10 pomysłów na miętowy pokój dla dziecka – dla dziewczynki lub chłopca!
Świeży, jasny, pastelowy, miętowy kolor doskonale nadaje się do ożywienia aranżacji w bieli lub szarości. Prezentuje się wyjątkowo pięknie w pokojach dzieci i nastolatków, wprowadzając do nich radosny, delikatny akcent. Warto wziąć ten kolor pod uwagę także wtedy, gdy urządzamy pokój dla niemowlaka. Z jakimi kolorami łączyć tę niezwykłą barwę? W jakich dodatkach sprawdza się najlepiej? Przedstawiamy dziś całe mnóstwo wskazówek, pomysłów i inspiracji, które z pewnością okażą się pomocne wszystkim tym, którzy planują urządzić miętowy pokój dziecięcy.
O czym przeczytasz w artykule?
- Miętowy pokój dla dziecka
- Miętowy pokój dla dziewczynki
- Miętowy pokój dla niemowlaka
- Róże i mięta w pokoju dziecięcym, czyli jeszcze o łączeniu kolorów
- Miętowe aranżacje pokojów dla dzieci
- Miętowy pokój młodzieżowy
Miętowy pokój dla dziecka
Kolor miętowy jest na tyle uniwersalny, że pokój dla dziecka możemy urządzić dzięki niemu w co najmniej kilku wersjach. Doskonale wyglądają na przykład miętowe elementy wyposażenia zastosowane w aranżacji w stylu skandynawskim. Miętowy pokój dla dziewczynki lub chłopca urządzimy z łatwością, wykorzystując do tego celu meble z drewna (naturalnego lub bielonego) oraz grafiki i rysunki w białych, czarnych albo szarych ramkach. Do tego półeczka służąca do eksponowania pięknych okładek książek, namiot tipi, kolorowe pompony. Miętowy kolor sprawdzi się nie tylko w pokoju dla małej dziewczynki czy chłopca. Przepięknie podkreśli także aranżacje dla starszych dzieci, na przykład w stylu nowoczesnym, boho czy glamour.
Urządzając miętowy pokój dla dziecka, warto sięgnąć po dodatki w naturalnych, lekkich, delikatnych kolorach. Przykłady? Złamane biele (zarówno w odcieniach ciepłych, jak i chłodnych), beże, jasne brązy, a nawet barwy ziemi. Połączenie mięty z szarością, o której jeszcze będziemy mówić, daje efekt wyciszającego i kojącego wnętrza.
Z jakimi kolorami jeszcze warto łączyć miętę w pokoju dla chłopca lub dla dziewczynki? Niezastąpiony będzie tu pudrowy, a także brudny (niemal brązowy) róż i błękit. Kompozycja zielonych i niebieskich tonacji pozwala na uzyskanie atmosfery sprzyjającej nauce i skupieniu.
Pokój dziecięcy miętowy i zestawienia kolorów:
- Miętowy z szarym pozwalają na stworzenie wyciszającej aranżacji,
- Pudrowy i przybrudzony róż w połączeniu z miętą (i na przykład bielą) to zestaw doskonały do pokoju dla dziewczynki,
- Miętowy pokój dziecięcy z dodatkami zieleni i błękitu stworzy wnętrze, w którym łatwiej będzie się dziecku skupić na nauce,
- Beż i brąz wprowadzą nieco poważniejszy akcent do pokoju dla dziecka,
- Wszystkie wymienione kolory można łączyć, urządzając pokój dziecięcy w różnych stylach, na przykład skandynawskim, boho, nowoczesnym czy glamour.
Miętowy pokój dla dziewczynki
Powiedzieliśmy już powyżej, jakie kolory sprawdzą się w miętowym pokoju dla dziewczynki. Tutaj dodajmy jednak jeszcze kilka słów na temat czerni. Drobne elementy wyposażenia w tym kolorze w połączeniu z miętą (a także bielą i szarością) dadzą piorunujący efekt. Czerń doskonale bowiem przełamuje delikatność pasteli.
Oto dowód. Wyobraźmy sobie miętowy pokój dla dziewczynki z białym łóżkiem przykrytym szarym pledem i ozdobionym poduszkami w geometryczne wzory w kolorach szarym, białym i czarnym. Ściana nad łóżkiem wyłożona miętową tapetą w białe groszki. Wiszą na niej półeczki z obrazkami w czarnych ramkach. Na przeciwległej, białej ścianie, mamy obrazki z białym passe-partout w czarnych, cienkich ramkach. W oknach długie, gładkie, miętowe zasłony.
Zastanawiacie się, jak urządzić miętowy pokój dla dziewczynki z dodatkiem szarości, bieli i różu? Oto kolejna propozycja. Meble w pokoju (szafa, biurko, krzesełko, komoda) niech będą białe. W oknie niech zawiśnie szara roleta, a łóżko przykryje miętowa narzuta. Tuż nad łóżkiem zamocujemy tapicerowane panele ścienne w kolorach białym, różowym, szarym i miętowym. Obok łóżka niech stanie lampa z abażurem w geometryczne, miętowe wzory na białym tle.
Jak urządzić miętowy pokój dla dziewczynki pełen słodkich, pastelowych dodatków? Ścianę nad łóżkiem pomalujmy na seledynowo, a pozostałe na jasny fiolet. Na białym „łóżku dla księżniczki” będzie pościel we wzory w kolorach różowym, szarym i miętowym. Na niej poduszki: miętowa, liliowa i różowa (z futerka o długim włosiu!). Na dużym, białym pufie kolejne, puchate poduszki: biała, różowa, miętowa i fioletowa. Biały dywanik przed łóżkiem, a w oknach różowe zasłonki z miętowymi troczkami. Całości aranżacji dopełni tu kompozycja w rogu pokoju złożona z dużych, tiulowych pomponów w kolorach białym, fioletowym, różowym i miętowym.
Miętowy pokój dla dziewczynki w różnych wersjach:
- „Z pazurem”, z czarnymi dodatkami,
- Kojący i słodki, z dodatkami szarości, bieli i różu,
- „Dla księżniczki”, w połączeniu z różem, bielą, szarością i fioletem.
Miętowy pokój dla niemowlaka
Jeszcze do niedawna często urządzano pokój dla niemowlaka w kolorze niebieskim (dla chłopca) lub w kolorze różowym (dla dziewczynki). Dla wszystkich jednak, którzy nie chcą hołdować takiej zasadzie, istnieje rozwiązanie idealne: miętowy pokój dla niemowlaka. Jak urządzić takie wnętrze? Oto kilka propozycji.
Trzy ściany białe, a ta, przy której stoi łóżeczko, szara. Białe meble. Na ścianie wiszą obrazki, a także białe, szare i czarne półeczki w kształcie domków i tiulowe pompony w tych samych kolorach. Do kompletu miętowy przewijak.
Wchodzimy przez ciemnoszare drzwi. Po prawej stronie, na ścianie, mamy mapę świata w kolorach szarości, a pod nią sześcienne półeczki z szarymi, seledynowymi i białymi ściankami. Białe łóżeczko, a nad nim tapeta w biało-czarne chmurki z dodatkiem miętowych akcentów. Na podłodze jasnoszary dywan.
I jeszcze jeden miętowy pokój dla niemowlaka. W oknach półprzezroczyste zasłony w geometryczne wzory w kolorach białym i szarym. Takie same wzory na pledzie znajdującym się na białym fotelu uszaku (tu także miętowa poduszka). Miętowe ściany, lampa z miętowym abażurem, a na ścianie obrazki, także z miętowymi akcentami. Do tego białe i szare meble.
Miętowy pokój dla chłopca i dziewczynki:
- Jest uniwersalny,
- Pięknie prezentuje się z dodatkiem bieli, szarości, różu i czerni,
- Posłuży dziecku przez długi czas (w przeciwieństwie do błękitu czy różu nie nudzi się zbyt szybko).
Róże i mięta w pokoju dziecięcym, czyli jeszcze o łączeniu kolorów
Kolor miętowy może działać na nas odprężająco i kojąco, ale też dodawać energii. Wszystko zależy od tego, z jakimi barwami go połączymy. Na efekt wyciszenia możemy liczyć, komponując miętowy z czystą lub złamaną bielą, z kolorem śmietanowym, kremowym i waniliowym, a także szarym i beżowym.
Z kolei zestawienia mięty z owocowymi, jaskrawymi barwami oraz z pastelami pozwolą nam stworzyć pokój dla dziecka wzmagający energię. Do takich energetycznych kolorów zaliczamy między innymi perłowy i pudrowy róż, amarantowy, koralowy, szafirowy, szmaragdowy, lawendowy, odcienie żółtego (piaskowy, morelowy, musztardowy, cytrynowy) i pomarańczowego (mandarynka, brzoskwinia i oranż). W miętowym pokoju dziecięcym świetnie sprawdzą się w formie elementów dekoracyjnych kolory złota, miedzi i srebra. Dotyczy to zwłaszcza wnętrz urządzonych z nutką stylu glamour.
Na szczególną uwagę zasługuje tutaj kolor brązowy i ciepły szary (z dodatkiem brązu). W miętowym pokoju dla dziecka będą one przełamywać słodycz mięty, czy też (często przecież równocześnie stosowanego) różu. To także dobry sposób na dodanie do pokoju bardziej „dorosłego” akcentu.
Działanie kolorów w miętowej aranżacji pokoju dziecięcego:
- Odcienie bieli i szarości tworzą pomieszczenie sprzyjające wyciszeniu,
- Mocne, jaskrawe kolory, takie jak odcienie pomarańczowego i żółtego, a także koralowy, lawendowy czy różowy sprawią, że wnętrze będzie dodawało energii,
- Ciepły szary i brąz w połączeniu z miętą stworzą uroczą, a przy tym nieprzesłodzoną aranżację pokoju dziecięcego.
Miętowe aranżacje pokojów dla dzieci
W pokojach dziecięcych ogromną rolę odgrywają dekoracje. To one nadają całemu wnętrzu charakter. W miętowych pokojach doskonale sprawdzą się więc
tiulowe i papierowe pompony, chorągiewki, dekoracyjne poduszki, półeczki (zwłaszcza takie na zdjęcia i obrazki oraz takie, na których książki ustawia się okładką do przodu), namiot tipi czy też baldachim. Oto kilka przykładów wykorzystania niektórych z nich.
Urządzając szaro-miętowy pokój dziecka, warto zdecydować się na łóżko z baldachimem, na którym ułożymy poduszki w kolorze białym, szarym i miętowym. Ściany niech będą tu jasnoszare, z wyjątkiem tej nad łóżkiem. Tu połóżmy tapetę przedstawiającą miętowe niebo z białymi chmurkami. Wstawmy też białe meble, a na oknie zawieśmy seledynową roletę.
Różowo-miętowy pokój ma szansę stać się azylem dla naszego dziecka. Ściany niech będą tu miętowe. Na oknie powieśmy w nim jasnoróżowe, długie, gładkie zasłony. Nad białym łóżkiem na ścianie namalujmy ogromne, białe drzewo. Łóżko przykryjmy narzutą we wzory w kolorach miętowym, różowym, białym i brązowym. Połóżmy na niej pikowane, białe, miętowe i różowe poduszki. Całość niech oświetla biały, klasyczny żyrandol.
Dekoracje do miętowego pokoju dla dziecka:
- Tiulowe i papierowe pompony,
- Chorągiewki,
- Ozdobne poduszki na łóżko,
- Baldachim,
- Półeczki na zdjęcia i na książki,
- Namiot tipi.
Miętowy pokój młodzieżowy
Miętowy kolor sprawdza się nie tylko w wystroju wnętrz pokoi dziecięcych, ale także młodzieżowych. Rozświetla pomieszczenie i wprowadza do niego radosny akcent, ale jednocześnie nie jest zbyt słodki. W dodatku można go łączyć z wieloma barwami (o czym była już mowa). Zobaczcie, jakie można wyczarować aranżacje miętowego pokoju młodzieżowego!
Ściany niech będą tu białe, z miętową lamperią. Do tego białe meble z wykończeniami z jasnego drewna. Na białym biurku niech stanie żółta lampka, a przy nim żółte, nowoczesne krzesło. W pokoju tym doskonały klimat wprowadzą kontury budynków rysowane czarną kreską tuż nad lamperią. Na ścianach: żółty zegar i białe półeczki, a na podłodze biało-czarny dywanik.
A teraz coś dla wielbicieli (wielbicielek?) stylu glamour. Na grubym, szarym dywanie niech staną białe, ciężkie, dekoracyjnie frezowane meble, w tym toaletka. Na szafce nocnej tuż przy wielkim, wygodnym łóżku stawiamy lampę na złotej podstawie, z miętowym abażurem. Łóżko niech przykryje narzuta i poduszki w kolorach szarym, białym, czarnym i miętowym. Na poduszkach złote napisy.
I na koniec jeszcze jeden miętowy pokój młodzieżowy, tym razem z ciepłą szarością. W oknie zawieśmy długie, szare zasłony. Ścianę niech zdobi biała tapeta w ciemnoszare, drobne wzorki. Łóżko z szarym zagłówkiem niech przykryje miętowa narzuta i udekorują białe, szare, czarne i miętowe poduszki. Cały pokój oświetli z góry wiklinowy, miętowy abażur.
Jak można oryginalnie urządzić miętowy pokój młodzieżowy?
- Z niewielkim dodatkiem żółtego,
- W stylu glamour,
- Z ciepłą szarością.
wtorek, 28 czerwiec 2022 10:11