Kiedy przycinać orzecha włoskiego? - dekoportal.pl

Kiedy przycinać orzecha włoskiego?

27 Paź 2023 / Napisał  / Ogród Taras
kiedy przycinać orzecha włoskiego
Samo cięcie orzecha włoskiego nie jest mocno problematyczne.

Choć orzech włoski jest stosunkowo łatwy w uprawie, warto zapewnić mu odpowiednie warunki do wzrostu, by cieszyć się zdrowym i owocującym drzewem. W tym artykule skupimy się na jednym z ważniejszych aspektów i podpowiemy Ci kiedy przycinać orzecha włoskiego. Zobacz, co warto wiedzieć!

O czym przeczytasz w artykule?


Cięcie orzecha włoskiego – podstawowe zasady

Masz w swoim domu orzecha włoskiego? Niezależnie od tego, czy to młode, czy już leciwe drzewo, musisz odpowiednio o niego zadbać, by jego stan pozwalał na poradzenie sobie z zagrożeniami w postaci chorób i wydawanie licznych owoców. Koniecznie powinieneś więc dowiedzieć się, kiedy przycinać orzecha włoskiego. Jednak zanim odpowiemy na pytanie „kiedy”, warto skupić się chwilę na zagadnieniu „jak”.

Samo cięcie orzecha włoskiego nie jest mocno problematyczne – drzewo zazwyczaj dobrze znosi ten zabieg. Warto jednak stosować się do kilku podstawowych zasad. Przede wszystkim najlepiej ciąć pędy, których średnica nie przekracza 5 centymetrów – grubsze gałęzie trudno się goją.

W przypadku młodych drzew, które były szczepione, bardzo ważne jest, by przycinać pędy, które wyrastają z podkładki. Tego zadania nie należy odkładać i koniecznie trzeba zadbać o usunięcie wszystkich gałęzi, które wyrastają poniżej miejsca szczepienia drzewka.

Jeśli posiadasz stare drzewo orzecha włoskiego, to głównym celem cięcia jest prześwietlenie korony. Nie można jednak zapominać o przycięciu gałęzi, które rozrastają się zbyt mocno – orzech włoski potrafi urosnąć do naprawdę sporych rozmiarów, więc warto interweniować odpowiednio wcześnie i regularnie przeprowadzać cięcia też pod tym kątem.

Zapamiętaj:

  • Powinno się przycinać gałęzie orzecha włoskiego, których średnica nie przekracza 5 centymetrów.
  • Należy usuwać gałęzie, które wyrastają poniżej miejsca szczepienia drzewka.
  • Starsze drzewa potrzebują cięć prześwietlających koronę, ale także cięć, które zapobiegają nadmiernemu rozrastaniu się orzecha włoskiego.
kiedy przycinać orzecha włoskiego
Nie można jednak zapominać o przycięciu gałęzi, które rozrastają się zbyt mocno.

Cięcie orzecha włoskiego – terminy

Przejdźmy teraz do zasadniczej kwestii i odpowiedzmy na pytanie, kiedy można przycinać orzecha włoskiego. Wybór odpowiedniego terminu jest bardzo ważny, gdyż ma wpływ na to, jak drzewko poradzi sobie po zabiegu. Gałęzie przycięte w nieodpowiednim momencie mogą słabiej się zasklepiać i goić, a przez to być podatne na choroby.

Ogrodnicy nie do końca są zgodni co do tego, kiedy można przycinać orzecha włoskiego. Część z nich uważa, że najlepiej jest przeprowadzić ten zabieg pod koniec zimy, gdy ryzyko silnych mrozów nie jest już tak duże, a rośliny ciągle jeszcze nie rozpoczęły wegetacji (luty-marzec). Inni jako najodpowiedniejszy termin na przycinanie orzecha włoskiego wskazują okres od połowy mają do początku czerwca, kiedy młode przyrosty osiągają długość około 5 cm. Warto jednak mieć na uwadze to, że późna wiosna to idealny czas do rozwoju licznych patogenów, które mogą zaatakować osłabione cięciem drzewko.

Zatem kiedy przycinać gałęzie orzecha włoskiego? Oba terminy są rozsądne, jednak bardziej skłaniamy się ku przycinaniu tego drzewka pod koniec zimy. Marzec wydaje się być optymalnym terminem w naszym klimacie. Warto jednak zwrócić uwagę na kilka dodatkowych kwestii – jednak te omówimy już w kolejnym akapicie.

Zapamiętaj:

  • Przy podcinaniu drzew bardzo ważny jest właściwy dobór terminu cięcia, by zminimalizować ryzyko pojawienia się chorób.
  • Orzech włoski najlepiej jest przycinać w marcu.
  • Część ogrodników decyduje się na cięcie orzecha włoskiego od połowy maja do początku czerwca.
kiedy przycinać orzecha włoskiego
Gałęzie przycięte w nieodpowiednim momencie mogą słabiej się zasklepiać i goić.

Przycinanie orzecha włoskiego – wybierz słoneczny dzień!

Teraz gdy już wiesz, kiedy przycinać orzecha włoskiego, możemy przejść do omówienia kilku bardzo istotnych kwestii związanych z tym tematem. Zacznijmy od podstaw – cięcia orzecha należy dokonać ostrym narzędziem, które wcześniej zostało porządnie wyczyszczone. Ostrze najlepiej jest odkazić – w tym celu doskonale sprawdzi się mydło potasowe, które jest niegroźne dla roślin i nie szkodzi środowisku.

Przed przystąpieniem do cięcia orzecha włoskiego zaopatrz się w maść ogrodniczą. Po przycięciu gałęzi zalecamy posmarowanie miejsc cięcia tą maścią – dzięki temu miejsce cięcia będzie zabezpieczone przed działaniem patogenów i szybciej się zregeneruje.

Mówiąc o tym, kiedy przycinać gałęzie orzecha włoskiego, określiliśmy miesiąc, w którym powinno się to zrobić. Warto jednak wiedzieć, że równie ważny jest wybór odpowiedniego dnia. Na zabieg ten wybierz słoneczny i ciepły dzień. Musi to być koniecznie dzień bezdeszczowy i suchy.

Zapamiętaj:

  • Przycinanie orzecha włoskiego przeprowadź czystym i ostrym narzędziem.
  • Miejsca cięcia zabezpiecz maścią ogrodniczą.
  • W dniu cięcia powinna być słoneczna i sucha pogoda.
kiedy przycinać orzecha włoskiego
Na zabieg ten wybierz słoneczny i ciepły dzień.

Kiedy przycinać starego orzecha włoskiego?

Szukając informacji, kiedy przycinać starego orzecha włoskiego, nie znalazłeś konkretnej informacji na ten temat? Już spieszymy z pomocą! Jeśli masz w swoim ogrodzie stary orzech włoski, cięcie powinieneś przeprowadzić w terminie wskazanym powyżej. Nie ma różnicy, czy przycinamy młode, czy wiekowe drzewo – zawsze najlepiej jest to zrobić w marcu.

Pamiętaj jednak o zasadzie, którą przytoczyliśmy wcześniej w naszym tekście – należy przycinać gałęzie, których średnica nie przekracza 5 cm. W przypadku starych drzew konieczne jest cięcie prześwietlające. Pamiętaj, by przeprowadzać je regularnie.

Zapamiętaj:

  • Stary orzech włoski najlepiej jest przycinać w takim samym terminie jak młode drzewka.
  • Należy przycinać gałęzie, których średnica nie przekracza 5 cm.
  • Jeśli masz w swoim ogrodzie starsze drzewa orzecha włoskiego, koniecznie przeprowadź cięcie prześwietlające.
kiedy przycinać orzecha włoskiego
Nie ma różnicy, czy przycinamy młode, czy wiekowe drzewo.

Kiedy przycinać starego orzecha włoskiego?

Szukając informacji, kiedy najlepiej przycinać orzecha włoskiego, spotkałeś się z informacją, by nie robić tego, gdy ciekną soki z drzewa? Koniecznie zastosuj się do tej wskazówki, gdyż przeprowadzenie cięcia w dniu, kiedy z usuniętych gałęzi wypływa duża ilość soku, może przyczynić się do choroby drzewa. Wypływające soki utrudniają nałożenie maści ogrodniczej, a to może doprowadzić do łatwiejszego wnikania patogenów i rozwoju choroby grzybowej.

Zanim więc zdecydujesz się na cięcie, przeprowadź prosty test – w słoneczny i suchy dzień obetnij jedną gałązkę i przez około 15-30 minut sprawdzaj, czy w miejscu cięcia zbiera się dużo soku. Jeśli tak jest, przełóż cięcie na inny dzień. Z kolei, gdy nie wycieka dużo soku, możesz przeprowadzić cięcie. Pamiętaj, by po przycięciu orzecha włoskiego posmarować miejsca cięć maścią ogrodniczą.

Zapamiętaj:

  • Zanim przytniesz orzecha włoskiego, przeprowadź test – jeśli z obciętego pędu nie wycieka dużo soku, możesz bez obaw przeprowadzić pracę.
  • Jeśli gromadzi się dużo soku, odłóż przycinanie na inny dzień.
  • Orzecha włoskiego przycinaj w słoneczny i suchy dzień, a miejsca cięć posmaruj maścią ogrodniczą.

Artykuły powiązane

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Ostatnio zmieniany czwartek, 04 lipiec 2024 11:23
komentarz /( 1 )
  • Sadownik
    Sadownik

    środa, 10 kwiecień 2024 11:16

    cięcie orzecha włoskiego serio daje efekty. Przez lata tego nie robiłem, a teraz orzech tak obradza że szok!

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.