Jak urządzić pokój pierwszoklasisty? Inspiracje i sposoby na modny pokój ucznia - dekoportal.pl

Jak urządzić pokój pierwszoklasisty? Inspiracje i sposoby na modny pokój ucznia

24 Paź 2019 / Napisała  / Porady
różowy pokój dziewczynki, aranżacja pokoju pierwszoklasisty, wystrój pokoju uczennicy
W pokoju pierwszoklasisty muszą znaleźć się biurko, łóżko oraz półki i szafki na przybory szkolne

Efektywną naukę może wspomóc odpowiednio urządzony pokój. Wygodne biurko, odpowiednie oświetlenie, kolory sprzyjające koncentracji – zadbaj o każdy z tych elementów, żeby Twoja pociecha miała najlepsze warunki do odrabiania prac domowych. Jeśli nie masz pomysłu, jak urządzić pokój ucznia, przeczytaj nasz artykuł. Podpowiadamy, jakie wybrać meble i co zrobić, żeby przestrzeń była idealna nie tylko do nauki, lecz także zabawy.

O czym przeczytasz w artykule?

Poznaj zasady pomocne w urządzeniu pokoju dla ucznia

Pokój pierwszoklasisty to nadal pokój dziecka, które lubi bawić się, odpoczywać i spędzać czas z przyjaciółmi. Nie zdominuj całego pomieszczenia przedmiotami wyłącznie do nauki. Podczas urządzania wnętrza postaraj się znaleźć złoty środek i pamiętaj o wszystkich potrzebach pociechy.

Zastosuj podział na strefy, który sprawdzi się zarówno w pokoju pierwszoklasisty, jak i nastolatka. Nauka, rozrywka oraz odpoczynek – każda z tych czynności powinna odbywać się w innej części pomieszczenia. Odrabianie prac domowych na łóżku może się okazać nieefektywne – leżąca pozycja sprzyja bowiem senności. Miejsce pełne zabawek również rozprasza, dlatego podział na strefy jest tak istotny.

W miejscu nauki powinny znaleźć się wszystkie akcesoria niezbędne dziecku do odrabiania prac domowych. Dodatkowy zeszyt, zapasowe długopisy, blok rysunkowy – to tylko część elementów, które warto schować w biurku i przyległych do niego szafkach. Rozpraszanie się szukaniem akcesoriów w innych częściach pokoju nie sprzyja koncentracji.

Pamiętaj również, że pokój ucznia musi być przede wszystkim funkcjonalny. Podczas urządzania najprzyjemniejsze jest dobieranie stylu, kolorów oraz dodatków. Oczywiście w pokoju dziecka estetyka również ma znaczenie, jednak liczy się funkcjonalność zastosowanych rozwiązań, ponieważ potrafi znacząco wpłynąć na efektywność nauki. Zadbaj więc o odpowiednią temperaturę światła czy wysokość mebli, a dopiero później o dopasowanie ich do aranżacji.

Urządzając pokój dla pierwszoklasisty, wybierasz wyposażenie najlepszej jakości? Jeśli stawiasz na wytrzymałe materiały, to meble posłużą dziecku wyjątkowo długo. Pamiętaj jednak, że pokój dla chłopca 7 lat będzie przecież inny niż dla nastolatka, dlatego postaw na uniwersalne motywy i kolory. Za jakiś czas może się okazać, że fotel ze wzorzystym obiciem nie podoba się już dziecku, a jest pozbawiony śladów zużycia i szkoda wymieniać go na inny.

O czym pamiętać, urządzając pokój dla pierwszoklasisty?

  • Podziel pomieszczenie na strefy: nauki, zabawy, odpoczynku,
  • W strefie nauki zaplanuj miejsce na wszystkie szkolne akcesoria,
  • Postaw na wyposażenie wysokiej jakości,
  • Pamiętaj, że pokój dla chłopca 7 lat może posłużyć mu znacznie dłużej, jeśli zdecydujesz się na uniwersalną kolorystykę.
strefy w pokoju dziecka, miejsce do zabawy dla dziecka, pokój pierwszoklasisty
7-latek poza nauką chce się bawić, dlatego w pokoju konieczne jest wyznaczenie stref do zabawy i nauki

pokój pierwszoklasisty biurko, pokój pierwszoklasisty strefa nauki, pokój pierwszoklasisty strefy
W strefie nauki w pokoju 7-latka powinno znaleźć się duże biurko z pojemnymi szafkami i szufladami

kredki w pokoju dziecka, przybory do pisania dla 7-latka, jak przechowywać kredki
Dobrze zaaranżowana przestrzeń przy biurku pozwoli przechowywać materiały do nauki i wygodnie pracować

wystrój pokoju 7-latka, wystrój do pokoju małego ucznia, wystrój pokoju chłopca
Uniwersalne kolory i nowoczesne pomysły aranżacyjne sprawią, że dziecko nie wyrośnie z pokoju zbyt szybko

Te kolory sprzyjają koncentracji!

Pokój dla uczennicy czy ucznia powinien być przede wszystkim funkcjonalny, ale estetyka również jest ważna. Szczególną uwagę zwróć na wykorzystanie kolorów. To barwy zdecydują o tym, czy wnętrze przypadnie do gustu dziecku, a jednocześnie będzie sprzyjało koncentracji na zadaniach.

Zawsze dobrą bazą aranżacji jest biel, jednak w pokoju dziecka warto ją czymś urozmaicić. Świetnie sprawdzą się pastelowe barwy, na przykład miętowy lub pudrowy róż. Zdecyduj się na nieustannie modny motyw gór, których wierzchołki możesz zaznaczyć energetyczną barwą. W tym celu zastosuj żółty.

Przełamanie śnieżnobiałych ścian energetycznym, słonecznym kolorem to sposób na rozbudzenie energii do nauki. Z kolei zastosowanie motywu gór sprawi, że wnętrze bardziej spodoba się dziecku. Jeśli nie chcesz zdobić pokoju wzorami, zdecyduj się na kolorystyczne podkreślenie stref. Wykorzystaj biel lub szarość przy łóżku, całą ścianę przy miejscu do zabawy pomaluj na żółto, a przy biurku zastosuj pastelowe barwy oraz energetyczne dodatki.

Pokój ucznia – jakie kolory wykorzystać w aranżacji?

  • Zastosuj biel jako bazę,
  • Wzbogać przestrzeń pastelową barwą,
  • Dodaj nieco energetycznego koloru – świetnie sprawdzi się żółty.
biały pokój 7-latki, biały pokój dziewczynki, biel w pokoju dziecka
Biel to neutralny kolor, który może stać się podstawą aranżacji pokoju pierwszoklasisty

pastele w pokoju ucznia, pastelowe kolory w pokoju ucznia, kolory pokoju 7-latka
Pastelowe barwy korzystnie wpłyną na samopoczucie uczennicy pierwszej klasy

energetyczny kolor ściany, żółta ściana w pokoju dziecka, żółty w pokoju 7-latka
Akcent w żywym kolorze to niezły bodziec energetyczny

Pokój ucznia – jakie meble wybrać?

Najważniejszym meblem w pokoju ucznia jest oczywiście biurko. Powinno być na tyle duże, żeby zmieściły się na nim laptop, książka oraz zeszyt ćwiczeń lub przybory potrzebne na plastykę. Wybierając mebel, zwróć również uwagę na miejsce do przechowywania. Najlepsze będzie biurko, które ma zarówno szafki, jak i szuflady, które pozwolą posegregować przedmioty.

Biurko musi mieć odpowiednią wysokość. Bez trudu wybierzesz właściwe, jeśli udasz się z dzieckiem na zakupy. Jeśli pociecha usiądzie przy biurku, sprawdzisz jej postawę. Kąt pomiędzy ramieniem a przedramieniem dziecka powinien wynosić 90°.

Szukając biurka, zwróć szczególną uwagę na modele, które rosną razem z dzieckiem. Dzięki temu pokój dla pierwszoklasisty posłuży znacznie dłużej. Ważne jest również ustawienie mebla w odpowiednim miejscu, czyli takim, gdzie jest dostęp do naturalnego światła. Nie umieszczaj biurka przy ścianie naprzeciwko okna – sprawi to, że promienie słoneczne będą utrudniały korzystanie z monitora.

Kolejnym ważnym meblem jest fotel. Zdecyduj się na model z regulowanym siedziskiem. Odpowiednia wysokość mebla to ta, w której nogi dotykają podłoża. Zdecyduj się na fotel wspierający odcinek lędźwiowy, czyli wyposażony w poduszkę.

Pokój pierwszoklasisty będzie służył nie tylko do nauki, lecz także odpoczynku, dlatego zdecyduj się na wygodne łóżko. Postaw na model, który zwiększy ilość miejsca do przechowywania. Wybierz łóżko z pojemnikiem na pościel, a dodatkowo półkami – sprawdzą się idealnie na ulubione figurki czy zdjęcia pociechy.

W strefie zabawy powinien znaleźć się mebel do przechowywania lalek, samochodów czy klocków. Postaw na ażurowy regał, który wypełnisz tekstylnymi pudełkami. Dzięki nim dziecku będzie znacznie łatwiej zachować porządek.

Możesz również zdecydować się na kryjówkę. W jej roli doskonale sprawdzi się tipi, które warto udekorować przy pomocy lampek. W strefie zabawy może znaleźć się również miękkie i duże siedzisko, na przykład worek sako. Wypełnienie styropianowym wkładem sprawia, że element dopasowuje się do ciała, zapewniając komfort.

Pokój dla pierwszoklasisty – jakie meble są w nim najważniejsze?

  • Biurko – musi mieć odpowiednią szerokość, żeby wszystko się na nim mieściło; wysokość mebla dopasuj do wzrostu dziecka; postaw na model z dużą ilością miejsca do przechowywania;
  • Fotel – powinien mieć regulowaną wysokość; zdecyduj się na model z poduszką lędźwiową;
  • Łóżko – postaw na model z pojemnikiem na pościel oraz dodatkowymi półkami, które posłużą do ustawienia dekoracji;
  • Ażurowy regał – wypełnij go tekstylnymi pudełkami, żeby ułatwić porządkowanie przedmiotów dziecku;
  • Tipi lub worek sako – idealne do strefy zabawy;
biurko do nauki dla dziecka, jak wybrać biurko dla dziecka, jakie biurko dla dziecka
Biurko do nauki powinno być na tyle duże, aby na blacie zmieściły się potrzebne w danym momencie materiały do nauki

fotel do nauki dla dziecka, jaki fotel do nauki, jaki fotel do biurka dziecka
Fotel dla dziecka powinien spełniać te same kryteria co fotel do pracy przy biurku dla osoby dorosłej

łóżko ze skrzynią dla dziecka, łóżko z szufladami, łóżko do pokoju dziecka
Łóżko z szufladami na pościel lub zabawki to wygodne rozwiązanie w małym pokoju pierwszoklasisty

regał ikea druna, regał na rzeczy dziecka, regał na pojemniki
Ażurowy regał pomoże uporządkować rzeczy dziecka, można go wypełnić tekstylnymi pojemnikami

tipi dla dziecka, pufa dla dziecka, wystrój pokoju dziecka
Pufy, poduszki do siedzenia, niskie taborety i tipi do zabawy to najnowszy trend w aranżacji pokoju dziecka

Pokój pierwszoklasisty – co na ściany?

Urządzając pokój ucznia, zastanów się również nad dekoracjami ściennymi. Zdecyduj się na te, które pozwolą dziecku uporządkować plan tygodnia, udekorować przestrzeń czy wydobyć z siebie kreatywność. Jedną z doskonałych propozycji jest ściana magnetyczna, którą wykonasz przy pomocy specjalnej farby.

Farba magnetyczna pozwoli Ci stworzyć powierzchnię, do której Twoje dziecko przyczepi plakat z ulubionej bajki, plan lekcji albo spis trudnych słówek z języka obcego. Podłoże możesz dodatkowo pokryć emulsją tablicową. Dzięki temu część ściany zmieni się w tablicę do rysowania kredą, a dodatkowo pozostanie magnetyczna.

Jeśli nie chcesz przeprowadzać czasochłonnego remontu, zdecyduj się na tablicę korkową. Ten element warto zawiesić blisko biurka. Przy pomocy pinezek dziecko przyczepi do korka daty sprawdzianów, trudne pojęcia do zapamiętania lub obrazki namalowane na plastyce.

Pokój ucznia musi służyć również rozrywce. W strefie zabawy zamontuj do ściany drabinkę, która sprawi, że maluch będzie miał własny plac zabaw, nawet jeśli żyjecie w bloku. Innym pomysłem jest zamontowanie elementów tworzących ściankę wspinaczkową. Takie zagospodarowanie przestrzeni sprawi, że pokój pierwszoklasisty będzie spełniał wszystkie potrzeby dziecka.

Pokój dla pierwszoklasisty – czym ozdobić ściany?

  • Farba magnetyczna i tablicowa – pozwolą Ci stworzyć powierzchnię do dekorowania lub zapisywania ważnych informacji;
  • Tablica korkowa – umieść ją nad biurkiem, żeby dziecko miało idealne miejsce na plan lekcji;
  • Drabinka lub ścianka wspinaczkowa – idealne urozmaicenie ściany w strefie zabawy;
farba tablicowa w pokoju dziecka, pokój dziecka z farbą tablicową, farba tablicowa dla dzieci
Farba tablicowa na ścianie w pokoju pierwszoklasisty może posłużyć do nauki liczenia lub pisania

tablica magnetyczna, magnesy dla dzieci, tablica magnetyczna dla dziecka
Zamiast malować ścianę farbą magnetyczną można powiesić tablicę z magnesami

tablica do pisania kredą, tablica do magnesów, tablica magnetyczno-kredowa
Możesz także wybrać opcję dwa w jednym, czyli stojącą tablicę magnetyczną z farbą tablicową, po której można pisać

tablica korkowa, tablica z korka, korkowa tablica dla dziecka
Nawet niewielka tablica korkowa pomoże w nauce organizacji pracy u dziecka

tablica do markerów, tablica do pisania do pokoju dziecka, jaką tablicę do pisania wybrać
Tablica zmywalna do pisania pisakami z opcją przyczepiania magnesów to wygodne rozwiązanie jeśli obawiasz się pyłu z kredy

Pokój dla ucznia – zadbaj o oświetlenie!

Koncentracji podczas nauki sprzyja właściwe oświetlenie. Najważniejsza jest lampka na biurku. Jeśli dziecko jest praworęczne, postaw ją po lewej stronie i na odwrót. Dzięki temu pociecha nie będzie zasłaniała światła własną ręką.

Wybierając lampę na biurko, zwróć uwagę na to, żeby miała ruchome ramię. Dzięki temu sprawdzi się podczas rozmaitych zajęć, na przykład rysowania. Zwróć również uwagę na temperaturę barwową żarówki. Światło powinno przypominać to naturalne, słoneczne, które możesz zauważyć w południe, dlatego najlepiej sprawdzi się temperatura 5000 K.

Chłodne światło sprzyja koncentracji, ale może utrudniać zasypianie. Przy łóżku dziecka zamontuj kinkiet lub na stoliku postaw lampkę nocną, które ułatwią czytanie tuż przed snem. Wyciszeniu i odpoczynkowi najlepiej służyć będzie ciepłe światło o temperaturze około 2800 K.

Nie zapomnij o lampie w centralnym punkcie pokoju. Będzie spełniała funkcję najważniejszego źródła światła, a jednocześnie dekoracji pomieszczenia. Jeśli pokój uczennicy czy ucznia jest przestronny, zdecyduj się na dłuższą lampę z reflektorami, które można przemieszczać. Takie rozwiązanie pozwoli kierować światłem.

Pokój ucznia – jakie oświetlenie w nim zastosować?

  • Lampka biurkowa – powinna mieć regulowane ramię i chłodną barwę światła, która wspiera koncentrację;
  • Kinkiet nad łóżkiem – wybierz ciepłe światło, które służy odpoczynkowi;
  • Lampa wisząca – w dużym pomieszczeniu sprawdzi się model z reflektorami, którymi można kierować;
lampa biurkowa dla dziecka, lampka na biurko dla dziecka, lampka z przegubem
Lampka biurkowa koniecznie powinna mieć ramię umożliwiające regulację wysokości

kinkiet nad łóżko pierwszoklasisty, oświetlenie nad łóżkiem dziecka, lampka nad łóżko dziecka
Kinkiet nad łóżkiem również może mieć regulowaną długość ramienia

reflektorki do pokoju, sufitowa lampa z reflektorami, lampa sufitowa do pokoju dziecka
Jako lampa sufitowa w pokoju ucznia sprawdzi się model z reflektorami, które można skierować w dowolną stronę, fot. Labra

Pokój dla uczennicy i ucznia – jak zagospodarować wygodną przestrzeń dla rodzeństwa?

Twoje dzieci są w podobnym wieku i muszą dzielić jedno pomieszczenie? Pokój dla uczennicy i ucznia musisz urządzić z uwzględnieniem potrzeb zarówno dziewczynki, jak i chłopca. Wnętrze podziel przy pomocy kolorów, na przykład żółtego i turkusowego.

Elementem łączącym może być ogromne biurko. Umieść je w takim miejscu, żeby dzieci miały tyle samo naturalnego światła. Pośrodku blatu ustaw niewielką półkę – dzięki temu dzieci nie będą rozpraszały się podczas nauki.

Pokój uczennicy i ucznia posłuży im również do zabawy i odpoczynku. Po dwóch stronach biurka ustaw łóżka. Doskonale sprawdzą się piętrowe modele, które na dole będą miały miejsce do zabawy.

Dolną część piętrowego łóżka udekoruj materiałem z motywem ulubionych bajek dzieci. Dzięki temu pokój uczennicy i ucznia zyska niepowtarzalny charakter, a jednocześnie pociechy zyskają nieco prywatności, ukrywając się w namiocie. Jeśli w pomieszczeniu brakuje miejsca na dużą szafę, zdecyduj się na piętrowe łóżko, które jest wyposażone w szafki i szuflady.

Pokój uczennicy i ucznia – jak zaaranżować?

  • Podziel przestrzeń przy pomocy kolorów,
  • Zadbaj o to, żeby każde dziecko miało dostęp do naturalnego światła, siedząc przy biurku,
  • Biurko potraktuj jako element łączący strefę chłopca i dziewczynki,
  • Na środku blatu ustaw średniej wysokości półkę, która zapobiegnie rozpraszaniu uwagi, kiedy dzieci będą uczyły się jednocześnie,
  • Po przeciwległych końcach biurka ustaw łóżka,
  • Dobrze sprawdzą się modele piętrowe,
  • W dolnej części piętrowego łóżka wydziel strefy do zabawy,
  • Udekoruj je kolorowym materiałem, który zapewni pociechom prywatność.
pokój chłopca i dziewczynki, pokój z łóżkiem piętrowym, łóżko piętrowe dla dzieci
Łóżko piętrowe w pokoju rodzeństwa pozwoli zaoszczędzić miejsce


Oceń ten artykuł
(2 głosów)
Ostatnio zmieniany piątek, 25 październik 2019 00:19
komentarzy /( 2 )
  • Tomasz
    Tomasz

    piątek, 01 lipiec 2022 09:21

    moja córa po wakacjach idzie do pierwszej klasy, znalazłem tu coś, co z pewnością się jej spodoba. Przede mną właśnie remont
  • Kinga
    Kinga

    wtorek, 12 listopad 2019 16:57

    Super artykuł, właśnie czegoś takiego szukałam!!

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.