Szukamy lamp i oświetlenia solarnego do ogrodu. Pomysły i inspiracje
Nasze mieszkanie staramy się zaaranżować tak, aby czuć się w nim po prostu komfortowo. Podobnie jest z przestrzenią przydomową – ogród urządzamy wedle własnych potrzeb i preferencji. Staramy się, aby ten nasz kawałek miejsca na ziemi był oazą spokoju i wytchnienia, ale także bezpiecznym miejscem zabaw dzieci, czy miłą przestrzenią do spotkań z przyjaciółmi. Pięknie zagospodarowany w roślinność ogród warto uzupełnić o efektowne i zarazem efektywne, ponieważ niezależne energetycznie, oświetlenie solarne.
Lampy solarne w ostatnich latach stały się bardzo popularne, ten „boom” sprawił, że producenci prześcigają się w tworzeniu nowych form i innowacyjnych pomysłów, co sprawia, że asortyment stale się powiększa, a produkty dostosowywane są do potrzeb klientów o najbardziej wysublimowanych preferencjach.
Jak dobrać lampy solarne do ogrodu? Tu znajdziesz kilka cennych porad i inspiracji. Dlaczego solarne?
Zanim przejdziemy do meritum, zacznijmy od tego dlaczego lampy solarne to słuszny wybór i czym różnią się od tradycyjnego oświetlenia elektrycznego?
Bezsprzecznie najistotniejszym argumentem, który przekona nawet najbardziej zaciekłego oponenta do zakupu oświetlenia solarnego jest fakt, że wytwarzane prze nie źródło światła nic nas nie kosztuje! Oświetlenie solarne zasilane jest za pomocą darmowej energii, którą daje światło słoneczne. To sprawia, że lampy są ekologiczne i nie podnoszą naszych rachunków za prąd. To samowystarczalna, innowacyjna technologia, która jest ekonomiczna, ekologiczna i dodatkowo posiada walor estetyczny. Co zyskujesz? Darmowe źródło światła, bezpieczeństwo i piękny element dekoracyjny. A jakby tego było mało, oprawy solarne są dziecinnie proste w montażu. Nie musisz przekopywać ogrodu aby położyć kable, tak jak w przypadku oświetlenia tradycyjnego, nie potrzebujesz ekipy montażowej, ani wyspecjalizowanych fachowców elektryków. I jeszcze jedna ważna kwestia. Lamy solarne są niezależne od źródła prądu, to oznacza, że świecą nawet wtedy gdy nastąpi przerwa w dostawie energii do posesji. U sąsiadów ciemno, w domu ciemno, a w ogrodzie roztacza się przyjemny blask kojącego światła.
Jak dobrać lampy solarne do ogrodu?
Wybór lamp solarnych to bardzo wdzięczne zadanie, kierujesz się po prostu indywidualnymi preferencjami i wybierasz to, co trafia w Twój gust. Zapoznaj się najpierw z asortymentem cenionych producentów. Zainspiruj się nowoczesnymi rozwiązaniami i szeroką gamą opraw o niebanalnych formach i wybierz coś wyjątkowego dla siebie.
Ofertę oświetlenia solarnego znajdziesz na Ardant.pl i Lumigo.pl
Przy wyborze opraw solarnych ważne jest, aby pasowały do stylu w jakim zaaranżowany jest ogród. Lampy powinny być dopełnieniem już zaprojektowanej przestrzeni, tworzyć z nią spójną i harmonijną całość. Dany model lampy ma podkreślić charakter zieleni, małej architektury i dodatków jakie wprowadzono do ogrodu.
Kardynalne błędy jakie możesz popełnić przy wyborze opraw solarnych:
- dobór oświetlenia, które „gryzie się” z przestrzenią, zwyczajnie nie pasują do stylu w jakim zaaranżowany jest ogród
- oprawy są zbyt duże lub zbyt małe. Jeśli masz niewielki przytulny ogród, nie kupuj dużych opraw solarnych, gdyż możesz nimi zdominować przestrzeń, a nie o taki efekt nam chodzi. Oświetlenie w ogrodzie ma być subtelnym dodatkiem wydobywającym piękno i głębię rozmaitej roślinności. Jeśli jednak oprawy będą zbyt małe, zginą w gąszczu zieleni i nie będą dawały takiej wiązki światła, która zapewni pożądany efekt.
- ilość. Może to wydać Ci się nielogiczne, ale im mniej tym lepiej. Pojedyncze akcenty świetlne usytuowane w rabatach lub podkreślające wyjątkowy charakter wybranego gatunku krzewu czy drzewa, w zupełności wystarczą, by zrobiło się pięknie i tajemniczo. No chyba, że jesteś zwolennikiem pasów startowych i lunaparków. Kwestia gustu.
Jest jeszcze jedno ważne pytanie, na które musisz sobie odpowiedzieć? Jaką podstawową funkcję ma spełniać oświetlenie w Twoim ogrodzie? Czy jest to ponad wszystko bezpieczeństwo, czy głównie zależy Ci na efektownej dekoracji, która robi piorunujące wrażenie, zamieniając Twój ogród w bajkową krainę. Jeśli odpowiesz na to pytanie, podpowiemy Ci w jakich strefach wokół domu umieścić oświetlenie, ponieważ strefy wokół posesji wymagają odmiennego oświetlenia.
Poczuj się bezpiecznie
Dwa strategiczne miejsca, w których należy umieścić lampy solarne to nad wejściem do domu, gdzie najlepiej sprawdzą się kinkiety solarne, dzięki nim z łatwością znajdziesz klucze do drzwi, trafisz do zamka, a jednocześnie odstraszysz nieproszonych gości. Podobna sytuacja jest z podjazdem dla samochodów. Tu również sprawdzą się kinkiety. Zdecydowanie najlepszą opcją będą kinkiety z wbudowanym czujnikiem ruchu. Ta opcja sprawia, że lampa świeci tylko wtedy, kiedy jest taka potrzeba.
Możesz podświetlić także chodnik prowadzący do drzwi wejściowych lub ścieżki ogrodowe między rabatami, to zdecydowanie ułatwi poruszanie się po zmroku. Dobrym pomysłem są oprawy gruntowe lub reflektory punktowe.
Sprawdzą się także słupki punktowe, które rzucają światło z góry. Chodnik czy schody są wtedy dobrze widoczne, a światło nie oślepia.
Ciekawe wyeksponowanie przestrzeni
Pragniesz, aby Twój ogród po zmroku wyglądał zjawiskowo, a pełne uroku kwiatowe rabaty pokazały swoje nowe bajkowe oblicze?
Aby stworzyć wyjątkową ogrodową scenerię, należy ustawić oświetlenie punktowo, w miejscach gdzie chcemy wyeksponować pojedynczy obiekt. Może to być niespotykany gatunek rośliny, drzewo o niebanalnej formie czy ogrodowa rzeźba. Ciepłe promienie światła w połączeniu wybranym elementem ogrodu, stworzy przepiękny teatr światła i cieni. Twój ogród po zmroku nabierze zupełnie wyjątkowego charakteru, odkrywając przed Tobą nie znane Ci wcześniej urokliwe zakątki. Stanie się wymarzoną strefą relaksu, miejscem bezpiecznym i przytulnym długo po zachodzie słońca.
czwartek, 27 październik 2022 09:39