiem przybierać barwy: białą, pomarańczową, czerwoną, różową lub purpurową. Z kolei liście, zawsze z połyskiem, znajdziemy w kolorach zielonym, czerwonym, a także mieszane, z różowym nerwem głównym lub ciemnozielonym brzegiem.
- Lobelia przylądkowa (stroiczka). Zachwyca kaskadami delikatnych, niewielkich kwiatuszków w kolorze błękitnym, białym, różowym i fioletowym.
- Fuksja. Niezwykle urocze dzwoneczki z długimi pręcikami otoczone płatkami w innym kolorze tworzą kształt przypominający drobną tancerkę w długiej spódnicy. To roślina wieloletnia, a na zimę możemy ją zabrać do mieszkania, by tu przypominała nam o lecie.
Jakie kwiaty na balkon północny?
Właściciele mieszkań, w których balkon znajduje się na północy, mogą podlewać rzadziej swoje kwiaty, ponieważ gleba nie wysycha tu tak szybko. Muszą natomiast poszukać roślin, którym nie przeszkadza cień. O niektórych z nich już wspominaliśmy, mówiąc o półcienistym balkonie (lobelia przylądkowa, niecierpek, fuksja, pierwiosnki, niezapominajki). Czas jednak uzupełnić tę listę o kwiaty, którym niestraszny nawet i cień.
Kwiaty na balkon północny:
- Begonia bulwiasta. Jej kwiaty mogą przybierać kolory: żółty, czerwony, pomarańczowy, różowy i biały.
- Żeniszek meksykański. Wyjątkowo urodziwy; ze swoimi fiołkowymi, „puszystymi” kwiatkami może stanowić nawet jedyną ozdobę całego balkonu.
- Tytoń oskrzydlony. Jego delikatne kwiatki o gwiaździstym kształcie przybierają kolory: biały, różowy, czerwony bądź fioletowy.
- Bluszcz. Brak kwiatów nie przeszkadza mu być jedną z najbardziej ozdobnych roślin. Pnie się tuż przy powierzchni, którą napotka na swojej drodze, tworząc zielone płachty. Jesienią nabierają one fantastycznych, czerwonych odcieni.
- Paprocie. Podobnie jak bluszcz, zdobią mimo braku kwiatków. Ich wydłużone, soczyście zielone liście o różnych odcieniach mogą się pięknie komponować z innymi kwiatami, zwłaszcza kolorowymi.
Jakie kwiaty na balkon południowy?
Balkon z wystawą południową, który nie jest zacieniony od przodu innym budynkiem czy drzewem, może zapewnić roślinom bardzo dobre warunki wzrostu, o ile... wybierzemy te, które lubią mocne słońce. Pojemniki z kwiatami mocno się tu nagrzewają, dlatego trzeba pamiętać o regularnym podlewaniu, nawet dwukrotnym w ciągu dnia, jeśli panuje wyjątkowy skwar. Średnio co tydzień warto też stosować nawozy do kwiatów balkonowych.
Kwiaty na balkon południowy:
- Pelargonie, petunie, surfinie, bakopa – o nich już mówiliśmy,
- Heliotrop. Jego niebieskie, fioletowe lub białe kwiaty oszałamiają swoim mocnym, waniliowym zapachem.
- Wilczomlecz. Białe, delikatne, drobniutkie kwiatuszki pięknie komponują się z innymi, mocno ubarwionymi kwiatami.
- Aksamitki. Pomarańczowe, czerwone, żółte, a nawet łączące wszystkie te kolory w jednym. Mięsiste, wielopłatkowe kwiaty na tle pięknych, drobnych listków.
- Afrykańskie stokrotki. Większe od naszych, polskich stokrotek i przyjmujące fantastyczne barwy: bladofioletowe, ciemnofioletowe, różowe, czerwone, białe, żółte i czerwone.
- Nasturcje. Czerwone, żółte lub pomarańczowe, uroczo konkurujące o palmę pierwszeństwa w konkursie piękności ze swoimi zielonymi liśćmi o bardzo podobnym kształcie.
- Portulaka, Dorotka, gazania i dimorfoteka zniosą nawet największe upały.
Jakie kwiaty na balkon wschodni?
Na balkonie z wystawą wschodnią najlepiej będą się czuły rośliny, które lubią dużo słońca, ale niezbyt palącego. Wśród nich znajdziemy kilka kwiatów, o których już była mowa, takich jak begonie, niecierpki, pelargonie, fuksje, lobelie i petunie. To jednak dopiero początek listy.
Kwiaty na balkon wschodni:
- Koleus. Całą ozdobę tego kwiatu stanowią jego liście, które przybierają fantastyczne kolory i wzory.
- Skrętnik. Jego pełne, białe, fioletowe lub różowe kwiaty prezentują się wyjątkowo okazale na tle swoich mięsistych, dużych liści.
- Piżmian właściwy. Spośród wydłużonych, ciemnozielonych liści wyrastają piękne, duże kwiaty o pełnych płatkach.
- Katarantus. Fioletowe, różowe i białe kwiatki o pięknych, okrągłych płatkach zachwycają swoją urodą wśród błyszczących, wydłużonych, soczyście zielonych liści.
- Kobea. To roślina pnąca o fantastycznych, fioletowych kwiatach.
- Czarnooka Zuzanna. Jej czarny środek, oczko, okalają pomarańczowe, żółte, różowe, czerwone lub białe płatki.
Jakie kwiaty na balkon zachodni?
Na balkonie zachodnim będą rosły dobrze te rośliny, którym nie przeszkadza mocne słońce. Tutaj, w letnie popołudnie, żar leje się z nieba, i to do późna. O niektórych słońcolubnych roślinach już wspominaliśmy (portulaka, heliotrop, gazania, dimorfoteka). Teraz przyszła pora na dodanie jeszcze kilku piękności, które lubią się wygrzewać w słońcu. Trzeba jednak pamiętać, że wymagają one częstego podlewania. Dobrym pomysłem będzie więc zamontowanie systemu nawadniania.
- Rozchodniki. To sukulenty, w których zarówno liście, jak i kwiaty mogą stanowić ozdobę balkonu. Liście ułożone są tu w rozetę, są ząbkowane i przyjmują kolory niebiesko-zielony lub bordowy. Z kolei kwiaty rozchodników tworzą rodzaj płaskiego „talerza” i mają kolory różowy, biały lub jasnofioletowy. Kochają je pszczoły i motyle.
- Rojniki. Przycupnięte przy ziemi, zawierają regularne rozetki o średnicy kilku centymetrów. W zależności od odmiany i gatunku mają kolory czerwony, zielony lub żółtawy. Niekiedy pokrywają je włoski lub delikatna pajęczyna.
- Kostrzewa sina. Niezwykle atrakcyjna, o niebieskawym zabarwieniu, pięknie prezentuje się w minimalistycznych aranżacjach pojemnikowych.
- Zawciąg nadmorski. Poznamy go po zwartych, soczyście zielonych poduchach z wąskich liści. W maju ponad ich kępy wyrastają ciemnoróżowe kwiatostany.
- Macierzanki. To półkrzewinki, które tworzą gęste dywany lub też okazałe, zielone poduchy. Doskonale nadają się do wypełniania wolnych przestrzeni w kompozycjach z bylinami, roślinami cebulowymi lub iglakami.
- Lawenda. Ceniona jest nie tylko za swoje szyszkowate, ciemnofioletowe kwiaty, ale również za oszałamiający zapach.
czwartek, 14 lipiec 2022 09:25