Osa a klecanka – dwa podobne a jednak różne owady. Jak je rozpoznać i się ich pozbyć? - dekoportal.pl

Osa a klecanka – dwa podobne a jednak różne owady. Jak je rozpoznać i się ich pozbyć?

17 Lip 2024 / Napisał  / Porady
Klecanka a osa
Klecanki nie są uznawane za szczególnie groźne. 

W naszych polskich ogrodach często pojawia się osa. Klecanka – choć mniej znana z nazwy – również może w nich zagościć. Warto odróżniać te dwa owady. Po poznaniu różnic między ich ciałami oraz gniazdami nie będzie to dla Ciebie trudne. Klecanka rdzaworożna a osa – czym się od siebie różnią? Podpowiadamy!

O czym przeczytasz w artykule?

Osa – co to za owad?

Osa pospolita to owad z rodziny osowatych, który zamieszkuje niemal wszystkie kontynenty (oprócz Antarktydy). W Polsce to pospolity owad. Długość ciała jest różna – u robotnic wynosi 10-14 mm, a królowe są większe, mogą mieć 16-18 mm. Samce natomiast mierzą od 13 do 15 mm.

Osa to żółto-czarny owad z żądłem. Na jej ciele można dostrzec mnóstwo niewielkich, delikatnych włosków. Pożywienie os to zarówno nektar kwiatów, jak i owoce, a nawet pokarm pochodzenia zwierzęcego.

Czy osa gryzie? Tak, choć w kontakcie z człowiekiem używa raczej żądła. Warto wiedzieć, że może użądlić wielokrotnie. Gryzie natomiast swoje ofiary, żeby je zabić lub unieruchomić. Należy do tak zwanych owadów społecznych, co oznacza, że żyje w rodzinie składającej się z matki i robotnic.

klecanka rdzaworożna
Warto wiedzieć, że klecanka jest mniej agresywna niż osa i rzadziej atakuje ludzi.

  • Czy osa może ugryźć człowieka?

Tak, osa może ugryźć człowieka. Jej głównym sposobem na obronę jest żądlenie. Może do niego dojść, jeśli osa poczuje zagrożenie, na przykład w przypadku gwałtownego ruchu. Żeby uniknąć ataku, należy nie pochodzić za blisko gniazda. Jeśli owad się zbliża, to trzeba unikać gwałtownych ruchów. Próba uderzenia osy może skończyć się ugryzieniem.

  • Czy trzeba wyjąć żądło osy?

Nie, ponieważ osy w przeciwieństwie do pszczół nie pozostawiają swojego żądła w ciele człowieka. W przypadku użądlenia przez osę należy natomiast błyskawicznie schłodzić miejsce i obserwować organizm. To szczególnie ważne, jeśli pojawiają się reakcje alergiczne.

Działanie powinno być bardziej zdecydowane, jeśli ukąszenie nastąpiło w jamie ustnej lub gardłowej. Nie każdy wie, że jest uczulony na jad, natomiast użądlenie w tych okolicach grozi zablokowaniem dróg oddechowych. W tym przypadku należy nie zwlekać i udać się do szpitala.

Osa – co warto wiedzieć o tym owadzie?

  • Należy do rodziny osowatych.
  • Królowa jest największa – ma ciało o długości 16-18 mm.
  • Żywi się nektarem kwiatów, owocami, a nawet produktami pochodzenia zwierzęcego.
  • Czy osa gryzie – tak, ale człowieka raczej użądli, dlatego nie można zbliżać się do gniazd.
  • Osa nie pozostawia żądła w ciele, dlatego po użądleniu wystarczy schłodzić bolesne miejsce i obserwować reakcję organizmu.
osa a klecanka
Klecanki mogą żądlić, choć robią to rzadko, najczęściej, jeśli poczują się bardzo zagrożone.

Co to jest klecanka?

Klecanka rdzaworożna również należy do rodziny osowatych. Jest uznawana za mniej agresywną niż osa. Ciało owada ma mniej więcej 13-16 mm długości. Klecanka rdzaworożna występuje na terenie całej Polski. Owad nie tylko potrafi użądlić, lecz także ugryźć żuwaczkami w obronie swojego gniazda.

  • Czy klecanki żądlą?

Tak, klecanki mogą żądlić, choć robią to rzadko, najczęściej, jeśli poczują się bardzo zagrożone. Ich żądło podobnie do żądła osy zawiera jad, który może doprowadzić do wystąpienia bólu i obrzęku. Warto wiedzieć, że klecanka jest mniej agresywna niż osa i rzadziej atakuje ludzi. W przypadku użądlenia reakcja zależy od indywidualnej wrażliwości na jad. Najczęściej będzie to miejscowy ból, obrzęk i zaczerwienienie.

  • Czy klecanki są groźne?

Klecanki nie są uznawane za szczególnie groźne. Z wyglądu przypominają osy, ale są od niej zdecydowanie mniej agresywne. Do ataku może dojść, jeśli klecanka poczuje, że jej gniazdo jest zagrożone. Mimo że nie jest to bardzo groźny owad, należy unikać drażnienia go i ryzyka użądlenia. U osób uczulonych na jad może wystąpić silna reakcja alergiczna.

  • Jak się pozbyć klecanek?

Żeby pozbyć się klecanek, możesz wykorzystać chemiczne środki oraz profesjonalną pomoc. Poza tym do wyboru masz imitację gniazd os. Takie produkty są dostępne w sklepach ogrodniczych. Klecanki są terytorialne, więc nie będą chciały zakładać gniazd tam, gdzie jakieś już istnieją.

Możesz zastosować również chemiczne środki. Mają one najczęściej formę sprayu owadobójczego. Ważne jest, żeby korzystać z preparatu zgodnie ze wskazówkami widocznymi na opakowaniu. Należy unikać bezpośredniego kontaktu z produktem, chronić między innymi oczy i usta. Trzeba też uważać na klecanki, które gdy poczują zagrożenie, staną się bardziej agresywne.

Jeśli czarny owad z żądłem pojawił się w dużej liczbie, gniazdo jest ogromne lub znajduje się w trudno dostępnym miejscu, warto skorzystać z pomocy profesjonalistów. Specjaliści potrafią usunąć zagrożenie w sposób skuteczny, a jednocześnie bezpieczny.

Co warto wiedzieć o klecance?

  • Ma około 13-16 mm długości.
  • Może boleśnie użądlić, a nawet ugryźć w obronie swojego gniazda.
  • Jest uznawana za mniej agresywną niż osa.
  • Żeby pozbyć się klecanki, możesz wykorzystać środki chemiczne, a w przypadku bardzo dużego gniazda wezwać specjalistów.
klecenka rdzaworożna a osa
Klecanka rdzaworożna występuje na terenie całej Polski.

Klecanka a osa – co warto wiedzieć o różnicach?

Osa a klecanka – choć należą do tej samej rodziny osowatych różnią się wyglądem i zachowaniem. Ich gniazda też prezentują się inaczej.

  • Czym różni się osa od klecanki?

Osy wyróżniają się bardziej wyrazistym ubarwieniem. Ich żółto-czarny kolor ma działać niczym sygnał ostrzegawczy. Mają bardziej masywne ciało. Klecanki natomiast charakteryzują się bardziej smukłym ciałem i długimi nogami, które zwisają podczas lotu. Wyróżniają się też mniej intensywnym ubarwieniem, najczęściej brązowo-żółtym.

  • Jak odróżnić klecankę od osy?

Żeby odróżnić klecankę od osy, możesz przyjrzeć się ubarwieniu, które jest intensywniejsze w przypadku osy. Co ważne, klecanka ma smukłe, długie ciało, natomiast osa bardziej krępe.

Klecanka rdzaworożna a osa różnią się nie tylko wyglądem, lecz także rodzajem konstruowanych gniazd. Te os są zamknięte, zbudowane z materiału, który przypomina szarą tekturę. Klecanki natomiast budują otwarte gniazda. Ich pojedyncze komórki są widoczne na zewnątrz.

Osa a klecanka – czym się różnią? 

  • Ubarwienie osy jest bardziej wyraziste.
  • Osa ma masywne ciało, natomiast klecanka jest smukła i ma długie nogi.
  • Osy budują zamknięte gniazda z materiału przypominającego szarą tekturę, natomiast klecanki konstruują otwarte gniazda.
osa klecanka
Osa pospolita to owad z rodziny osowatych, który zamieszkuje niemal wszystkie kontynenty (oprócz Antarktydy).


Artykuły powiązane

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Ostatnio zmieniany środa, 17 lipiec 2024 12:11

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.