Palenisko ogrodowe – więcej klimatu w Twoim ogrodzie
Coraz więcej osób decyduje się na palenisko ogrodowe, dzięki któremu chłodniejsze wieczory przestają być ograniczeniem dla spędzania czasu na zewnątrz. Mając w ogrodzie stałe źródło ogrzewania, możemy spędzać znacznie więcej czasu na świeżym powietrzu, a ponadto zyskujemy atrakcyjny element dekoracyjny, który tworzy niezwykły klimat! Ogień działa relaksująco, wpływa korzystnie na nasze samopoczucie i buduje przytulną atmosferę. Marzy Ci się palenisko, ale nie wiesz, czym się kierować przy wyborze? Dowiesz się z naszego artykułu.
Palenisko ogrodowe – tradycyjne czy zasilane gazem?
Na rynku dostępnych jest wiele modeli palenisk ogrodowych, które różnią się między sobą wielkością, kształtem, materiałami użytymi do wykonania czy dodatkowymi udogodnieniami. To jednak nie jedyne różnice – co prawda wiele osób nadal myśli, że jedyny dostępny wybór to tradycyjne paleniska zasilane drewnem, ale opcji jest więcej! Obecnie możemy wybierać również spośród wielu modeli palenisk gazowych, które są znacznie wygodniejsze w użyciu.
Z drugiej strony, wiele osób ciągle uważa, że nic nie może się równać z tradycyjnym ogniskiem, któremu towarzyszy trzaskające w palenisku drewno. Jakie zalety i wady posiada każdy rodzaj paleniska? Przedstawiamy porównanie:
- Palenisko ogrodowe na drewno – jego rozpalanie wymaga pewnych umiejętności, a także cierpliwości. Tego typu palenisko trudniej jest utrzymać w czystości – efektem spalania jest popiół. Istnieje także pewne ograniczenie w wyborze miejsca na tradycyjne palenisko – dym, który powstaje wskutek spalania, nie może przeszkadzać sąsiadom. Dobrze się sprawdza przy licznych grupach osób – daje więcej światła i ciepła niż palenisko gazowe. Atutem tego rozwiązania jest cena – za palenisko ogrodowe zapłacimy znacznie mniej, niż za nowoczesny model paleniska gazowego.
- Palenisko gazowe - wymaga zasilania gazem, najczęściej poprzez podłączenie do butli gazowej. Rozpalanie tego typu sprzętu jest znacznie łatwiejsze, wystarczy przekręcić pokrętło. Paleniska gazowe są łatwe w użytkowaniu i utrzymaniu czystości, a gaz nie emituje dymu i spala się na czysto. Dostępne są także kompaktowe modele, które zmieszczą się nie tylko w ogrodzie, ale również na niewielkim tarasie. Często posiadają także dodatkowe udogodnienia – można regulować wysokość płomienia, a specjalne czujniki cały czas dbają o maksimum bezpieczeństwa.
Palenisko ogrodowe – jak wybrać dobrze?
Palenisko ogrodowe to niemały wydatek i inwestycja na wiele lat – warto zadbać o to, aby wybrany model był dopasowany do Twoich potrzeb oraz do miejsca, w którym będzie postawiony. Jeśli zamierzasz urządzać w ogrodzie imprezy z ogniskiem – wybierz tradycyjny model o okrągłym kształcie i dużej średnicy, około 100 cm.
Jeśli natomiast planujesz spędzać wieczory na zewnątrz w niewielkim gronie rodzinnym, to możesz wybrać znacznie mniejszy model – dobrze się sprawdzi przenośne palenisko gazowe w kształcie prostokąta.
Na co jeszcze zwrócić uwagę, szukając odpowiedniego paleniska dla siebie? Mamy dla Ciebie kilka wskazówek:
- Materiał wykonania – jeśli chcesz, aby palenisko ogrodowe posłużyło Ci przez wiele lat, zadbaj o to, aby było wykonane z materiału wysokiej jakości. Rekomendujemy wybór paleniska wykonanego ze stali nierdzewnej.
- Bezpieczeństwo – jeśli stawiasz na tradycyjne rozwiązanie z żywym ogniem, wybierz model wyposażony w specjalną siatkę zabezpieczającą przed iskrami oraz wkład, który umożliwia bezpieczne rozpalenie ogniska. Jeśli wybierasz model zasilany gazem, zadbaj o to, aby posiadał specjalne czujniki – jeśli palenisko gazowe przewróci się, dopływ gazu zostanie natychmiast odcięty.
- Dodatkowe udogodnienia – pojemnik na popiół w palenisku ogrodowym na drewno, ułatwi utrzymanie porządku w ogrodzie. Warto także poszukać modelu z pokrywą, która może być używana do ochrony płomienia przed wiatrem oraz do wygaszania ogniska, poprzez nałożenie na kocioł paleniska. W przypadku paleniska gazowego, warto natomiast zainwestować w sprzęt, który posiada pokrętło do regulacji wysokości płomienia. Popularnością cieszą się także modele, wyposażone w szklany cylinder lub panele – stabilizują ogień, a ponadto stanowią dodatkowy akcent dekoracyjny, który pasuje do nowoczesnych wnętrz.
Pamiętaj także o tym, aby dobrze przemyśleć miejsce, w którym postawisz palenisko ogrodowe – wysoki płomień stwarza zagrożenie pożarowe i dlatego w pobliżu ogniska nie może być żadnych przedmiotów łatwopalnych oraz drzew.
Czym jeszcze można ogrzewać ogród?
Palenisko ogrodowe to nie jedyny sposób na ogrzanie zewnętrznego miejsca wypoczynku – obecnie możliwości jest więcej.
Dużą popularnością cieszą się parasole grzewcze, które często można spotkać w restauracjach oraz biokominki, które często mogą być używane również w zamkniętych pomieszczeniach.
- Parasole grzewcze – zazwyczaj to dosyć wysokie urządzenia, które mierzą nawet 2 metry. W ich wnętrzu ukryta jest butla gazowa, a temperatura odczuwana w pobliżu parasola to nawet 20 stopni Celsjusza. Na podobnej zasadzie działają promienniki ciepła, które są urządzeniami zasilanymi elektrycznie.
- Biokominki – ogień jest uzyskiwany dzięki zastosowaniu specjalnego biopaliwa, które należy wlać do pojemnika w biokominku. Na zewnątrz najczęściej stosuje się biokominki wolnostojące – istnieje wiele modeli o ciekawym designu, które będą pasowały do nowoczesnego wystroju.
Materiał powstał we współpracy z Multribrand Decofire.pl – sklepem, w którym znajdziesz produkty do domu i ogrodu, takie jak paleniska ogrodowe, biokominki, grille gazowe oraz ekspresy do kawy.
środa, 08 czerwiec 2022 09:39
Co za klimat!