Liście cukinii żółkną? Przytnij je! Z liści zrobisz zupę [przepis] - dekoportal.pl

Liście cukinii żółkną? Przytnij je! Z liści zrobisz zupę [przepis]

25 Lip 2024 / Napisał  / Porady
czy można obcinać liście cukinii
Choroby cukinii, które wyraźnie osłabiają jej kondycję, to np. mozaika.

Popularny w Polsce kabaczek został wyselekcjonowany przez Włochów, którzy nadali roślinie nazwę “zucchina” – mała dynia. Uprawa jarzyny nie jest trudna, jednak warto pamiętać o regularnej pielęgnacji. Czy można obcinać liście cukinii? Co zrobić, gdy zaczną pokrywać się żółtym nalotem?

O czym przeczytasz w tym artykule?

Czy można przycinać liście cukinii?

Uprawa cukinii powinna rozpocząć się od wyboru odpowiedniego miejsca, gdyż jest to warzywo, które źle radzi sobie z niskimi temperaturami. Optymalne podłoże to gleba sucha, próchnicza, o pH 6,5 - 7,0. Cukinia wymaga również regularnej obserwacji, ponieważ bardzo często zdarza się, że rozrastające się liście blokują kwiatom dostęp do naturalnego światła i owadów. Przycinanie gwarantuje również lepsze napowietrzenie gleby i szybszy wzrost. Owady mają swobodny dostęp do kwiatostanów, co zwiększa skuteczność zapylenia.

"liście
Uprawa cukinii powinna rozpocząć się od wyboru odpowiedniego miejsca.

Liście cukinii najlepiej skracać w okresie kwitnienia, przycinając je bezpośrednio przy kwiatach. Kolejny zabieg warto wykonać, kiedy zaczną pojawiać się pierwsze owoce. Usunięte liście nie będą wówczas utrudniać prawidłowego rozwoju, a co za tym idzie – obfitych zbiorów. Nie można też zapominać o regularnym przycinaniu uschniętych fragmentów cukinii. W trakcie skracania liści zachowaj ostrożność, gdyż ich całkowite usunięcie mocno osłabi roślinę. Pozbądź się jedynie tych, które zasłaniają dostęp do światła słonecznego lub utrudniają zapylanie.

Przeczytaj też: Dobre sąsiedztwo warzyw, czyli jak zaplanować ogródek warzywny

 liście cukinii
Liście cukinii najlepiej skracać w okresie kwitnienia, przycinając je bezpośrednio przy kwiatach.

Co zrobić z liści cukinii?

Liście cukinii idealnie sprawdzą się jako składnik aromatycznej i pożywnej zupy. Dla wzbogacenia smaku możesz użyć odrobiny szafranu. Do przygotowania zupy potrzebujesz: bulionu, 100 g liści i 10 kwiatów cukinii, 700 g obranej cukinii, cebuli, 300 g ziemniaków, pomidora i ząbka czosnku. Smak podkręca natomiast Twoje ulubiona zioła, np. pietruszka i bazylia.

Pokrój wszystkie warzywa i posiekaj czosnek, a następnie oczyść łodygi liści cukinii z włókien. Na patelnię wlej trzy łyżki oliwy, podsmaż obrany kabaczek i odczekaj, aż stanie się bardziej miękki. Następnie dodaj resztę warzyw i zalej całość bulionem. Po 15 minutach dorzuć pokrojone w paski zioła, liście, kwiaty i gotuj całość przez 3 minuty. Na koniec dopraw zupę według upodobań.

naturalny nawóz do cukinii
W trakcie skracania liści zachowaj ostrożność, gdyż ich całkowite usunięcie mocno osłabi roślinę. 

Co zrobić, gdy żółkną liście cukinii?

Na samym początku należy ustalić, dlaczego liście cukinii żółkną. Powodów może być kilka. Liście cukinii żółkną, jeśli roślina została posadzona zbyt wcześnie – niska temperatura i brak wystarczającej ilości światła słonecznego powodują zaburzenie procesu fotosyntezy i produkcji chlorofilu. Kolejnym z czynników, utrudniającym prawidłowy rozwój, jest sucha gleba. Warto zatem pamiętać o regularnym nawodnieniu uprawy. Ważne jest jednak zachowanie umiaru. Zbyt mokra gleba spowoduje gnicie znajdujących się na niej owoców.

Kabaczek, tak jak każda roślina, potrzebuje gleby bogatej w zdrowe pierwiastki, m.in. azot. Jego niedobór sprawia, że pojawiają się żółte liście cukinii i konieczne jest zastosowanie dodatkowego nawozu. Nie kosztuje on jednak więcej niż kilkadziesiąt złotych. Wiele nawozów wzbogaconych jest dodatkowymi pierwiastkami, które mogą wzmocnić roślinę i poprawić jej rozwój.

liście dyni żółkną
Liście cukinii żółkną, jeśli roślina została posadzona zbyt wcześnie.

Może się zdarzyć, że kabaczek został zaatakowany przez szkodniki – przędziorki albo mączliki warzywne. Owady te wysysają sok zgromadzony w liściach, co powoduje widoczne żółknięcie. Kolejnym z problemów są infekcje. Choroby cukinii, które wyraźnie osłabiają jej kondycję, to np. mozaika. Zaliczana do infekcji wirusowych prowadzi do powstawania żółtych przebarwień na liściach i ich zniekształcenia. Mozaika oddziałuje również na kwiaty, które tracą swoją jakość. W efekcie zebrane plony są bardzo mizerne.

Na koniec warto wspomnieć o mączniaku prawdziwym. Dotknięta chorobą cukinia słabiej rośnie, a na jej liściach pojawiają się białe i żółte plamy. Atak szkodników lub infekcja są bardzo niebezpieczne i mogą doprowadzić do całkowitego zniszczenia upraw. Zaleca się zatem stosowanie środków ochronnych i regularne monitorowanie rośliny. Wczesne wykrycie problemu zwiększa skuteczność działania preparatu.

Przeczytaj też: Tylko ten naturalny nawóz do porzeczek zapewni obfity zbiór

liście cukinii przepis
Kabaczek, tak jak każda roślina, potrzebuje gleby bogatej w zdrowe pierwiastki, m.in. azot.


Artykuły powiązane

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Ostatnio zmieniany piątek, 26 lipiec 2024 10:18

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.