Miechunka – wszystko, co musisz wiedzieć o tej roślinie! - dekoportal.pl

Miechunka

– wszystko, co musisz wiedzieć o tej roślinie!
24 Kwi 2023 / Napisał  / Porady
miechunka uprawa
Miechunka jest rośliną z rodzaju psiankowatych.

Miechunka zachwyca połączeniem zielonych liści i intensywnie pomarańczowych owoców. Okazuje się, że ta estetyczna, charakterystyczna roślina ma również praktyczne zastosowanie. Dowiedz się, czy miechunka jest trująca, jakie są jej rodzaje i w jaki sposób ją uprawiać.

O czym przeczytasz w artykule?

Co to jest miechunka?

Miechunka jest rośliną z rodzaju psiankowatych. Pochodzi z Ameryki Południowej, ale może być też uprawiana w innych zakątkach świata, również w Polsce. Są trzy główne rodzaje miechunki, z których owoce można wykorzystać: peruwiańska, pomidorowa, rozdęta.

Jagoda inkaska, czyli miechunka peruwiańska porasta tereny Peru i Wenezueli. W takim ciepłym miejscu jest w stanie przetrwać długo, natomiast w Polsce to jednoroczna roślina.

Miechunka pomidorowa rośnie w Peru, Gwatemali i Meksyku, a jej owoce są składnikiem meksykańskiej, zielonej salsy. Roślina pasuje również do sałatek i przetworów. Jej owoce wyglądają niczym pomidorki koktajlowe. Miechunka rozdęta jest natomiast głównie stosowana jako dekoracja, ponieważ jej smak nie jest zbyt zachęcający.

Miechunka wyróżnia się ciekawym wyglądem owoców, szczególnie w przypadku peruwiańskiej. Jadalna część rośliny jest ukryta w otoczce, która prezentuje się niczym pergaminowy lampion.

Ciepłolubną roślinę możesz rozmnażać z nasion lub poprzez podział korzeni. Pamiętaj, żeby młode sadzonki wysadzić do gruntu dopiero w połowie maja, żeby nie narazić miechunki na ewentualne przymrozki.

Co to jest miechunka?

  • To roślina z grupy psiankowatych, pochodząca z Ameryki Południowej.
  • Są trzy rodzaje uprawiane dla owoców: peruwiańska, pomidorowa, rozdęta.
  • To ciepłolubna roślina, dlatego sadzonki wysadź do gruntu dopiero w połowie maja, żeby uniknąć przymrozków.
miechunka uprawa
Jadalna część rośliny jest ukryta w otoczce, która prezentuje się niczym pergaminowy lampion.

Miechunka – uprawa

Miechunka nie jest wymagającą rośliną, jednak w naszym klimacie nie poradzi sobie jako wieloletnia. Zapewnij jej ciepłe, słoneczne stanowisko. Roślina potrzebuje wiele światła, żeby rozwinąć owoce. W zacienionym miejscu będzie słabo owocować. Nasiona trzeba wysiać wczesną wiosną w pojemnikach przechowywanych w domu, a gdy ryzyko przymrozków minie, dopiero przychodzi czas na wybranie stanowiska w ogrodzie.

Kiedy sadzisz miechunkę, zadbaj o odpowiednie odległości pomiędzy roślinami. To ważne, ponieważ bylina z rodziny psiankowatych intensywnie się rozrasta. Odpowiednia odległość to około 40–50 cm. Roślina ma charakter ekspansywny, dlatego dobrym pomysłem jest ograniczenie rozrostu systemu korzeniowego przy pomocy pojemników. Wystarczy, że umieścisz je w ziemi. Możesz również uprawiać miechunkę w donicach, na przykład na tarasie.

Żeby cieszyć się dużą liczbą owoców, wybierz dla miechunki dobrze utrzymującą wilgoć ziemię. Ewentualnie może być to podłoże piaszczyste. Konieczne jest częste, intensywne podlewanie. Roślina dość słabo radzi sobie z przesuszeniem.

Czego jeszcze potrzebuje miechunka? Roślina wymaga regularnego nawożenia. Póki jest niewielka, pamiętaj również o odchwaszczaniu.

Jagoda inkaska doskonale rośnie w Kolumbii, Meksyku czy Peru. W polskim klimacie jest rośliną jednoroczną, ponieważ nie ma odporności na mróz. Owoce miechunki pojawiają się we wrześniu.

Miechunka – jak uprawiać?

  • Uprawa miechunki nie jest skomplikowana, jednak w naszym klimacie może to być tylko jednoroczna roślina.
  • Zapewnij jej dużą ilość światła.
  • Pamiętaj o dużych odległościach pomiędzy poszczególnymi sadzonkami, ponieważ miechunka ma ekspansywny charakter.
  • Dla rośliny z Ameryki Południowej wybierz ziemię, która skutecznie zatrzymuje wilgoć.
  • Nie zapomnij o regularnym nawożeniu i odchwaszczaniu.
miechunka uprawa
Są trzy rodzaje uprawiane dla owoców: peruwiańska, pomidorowa, rozdęta.

Czy miechunka jest trująca?

Zastanawiasz się, czy miechunka jest trująca? Nie, ale to nie znaczy, że możesz spożywać każdą jej część! Owoc miechunki peruwiańskiej jest jadalny. To on jest nieszkodliwą częścią rośliny. Ale miechunka trująca też bywa! Musisz uważać na niedojrzałe owoce miechunki – zjedzenie ich może wywołać bóle brzucha i wymioty ze względu na dużą zawartość solaniny.

Co w przypadku, jeśli Twój ogródek porasta miechunka rozdęta? Czy jest jadalna? Na jej temat zdania są podzielone. Lepiej więc stosować ją wyłącznie jako dekorację, a cieszyć się smakiem owoców peruwiańskiej.

Jakie ma miechunka peruwiańska właściwości? Przede wszystkim owoce są bogate w witaminę C, która odpowiada za wzmocnienie naczyń krwionośnych. Poza tym roślina dostarcza organizmowi witaminę A wspierającą zdrowie wzroku oraz stan cery. Owoc miechunki jest również źródłem wapnia, żelaza i fosforu.

To nie wszystko, co dostarcza organizmowi miechunka. Krzak porastają owoce bogate w witaminy z grupy B, które odpowiadają za zdrowie układu nerwowego. Napary z miechunki można też stosować miejscowo na skórę – działa ona bowiem przeciwzapalnie.

Miechunka – trująca czy nie?

  • Owoce miechunki nie są trujące, natomiast w diecie nie mogą pojawić się inne części tej rośliny.
  • Uważaj również na niedojrzałe owoce, które ze względu na zawartość solaniny mogą wywołać bóle brzucha.
  • Miechunka peruwiańska, czyli jagoda inkaska jest bogata w witaminę C, A, B, dlatego wspiera zdrowie organizmu.
  • Stanowi również źródło wapnia, fosforu i żelaza.
miechunka uprawa
Owoce miechunki nie są trujące, natomiast w diecie nie mogą pojawić się inne części tej rośliny.

Owoc miechunki – jak wykorzystać w kuchni?

Wiesz już, jakie właściwości ma miechunka. Roślina pozwoli Ci urozmaicić dietę. Możesz wkomponować peruwiańską miechunkę do jadłospisu jako surową przekąskę. Wyróżnia się ciekawym, słodko-kwaśnym smakiem, z delikatną nutą goryczki.

Oryginalny smak sprawia, że miechunka będzie świetnym urozmaiceniem jogurtu, do którego dodasz suszoną wersję owocu, przypominającą rodzynki. Peruwiańskie jagody posłużą Ci też do zrobienia przetworów czy sosów. Nadaje się również jako składnik nalewek. Owoc miechunki wykorzystasz jako dekorację ciasta.

Czy dla każdego sprawdzi się miechunka? Przeciwwskazania do stosowania tego owocu raczej nie istnieją. Trzeba jednak uważać na porę wykorzystania jej w jadłospisie. Jeśli o poranku bierzesz leki na chorobę przewlekłą, odczekaj wskazany na ulotce czas przed spożyciem miechunki lub jakiegokolwiek innego owocu.

Jak wykorzystać owoc miechunki w kuchni?

  • Sprawdzi się jako surowa przekąska.
  • Możesz też wykorzystać miechunkę w roli dodatku do jogurtu.
  • Zrobisz z niej przetwory, nalewkę lub sos.
  • Nietypowymi owocami miechunki udekorujesz ciasto.

Artykuły powiązane

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Ostatnio zmieniany wtorek, 09 kwiecień 2024 15:39

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.