Roślina przyciągająca motyle – 8 propozycji
Chcesz zaprosić motyle do swojego ogrodu? Potrzebujesz odpowiednich kwiatów, które będą przyciągać owady. Podpowiadamy, jakie są rośliny wabiące motyle.
O czym przeczytasz w artykule?
- Budleja – krzew, który przyciąga motyle
- Roślina dla motyli: lawenda
- Goździki brodate – kwiaty uwielbiane przez motyle
- Werbena patagońska – roślina przyciągająca motyle
- Poznaj inne rośliny wabiące motyle
Budleja – krzew, który przyciąga motyle
Czy wiesz, że budleję określa się motylim krzewem? Jest tak nie bez powodu. To krzew, który przyciąga motyle w dużej liczbie. Za sprawą rośliny w Twoim ogrodzie mogą pojawić się tłumy tych pięknych, kolorowych owadów.
Budleja Dawida świetnie zaprezentuje się na trawniku jako soliter, ale możesz ją też wykorzystać na rabacie jako część większej kompozycji. Krzew, który przyciąga motyle, rośnie szybko – roczny przyrost to nawet 80 cm. Kwitnie od czerwca do października. Tym, co wabi owady, jest zapach.
Krzew występuje w różnych odmianach, dlatego kwiaty mogą być między innymi białe, różowe czy fioletowe. Są zebrane w wiechowate, wąskie kwiatostany. W środku każdego kwiatu możesz dostrzec pomarańczowe oczko.
Krzew wabiący motyle potrzebuje słonecznego, ciepłego stanowiska. Zapewnij mu żyzną, przepuszczalną, lekko wilgotną ziemię. W czasie suszy nie zapomnij o podlewaniu. Na zimę krzew, który przyciąga motyle, wymaga zabezpieczenia. Wystarczy, że okryjesz go kopczykiem kory lub trocin.
Budleja – krzew wabiący motyle:
- Dobrze wygląda jako soliter lub część rabaty,
- Kwitnie od czerwca do października,
- Ma wiechowate, wąskie kwiatostany, a kwiaty są między innymi różowe, fioletowe i białe,
- Potrzebuje słonecznego stanowiska,
- Zimą wymaga okrycia.
Roślina dla motyli: lawenda
Pięknie pachnie, zachwyca fioletowymi kwiatami i kojarzy się z Prowansją – mowa o lawendzie. Te rośliny wabiące motyle przypadną do gustu każdemu, komu podobają się widoki w południowo-wschodniej Francji. Lawendę możesz ustawić na tarasie lub wykorzystać jako ozdobę rabat. Ten kwiat na motyle przyciąga również pszczoły za sprawą nektaru. Zapach lawendy odstrasza muchy, komary i mole.
Lawenda kwitnie od czerwca do października. Osiąga wysokość 45–50 cm. Roślina jest świetnym rozwiązaniem na taras, rabatę czy skalniak. Posłuży Ci też na obwódkę ścieżki.
Ta roślina przyciągająca motyle potrzebuje słonecznego stanowiska oraz niezbyt żyznej, ale przepuszczalnej gleby. Pamiętaj, że lawenda nie lubi podmokłej ziemi. Lepiej poradzi sobie z suszą niż nadmiarem wody. Ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest cięcie rośliny wabiącej motyle. Wiosną jest czas, żeby pozbyć się złamanych, chorych gałązek. To też moment na nadanie lawendzie regularnego, krzaczastego kształtu.
Lawenda:
- Kwitnie od czerwca do października,
- Sprawdzi się jako obwódka ścieżki lub element rabaty,
- Wymaga słonecznego stanowiska,
- Nie lubi podmokłej gleby,
- Wiosną wymaga usuwania chorych gałązek.
Goździki brodate – kwiaty uwielbiane przez motyle
Kwiaty dla motyli to również goździki brodate. Popularna roślina jest łatwa w uprawie, a jej ogromną zaletą są wielobarwne kwiaty. Goździkowi brodatemu zapewnij słoneczne stanowisko, ewentualnie lekko zacienione. Roślina przyciągająca motyle potrzebuje żyznego, przepuszczalnego podłoża. Zazwyczaj jednak radzi sobie na przeciętnej glebie ogrodowej, a niewielkie wymagania sprawiają, że jest idealna dla początkujących ogrodników.
Pamiętaj, że roślina nie powinna być sadzona zbyt gęsto, a jej dolna część nie może być intensywnie moczona. Grozi to rozwojem chorób grzybowych. Kwiaty goździka pojawiają się na przełomie czerwca/lipca i pozostają ozdobą rośliny aż do października. Charakterystyczny dla rośliny wabiącej motyle jest intensywny zapach.
Goździki brodate świetnie sprawdzą się do obsadzenia rabat, skalniaków czy wykonania obwódki wokół ścieżki. Z roślin możesz też stworzyć piękny bukiet do wazonu, który ustawisz na tarasie. Goździki brodate długo utrzymują świeżość jako kwiaty cięte.
Goździki brodate:
- Są łatwe w uprawie,
- Potrzebują słonecznego lub lekko zacienionego stanowiska,
- Mają intensywną woń,
- Ładnie wyglądają na rabatach, wokół ścieżek, ale też w wazonie.
Werbena patagońska – roślina przyciągająca motyle
Jeśli chcesz, żeby Twój ogród odwiedzały motyle, zdecyduj się na werbenę patagońską. To roślina, która odznacza się delikatnym, wysokim pokrojem. Kwiaty są liliowo-fioletowe. Roślina kwitnie od lipca aż do przymrozków, więc przez wiele dni będzie ozdobą Twojego ogrodu.
Ten miododajny kwiat na motyle przyciąga również inne owady. Roślinę możesz wykorzystać na łące kwietnej. Z werbeną patagońską i innymi kwiatami stworzysz ciekawą kompozycję na rabaty. Niską odmianę możesz wykorzystać do udekorowania tarasu.
Werbena patagońska wymaga słonecznego, ewentualnie półcienistego stanowiska. Najlepiej, jeśli zapewnisz jej żyzną glebę o odczynie obojętnym lub zasadowym. Dbaj o to, żeby nadmiar wody nie zbierał się w podłożu. Może to doprowadzić do gnicia korzeni.
Werbena patagońska:
- Ma liliowo-fioletowe kwiaty,
- Kwitnie od lipca do przymrozków,
- Sprawdzi się na rabacie z innymi roślinami lub do udekorowania tarasu,
- Potrzebuje słonecznego, ewentualnie półcienistego stanowiska oraz żyznej gleby.
Poznaj inne rośliny wabiące motyle
Znasz już popularne rośliny przyciągające motyle. To jednak nie wszystkie propozycje do Twojego ogrodu! Kwiaty uwielbiane przez motyle to również prymulki, które są wielobarwne. Występują w różnych wariantach – granatowym, fioletowym, żółtym. Dzięki temu łatwo dopasować roślinę do własnego pomysłu na kolory w aranżacji ogrodu. Prymulka nazywana jest również pierwiosnkiem.
Cynia wytworna to kolejna roślina dla motyli. Ma dość duże wymagania uprawowe. Bardzo nie lubi suszy, dlatego regularne podlewanie to podstawa. Roślina najlepiej radzi sobie w słonecznym, ciepłym stanowisku. Zapewnij jej żyzną, przepuszczalną, próchniczą glebę. Cynia kwitnie od czerwca do września. Występuje w różnych odcieniach – fioletowym, czerwonym, pomarańczowym, żółtym czy białym.
Kolejna roślina wabiąca motyle to jeżówka, która kwitnie od lipca do października. Najlepsze jest dla niej słoneczne stanowisko, ale radzi sobie również z zacienieniem. Roślina jest odporna na choroby. Pięknie prezentuje się jako element kolorowej rabaty oraz jako kwiat cięty.
Żeby zaprosić do ogrodu motyle, możesz zasadzić w nim barbulę klandońską. Ten niewielki, liściasty krzew wabiący motyle charakteryzuje się półkolistym, symetrycznym pokrojem. Kwiaty barbuli klandońskiej są niebieskie. Roślina kwitnie od końca sierpnia do październikowych przymrozków. Najlepiej radzi sobie na słonecznym i osłoniętym od wiatru stanowisku.
Zaproszeniem dla owadów będą astry. Te kwiaty uwielbiane przez motyle są zasobne w nektar, dlatego chętnie odwiedzają je również pszczoły. Większość gatunków doskonale radzi sobie na słonecznych stanowiskach, ale niektóre będą też rosnąć w miejscu półzacienionym (na przykład biały aster rozkrzewiony).
Inne kwiaty na motyle:
- Prymulki – występują w różnych odcieniach, na przykład granatowym lub fioletowym,
- Cynia – ma dość duże wymagania uprawowe; kwitnie od czerwca do września,
- Jeżówka – zdobi ogród od lipca do października, jest odporna na choroby,
- Barbula klandońska – ma niebieskie kwiaty, które są ozdobą od sierpnia do październikowych przymrozków,
- Astry – są zasobne w nektar, dlatego odwiedzają je chętnie nie tylko motyle, lecz także pszczoły.
piątek, 10 luty 2023 11:48